Feuilleton. Het goud van de Orion. A0. 1891 Maandag 6 Juli. N°. 7792. Tweede Blad. KENNISGEVING. KENNISGEVING. "ij f' - en-veertig-s te Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Suitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. mum. Abonnkmentsprijs, per kwartaal Iranco per post, door het geheels Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU» BOTEKITRAAT, E 27. Advertentieprijs: van 1—10 gewmu* regels met inbegrip van eene Courant.1,10. Iedere gewone regel meer- O.10 Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. De Burgemeester van Schiedam Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen Dat het kohier van het Patentrecht No. 4, bevattende de wijken D en E, dezer gemeente, over het dienstjaar 1891/92, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 'ln Juli 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invoi de- ring is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden oet te voldoen; alsmede dat van heden af de ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Sn is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3n Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MA TENESSE. De burgemeester van Schiedam, Brengt bij dezen ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier voor de belasting op het Personeel "No. 1. bevattende de wijken A en B dezer Gemeente over het Dienstjaar 1891/92, door den Heer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter dam, op den ln Juli 1891 executoir verklaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is overgemaakt Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van heden af de termijn van drie maanden ingaat, binnen'welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 4den Juli 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. E N E L A N D. In het Lagerhuis verklaarde sir James Fer- gusson gisteren, dat bij de regeering geenerlei mededeelïng is ontvangen omtrent de ver nieuwing van het drievoudig verbond. Zooals bij reeds herhaaldelijk verklaarde, zouden de maatregelen, welke behooren genomen te worden, indien dit noodig mocht zijn, voor de handhaving van het status quo in de Middellandsche Zee, het onderwerp moeten uitmaken van een onderzoek naar den toe stand en het gebruik der Engelsche strijd krachten. Sedert is, na de verklaringen welke hij in 4888 aan Labouchère deed, geene verandering voorgekomen. De tegenwoordige verstandhouding heeft het oog noch op een, noch op meer mogendheden. Hem is niets bekend van eene Europeesche samenwerking voor de handhaving van het status quo, buiten die, welke uit de tractaten kan worden afgeleid. Het bestuur der politie te Londen heeft eene waarschuwing ontvangendat de aldaar vertoevende socialisten en anarchisten voor nemens zyn den Duitschen keizer, wanneer hij de volgende week den lord-mayor bezoekt, eene vijandige ontvangst te bereiden. Ter voorkoming daarvan zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Het Lagerhuis heeft alle artikelen van het wetsontwerp betreffende het kosteloos onderwijs aangenomen. Koningin "Victoria heeft aan Lady Macdo- nald, de weduwe en trouwe medewerksters van den onlangs overleden eersten minister van Canada Sir John Macdonald, het Pairschap verleend. De Times juicht in een artikel, naar aan leiding van het bericht, dat een honderdtal boeren, die beproefd hebben uit Mashonaland te trekken, teruggeslagen werden. Het blad maakt daaruit op, dat de Transvaal, als politieke factor in Zuid-Afrika nagenoeg afge daan heeft. De boeren kunnen niet meer trekken; zij moeten blijven waar zij zijn en allengs »verengelscht" worden. Tegelijkertijd vaart de Times uit tegen lord Randolph Churchill, omdat hij in zijnjongsten brief op zijne reis durfde schry ven, dat Enge land de Kaapkolonie zou verloren hebben, indien Engeland de nederlaag bij Langenek had trachten te wreken. Zij zouden door de Transvalers verpletterd zijn geworden. Depêches uit Amerika melden, dat er in Californië na de aardbevingen zich een nieuw zoutmeer gevormd heeft. De geleerden leggen de herkomst van het water verschillend uit. Sommigen hunner zoeken hierin verband met het zoutmeer in Utah. Anderen verklaren het vormen van het zoutmeer door eene spleet, die ontstaan is in het gebergte aan de kust en het water van de Stille Zuidzee doorge laten heeft. De Jewish Chronicle behelst treurig nieuws uit Palestina. Door de toenemende emigratie der "Russische joden daarheen wordt de nood aldaar grooter, vooral te Jeruzalem. "Wekelijks komen er een twee- a driehonderd joodsche gezinnen in volkomen behoeftigen toestand aan, waarvoor geen schikkingen getroffen zijn. Daarbij komt, dat te Jeruzalem typhus en roodvonk heerschen. Men vreest dat er eene pest zal ontstaan. De prijs van het brood stijgt dagelijks ten gevolge van den ongunstigen graanoogst in Rusland. De door de Alliance Israelite en Edmond de Rothschild gestichte koloniën worden door nieuwe aankomelingen overstelpt, die werk en voedsel vragen. De oud-kolonisten zijn radeloos. De robbenschoener Otto uit Halifax meldt, dat hij in de straat van Magellaan de Chi- leensche torpedo-booten Lynch en Condell tegenkwam. Zij waren door de schepen van de congrespartij veroverd, waarna de beide gezagvoerders der torpedo-booten aan land gezet en achtergelaten werden. OOSTENRIJK. DeWeener Folit. Cour. bevat een hoogst officieusen brief uit Berlijn, waaromtrent het stellig vermoeden bestaat dat die geschreven is door den geheim legatieraad Rudolf Lindau, die persoonlijk bij den keizer hoog in gunst staat. De schrijver zegt: »Het bezoek bij de Koningin-Regentes is louter eene daad van hoffelijkheidwaartoe de keizer zich jegens H. M. genoopt gevoelde na het verlies, het welk zij in het afgeloopen jaar heeft geleden. Het bezoek heeft geene verdere politieke be- teekenis dan als bewijs dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland onveran derd die van vriendschap en goede nabuur schap zijn gebleven gelijk zij tot nog toe geweest zijn. "Wat eenige dolzinnige en Fran- sche heethoofden die de Europeesche volken en regeeringen door zinspeling op vermeende geheime bedoelingen derDuitsche politiek in ongerustheid willen brengen zooal mogen zeggen, Duitschland houdt tegenover Neder land geen ander doel in het oog dan aankwee king en versterking van goede politiek en handelsbetrekkingendie in wederzijdsch belang zijn. Daartoe is er echter geene samen komst van den Duitschen keizer met de Koningin-Regentes der Nederlanden noodig, en alle vermoedens aangaande bijzondere geheim gehouden bedoelingen van het bezoek des keizers kunnen dan ook worden tegenge sproken als van allen feitelijken grond ont bloot. »Ook met het bezoek des keizers aan En geland", zegt de schrijver verder, sis het niet veel anders gesteldmaar toch kan aan dat Roman van H. ROSENTHALBonin. 67. Na afloop van don ommegang door de fabriek bestegen de gasten van den heer Lombardi weder den gondel en deze bleef met Willem achter. «Mijnheer Lombardi, hebt gij een oogenblik .den tijd vroeg de jonkman. De aangesprokene verbleekte, want hij ver wrochtte niets anders, dan dat dit gesprek het af breken der tusschen hen bestaande verbintenis zou gelden. Reeds verwenschte bij de noodlottige ontmoeting, waarin ook het meisje blijkbaar eene rol gespeeld haddoch op zijn gewonen leven- digen toon antwoordde hij «Tot uw dienst, mijnheer 1" Beiden begaven zich naar Willems woon kamer. «Uwe nicht," zoo ving Willem aan, «heeft honderd zestig duizend lire in eigendom gehad." «Ja, dat was het bedrag harer erfenis," bevestigde de heer Lombardi, benieuwd waar dit op uit zou loopen, «Deze honderd zestig duizend lire heb ik in mijn bezit," vervolgde Willem. »Ik heb ze als strandgoed tot mij genomen, toen ik den recht- matigen eigenaar voor dood hield. Of ik, dit doende, in mijn recht was, daarover zuilen wij nu niet spreken en kunt gij moeilijk beoor- deelen, daar gij de gebruiken op onze Friesclie eilanden niet kent. Ik ben namelijk grootge bracht in Oost-Friesland. Heden ben ik. te weten gekomen, dat mejuf frouw Flora bij de stranding van de Orion ge red is, en hier ligt nu haar vermogen honderd duizend franken als hypotheek op uwe fabriek en zestig duizend in Engelsche staatspapieren, benevens de renten tegen vijf procent over tien maanden." «Droom ik of waak ik?" riep de verbaasde fabrikant en hield liet hoofd met heide han den vast. «Gij zijt volkomen wakker, mijnheer," sprak Willem, «en hoort de zuivere waarheid." «Maar het is een onmogelijkheid 1" riep weder Lombardi. «Gij, op een afgelegen eiland groot gebracht, en daar «Laat dit zijn, zooals het wil," viel Willem hem in de rede. «Gij ziet hier het geld voor u neem het en stel mejuffrouw uwe nicht op de hoogte van de zaak." «En gij, zult gij ten gevolge van dit gemis de fabriek niet verlaten was de bezorgde vraag van den fabrikant, «Neen, ik zal u ook verder bijstaan, dit ver mogen te verzekeren en te vermeerderen. Dat acht ik mijn plicht." «Men zegt hier, dat gij een toovenaar zijt," mijnheer Williamson," viel de heer Lombardi in. «Ik zou het thans kunnen geinoven, maar dan stiekt uwe tooverkracht om geluk en zegen rondom u te verspreiden." «Geen tooverij, maar arbeid en volharding heeft dit geld rentegevend gemaakt en zal het ook verder doeri, wanneer wij eenig geluk mogen hebben," De compagnons scheidden, maar de com pagnieschap bleef, tot groote vreugde van Lom bardi. En Willem dacht met een verlicht gemoed over al het gebeurde van dezen merkwaardigen dag na en was volkomen over zich zeiven tevreden. «Zonderling toeval," sprak hij bij zich zeiven, «dat mij juist in de nabijheid voerde van de persoon, aan wie mijn lot op zoo merkwaardige wijze was verbonden. Het voorgevoel daarvan leefde in mij, zondor dat ik het wist Ik hield het voor liefde 1 Maar heb ik dan niemand lief ook Geesje niet Zoo peinsde Willem en verzonk in diepe mijmering. Charles had met veel moeite een dag vroeger verlof gekregen dan hem eerst toegestaan was, en was nu allereerst op Murano losgegaan. Da roeiers verdienden een dubbel drinkgeld en den stuurman bezielde een dubbele ijver, nu het gold de eindelijke opsporing van den zoolang gezochten persoon.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5