KEUKEN- TWEEDE 1E1D. "ÖPEÏÏIMIIG- Schoenen en Laarzen, HYPOTHEEKBANK, Zee-enRjvjervisch. vera gerild Haar-Extract. Strati tepa Anpstis el. eene J. F. BEUMERS, versche en gerookte ZALM, Waarschuwing. Stoof- en Bakpaling, Puike Nieuwe Zoute vis ck, KEELEN en LIPPEN enz. f. «STOORT ZOOR. Prof.IPergrer clAAJioii's SOOO PAAR GEPELDE GARNALEN, Gemengde Berichten. Beursbericht van Amsterdam. 14% ADTEItTEffTIBN. KINDERWERK Be 's-Gravcnhaagsche M. VAN DEK HOEK, Inscürijvingen Grootboek Delast iet TrncMgeMfc over ons, ook onzerzijds de wapenen te gebruiken, die men tegen ons smeedt. Ieder verzet zich te recht tegen het kweeken van ziekelijke takken van nijverheid en tegen het belasten der consu menten ten behoeve van 't geen in vrijheid niet levensvatbaar is. Maar dit staat niet in den weg aan het scheppen van hetgeen men in Duitschland iKampfzóüe" noemtvan differentieele rechten, die dienst doen als wapenen om tegen ons ge richte maatregelen te compenseeren." 2) Ik bespreek hier alleen het industrieel-econo- mische vraagstuk en laat de alcohol-fabrikatie-kwestie van een zedelijk standpunt buiten beschouwing. Dezer dagen werd mij toegezonden een nommer van De Volksvriendhet orgaan der vereer.iging tot afschaf fing van sterken drank. In een hoofdartikel Een vertrouwbare gids 7 wordt op mij als voorzitter der vereeniging Maatschappelijke hervorming een aanval gericht in verband tnet mijn directeurschap eener spiritusfabriek en mijne verdediging (in het Sociaal Weekblad) der gistfabrikatie. In een noot beweert de schrijver van een zeer deskundig persoon" verno men te hebben dat ode spiritus van Van Makken om zijn slechte qualiteit ter beurze als wrakgoed bekend staat, en gemiddeld p. in. f2 lager dan de andere moutwijn genoteerd staat." Deze deskundige, die onze taal met een in den spiritushande! nog onbekend woord heeft verrijkt, schijnt evenmin als de schrijver P. v. D. M. te weten dat de gerectifi ceerde spiritus, ofschoon werkelijk in den regel p. m. f2 lager dan de andere moutwijn juist gezuiverd is van de foezeloliëndie aan den moutwijn den gewil- den smaak maar tevens, in verhoogde mate, bedwel mende eigenschappen verleenen. Zeifs onze ruwe spiritus is chemisch zuiverder dan moutwijn, en ver schilt overigens van dezen eveneens slechts in smaak. Al zou ik van den heer v. d. SI. geen reclame voor onze fabriek verlangen tocli zou eene verdediging van den gerectificeerden spiritus tegenover den moutwijn, als van twee kwaden, zeker verieweghet beste fabrikaat, in De Volksvriend geenszins mis plaatst zijn. Eene zoo grove onwetendheid of licht- i vaardigheid in aantijging bij iemand, die het zedelijk alcohol-vraagstuk als stokpaardje berijdt, doet mij wederkeerig ten opzichte van dezen schrijver de vraag stellen: »Een vertrouwbare gids?" En ant- s woorden, zonder vraagteeken: »Een kwaadspreker." J). Tijdene nabetrachting.'" {Vragen des tijds '1882. dl. I blz. 380) door Mr. S. van Houten, denzelf den Mr. S. van Houten, van wien ik onlangs eenige beschouwingen, hetzelfde onderwerp rakende, uitzijne staatkundige brieven (no. 6, 189!) aanhaalde. Naar uit Amsterdam aan enkele Duitsche bladen wordt gemeld, heeft de Ned. Zuid- afrikaansche handelsvennootschap besloten den Congo-staat, waar de Hollanders de eerste factorijen oprichtten, te verlaten. De regeering van dien staat heeft aan de Rotterdamsche maatschappij haar optreden tegen de invoer rechten zoo kwalijk genomen, dat de toestand onhoudbaar wordt. De Hollandsche factorijen in den Congo- staat worden thans gesloten en de zetel der vennootschap, die vroeger in Banana was, is thans naar Cadenda in de Portugeesche Congo-landen verplaatst. In Banana zal een hulpstation worden gevestigdde andere stations, die de maatschappij in den Congo- staat bezat, zullen naar de Fransche Congo- streek worden overgebracht. Natuurlijk vinden de Hollandsche kooplieden veel ondersteuning van de Fransche en Portugeesche regeeringen die de groote handelsverbindingen der ven nootschap gaarne naar hunne staten over brengen. De geheele uitvoer uit den Congo-staat bedroeg in 1890 8,570,000 francs, waarvan 6,500,000 uitsluitend op rekening der Hol landsche exporteurs moet worden gebracht, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche handel in die streken zeer aanzienlijk is. De kolenproductie in het Ruhrbekken en de YVestfaalsehe mijnen is in de laatste weken aanzienlijk toegenomen. In de vorige week was de opbrengst zelfs gemiddeld 11000 waggons per arbeidsdag. Hoe respectabel deze hoeveelheid ook zijtoch is ze nog altijd 1000 waggons per dag minder dan eenige jaren geleden. Dat de meerdere productie, zelfs bij nog verdere toename, nadeelig op de mijnen zou werken, hiervoor bestaat dit jaar althans geen gevaar. De voorraad is overal opgeruimd en de aanvoer van de mijnen naar de havens heeft geregeld plaats, hetgeen bewijst dat de groothandel vaste contracten heeft gesloten. Als gevolg van dezen gunstigen toestand in de mijnen heerscht tegenwoordig in de Rnhrhavens eene meer dan gewone drukte en levendigheid. De schippers behoeven niet meer te wachten op een »reisje". De vrachten naar den Boven-Rijn waren al gerezen en rijzen nog, terwijl voortdurend veel vraag is naar groote schepen en kanen. Ook naar Nederland en België zijn de vrachten gerezen en het laat zich aanzien dat zich tot den winter toe een levendig en druk verkeer zal handhaven. Te Amsterdam werd Zondag jl. de2ejaar- lijksche algemeene vergadering gehouden der Nederl. stenogr.-vereeniging Willem Stolze". Uit het verslaghetwelk op aanvrage aan den directeur J. L. Vféry te 's-Gravenhage te verkrijgen isbleek dat in het afgeloopen vereenigingsjaar het ledental van '18 tot 73 was gestegen, waaronder 12 dames-leden. Ter vergadering werd het reglement der vereeniging tot aanvulling der statuten vast gesteld. Aan een examen tot het verkrijgen van een diploma als gevolmachtigde van de ver eeniging in het correspondentieschrift, volgens het »Leerboek der Nederl. Stenographie voor school- een zelfonderricht" door J. L. Yv éry onderwijs .te kunnen geven, onderwierpen zich met succes de heerenA. Bakker, boek houder te Rotterdam, G. Bartstra, onderwij zer te Groningen, J. Bruijn, onderwijzer te Hilversum, M. F. van Rijswijk, boekhouder te 's-Gravenhage. Aan het einde der vergadering werden twee correspondenten benoemd, terwijl als plaats voor de volgende aigem. vergadering Utrecht werd gekozen. Het oud-katholicisme breidt zich in Duitschland, niettegenstaande allerlei tegenweiking, voortdurend uit. Te München telt de gemeente tegenwoordig 1600 a 1700 leden. Te Offenbach, Warnsdorf, Arns- dorf, Bodenbach en Dessendorf nam in den laatsten tijd het aantal toe. De gemeente te Zurich kreeg, van 1 Dec 1889—1 Dec. 1890, 570 nieuwe leden. De offervaardigheid der oud-katholieken voor hunne zaak is groot. Toen bisschop Reinkens den len April li. zijn TOsten verjaardag vierde, bood de geheimraad dr. Von Schulte hem een som aan van 12.000 mark, door eemge oud-katholieken voor het bouwen van nieuwe kerken bijeengebracht. De gemeente te Iveulen) die alle kosten uit eigen middelen bestrijdt, ontving van den Nederiandschen consul Leyden 5000 mark die te Hesfloch kreeg voor hare kerk 10.614 mark. Een Engelsch geoloog, prof. L, Lobley, heeft na een nauwkeurig onderzoek berekend dat de bodem van Londen en de krijtrotsen van de Engelsche kust minstens honderd millioen p. st. aan goud bevatten. De Zweedsche mijn-ingenieur Sonstadt deed een nog verassender ontdekking. Hij heeft geconstateerd dat zeewater goud bevat, en wel ongeveer 1 gram op 20.000 liter. Bere kent men nu den inhoud van de oceanen, dan komt men tot de slotsom, dat al het goud, tot nu toe uit de aarde gehaald, in het niet verzinkt tegen de schatten, die de zeeën nog inhouden. Reide ontdekkingen schijnen echter weinig prac- tisch nut te hebben, daar de kosten van exploitatie de winsten verre zouden overtreffen. Naar men uit Louisville (Kentucky) meldt, heeft een vereeniging 10 millioen acres land in Mexico aangekocht en is zij thans bezig om een kapitaal van 50 millioen dollars bijeen te brengen, teneinde een speelbank op te richten. De strenge bepalingen op loterijen in de Ver- eenigde Staten schijnen hun kans van slagen te geven. Op den Erie-spoorweg (Amerika) heeft een botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goederen trein uitRaveima. Twee wagens zijn verbrijzeld en ver brand. Er zijn reeds 19 lijken teruggevonden. Peu Tei.egr. 3 Juli. 4 Juli. 2pCt. NedeiiHiid 79% 79% Buileiil. Spanje 09% 68 Portugal 42% 42% 98 98% 1875. Oosteur. l.g. Ue 69% 60% Gr. lliiss. 128% 128 09% 87 9/js 79% 79% Papier 79 78% 18% 19 Tuikaelie Loten 16% •17 Italië 1887 (Spw.) 53% 33% Central, l'anlie Slmi»4 30% Denver Ilio Gianle 13% 15% Canadian Pacific 79% Missouri Kansas 14% 14% Oblig. Cliio. Atlantic. 6pCt. Prior Lien Hond. Zweedsche N. Spw. Mij H% Aand Cultuur Mij 2% 3 Incomebond Missouri 38% 39 4Missouri 75% 75% Pief. Missouri 23% 23% Union Shares 44% Aand. Staatsspoor 132% Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D. Van Amerikaansche spoorwegwaarders had de markt heden weer een stil verloop de koersen toonden per saldo eenige verlaging, bij gisteren aan. Buitenlandsehe staatsfondsen voor Portugeezen minder geanimeerd overige soorten almede in reageerende stemmingalleen Spanje en Turken willig. Nationale staatsfondsen konden zich tamelijk vast op vorige koersen handhaven. Van buitenlandsche soorten daalden Portugal l'/s op minder gunstige financieele berichten uit Lissabon, voorts sluiten zoowe! Russen als Oos tenrijk minder geanimeerd, terwijl Spanje stegen, Tui ken ferm. Senembah 7%, Koloniale Bank i/s,Incomebonds Maxwell loomer, maar Handelm. Rescontre Indische Bank aangenamer. Holl. Staatsspoor wonnen a 1 Gestempelde Boxtel maar Gestemp. Centraal loomer. BH et- O ffï cleel. Galicia 92%. 5 pCt. N. Oblig. Koper 1891 25%, 26'A. en eene t Adres aan het Bureau der Schiedam- sche Courant. van meer dan waaronder een zeer groote partij tegen spotprijzen, St.-Pietersteeg, wijk F, no. 90. gevestigd te 's-Gravenhage, verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verhand, aflosbaar in annuiteiten of in termijnen, en geeft 3% en 4 Pand brieven uit. Inlichtingen te bekomen te Schiedam hij den Heer J. F. W. HE1JE11, Nieuwe Haven, G 2382o. HAKOEIi II Dagelijks levend verkrijgbaar: PUIKE VETTE ALSMEDE van af heden dagelijks verkrijgbaar: CHolIandscli goed), heden 25 Cents per kilo, Zich beleefd aanbevelende, XIJEU WE MA VEX, G Xo. G. Voor en aleer gij tot het gebruik van een bril overgaat of van bril ver wisselt, laat dan uwe oogen eerst nauwkeurig onderzoeken met den optio- metegj welke liet juiste nummer aan duidt, dat voor het gezicht vereischt wordt. Door slecht vervaardigde brillen worden de lichtstralen onregelmatig O O gebrokenen kunnen zich dus met geregeld op het netvlies verzamelen. Goede glazen doen. om liet zoo eens uit te drukken, genoegen aan liet ge zicht, bezorgen duidelijke beelden en houden in den woord de gezichtsorganen in stand. GezicJitkundige. Hoogstraat 125, Schiedam. De Nederlandsche Grootboek-Bank te Amsterdam. Commissarissen: J. G. SILLEM, Chef der firma Hope Co. Mr, E. N. RAH USEN. Advocaat en Dispacheur. Mr.C.H.YANTIENHOVEN, Dir. d. Kas vereen. P. A. L. VAN OGTROP, Chef der firma H. J van Ogtrop Zonen. Mr. W. Baron ROËLL, Lid v. Ged. St. van N.-H. Directie: C. J. M. DIJKMANS, Mr. II. C. HACKE, Mr. E. VAN LENNEP, heeft ten doel het koopen van met vracht- gebruik belaste kapitalen, ingeschreven ep de Grootboeken der Nationale Schuld. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Heer Mr. P. A. POST UIT.EM- W151511, Advocaat en Procureur te Delft, Ver- tegemvoordigcr der Sank voor Schiedam, Helft en omstreken. Aau allen, die last hebben van het uitvallen en vroegtijdig grijs worden der hoofdharen, wordt met vertrouwen aanbevolen Na een kort gebruik zal men ondervinden dat het uitvallen der haren ophoudt en de grijze haren langzamerhand een donkere tint aannemen, zonder dat het extract eenige kleurstof bevat. Prijs per flacon met gebruiksaanwijzing 40 cents, verkrijgbaar bij: Gez. Willcms, Hoog. straat bij de Itotterd Poort, Schiedam. J. Molenbroek, Boter- straat, Schiedam M. CIoos, Friesche Apo theek, Hoofdsteeg, Rot terdam. J. H. Keiler Zoon, Rot terdam.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7