Woensdag 8 Juli A0. 1891. N°. 7793. Eerste Bladl Vij f - n -v© ertigste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bultenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. ENUEtAKlI. Bij zijn aankomst in Engeland, Zaterdag ll., is keizer Wilhelm te Port "Victoria begroet door den prins van Wales en de andere prinsen, die, allen in Duitselie uniformen gestoken, daartoe aan boord van de Uohen- sollern kwamen. Dc keizer omhelsde zijn beide ooms, den prins van Wales en den liertog van Connaught. Te halfvijf des middags bereikte het kei zerpaar Windsor, welks bevolking het een allerhartelijkste ontvangst bereidde. Op het stadhuis bood de burgemeester Z. M. een adres van welkom aan, waarop de keizer in het Engelsch antwoordde. Hij was zeide Z. M. zeer getroffen door de vriendelijke ont vangst en zeer gelukkig weer eens een bezoek te kunnen brengen aan zijne grootmoeder, die altijd zoo goed voor hem was geweest 20owel vóór als sedert zijne troonsbeklimming. Ook op het kasteel Windsor was de ont vangst van de zijde van koningin Victoria zeer hartelijk en de toon aan het familie diner des middags zeer opgewekt. Zondag, voor kerktijd, heeft keizer Wil helm inspectie gehouden over twee bataljons van de garde, is daarna ter kerke geweest en heeft den verderen dag rustig op Windsor doorgebracht. De keizer bezocht Maandag het Eton-college, liet de vrijwilligers, leerlingen van dat college, voor hem manoeuvreeren, wenschte hen ge luk en drukte de hoop uit, dat zij zich slechts voor groote belangen van hunne wapenen zullen behoeven te bedienen. Naar aanleiding van het bezoek van keizer Wilhelm betoogt de Standard, dat hechte banden den keizer aan de koningin en Duitsch- land aan Engeland verbinden; dat de strijd krachten der beide landen steeds naast elkan der gestreden hebben, en dat, mocht eenige gebeurtenis er aanleiding toe geven, men ze wederom vereenigd zou vinden. De overige bladen sommen de redenen op, waarom keizer Wilhelm van een hartelijke ontvangst van de zijde der Engelsche natie verzekerd kan zjjn. In het Lagerhuis heeft Fergusson medege deeld dat hetgeen dezer dagen in eene offi cieel verklaring is gezegd over het samen gaan van Italië en Engeland, beschouwd moet worden in den zin van eene niededee- üng welke reeds herhaaldelijk is gedaan, en welke bestemd is om het doel te 'bereiken waarnaar men gemeenschappelijk streeft, nl, het behoud van het status quo in de Middel- iandsche Zee. De heer W. H. Gladstone, zoon van den oud-minister-president, is overleden. Hij be kleedde geen enkele politieke betrekking. Aan de Times wordt uit St.-Petersburg geseind, dat de uit Zuid-Rusland terugge keerde gedelegeerde van baron Hirschde heer White, eene verschrikkelijke beschrijving geeft van den toestand. De slechte oogst doet voor hongersnood vreezenterwijl ook ver dere aanvallen op de Joden waarschijnlijk zijn. De heer White gelooft, dat de Russische regeering onvoldoende is ingelichtdaarom deelde hij den ministers, die hem vriendelijk aanhoorden, het een en ander mede. Hij ad viseerde den minister van binneniandsche zaken de emigratie der Joden te bevorderen door het instellen van emigratie-commissies onder een hoofdcomité, terwijl de regeering over de geheele zaak de hoofdcontróle hebben zou. De minister keurde principieel het plan goed, behoudens zekere vast te stellen bepa lingen, zoodat White's zending geslaagd schijnt. Hij heeft den indruk, dat de Russische Joden degelijke landbouwers kunnen worden. De Times meldt uit Rangoon, dat, ofschoon de Fransehe bezetting van Loeang Prabang wordt tegengesprokenhet niettemin vast staat dat de Fransehen de Siameesche grens schonden en het Siameesch grondgebied bin nentrokken. De Siameesche regeering zond een commissie van onderzoek; de Fransehe consul te Loeang Prabang, Pavie geheeten, bepleit openlijk de aanhechting daarvan door de Franschen. Volgens over Lissabon en New-York ont vangen berichten uit Chili, hebben de Bal- macedisten Huasco zonder slag of stoot ont ruimd. De troepen der Parlementspartij rakken op naar Coquimbo, alwaar een groote, beslissende veldslag verwacht wordt. De parlementairen zullen trachten Vallenar te bezetten, uit welks rijke zilvermijnen Balma- ceda tot dusver zijne oorlogsmiddelen heeft geput. Het ministerie van Balmaceda heeft zijn ontslag genomen, en wordt geheel ver vangen door buiten den kliek van den presi dent volkomen onbekende grootheden. De Duitsche keizer zal ten minste éen dag doorbrengen op »Hatfield", het landgoed van lord Salisbury, waar eene politieke conferen tie zal plaats vinden. Dit geeft de Daily News aanleiding, de hoop uit te spreken dat de keizer niet bouwen moge op Salisbury's toezeggingen, vooral betreffende mogelijken bijstand, door Engeland aan het Drievoudig Verbond te verleenen. Immers, zegt het blad, Salisbury is nog slechts tijdelijk Premier; de aanstaande verkiezingen zullen hem de macht ontnemen, en rijn opvolger is hoege naamd niet gebonden door hetgeen Salisbury mocht toezeggen. Volgens berichten uit Ottowa zeilen ver scheidene schoeners voor de robbenvangst uit naar de Behringzee, ondanks het uitgevaar digde verbod. Andere gaan naar den Zuide lijken Pacific-oceaan, waar de robben talrijk zijn en ongehinderd gevangen kunnen worden. 1) 1 T S C II L A N D. Naar aanleiding van de reis des keizers naar Londen geeft de Berlijnsche Post, die op politiek gebied vrij hoog staat aangeschre ven, een bijzonder in het oog loopend sarcastisch hoofdartikel. Ten opzichte der hoogst offieieuse verklaring, welke dezer dagen van Berlijn is uitgegaan, »dat Enge land eerelid van het drievoudig verbond is", meent de Postdat dit ook ten volle juist mag hceten, daar Engeland van dat bondge nootschap alle voordeden trekt, zonder te deelen in de daaraan verbonden lasten. Evenwel, zegt de Post verder, deze weder- zijdsche toestand draagt volstrekt niet den stempel der eeuwigheid, en in een overzien bare» tijd kan, ja moet er veel veranderen. F R A N K R IJ K. De Siècle bevat een schrijven uit Santiago (Chili), waarin gemeld wordt dat de regeering, die voornemens is éene enkele regeeringsbank op te .richten, aan alle banken gelast heeft, binnen 10 maanden alle in omloop zijnde papieren geld, hetwelk 30 millioen piasters bedraagt, in te trekken. OOSTENRIJK. Van het keizerlijk bezoek zegtdeWeener Nette Preie Prcsse, dat het zal samenvallen met eene vriendschappelijke aansluiting" van Engeland bij de mogendheden, die den vrede willen, eene omstandigheid, welke liet drievoudig verbond zoo krachtig maakt, dat Frankrijk en Rusland zich wel geenerlei illusie meer zullen maken. RUSLAND. Men vreest de ergste gevolgen van den slechten graanoogst van dit jaar. In de gou vernementen SaratowSamaraTambow Simbirsk, Orel, Kasan en Pensa, alsmede in de naaste omgeving van Moskou is de rogge- oogst mislukt. In sommige gouvernementen zal er gebrek zijn aan het voornaamste voedingsmiddel. Volgens de Mask. Wed. voedt zich in het gouvernement Tula reeds een gedeelte der plattelandsbevolking met een mengsel van boomschors, gras en meel. Voorraad van rogge is er niet; de korenmagazijnen, die sedert Katharina II in alle gemeenten rijn opgericht om in tijden van nood de bevolking brood te verschaffen, zijn ledig, omdat men in het najaar, toen zij moesten worden ge vuld, liever streng de achterstallige belastin gen invorderde dan de magazijnen vulde. Het stijgen der graanprijzen in het buiten land heeft den uitvoer doen toenemen. In alle dorpen verschenen handelaars, die contant betaalden en de edellieden en boeren, die altijd geldgebrek hebben, verkochten wat zij hadden. Thans wordt tegen zeer hooge prijzen van die handelaars rogge teruggekocht. Nu worden buitengewone vergaderingen van districtsvertegenwoordigers gehouden, om maatregelen te beramen tegen den dreigenden nood commissies zijn benoemd om enquêtes te houdende dagbladen stellen voor, vrij willige giften voor de noodlijdenden te vragen, mits men mannen van bekende eerlijkheid" kan vinden. De Novoje Vremja dringt zelfs aan op volledige openbaarheid. »Bovenal is het noo- dig", zegt zij, »den waren toestand te ken nen en het jammerlijk beeld den lezers, die ziclx zoo gemakkelijk laten geruststellen en de afgelegen provinciën vergeten, vooroogen te houden." Er ik ook sprake van het heffen van uit voerrechten van granen, doch wanneer geen of weinig graan wordt uitgevoerd, komen uit het buitenland niet alleen geen geld en de noodige producten in Rusland, maar wordt ook de handelsconnectie met het buitenland verbroken, waarvan Indië en Amerika niet zullen nalaten voordeel te trekken. Het recht van initiatief is door een refe rendum aau het volk toegekend met een meerderheid van 50,000 stemmen. Nauwe lijks de helft van het aantal stemgerechtigde burgers nam aan deze volksstemming deel. SPANJE. In de Kamer heeft de minister Canovas verklaard, dat hjj geneigd is aan Cuba en Portorico eene decentralisatie te geven op economisch, maar niet op politiek gebied. Spanje zal nooit van het geringste stuk grondgebied afstand doen. B U M E N I E. Bijzonderheden zijn bekend geworden om trent de vermelde liefdesgeschiedenis van den vermoedelijken troonopvolger. Het blijkt, dat koningin Elizabeth (Carmen Sylva)den wensch van prins Ferdinand om freule Vacaresco, dochter van Rumeenschen gezant te Rome en hofdame van de koningin, te huwen, heeft ondersteund, waardoor bijna een staats- crisis zou zijn ontstaan, daar de ministers gezamenlijk dreigden hun ontslag te zullen nemen, terwijl de koningin door hare hooge verbittering hierover ziek werd en de troon opvolger eerst weigerde te voldoen aan den eisch van den ministerraad, dat hij terstond naar het buitenland op reis zou gaan. Ten slotte vefklaarde de ministerraad en verklaar den ook verscheidene van de voornaamste mannen des lands, dat, wanneer de prins dit huwelijk wilde doordrijven, hij eerst af stand moest doen van de troonopvolging. De aanleiding tot die oppositie van alle Rumeen- sche staatslieden tegen dat huwelijk lag in de vrees voor eindelooze familie-intriges, die zouden ontstaan, wanneer de toekomstige koningin afstamde uit een Rumeensch adellijk geslacht. g o u y N T. Abonnementsprijs, per kwartaal J'ranco per post, door liet gelieele Rijk Afzomieilijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKEAV: B O K H. S T R A A T, E 2 7. Advertentieprijs: fan 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ZWITSERLAND.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1