Woensdag 8 Juli N°. 7793. Tweede Blad A0. 1891. Vijf-en Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichtei Gemengde Berichten, Post- en Telegraphie, -veertigste Jaargang. i.sr>. UITGEVER; J. ODÉ. v honNi* mkntsI'Rïjs i per kwartaal franco per pestdoor liet gelieele Rijk Afcoiideihjke nommers - 2.:>o. - 0.10. BCKGHI>: BOT BUST KA AT, E 3 7. ADVERTENTIEPRIJS: v«n 1—10 gewone regels ine» inbegrip «an eens Courantf 1.10. tedere gewone regel meer 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 5 Juli 1801. Tot voorbereiding der viering van den 60n verjaardag van den »Tiendaagschen Veldtocht", is te 's-Gravenhage een com missie gevormd. Die commissie bestaat uit de bh. oud strijders N. MacLeod, oud-luitenant-generaal, inspecteur der infanterie, adjudant i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning, en mr. W. J. baron d'Ablaing van Giessenburg, oud-vrij willig jager der Utrechtsche hoogeschool en oud-ofïicier der mobiele schutterij, kamerheer i. b. d. van wijlen Z. M. den Koning, als voorzitters. Voorts uit de heeren: P. G. von Stein Callenfels, oud-kolor.el der artil lerie, W. M. Camp, oud-geneiaal majoor der artillerie, P. Gallas, oud-officier der mobiele schutterij, jhr. A. "W. A. Gevers Deijnoot. oud-generaal-majoor der artillerie, F. IT. J. Furnée, oud-kolonel der infanterie, C. J. J. Goffinoud-generaal-majoor van den gene- ralen staf, A. E. Mansfeldt, oud-luitenant- generaal, adjuda'nt i. b. d. van H. M. de Koningin, jhr. H. van der Meer de Wal cheren, oud-generaal-majoor der artillerie, G. II. J. MichelhofT, oud-generaal-majoor der cavalerie, ds. H. L. Oort, oud-vrijwillig jager der Leidsche hoogeschool, J. Paulus, oud- luitenant-kolonel der cavalerie, II. Roelofsz, oud-majoor der infanterie, H. N. C. baron van Tuijll van Serooskerken, oud-kolonel der cavalerie, en A. Westmaas, oud-vrijwilliger der attillerie, voorzitter van de 3de sectie van het Metalen Kruis aldaar, ter wij! de com missie zich toegevoegd heeft de hh. J. Huij- gens, oud-kapitein der infanterie, als penning meester, en A. A. Vorsterman van Oyen, eere-lid en ceremoniemeester van den Noord- brabantschen Metalen-Kruisbond, als secre taris. De commissie roept alle oud-strijders, ver sierd met het Metalen Kruis of de Citadel medaille, op, om voor zoover zij genegen zijn op eigen kosten aan deze feestviering op 1, 2 en 3 Augustus deel te nemen, hiervan schriftelijk kennis te willen geven aan den secretaris der commissie (Laan Copes van Cattenburch No. 36i) vóór 15 Juli, tevens met overmaking van ƒ5, of zooveel meer als men goedvindt, aan den penningmeester (Anna-Paulownastraat No. 36), ter bestrijding van onvermijdelijke kosten. Mr. J. G. de Bruyn, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, wenscht zich uit het politieke levert terug te trekken en zal zich met November te Berg-en-Dal bij Nijme gen vestigen. De minister van financiën maakt bekend dat op dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 985,512.58 I en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ngevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een i voorschot was verstrekt ten bedrage van1.600,960.72 k Het zoeken naar en onderhandelen over een Kamerzetel voor dr. Sehaepmau schijnt meer bezwaren na zich te sleepen dan men zoo oppervlakkig zou denken. Almelo toch acht het niet geraden den dokter daar aan eene verkiezing te onderwerpen. Zij houdt haren Cremers vast. Ia het district Eist, waar de heer Van Dedem zich niet ongenegen verklaaide om, zoo noodig, voor zijn zetel te bedanken, ter wille van den heer Schaepman, blijkt men dezen ruil tot nu toe niet aan te durven. (Amst.) In een ingezonden hoofdartikel in de Tijd wordt de vraag nagegaanwelke de positie van de Roomsch-katholieken zal zijn, welke hun taak moet zijn in de naaste toekomst. De schrijver houdt zich overtuigddat uit den tegen woordigen strijd voor de Roomsch- katholieken een meer gezonde toestand zal voortkomen. Het programma der toekomst voor de Roomsch-katholieke partij behoeft slechts te bestaan uit twee artikelen, het eerste bevattende wat zij iswij vormen een onafhankelijke katholieke partij; het tweede aangevende wat zij wil: de katholieke partij verlangt recht en de oplossing der sociale quaestie in den geest der encycliek van Leo XIII. Alle andere omschrijvingen zijn onnoo- dig. Die twee artikelen omvatten genoeg en laten voldoende ruimte over voor het aan sluiten bij of het opnemen van bondgenooten, die in hoofdzaak hetzelfde willen. De Nieuwe Delftschc Courant vergelijkt dr. Schaepman bij den Romein Marcius Cur- tius, die, om zijn volk tegen rampen te be hoeden, in een afgrond sprong. Oppervlakkig zou men meenen, dat die sprong niet zoo geheel vrijwillig was. Genoemd blad zegt dan ook Wat in den laatsten tijd is geschied, ging alle palen te buiten. Het was geen critiek, het was een moord met voorbedachten rade. Zelfs schroomde men niet, ons eerbiedwaardig episcopaat op te zetten tegen den man, die, als hij gedwaald heeft, dat deed in zijn edel moedigheid en met volkomen goede trouw, en aan wien in elk geval het katholieke Neder land groote en dure verplichtingen heeft." De Tijd zou, uit vrees van de herhalig van dien onverkwikkelijker; strijd, bijna wenschen, dat de uitnemendste onzer katholieke staats lieden zich aan de politiek onttrok. Hij be hoeft zich daarvoor niet in een afgrond te storten. Daar is een ander en beter terrein, waarop hij zich kan verplaatsen. De Muzen zien verlangend naar hem uit, en gelukkiger dan in het strijdperk der staatszucht, dat Vondel reeds als baatzucht en gevoelloos be schreef, zal onze katholieke Da Costa zich weder gevoelen in den bloemhof der Neder landsche letteren. Burg. en weth. van Rotterdam hebben aan de Montefiore-veieeniging, ten behoeve van de Israëlieten, die uit het Russische rijk worden verdreven en hunnen weg over die gemeente nemen, kosteloos in gebruik gege ven een paar zalen van het voormalige zie kenhuis aan de Hoogstraatzoomede de daarin nog aanwezige oude ijzeren kribben. In de schouwburgzaal van het iKurhaus" te Scheveningen werd Zaterdagochtend klok slag 9 uur de poppententoonstelling geopend, die door de zorg van den in Nederland wel bekenden mpressaxïo Schürmann aldaar is ingericht. De geheele indruk, dien men van deze tentoonstelling krijgt, is een zeer aange name. Reeds Zondag mocht de tentoonstel ling een druk bezoek ontvangen. De harddraverij-vereeniging te Rjjswijk is voornemens op 5 Augustus eene harddraverij te houden door paarden van zessen klaar, om prijzen van f250, f400 en f50. Volgens een bij de uNederlandsche Zuid- Afrikaansche Spoorweg-maatschappij" uit Lorenzo-Marques ontvangen telegram, is het eerste gedeelte van den spoorweg op Trans- vaalsch gebied gisteren voor het publiek ver keer geopend. Men schrijft aan de N. B. Ot.: In het verslag van het geneeskundig staats toezicht in Limburg over 1890 wordt vooral gewezen op de moeilijkheid om in sommige gevallen opgave te verkrijgen van den dood van hen, die door dolle honden waren gebeten en ook omtrent de verschijnselen, die den dood zijn voorafgegaan. Als oorzaak hiervoor wordt aangegeven de geheimzinnigheid, die men meent te moeten in acht nemen ten opzichte van plaatsen als St. Hubert, waar de meeste gebetenen hulp hadden gezocht en die men niet in diskrediet wil brengen. Gistermiddag is een 50-jarig werkman in de Rijnhaven nabij Katendrecht bij 't zwem men verdronken. Hij laat een vrouw met vier kinderen na. Te Groningen zijn twee paarden gestorven, ten gevolge van het eten van beschimmeld brood. Uit Eibergen wordt gemeld, dat de Berkel sedert Vrijdagmorgen weder 4 meter is gewassen, zoodat opnieuw alles overstroomd is. In Rekken stroomt het water door de huizen in het dorp. De landbouwer D. Jongert, te Benning- broek (N.-H.), had eenige dagen geleden het ongeluk, dat, bij het aanbrengen van zalf op den zieken poot van zijn paard, iets van dat geneesmiddel in een zeer kleine wond van zijn vinger geraakte. Het gevolg was, dat eerst dat lichaamsdeel en vervolgens de arm hevig opzwol en hij nu aan de gevolgen daarvan is overleden. De ongelukkige was slechts 36 jaar oud en laat eene vrouw met drie kinderen na. Den Haag. In het laatst van de maand Augustus zal ons land bezocht worden door 50 Fransche ingenieurs, die hier ter stede zullen worden ontvangen door het koninklijk instituut van ingenieurs in zijne vergaderzaal »Diligentia". Yllisingen. De vijf zoontjes van den Duitschen keizer kwamen gisteren te ruim 42 uren alhier aan, en vertrokken ten 12Vsure met de Hohenzollem, die Zondagavond van Sheerness alhier ter reede gekomên was, naar Engeland. De commissaris des Konings bevond zich aan den trein. Te Coedpoeth bij Wrexham, in Engeland, is een gebeele bruiloftspartij, uit 70 personen be staande, vergiftigd. De verschijnselen wijzen op vergiftiging door arsenicumhet is echter ge heel onbekend boe dit in de spijzen gekomen kan zijn en of hier aan misdaad moet gedacht worden, dan wel aan eene noodlottige vergissing. In den Australischen staat Victoria is de konij- nenplaag voor vele kolonisten een voordeel, hoe grootere ramp zij ook voor de landbouwers is. Eenige honderden inspecteurs trekken er per jaar 200 pond stelling om toezicht te houden op het dooden van konijnen door 2000 arbeiders, die met een daggeld van 6 tot 8 shillings betaald worden. Acht tot tien duizend personen vangen er konijnen voor eigen rekening en vinden een goed bestaan met het verknopen van dit wild gedierte in de steden, meest aan de armen, die daardoor op hunne beurt in de gelegenheid zijn een goedkoop en smakelijk maal te krijgen voor den prijs van ongeveer een stuiver bet pond. De minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter algemeene kennis, dat gedurende de maand Mei 1891 in de rijks-postspaarbank zijn ingelegd en terugbetaald de volgende be dragen, als: Bedrag der inlagen f 1,202,211.56 terugbetalingen 1,089,052.59 Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 113,158.97 Aan het einde der maand April was ten name der verschillende inleggers inge schreven f 21,808,522.911/, zoodat het gezamenlijk te goed op uit. Mei bedroeg f 21,921,681.29 '/g COURANT

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5