Vrijdag 10 Juli. N°. 7795. Tweede Blad. A0- 1891. ijf-en-veertigste Jaargang, Verschijnt dagelnks, uitgezonderd Dinsdag. IT G E V§RT. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 9 Juli 1891. De heer J. J. van Kerkwijk geeft in de Hf. R. Ct. eene korte geschiedkundige schets van het in 1856 opgerichte monument voor 1830/31 op den Dam te Amsterdamont worpen door den heer Tetar van Elven, ter wijl het beeld der Eendracht gehouden is naar het model van den heer Royer. Het was gewijd aan den volksgeest van 1830 en op dien grond meent de heer Van Kerkwijk, dat men het in al zijn eenvoud had behooren te laten staan. Hij geeft zelfs het denkbeeld aan, dat men de nog levende Metalen-Kruisridders had moeten uitnoodigenzich daaromheen te scharen en voor hunne overkomst het geld had moeten gebruiken, thans voor het onken baar maken van het monument besteed. Hij spreekt de meening uit, dat het op den keizer een goeden indruk zou hebben gemaakt. Deze toch bracht lof toe aan het landdat zijne groote mannen eert en hij had het ook ge waardeerd dat die uitspraak ook van toe passing kon worden gemaakt op de vereering van hendie in onze eeuw blijken van vaderlandsliefde hebben gegeven. Men meldt ons, dat door de »Nieuwe Afrik&ansche Handelsvennootschap" aan de »Nederlandsche Stoombootmaatschappij" de bouw van een stoomschip is opgedragen, bestemd voor de vaart op de westkust van Afrika. Het schip zal 1800 ton draagvermogen bezittenen gebouwd worden van staal volgens de spardek-regels van Lloyd's. Het wordt voorzien \an eene krachtige machine van het triple-compounds-ysteemen zal genoemd worden Koningin Wiïhelmina. (2V. R. CL) Komen in de Amsterdamsche bladen nog bij herhaling mededeelingen voor omtrent de betreurenswaardige gebeurtenis op den Dam, in de Haagsche bladen vindt men eveneens klachten over de wijze, waarop de politie daar heeft huisgehouden aan het station nadat het keizerpaar vertrokken was. Zij maakte daar een charge op de rustige toeschouwers en zette hen zelfs te paard na. Waarschijnlijk zal ook in den Haagschen gemeenteraad deze misplaatste en onnoodige ij ver na afloop wel ter sprake worden gebracht. Aan het onbetamelijk gedrag der politie op den Dam bij gelegenheid van de taptoe, werd naar het Nil. v. N. meldt, een einde gemaakt door de Koningin-Regentes, die een adjudant met het bevel aan de politie zond, de gruwelijke mishandeling onmiddellijk te staken. Nadat de heeren leden van het genees kundig congres Zondagavond te Zutfen feestelijk waren verwelkomd, ving Maandag ochtend de algemeene vergadering aan welke werd gehouden in de nieuwe zaal der Buiten-societeït, De voorzitter, prof. Tneub uit Leiden, opende haar met eenige opmer kingen over medische studentenmedisch onderwijs en medische professoren. Daarna bracht dr. G. C. Nijhoff verslag uit over den staat eu de werkzaamheden van de maatschappij en hare afdeelingen, werden een aantal verslagen uilgebracht en eenige wijzigingen in de statuten behandeld, uit sluitend de huishoudelijke aangelegenheden der maatschappij rakende. Na de pauze hield prof. C. Th. A. Koeh, van Groningen, eene wetenschappelijke voor dracht over de behandeling van locale tuber culose. Hiermede waren de werkzaamheden voor dezen dag afgeloopen en begaven de heeren zich naar Apeldoorn, waar een bezoek aan het Loo gebracht en een gemeenschappelijke maaltijd gehouden zou worden. In de voortgezette vergadering van het geneeskundig congres te Zutfen werd door dr. C. E. Daniels rapport uitgebracht over de boekerij, behelzende een verslag van de verrijking, die de bibliotheek dit jaar had ondergaan en dus een supplement van den catalogus der maatschappij wordt. Daarna werd rapport uitgebracht door de commissie voor liet ondersteuningsfonds. liet totaal der ontvangsten bedraagt f 4292.34V». In behandeling komt daarna een voorstel van de afdeeling Zaanland e. a., om eenige nauw keurig aangeduide geneesmiddelen voor de apotheek verplichtend te stellen. Met groote meerderheid werd aangenomen het prae-advies van het hoofdbestuur tot aanvraag om opheffing van liet monopolie der apothekers tot levering der verbamlstoflen. Met acclamatie werd aangenomen een voorstel van de afdeeling UtrechtHe maat schappij spreke als haar overtuiging uit, dat onderwijs in de gymnastiek als leervak aan hoogere burgerscholen voor meisjes niet moge ontbreken. Aangenomen werd een voorstel Utrecht De maatschappij noodige het hoofdbestuur der Ned. juristenvereeniging uitde vraag aan de orde stellen, of het wenschelijk en mogelijk is, om een middel te vinden teneinde krankzinnige misdadigers, die in de genees kundige krankzinnigengestichten schade doen aan de behandeling der andere verpleegden, en in gevangenissen niet thuis belmoren, op andere wijze, in het belang van hen zei ven en van de maatschappij te huisvesten. Ontkennend werden o. a. nog beantwoord twee vragen van het hoofdbestuur, luidende: Is het, nu, niettegenstaande de aanzienlijke uitbreiding van het aantal artsen, gebrek aan genees- en verloskundige hulp in platte landsgemeenten blijkt te ontstaan, wensche lijk ten behoeve dier gemeenten tot de uitoefening der genees-, heel-en verloskunde peisonen toe te laten, die zonder breede wetenschappelijke opleiding genoten te heb ben, toch voldaan hebben aan de noodige eischen van bekwaamheid in die vakken? en Moeten ter zake van het verkrijgen der bevoegdheid tot uitoefening der geneeskunst in haar vollen omvang, uitzonderingsbepa lingen gemaakt worden voor hen, die zulke bevoegdheid reeds in het buitenland ver kregen hebben Een krediet van f100 wordt verleend aan het bestuur voor een huldeblijk aan te bieden aau prof. Virchow op zijn 70sten verjaardag. Als bestuurders werden gekozen de heeren dr. G. C. Nijhoff, dr. M. Juda, dr. C. E. Daniëls, dr. A. J. van Rijn en prof. O. M. van der Meij. De 43ste algemeene vergadering zal wor den gehouden te Rotterdam. Na de pauze hielden dr. Saltet en prof. Stokvis weten schappelijke voordrachten. De bevolking van Rotterdam is in 1890 vermeerderd met 3718 mannen en 3558 Vrouwen, te zamen 7276 personen, en bestond op 31 December 1890 uit 97948 mannen en 111186 vrouwen, te zamen 209134 personen. Gedurende het eerste halfjaar van 1891 zijn 1628 vreemdelingen, zonder middel van bestaan, uit ons land geleid. Onder de vele stukken, die op de agenda van den Bredaschen gemeenteraad in zijne jongste zitting voorkwamen, was ook een ver zoek van den heer H. Sluyters, eigenaar van de vroegere huizinge van het raadslid De Booy, om de sloot achter zijn woning te mogen aankoopen en dempen, wijl de sloot soms een ondraaglijke» stank verspreidt. De heer De Booy was er voor, om dit verzoek in te willigen, daar hij bij ondervinding wist dat uit die sloot stinkende dampen opstegen. En wat veroorloofde zich nu de voorzitter op die alleszins gegronde opmerking te ant woorden »Dan hebt u een stinkende her innering aau uw vroegere woning". Wij vragen, of zulke antwoorden op het stadhuis of in een kroeg thuis behooren. Het mooiste, eigenlijk het schandelijkste, zou aan het slot der zitting volgen. Misschien wegens zijn bezwaar, dat een voorstel van den heer De Booy met betrek king tot no. 14 der agenda, ondanks de be strijding des voorzitters, was aangenomen, vvenschte de heer Rombouts, toen men ge komen was aan het rapport der commissie over de voorstellen Nelissen en Rombouts met betrekking tot het Valkenberg, dit rap port te doen drukken. Ook de heer Van Dam was voor het druk ken, en toen de heer De Booy de toezegging gaf dat hij niet tegen de uitgave van het druk- kersloon zou stemmen, kreeg hij van den voorzitter De Man ten antwoord»Dank je voor de toezegging, breek je nekAlgemeene sensatie. De heer de Booy stelde waardiglijk een motie van afkeuring voor, opdat zou blij ken hoe het oordeel van den raad is over dergelijke gezegden. De heer Rombouts onder steunde deze motie. Terwijl de heeren Van Mierlo en Pels Rij eken verklaarden, niets gehoord te hebben, zeiden de heeren Rom bouts, Nelissen en Smits, dat de uitdrukking wel gebezigd is. Daar treedt de heer Van Hal als een reddende engel op voor den voorzitter wat in den laatsten tijd nogal eens voor kwam en betreurt uit naam des voor zitters de uitdrukking, doch wijt haar aan diens ongesteldheid, en hooge jaren. Wonder lijk intusschen, dat de voorzitter zelf geen boe of ba zeide. Wie de hunnebedden te Rolde bezocht heeft, herinnert zich den bij het tweede hun- nebed staanden, meer dan duizendjarigen eik, welks holle, vermolmde stam om een der steenblokken heengegroeid was. Die omstandigheid heeft hem eindelijk ten val gebracht. Sedert Vrijdag ligt hij door den storm geveld. Het oude landschap Drente verliest in dien eik een eerwaardig getuige van zijn geschie denis. Te Rolde loch vergaderden eeuwen lang (oorspronkelijk in de open lucht, later in de kerk) de afgevaardigden der eigengeërf den, de souvereine vergadering en de edele etstoel, de hoogste rechtbank van het Land schap. Assen, waar later de Staten vergader den, was toen eeu klooster en behoorde onder Rolde. HaarlCt.) In de Zwet, onder de gemeente Naaldwijk, is Dinsdagavond door den hevigen wind eene Westlandsche schuit, geladen met 500 ton aardappelen voor Engeland, gezonken. De opvarenden kwamen behouden aan wal. Bij het ophalen van de manden, waartoe men .spoedig overging, kwam van menige mand het onderste van den inhoud aan 't licht door het breken der netten, en bleek het, dat men nog steeds waar naar Engeland verzendtwelke geenzins aan de eischen voldoet. De politie te Kralingen heeft ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Rotterdam de personen Van St., gehuwd, wonende te Delft, en P. v. d. L., laatst ge woond hebbende te Dordrecht, als zich te hebben schuldig gemaakt aan verschillende diefstallen. Meer en meer komt aan het licht, dat de zaken van den onlangs in het noorden van Friesland verdronken notaris G. in eene schromelijke verwarring verkeeren. Vele per- SGH EH m «mm COURANT. BP H E A U B O T «5 K T K A A TE S 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regek met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. Abonnementsprijspei kwartaal franco per postdom het geheele Rijk Afzondetlijke nominees f 1.S5. - 2.50. - 0.10.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5