hebben op Donderdag 23 Juli e.k., en de her stemming, is die noodig, op Donderdag 6 Augustus daaraanvolgende. Men schrijft aan de N. 22. Ct. De minister van binnenlandsche zaken heeft onlangs, op gedaan verzoek, medege deeld dat het hem wenschelijk voorkwam, bij de aanstaande verkiezingen van gemeente raadsleden geen onderscheid te maken tus- schen hen, die gekozen worden ter voorzie ning in vacatures, ontstaande door periodieke aftreding, en die gekozen worden ter ver meerdering van het aantal raadsleden, noodig ten gevolge van de uitkomsten der laatstge houden volkstelling. Door deze beslissing is naar de meening van bevoegde autoriteiten terecht gebroken met eene zienswijze, die sedert de invoering der gemeentewet als geldende werd beschouwd. Tot dusver toch werd met deze verschillende omstandigheden rekening gehouden door het verstrekken van stembiljetten van verschillende kleur, en aan genomen, dat personen, gekozen ter vervulling van bestaande vacatures, recht hadden op zes zittingjaren. De heer G. M. Carregal, met kon. mach tiging benoemd tot vice-consul der Neder landen te Rio de Janeiro, is als zoodanig door de Braziliaansehe regeering erkend. Te Groningen is een der grootste werk gevers, de heer J. B. R. M. graaf du Monceau de Bergemial, Kamerheer van wijlen Z. M. ■Willem III, op G-i-jarigen leeftijd overleden. Als directeur eener machinale vlasspinnerij verschafte Du Monceau aar, honderden man nen en vrouwen werk. Men schrijft uit Luxemburg aan het JS' v. cl. D. Gisteren (6 Juli) heeft de groot-hertog, begeleid door zijn zoon, den erf-groothertog, een tochtje gemaakt door een deel des lands, met het doel om o. a. de indrukwekkende overblijfselen van het stamslot van den anderen tak van zijn geslacht te Vianden en een deel der domeinen van wijlen Kouing "Willem III, dezer dagen in zijn bezit over gegaan, te bezoeken. Per rijtuig, met vier ""paarden bespanuen en door den vorst zelf gemend, werd te 7 uren 's morgens de tocht aanvaard van Wolverdangenaar Calmar-Berg, waar een nieuw vierspan gereedstond, over Ettelbrüeh en Diekircli naar Viandeu. De 27 kilometers werden in 2 uren afgelegd. De groot-hertog was zeer getroffen hij den aanblik der ruinen van "Vianden en hoogst voldaan over zijn uitstapje, toen hij te 1 uur terugkwam op het kasteel Berg, waar de beide vorsten met de heeren van hun gevolg dejeuneerden. Hoewel vooral te Ettelbrüeh en te Diekircli officieel was bericht, dat de groothertog slechts zou voorbijrijden, doch binnen korten tijd een bezoek zou brengen en dus zijn incognito wenschte geëerbiedigd te zien, was de geheele bevolking op de been en waren alle huizen, die men voorbijreed, met vlaggen versierd. Het is nu bepaald, dat de erf-groothertog zijn eigen huis zal inrichten en op bet kasteel Berg resideeren. Men brengt dit besluit in verband met het aanstaande huwelijk van den vorst. De vorige week had de overdracht plaats van de domeinen. De thesaurier van H. M. de Koningin vertoefde een paar dagen hier om de verkoopsom in ontvangst te nemen* Deze bedroeg twee millioen achthonderd duizend frank, waarbij nog gevoegd werd éen millioen frank, welke, volgens het familieverdrag, de tak der Naussaus die in bezit kwam van de Luxemburgsche kroon gehouden is uit te betalen aan den verte genwoordiger van den anderen tak, die zich de kroon zag ontvallen. Dit millioen werd dus uitgekeerd aan Koningin Wilhelmina. De kasteelen gingen over met hun toebehooren en inboedels. Alleen zijn enkele voorwerpen, waaraan voor de Koningin om de eene of andere reden familieherinneringen verbonden waren, uitgezonderd en verzonden. Op het tijdstip, dat wijlen Koning "Willem III zijn 70n verjaardag vierde, werden de domeinen met inboedels geschat op eene waarde van bijna twee millioen gulden, zij zgn dus in de laatste 4 jaren in waarde afgenomen. De gronden, vooral de bosschen zijn 't, die hierbij in de eerste plaats in rekening moeten worden gebracht. Volgens de .Koln. Zeit. vordert men met de regeling van de schadeloosstelling aan gewonde personen van het gezelschap Carré nog niet snel. Dit ligt evenwel niet, zooals de Hannoversche bladen schrijven, aan de spoorwegdirectie, die integendeel de regeling tracht te bespoedigen, maar aan de omslach tigheid, waarmede de benadeelden voor hun belangen opkomen. Bovendien wordt het vaststellen van het bedrag der schadeloosstel ling bemoeilijkt door de omstandigheid, dat er geen contracten aanwezig zijn betreffende de salarissen, door den heer Carré aan zijn. artisten uit te betalen en de opgaven, die van beide zijden hierover verstrekt werdenj verschillen. Onmiddellijk na het ongeluk is den heer Carré door de spoorwegdirectie een som van 30,000 mark als gedeeltelijke schade loosstelling toegekend. De artisten, die door hun wonden verhinderd zijn hun bedrijf voort te zetten, zullen een schadeloosstelling in kapitaal, niet in lijfrente ontvangen. Het geheele bedrag der uit te keeren vergoeding zal waarschijnlijk de som van 350,000 mark niet te boven gaan. Het nutsdepartement te Deventer heeft besloten, teneinde de jeugdige fabrieksarbei ders gedurende eenige avonden van de week aangenaam en nuttig bezig te houden, een volkszangschool en een gymnastiekschool op te richten. De 85-jarige L. W., te Schoonhoven, een krachtig en gezond man, had bij het eten van viseh het ongeluk een graat in de keel te krijgen, met het treurig gevolg dat hij Maandag na een zeer smartelijk lijden overleed. Toen Dinsdagmiddag mevr. Oosterhuis met hare dienstbode het gezin woont thans tijdelijk iu de gemeente Sloten hare wo ning op de Nassaukade te Amsterdam wilde binnentreden, bevond zij tol haren grooten schrik, dat alle deuren in de woning open stonden. Men riep den bovenbewoner te hulp, de politie werd gewaarschuwd, en men ging gezamenlijk het huis doorzoeken. Alles vond men opengebroken en de meeste meubelen waren daardoor beschadigd. Een bonheur du jour, een schrijfbureau, de linnenkast, kortom alle kasten en bergplaatsen waren doorsnuffeld. De inhoud er van lag verward dooreen. Gelds waardige papieren of specie hebben de die ven niet gevonden. Vermist werden echter: een pendule, een volledig servies, vrouwen- onderkleederen, lakens enz. In de linnenkast van de dienstmaagd vond men alles dooreen- geworpen, maar daaruit wordt niets vermist. Uit de keuken zijn o. a. verdwenen een paar strijkijzers en koperen komfoorplaatjes. Een kist met gereedschap van den heer O. is "opengebroken, en met dat gereedschap hebben de dieven hunne inbraak gepleegd. Een geweldige hagelbui heeft Zaterdag te Eenrum (Gr.) groote verwoestingen aange richt. Er is vooral veel vlas, haver en tarwe vernield en de boomen zijn bijna bladerloos. Enkele hagelsteenen hadden eene middellijn van 2 cM. Bij de vereeniging tot verzekering tegen hagelschade zijn ongeveer 1000 HA als beschadigd aangegeven. Gistermorgen is te Enschede door de mare chaussees gevankelijk naar Almelo overge bracht, teneinde ter beschikking te worden gesteld van den officier van justitie aldaar, de directeur der margarïne-boterfabriek van de gebr. Muller uit Oldenzaal, E. Troost, verdacht van valschheid ui geschrifte. Te Arnhem is Woensdag op last van den inspecteur der posterijen in hechtenis geno men een assistent der posterijen, verdacht van misbruik van vertrouwen. {'tl.) Van den sneltrein 8 u. 15 uit Arnhem naar Rheine (Westphalen) zijn Woensdag avond nabij Loehem de locomotief en een goederenwagen ontspoord. De locomotief is in de Berkel gestort. De passagiers bleven ongedeerd, doch twee conducteurs zijn ernstig verwond. De gemeen schap met Duitschland was gistermorgen tijdelijk verbroken. Een reiziger op dén trein deelt ons om trent het spoorwegongeluk te Locliem het volgende mede Gisteravond is de sneltrein no. 43, welke ten 8.50 's avonds van Zutfen naar Rheine vertrekt, even voorbij het station Loehem bij de Berkelbrug ontspoord. De locomotief lag links, de bagagewagen, een eerste- en tweede klasse-en een derde-klasse-rij tuig rechts van den spoorweg, de beide eerste gedeeltelijk in het water. Wanneer men die verbrijzelde wagens liggen ziet, kan men niet begrijpen, dat er bij dit ongeluk geen enkel menschenleven te betreuren valt. Alleen twee treinbeambten, waaronder de hoofdconducteur, die in den bagagewagen waren, zijn nogal ernstig ge kwetst; na ongeveer 15 minuten werden zij uit den in het water liggeriden wagen gered. Het is ongehoord, dat een sneltrein, welke in zulk eene kolossale vaart het station voorbijsnort, een kromspoor opgaat, terwijl een stilstaande goederentrein, waarmee de sneltrein moet kruisen, op het hoofdspoor staat. Zoowel bij het opgaan als bij het verlaten van dit kromspoor is men verplicht zich vast te houden, wil men niet met het hoofd tegen den wand geslingerd woiden. Juist bij het overgaan van die zijlijn op het hoofdspoor is het ongeluk gebeurd. Meermalen is reeds gezegd: hier gebeurt nog eens een ongeluk, eu nu het gebeurd is, moge in het vervolg de sneltrein bij krui sing over het hoofdspoor gaan, of wel het station langzaam voorbijrijden. (N. 22. Ct.) Mea schrijft uit Os aan de JSf. 22. Ct. Zondag hebben hier weder verschillende baldadigheden plaats gehad. Bij de heeren Jurgens is er een paard bijna doodgesneden, bij een ander de staart van een paard afge sneden. Ook zijn bij verscheidene ingezetenen de ruiten stukgeslagen en bij den R.-k. geeste lijke de deur eu de ruiten ingegooid. De daders zijn zoek, ofschoon de politie ijverig onderzoek doet. Ylaardingen. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal 's morgens een natio naal concert in de herv. kerk worden gegeven door het koor van den Protestantenbond en des namiddags een concert op de Markt met 1200 kinderen en harmonie-orkest, alles onder leiding van den heer L. P. Gaillard, muziek directeur alhier. Rotterdam. Woensdagavond is, na opge maakt proces-verbaal, wegens het toebrengen van eene wonde waarop de dood gevolgd is, naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht de koffiehuishouder Nieuwkerk. Amsterdam. In de Woensdag jl. ge houden zitting van gemeenteraad is, na een langdurige discussie over het voorgevallene op den Dam, een commissie van 5 raadsleden benoemd, om met den burgemeester dienaan gaande een onderzoek in te stellen. De raad wees hiervoor aan de hh. Wüste, Pijnappel, Heemskerk, mrs. Jitta en Treub. De vier eerst- genoemden hebben de opdracht aanvaard; de heer Treub was niet aanwezig. Een motie van den heer Nolting, om de Koningin te verzoeken den hoofdcommissaris van politie te ontslaan, werd met 24 tegen 9 stemmen verworpen. EiLkhnizen. Namens II. M. de Koningin is door II. M. de KoninginRegentes aan de wed. R. Blok, alhier, wier echtgenoot en zoon op de Noordzee den dood in de golven vonden, eene gift van f50 geschonken. Deventer. Woensdagochtend is alhier in de buitengracht drijvende gevonden het lijk eener 21-jarige dienstbode, die sedert 5 Juli vermist werd. Alfen en Kiel. Met het oog op de aan zienlijke schade, die deze gemeente heeft ge leden bij den jongsten hagelslag en geschat wordt op f 150,000, heeft de gemeente moeten afzien van het voornemen tot aanleg van een keiweg, aanvangende te Riel van den klinker weg RielTilburg en aansluitende aan den klinkerweg AlfenGieze. De raad heeft onder mededeeling van het vorenstaande thans aan de Provinciale Staten verzocht, om, in plaats eener subsidie voor den weg, eene bijdrage te verleenen in de geleden schade. Ver kiezin g e n. Naar aanleiding van het bericht dat rnr. W. C. I. J. Cremers zijne benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, heeft reeds gisteren de katholieke kiesver- eeniging in het district Almelo vergaderd. De vergadering was druk bezocht, en bij acclamatie is besloten de candidatuur aan te bieden aan den heer dr. H. J. A. M. Schaepman. Gemengde Berichten. In een zaal van het koninklijk paleis te Windsor is gedurende het feestmaal, gegeven ter eere van het huwelijk van prinses Louise van Sleeswijk-Holstein (een kleindochter der koningin) met den prins van An halt een buis van de waterleiding gesprongen. De overstrooming, welke aanvankelijk eenigen schrik ver wekte onder de aanwezigen: de geheele koninklijke familie, keizer Williem en zijne gemalin en andere gasten der koningin, werd met eemge moeite gestuit. Prins George van Griekenland, die met het onklaar geworden stoomschip Servia naar New- York moest terugkeeren, heeft thans aan boord van de City of JSem- York de terugreis naar Europa hervat. üe toestand van den vermaarden Engeischen Baptisten-predikant Spurgeon, die al sinds ge- ruimen tijd ziek was (nierziekte en longont steking), is in de laatste dagen zeer verergerd. Hij ligt zeer bedenkelijk, ofschoon nog niet alle hoop is opgegeven. Uit Warschau wordt gemeld, dat tusschen de stations Scholka en Grodno Woensdagnacht, in een coupé eerste klasse van den bliksemtrein van Warschau naar St.-Petersburg, de 25-jarige graaf Michael Plater, riddergoedbezitter bij Biaiystok en eigenaar eener groote fabriek, ge boortig uit de provincie Posen, vermoord en bestolen is. De schedel was blijkbaar met een stomp weiktuig ingeslagen. De moordenaar heeft onopgemerkt kunnen ontvluchten, maar wordt door de politie met ijver opgespoord. In Palestina is het zeer treurig gesteld. Het is tegenwooidig allesbehalve: neen land, over vloeiende van inelk en honig". Door de toene mende landverhuizing van Israëlieten derwaarts heerscht er groote nood, welke steeds toeneemt, vooral te Jeruzalem. Wekelijks komen er een- paar honderd behoeftige joodsche gezinnen aan, voor welke geen beschikkingen zijn gemaakt. Daarbij komt nog, dat te Jeruzalem typhus en roodvonk heerschen, en men vreest, dat er ook- de pest zal uitbreken. Het brood stijgt dagelijks in prijs, ten gevolge van den slechten graanoogst in Rusland, o c

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2