Binncnlandsche Berichten. 76, de Kamer 153 hebben. De zeven nieuwe senatoren zullen in de steden BrusselAnt werpen Luik CharleroiLeuvenGent en Turnhout worden gekozen. Van de vijftien nieuwe plaatsen in de Kamer komen op Brussel, Antwerpen en Luik ieder twee op Gent, Mechelen, Leuven, Charleroi, Ostende, Roulers, St. Nicolas, Soignies en Has selt een. OOSTENRIJK. In de Kamer van afgevaardigen werd door den anti-semiet Schneider de wenscheltjkheid betoogd vari een bepaling in de grondwet, waarbij verboden wordt joodsche rechters aan te stellen. De minister van justitie, graal Schönborn, bestreed Schneider's meening. Heel Budapest staat overeind, nu aan den dag gekomen is, dat soldaten en ollicieren van het 79e infanterie-regiment een aandeel hebben gehad in de anti-magyaarsche demon straties, tijdens keizei' Frans Jozefs verblijf te Fiume. In den Rijksdag zullen hierover wel interpellaties gehouden worden. 35 tv I T 8 E KLAN I». De crimineele Kamer van de bondsrecht- bank te Zurich heeft gisteren Castioni, wegens den moord op den staatsraad Rossi te Tessino gepleegd, bij verstek veroordeeld tot 8 jaar tuchthuisstraf. Nadat er reeds vele duizenden handteeke- ningen tan stemgerechtigden opeene aanvraag tot het houden eener volksstemming over het nieuwe tarief van invoerrechten verkregen waren, zijn er thans nog 10,000 bijgekomen, zoodat het aantal nagenoeg 40,000 bedraagt en de volksstemming derhalve moet doorgaan. NOORWEGEN. Een te Drammen gehouden vergadering van werklieden-afgevaardigden, waarop 20,000 werklieden waren vertegenwoordigd, heeft, na verwerping van een voorstel van socialis tische zijde, met 42 tegen 27 stemmen, met 50 tegen 10 stemmen een voorstel aangeno men om de regeeriug te verzoeken, land aan te koopen en dit gratis onder boerenarbeiders te verdeelen, en tevens landbouwbanken op te richten, waar den landbouwer voorschotten worden verstrekt. lïüSIAS». Met het oog op de ongunstige verwachtin gen van den graanoogst moet er ernstig'sprake van zijn, alle branderijen gedurende een jaar te sluiten. De regeering aarzelt nog tot dien maatregel over te gaan, omdat de schatkist daardoor een verlies van 150 miliioen gulden zou lijden. De tegenstanders van den minister van financiën Wischnegradski trachten de finan- cieele moeilijkheden en den noodin vele streken van het rijk heerschendaan zijn verkeerd beleid toe te schrijven. Nog geniet hij het volle vertrouwen van den czaar, doch vele der hoogere ambtenaren keeren zich van den minister af. SPANJE. Het regeeringsblad bevat de wet tot uit breiding van het uit te geven bedrag aan biljetten der Spaansche bank, alsmede de wet, waarbij de regeering wordt gemachtigd tot uitgifte van 4°'0 openbare schuldbrieven tot een bedrag van 250 miliioen pesetas. AMERIKA. Gisteren is te Mexico overCalifornië bericht ontvangen van een zeegevecht aan de Clii- leensche kust tusschen het schip der insur- genten Magellanes en eenige gouvernements vaartuigen. De Magellanes behaalde eene besliste overweging. Twee schepen van het gouvernement werden nagenoeg vernield. Uit New-York wordt gemeld dat het bericht omtrent de overwinning van de vloot der Chileensche insurgenten over dievanBalma- ceda. door eene depêche van een Engelsehen koopvaardijkapitein te Iquique aan de Herald wordt bevestigd. De toestand van den minister Blaine is, naar men uit New-York bericht, weder zeer verergerd. Men acht liet niet waarschijnlijk, dat hij ooit weer in staat zal wezen, zijn ambt waar te nemen. AFRIKA. Als alle Afiikaansche hoofden van stammen met dezelfde gedachten omtrent het onbillijke van slaven te houden bezield waren als het hoofd van Tanganikadan zouden zelfs de stoutste verwachtingen, die van de besluiten van het anti-slavernij-congres gekoesterd wor den, spoedig in vervulling overgaan. Dit hoofd toch schonk aan Joubert, den commandant der expeditie tegen den slavenhandel in die streek, 100 slaven, met verzoek twee jonge meisjes van tien jaar aan kardinaal Lavigerie, dien hij den srooden grootvader" noemt, te brengen. Toen het hoofd daarop vernam, dat de slaafjes in een weeshuis waren opgeno men stond hij er onmiddellijk weder '100 aan de zendelingen af. AUSTRALIË. Uit Sydney wordt van gisteren gemeld, dat het parlement van Nieuw Zuid-Wales is geopend. De gouverneur deelde mede dat ontwerpen zullen ingediend worden tot toe kenning van iiet algemeen stemrecht ook aan de vrouwen en tot afschaffing van de invoerrechten op de voor de nijverheid noodige grondstoffen. SCHIEDAM, 16 Juli 1891. De aftredende leden van den gemeenteraad zijn de heeren A. Knappert Lz., C. J. Loncq, II. A. M. Roelants, P. Brillenburg, D. F. W. Prins en H. Swart, die de gemeente metter woon verlaat, terwijl twee nieuwe leden moeten gekozen worden, wegens vermeer dering der bevolking. De Hollandsclie IJzeren-Spoorweg-Maat- schappij is voornemensgedurende dezen zomer eiken Vrijdag in de maanden Juli en Augustus een excursietrein te laten loopen van verschillende stations, alsDen Haag, Dellt, Schiedam, Rotterdam,Dordrecht en Gorinchem naar Nijmegen, Groesbeek en Kleef. De streek, die de trein doorloopt, is zeker bij uitstek schoon en de prijzen voor de heen- en terugreis zijn zoodanig gesteld, dat men zoowel van de le als 2e en 3e klasse met voordeel kan profiteeren. Namens H. M. de Koningin heeft de schiet- vereeniging ^Burgerplicht" te Kampen f100 ontvangen voor het aanschaffen van prijzen op het a.s. concours. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid zullen aanstaanden Zaterdag, 18 Juli, niet plaats hebben. Het Staatsblad no. 106 behelst het besluit van den 17den Juni 1891, houdende nadere vaststelling van een reglement voorde examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen. De St.-Ct. no. 163 bevat: lo. een kon. besluit van 16 Juni jl., ter goedkeuring van de op 15 Augustus 1889 te Londen tusschen Nederland en Groot-Brittannië en Ierland gesloten additioneele overeenkomst tot wijzi ging van art. 4 van het handels- en scheep vaartverdrag van 27 October 1837 2o. id. vau 4 Juli jl., ter goedkeuring van een regle ment voor den dicnsi. der rijkstelegraaf en tot intrekking van drie daarmede in verband staande besluiten. In de St.-Ct. no. 103'zijn opgenomen <fè rapporten van den stoomschoener Dolfijn en het sch roefstoomschip 4e kl, Suriname, belast met het politie-toezicht op de visscherjj in de Noordzee, buiten de territoriale wateren; Jhr. W. van Citters, bij kon. besl. benoemd tot consul-generaal te Bern, is als zoodanig door de Zwitsersehe regeering erkend. De minister van buitenl. zaken vestigt de aandacht op eene kennisgeving van de Rumeensche regeering, blijkens welke deze eischt dat reizigers per scheepsgelegenheid in Rumenië aankomende, voorzien zuilen zijn van door een Rumeensch consulair ambtenaar geviseerde paspoorten, bij ontstentenis van welke bedoelde reizigers niet in het land zullen worden toegelaten. Op 1 Juli 1891 was aan de Nederlandsche bank, wegens door baar ter leen verstrekte gelden, in onderpand verstrekt een bedrag van drie miliioen gulden in schatkistbiljetten. De burgemeester van Amsterdam, de heer mr. G. van Tienhoven, is Dinsdag naar 't Loo ontboden om door H. M. de Koningin- Regentes geraadpleegd te worden over den politieken toestand. Het gerucht wijst den heer Van Tienhoven aan als aanstaand minister van financiën. De Zuidh. verneemt, dat de heer L. M. de Laat de Kanter, burgemeester van Leiden, in aanmerking komt als minister van marine. Z. K. H. de groothertog van Saksen- Weimar zal, met gevofg, den 3n Augustus a.s. te Scheveningen aankomen en daar kamers betrekken in het hotel ïKurhaus". Z. K. H. zal ongeveer eene maand te Sche veningen blijven. Door de Belgische regeering is het besluit genomen, dat van 20 dezer af op Zon- en. feestdagen alle goederenvervoer op de spoor wegen zal worden gestaakt en geene goederen ten vervoer aangenomen zullen worden, be halve aan spoedig bederf onderhevige, die met sneltreinen vervoerd worden. Daarbij is voor geschreven deze bepalingen tot 20 October a.s. met omzichtigheid toe te passen, teneinde het publiek er allengs aan te doen gewennen. De nVereeniging van Handel en Nijver heid", te 's-Gravenhage, heeft, in vereeniging met het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond ^Maatschappelijk Belang", een adres tot H. M, de Koningin-Regentes gericht, waarin betoogd wordt, dat door de wet van 17 Nov. 1876 tot regeling der coöperatieve vereenigingen velen worden benadeeld, en verzocht wordt, bij de 8taten-Generaal een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij de coöperatie tot haar oorspronkelijke be stemming wordt teruggebracht. De Prov, Staten van Limburg hebben met algemeene 'stemmen ingewilligd een aanvraag om een provinciaal subsidie van f10,000 door de commissie vau hulpbetoon aan de door hagelslag geteisterde landbouwers. Dr. Poelman, nieuwgekozen lid der Tweede Kamer, is thans predikant bjj de herv. ge meente te Noordbroek. Hij mist het gezichts vermogen, wat hem echter niet verhinderde, het licht vau zijn geest te laten schijnen op godsdienstig gebied en gedurende een aantal jaren ook op staatkundig gebied als mede werker van de Prov. Qron. Courant. (R. mi.) Uit Havelte wordt ons gemeld, dat de heer W. M. Houwing de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Wolvega heeft aangenomen en als predikant te Havelte zal blij ven fun- geeren. (AT. Ct.) In 'eene te Wierden gehouden vergadering van';' kiesgerechtigden- voor leden- van de Tweede'Kamer der'Sta ten-Generaal, is met algerneene- stemmen- tot) candidaat -voor het hoofdkiesdistrict Almelo gekozen de heer W; Hf - Dikkers; burgemeester- der gemeente Wierden. De vergadering was druk bezocht, ook uit naburige plaatsen. In de Wekker van den lln dezer lezen wij liet volgende: IN MEMORUM, De doodenakker te Schiedam was 8. dezer de plaats van eene niet gewone plechtigheid. Familieleden, vrienden, onderwijzers en be langstellenden stonden in grooien getale om de groeve, waarin het stoffelijk overschot neer gelaten werd van den heer T. J. Tengeler. in leven hoofd eener openbare lagere school le klasse te Amsterdam. Ook bevonden zich daar drie Amsterdamsche collega's en de aan zijn school verbonden onderwijzers; van hen spraken de heeren K. van der Yeen en J. van Ypenburg eenige gevoelvolle woorden, die van hun hoogschatting van den overledene getuigden. Helaaszijn treurende leerlingen mochten niet staan bij het graf van hun goeden meestertoch, een krans, aangeschaft dooi de penningskens der behoeftige kleinen en naar Schiedam opgezonden, sierde zijn laatste, enge woning. Een jong leven, dat veel, zeer veel beloofde, is afgesneden door de kwaal, waarvan gezegd wordt »En de arme kunst zocht weer naar 't kruid, dat nergens wast op aard." Weggenomen van zijne moedereene weduwe, wie hij een steun was, en die nu in ruim 2 jaren drie kinderen ziet heengaan, van zijn vrouwtje, met wie hij slechts 15 maanden vereenigd mocht zijn, uit zijn werkkring in Amsterdam, dien hij zoo liefhad, van zijn familieleden, zijn vele vrienden, zijn leer lingen, die hem slechts zoo kort mochten bezitten Een groot opnemingsvermogen, een ver bazend geheugen, een scherp oordeel en een hart van goud en beminnelijk karakter Daar geurden rozen in zijn ziel een nachtegalenkoor Sloeg in zijn reine borst, en sloeg temet eens vroolijk door! Hij kon vertellen als een fee vol dartle fantazij, En op zijn lippen zweefde graag de scbalksche plagerij. Ziedaar Tengeler Och, wij, vooral zijn leermeesters van de Schiedamsche normaalschool, we waren zoo trotseh op onzen jongen: wat een loopbaan lag er toch niet voor hem. En thans Slechts 26 jaren oud geworden en wreed spel van het toeval zijn eerste en ook zijn laatste papierenkind onder zijn naam werd door den uitgever, onwetend, op zijn sterfdag verzonden. Hij overleed te Schiedam, ten huize zijner schoonouders. Fiat voluntas hopen we eenmaal te kunnen nazeggen, maar nu reeds Schiedam, 8 Juli 1891. J. Wij.ua. De regeering van het Duitsche rijk heeft aan de bemanning van den Nederlandschen visschersschoener Pollux, wegens haar edel moedig hulpbetoon aan de bemanning van de in nood verkeerende Duitsche brik Minnare volgende belooningen geschonken: aan den gezagvoerder H. Groenendijk 200 mark; aan de visschers J. A. Roobel, J. Hans,' W. Mole naar en J. Verhagen, allen, evenals de gezag voerder,woonachtig te Pernis, ieder 150 mark- Door de staatsspoor-maatsch. worden vol gens de Amst. Ct., in verband met de gisting onder het spoorwegpersoneel, maatregelen ge nomen ono bij eventueele werkstaking docr reserve-personeel in den dienst te kunnen voorzien. Tegeu eenige verslaggevers van dagbladen, te 's-Gravenhage, is op last van het hoofd der politie proces-verbaal opgemaakt omdat zij, in hun ijver om het publiek op de hoogte-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2