Gemengde Berichten. 0 nd e r w ij s. Armenzorg. Recli tzaköu. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. te stellen van bijzonderheden bij liet bezoek van het Duitsche keizerpaar aan de residentie, met medeweten der politie en gedekt door het hun vanwege de politie verstrekte vrijge leide, met een rijtuig hadden gereden met of achter den stoet, langs den weg die voor het verkeer met andere dan rijtuigen van hof- en andere autoriteiten op den dag van den in tocht was afgesloten. Te Rotterdam wordt metl September a.s. op sTerwen-akker" eene kookschool geopend. De vereeniging stelt de deelneming tot dien disch open hij abonnement, en wel als volgt A. 11 maanden, van 1 Sept, lot uit. Juli, a £150; B. 4 maanden, a. van 1 Sept. tot 31 Dec., b. van 1 Jan. tot 30 April, ieder f60; C. 3 maanden, van 1 Mei tot uit. Juli a f45. De betaling geschiedt maandelijks vooruit met Vu, Vi of '>t van den abonnementsprijs. Welk een heïlzamen invloed de vaeantie-ko- loniën op de schoolkinderen oefenen, kan men opmaken uit de volgende mededeeling in het Vaderland. Na een verblijf van drie weken in de ge zonde dreven van Prinsenhage, keerde de eerste gezondheidskolonie, ter sterkte van 25 kinderen onder geleide van den heer Van Dijk en diens echtgenoote in de residentie terug. Ditmaal waren de kinderen onder dak in liet zg. slachthuis", daarvoor van het rijk gehuurd waar zij nog beter waren gelo geerd dan in de vroegere logementen. Ook ditmaal bleek het uitstapje weer een uitmuntenden invloed op de kleinen te hebben geoefend. Zoowel in uiterlijk, gewicht als lengte en trekkracht waren allen, zonder onderscheid, toegenomen. Het groote verschil bedroeg in gewicht 4,8 kilogram; in lengte 3 cM. en in trekkracht was een kind zelfs verdubbeld. De kinderen uitten hun dankbaarheid in een lief tweestemmig liedje, waarvoor dr. Van Reijsen hen ook namens het bestuuv dankte. Daarna richtte hij het woord tot de ouders en spoorde hen aan om het door het bestuur aangevangen werk voort te zetten. De heer Doeleman, in wiens lokaal het meten en wegen plaats vond, deelde nog mede, dat de kinderen, bij wijze van nakuur, nog 3 weken mogen deelnemen aan de wan delkoloniën. De Amsterdammer bevat het volgende zon derlinge bericht: «Naar wij vernemen, heeft een der hoofd beambten van de (Amsterdamsehe) politie voor eenige dagen sommigen der slachtoffers van het taptoe-schandaal een bezoek gebracht en zich daarbij zeer mild betoond." Amsterdam telt 408000 inwoners. Van deze zyn 164000 Ned. hervormd, 91000 Roomsch- katholiek50,000 Ned. Israëliet en 45000 Port. Israëliet31000 Evang. Luthersch 27000 Ned. gereformeerd (doleerend), enz,, terwjjl 9500 personen tot geen kerkgenoot schap behooren. Thans is definitief bepaald, dat de op te richten cadettenschool te Alkmaar zal worden' gevestigd. Door den opperrabbijn Tal'is aan de onder zijn toezicht staande Israëlietische gemeenten in Gelderland en Drente een herderlijk schrij ven gericht, waarin wordt aanbevolen het lot der Russische joden te verzachten. Uit New-York wordt gameid dat het Ned, ss. Schiedam in het dok gebracht is tot her stel van de schade. De krukas was onderweg gebroken, hersteld en ten slotte weer gebro ken. De werkstaking te Kuilenburg duurt nog voort. Enkelen hebben den arbeid hervat, doch het meerendeel der sigarenmakers blijven bij hunnen eisch volharden. Na Donderdagavond hebben geen ongeregeldheden meer plaats gehad. Het besluit van den burgemeester, dat geen drie personen op den openbaren weg mogen staan praten, is nog altijd van kracht. Enkele veldwachters zijn naar hunne standplaats teruggekeerd, om, zoo noodig, ver vangen te worden door marechaussees. Dit zal echter wellicht niet noodig zijn, daar op het oogenblik de volkomenste rust heerseht. Te Rotterdam is een scheepmaker, op het stoomschip Soerahaya werkzaam, van de ladder in liet ruim gevallen. Kort daarna overleed hij aan de gevolgen. Gisternacht is onder de gemeente Wate ringen de telegrambesteller V. van Delft te water geraakt en verdronken, nagenoeg op dezelfde plaats, waar ongeveer 12 jaar geleden zijn zoon, eveneens telegrambesteller, is omgekomen. Te 's-Gravenhage geraakte een knaapje van vier jaar al spelende onder de paarden tram. De wagen ging over het hoofd van het kind, dat dadelijk dood was. Bij de te Amsterdam vanwege de sport club gehouden races had de luitenant jhr. Rutgers van Rozenburg, uit Arnhem, die bij de ren op de vlakke baan »Pic-du-Ger" bereed, het ongeluk, dat zijn paard viel. De berijder stortte mede ter aarde en brak het rechter sleutelbeen. Zekere Johan Dupree, te Wezel, heeft bij zijne arrestatie wegens diefstal, den politie agent Möllmann met een zakmes vier doode- lijke wonden aan den hals toegebracht en daarna de vlucht naar ons land genomen. Hij heeft reeds 10 jaar tuchthuisstraf onder gaan, wegens een dergelijk feit op zijne vrouw gepleegd. De Pruisische justitie vraagt zijn aanhou ding en uitlevering. Dinsdag kwam, begeleid door marechaus sees, te Gennep uit 's-Hertogenbosch aan de beruchte Leunissen, die door de rechtbanken te Maastricht, Roermond eu Breda reeds tot verscheidene jaren gevangenisstraf is veroor deeld en nu nog moet terechtstaan wegens den moord in November 11. op den kleer maker Hulsman gepleegd. De beschuldigde was naar het raadhuis gebracht, waar hij met verschillende getuigen werd geconfron teerd. Maassluis. In de Dinsdagavond gehou den zitting van den gemeenteraad werd goedgekeurd de ontwerp-overeenkomst met de Nederl. Bell-Telephoonmaatschappij te Amsterdambetreffende het oprichten van een publieke spreekcel binnen deze gemeente, aangesloten aan het telephoonnet te Schiedam en verdere intercommunale lijnen. Er werd een artikel aan de overeenkomst toegevoegd, nl. dat het plaatsen en hebben van palen in den openbaren gemeentegrond niet anders geschiedt dan onder goedkeuring van burg. en weth., en tot wederopzegging. Verder besloot de raad instemming te betuigen met het adres van de leden eener commissie uit Rozenburg aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid, ten einde eene betere communicatie te verkrijgen tusschen het veer van Maassluis op Rozenburg. Maassluis. Hier ter stede is een liberale kiesvereeniging opgericht, uitsluitend voor het stellen van candidaten voor het lidmaat schap van den gemeenteraad. De naam luidt: Vrijzinnige kiesvereeniging «Gemeente- belang". Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren Nic. Dirkzwager, Corns*. Doelman, A. A. A. G. Camper Titsingh, W. Uitdenbogaardt en W. H. de Meijer. De werkmansvereeniging «Eendracht maakt Macht" heeft aan giften' en bijdragen ont vangen f 753. 'g-Gravcnhage. De hertog van Aahalt, reizende onder den naam van baron IJartneck, met gemalin, erfprins en prinses en gevolg zijn in het hotel des Indes hier ter stede aangekomen. De dezer dagen te Windsor gelinwde zoon van den hertog wordt met zijne gemalin mede liier verwacht. Yltssingen. Naar men verneemt, beslaat alhier het voornemen, om den dag waarop het 50 jaar zal geleden zijn (25 Augustus), dat het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter werd onthuld, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De Berlijnsche sociaal-democraten mogen voort aan ongehinderd bij optochten hun roode vaan ontplooien. Het hooggerechtshof besliste, dat zijevengoed ais iedere andere staatkundige partij, het recht hebben hun vaandel te vertoonen. Zaterdag is te Heidelberg liet standbeeld van Victor von Scheffe! plechtig onthuld, met rede voeringen, muziek en zang. Het beeld staat op het ïslotterras", vanwaar Scheffet, zooals een der feesti edenaars zeide, kan nederzien op zijn stad Heidelberg en zijne dankbare vereeiders. Het steld den dichter voor in reiskleeding, met reis- tasch en liooge laarzen, zooals hij het liefst over bergen en door dalen rondzwicif. Bronzen reliefs met voorstellingen uit den Trompeter von Sfikkingen en de Fahrcndcn Schuier versieren het voetstuk. Te Keulen heerseht groote opschudding door de arrestatie van de weduwe Scholl, die beticht wordt verscheiden onwettige kinderen om het leven te hebben gebracht De lijkschouwing heeft bewezen dat zij de ongelukkige kinderen liet verhongeren. Een treurig familiedrama wordt uit Ellis, Nebraska (Yer.St.), bericht. Daar heeft een man in een vlaag van krankzinnigheid zijne vrouwen zijne vier kindeien (van welke het oudste 15 jaar was) du ■'geschoten en daarna zich zeiven een kogel door het hoofd gejaagd. Uit Kaïro wordt gemeld dat te Mekka behalve cholera ook typhus heerseht, waai door groote verwoestingen worden aangericht onder de pel grims. De cholera zou ook uitgebroken zijn te Massowah. De Egyptische regeering handhaaft de gestrengste quarantaine voor de van Djeddah komende schepen. De Zondag te Amsterdam gehouden 61ste algemeene vergadering van het «Genootschap van leeaaren aan Nederlandsche gymnasién" werd bijgewoond door 21 leden en het eerelid prof. S. A. Naber. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat bet genootschap telt 81 gewone leden, 1 bui tengewoon lid en 30 honoraire leden. Als secretaris werd herkozen dr. H. A. J. Valkena Blouw. Verworpen werd een voorstel om twee zittin gen te houden en de vergadering in twee sectién, een liter.-historische en phil.-mathematische, te verdoelen. Daarna werden de volgende punten behandeld lo. «De Philhelleetische Vereeniging in het algemeen en het vraagstuk der uitspraak in het bijzonder." Dit punt werd ingeleid door dr. H. C. Muller. 2o. «De waarde van het schriftelijk huiswerk wordt gewooniijk overschat, vooral geldt dit van het thema's maken, waarvan het nut zeer ge ring is." Deze stelling werd verdedigd door dr. J. II. Gunning Wzn. 3o. «Zoolang onze universiteiten het jus docendi verleenen, behooren zij, beter dan tot heden, ta zorgen voor de opleidieg van aanstaande docen ten." Deze stelling werd verdedigd door dr. A. Poutsma, leeraar aan het gymnasium te Amster dam. Wegens het vergevorderde uur werden slechts een paar opmerkingen naar aanleiding van liet gehoorde gemaakt. Eer de vergadering gesloten werd, vroeg prof. Naber even het woord. Hij had niet aan de diséussies deelgenomen, omdat zij anders onnoo- dig zouden gerekt worde». Spreker meende dat men, door hetgeen hij over de verschillendeter sprake gebrachte quaesties geschreven had, vol doende zijne opinie dienaangaande kende. Doch hij had iets anders op het hart. Vóór de vigeerende wet op het H. O. waren de gymnasia, voorname lijk door verwaarloozing van den kant der regee ring, tot een laag peil gedaald. Tegenwoordig liet was spreker een behoefte dit te verklaren was de toestand veel beter, men was tot nieuw leven ontwaakt. Sinds '81 was liij bijna elk jaar gecommitteerde en hij stelde er lioogen prijs op zijnen algemeenen indruk hier mede te deelen wèl waren er nog veie onvervulde wenschen, maar er was een enorm verschil bij vroeger. Dat spreker dit hier verklaarde, moest men niet aan aanmati ging toeschrijven, het moest hem van het hart omdat hij de eenige in de vergadering was, die ondervinding in dezen heeft, en met dien voot uit gang wen sell te hij de leeraien hartelijk geluk. Zwolle weid aangewezen als plaats, waar de volgende veigadering zal worden gehouden. Bij kon. besluit is dr. J. Verdam, hoogleeraar aan de gemeentelijke univeisiteit te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Neder landsche taal en het Middelnederlandse}» Tot professor te Zurich (bisdom Scheuer, Zwitserland) is benoemd de heer dr. A. Janssen, leeraar aan het St.-Jozefsgesticht te Heerlen (Limburg.) De directeur der Heldringgestichten te Zetten bij Renktim, heeft van iemand, die onbekend venscht te blijven, voor de inrichtingen het Magdalena- en kinderhuis, Talitha Kucni, Steen- beek en Bethel, elk eene gift ontvangen, groot §1000. In de Dinsdag jl. gehouden zitting der afrond., rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld F. X. de K., sjouwer te Oveischie, wegens opzettelijke bi and-stichting, tot li/, jaar gevangenis. Ook stond terecht M. de R., koetsier te Rotterdam, beklaagd van valschheid in geschrifte en het gebiuik ma ken daarvan, waardoor nadeel kon ontstaan. Beklaagde had op 1 Juni te Schiedam aan een jongen genaamd G. Goedvolk een briefje ter be zorging gegeven voor den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, dit briefje was vafscheiijk onderteekend met den naam van G. Dirkzwager Mzn. en in dit briefje vroeg de onderteekenaar aan brenger dezes vijf gulden mede te geven, daar hij zijn portemonnaie vergeten had en zon der reisgeld was. De heer Den Breems, een handelsvriend van den heer Diikzwager, bemerkte dadelijk, dat het diens handteekening niet was, betaalde dus het bedrag niet en nam den jongen tnede naar het politiebureau, waarop vervolgens op diens aan wijzingen de aanhouding van beklaagde volgde. Eisch een jaar gevangenis. De toegevoegde verdediger, mr. B. van Tien hoven van den Bogaard, voor het eeist als zoo danig optredende, beval zich in de welwillend heid der rechtbank aan. Pleiter toonde aan, dat in dezen niet was gebiuik gemaakt van een valsch stuk, waaruit nadeel kon ontstaan, daar den heer Den B., zeer goed bekend met het handschrift van den heer 0., direct weigerde het geld ta geven. Op dien grond concludeerde pleiter tot vrij spraak. Mocht de rechtbank zijn gevoelen niet deeien, zoo beval hij bekl. in de clementie der rechtbank aan. Uitspraak over 8 dagen. "VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 42 Jast haring, en een Fransche logger met 400 ton steurharing voor rekening van een Seheve- ningschen reeder. PERNIS. Gisteren kwam alhier 1 sloep binnen met 110 ton zoutevisch. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 162 zalmen, die voor f0.90 a 1.25 per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 96 St.-Jacob- zalmpjes en 7 steuren. In de Nieuwe Rotterdamsche Waterweg is den vorigen nacht in een gewoon kuiinet een steur ter zwaarte van 110 kilo gevangen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Eenigenburg (toez.) de heer B. D. Eerdraans, cand. te Leiden, die voor Wer- vershoof heeft bedanktte Breedevoort ds. P. P. Couvret, te Halle (Geld.). Bedankt: voor Kokkengen door ds. P. C| A. Halfftnan, te Koudekerks (Zeeland).

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3