Gemengde Berichten. PER ¥eLEGI1AAF. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. V i s s c h e r ij. nummer van de Gemeente-Stem. Bij een exeeutorialen verkoop van roerende goederen, ter zake van plaatselijke belasting, had de geëxecuteerde twee handlangere aangesteld, die den geheelen dag bij zeer kleine bedragen tegen elkander opboden. De veiling van een klok had op die wijze reeds van 's morgens tot 's avonds geduurd. Het ten verkoop aan gebodene kon evenwel niet worden toege wezen. Eindelijk moest de deurwaarder de verkooping staken, zonder dat belasting en kosten waren gevonden. Als een staaltje, hoever de bedriegerij soms wordt gedreven, diene het volgende Verleden najaar reisde in het noorden van Friesland een man, die bloemen, hoofdzakelijk stamrozen, verkocht. Twee gegoede ingeze tenen te St.-Jacobi-Parochie kochten samen voor f 20 van deze rozen. De koopman, de beleefdheid in eigen persoon, was zoo goed zelf de boompjes te planten. Toen ze nu dit voorjaar niet uitliepen, was het natuurlijk de koude winter geweest, die de jonge planten te sterk had aangegrepen. Dezer dagen evenwel, kwam men tot de eigenlijke waarheid. Bij het uitgraven der verdorde stammen, bleek het, dat deze op zeer handige wijze aan de wortels zaten vastgespijkerd. 't Zal wel niemand verwonderen, dat men sedert dezen voordeeligen handel den koop man daar niet heeft gezien. Een eenvoudig middel om kersen langen tijd te bewaren is het volgende: pluk de vruchten bij droog weder, voordat ze al te rijp zijn, en zonder ze te kwetsen. Wasch ze niet, doe ze droog in eene of meer ilesschen met wijden mond. Sluit dien mond goed met eene kurk, Ilang daarna de flesschen aan sterke touwtjes in een regenbak of put, maarzorg dat ze geen water raken. Na drie of vier maanden zullen de kersen nog frisch en sappig zijn.' Tot de nieuwste toepassing van gias behoort zeker het gebruik van holle glazen bouwsteenen. Zij worden vervaardigd in allerlei kleuren en zijn zoowel bruikbaar voor binnen- en buitenmuren van huizen, als voor veranda's, serres, badkamers, localiteiten, ziekenhuizen enz., vooral ook in som mige fabrieken waar scherpe dampen worden ontwikkeld, en in het algemeen waar men een doorschijnende, maar toch ondoorzichtige af scheiding verlangt. Naar den uitvinder worden zij nbviques Falconnier" genoemd. De lucht, die zij bevatten, is een geschikte isolator tegen winter koude en zomerhitte, terwijl zij ook een goede afsluiting tegen geraas vormen. Men maakt ze in verschillende vormen, zoodat men de muren en afscheidingen, die uit deze steenen worden ge bouwd, naar verkiezing, hetzij geheel effen en vlak, hetzij geheel of gedeeltelijk in denzelfden trant als bijv. een behangselpatroon, kan samen stellen. VJaardingen. De kiesvereeniging 5>Bur gerplicht" hield Woensdagavond eene ver gadering, waarin tot candidaten voor den gemeenteraad zijn gekozen de heerenPaulus Kikkert, K. S. v. d. Brugge, aftr. leden, dr. J. Voogd, I. J, van Raait en F. v. d. Tas. Er zijn 6 leden noodig: 4 aftredende en 2 nieuwe volgens de laatste volkstelling, den plaats is opengelaten, omdat een der aftre- denden tot de katholieke partij behoott, en de vergadering de wenschelijkheid inzag dat die partij in den raad vertegenwoordigd is, maar het reglement niet toelaat eene derge lijke richting candidaat te stellen. Aan den aftredenden anti-revolutionnair kon die beleefdheid niet worden bewezen, omdat dit ook voor 6 jaar gedaan was, en toen die beleefdheid niet is gereciproceerd. 's-Gravenhagc. Pe- Hollandsche spoor vertrok "Woensdagochtend de tweede gezond- heidskolome van dit jaar, bestaande uit 25 kinderen, naar Prinsenhage, waar de kleinen zullen geherbergd worden in'een jachtslot, dat door de cbmmissie tot het uitzenden van gezondheidskoloniën van het rijk voor dat doel is gekocht. Aan het station waren de heeren dr. P. van Reijsen, voorzitter, en D. L. Doeleman. Vóór hun vertrek hadden de kinderen zich in de zwem- en badinrichting aan de Maurits- kade kunnen verfrisschen en was hun daar brood met melk verschaft, benevens het extratje tulband waarvoor graaf Van Polsbroek steeds placht te zorgen. Het is te begrijpen, dat meest alle moeders haar kinderen uitgeleide deden, en toen de trein, die 'tjonge volkje meevoerde, afreed, scheen er aan 'tgekus en gewuif schier geen einde te komen. Het on weder van den Isten dezer, dat ten onzent in Brabant en Limburg zoo groote schade aanrichtte en nog meer in dat gedeelte van Duitschland, waarover het heen trok, heeft ook het prachtige buitenverblijf van den fabrikant Krupp, in Bredeney, geteisterd. De storm heeft de daken van bijna alle gebouwen op dit landgoed afgerukt, een stal omgeworpen, de fraaiste boomon ontworteldhet ganscha park, dat de keizer verleden jaar zoo bewonderde, is verwoest. Erger dan dat alles, hoe jammer ook, is descbade geieden door kleine boeren en daglooners in bet Roerdal, die óf hunne woningen vernield zien en geen middelen bezitten om ze weder op te bouwen óf wier inboedel bedorven is, terwijl zij zich geen ander huisraad kunnen aanschaffen. Het gedenkteeken voor den componist Frans Abt is Maandag te Brunswijk plechtig onthuld. Te Oblarn, in Stiermarken, is eene Engelsche dame, die met liaar neef een tochtje in het ge bergte deed, in een afgrond gevallen. Eerst den volgenden dag vond men haar verpletterd lichaam. Aan een déjeuner bij zekeren heer Bargeau, te Parijs, liet een der gasten, de heer Defizal, zijn servet vallen, en toen hij bukte om het op te rapen, viel hij zelf op den grond. Op hetzelfde oogenblik schoot de Deensche dog des gastheeren op hem toe eh beet hem in de keel. Hij werd naar sen hospitaal gebracht, maar blies reeds onderweg den adem uit. Door het leunen tegen een slecht gesloten por tier van een waggon is bij Liegnitz een dame met haar zesjarig zoontje uit den Berlijnschen sneltrein gevallen. Het kind was onmiddellijk dood de dame is zeer ernstig gewond. Dezer dagen viel te Amiens een meisje te water. Een klein smousbondje, dat haar verge zelde, sprong het kind na, zwom om de zinkende heen en blafte zoo geweldig, dat de aandacht van een voorbijganger op het ongeval gevestigd werd. Deze sprong te water en smaakte de vol doening het meisje en den hond op het droge te brengen. Daarna verscheen een agent van politie, die niets beters wist te doen, dan proces-verbaal op te maken, omdatde hond geen penning droeg. Te Paderborn is een oplichter gevat, die, als non gekleed, met valsche papieren, bij weldadige lieden geid voor sweêzen" of rzieke kinderen" had ingezameld, natuurlijk om het voor zich te behouden. Dank zij de' mededeelingen van de politie te Londen, die hen vóór ongeveer twee jaren bij een dergelijken maar toen mislukten diefstal aldaar in handen kreeg, zijn de oplichters, die onlangs den juwelier Scheomacker, te Brussel, voor 100,000 frank van juweelen beroofden, thans bekend. Het zijn vijf Engelschen, die, naar hun portretten" te oordeelen, zich onderscheiden door bun rechtschapen en vriendelijk voorkomen. Zij beboeren tot een bende, die haar hoofd kwartier te Parijs heeft en in geheel Europa, soms ook in Amerika, iworkt". Men hoopt het vijftal spoedig in handen te hebben. Het vroeger vermelde van regeeriagswege in Engeland uitgëgevèh verslag van dr. Parsons over de influenza-epidemie van 188990, een boek werk van 300 bladzijden, geeft o. a. de volgende conclusiënDe ziekte heerschte onafhankelijk van seizoen, klimaat en weder. Zij kwam bijna op dezelfde tijden voor op plaatsen in het noor delijk en in het zuidelijk halfrond, dat is in tegenovergestelde seizoenen van het jaar. Zij heerschte in de koude van Rusland en in da hitte van Indie, in het vochtige klimaat der Britsche eilanden en in de droge lucht van Egypte. In Spanje werd haar komst voorafge gaan door een maand van droog vriezend weder en te New-Yoik door het zachtste en vochtigste seizoen, dat daar bekend was. De voortgang der epidemie over de geheele aarde, met Rusland als bron van oorsprong, was sneller dan die van vorige influenza-epideniieen. Iliei bij is de epidemie van 18471848 als punt van uit gang genomen. ie Dessau is het oranjeriegebouw van het hertogelijk paleis, waar een schilderijententoon stelling gehouden werd, door brand vernield. Op den Vesuvius stroomt de lava voort in de richting van het observatorium. Er zijn nieuwe scheuren ontstaan in den ouden krater van Posilippo. Baron Hirsch heelt een artikel gesclneven in de JSorlh American Review over zijn philanthro- pische plannen. Hij erkent, dat nog meer noodig zal zijn om afdoende hulp te verleenen dan de reeds in staat van wijzen verkeerende joodsche landbouwkoloniën in Galicie en Palestina kunnen verschaffen. Volgens zijn oordeel kunnen joodsche landbouwkoloniën zeer wel slagen in de Argen- tijnsche republiek, Canada en Australië. In eerst genoemd land heeft hij een groote uitgestrektheid grond aangekocht en daar zal hij onder meer ook landbouwscholen onder de nieuwe bevolking stich ten. Zijn agent, de heer White, heeft thans de opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand der joden in het czarenrijk en de verhui zing van joodsche emigranten te regelen volbracht. Volgens hem verkeeren de onder de regeering van keizer Nicolaas in Zuid-Rusland aangelegde twaalf joodsche landbouwkoloniën in welvarenden toe stand. Hirsch, de vmillioenen-Mozes", zooals hij ge noemd wordt, zegt in dit artikel o. a., dat hij zicb sieehts beschouwt als den tijdelijken beheerder van zijn groot fortuin. Het geheele land bezuiden Denver (Colorado) is overstroomd met sprinkhanen. Zij bedekken op sommige plekken den grond wel een duim dik en zijn zoo talrijk, dat zij de schapen er. het vee op de vlucht drijven. De Amerikaansche millionair Jay Gould is onlangs te Irvington, aan de Hudson, aan een groot gevaar ontsnapt. Hij stond in gepeins ver zonken op het spoor, zonder een trein, die in voile vaart kwam aanstoomen, te hooren, en zeker zou de spoorwegkoning door deri spoortrein overreden zijn, ais niet een kruier hem nog juist intijds had weggetrokken, Gould gaf den man een fooitje van 1000 dollars. Vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, dd. I? Juli 1891. Aanwezig zijn de heeren: J. Meijer J.Pz., J. II. Houtman, P. M. J. A. Lagerwey, mr. W. H. Jansen, II. R. M. A. van Gent en D. F. W. Prins. Bij ontstentenis van den voorzitter en den vice-voorzitter wordt het presidium waarge nomen door het oudste lid in jaren, den heer J. Meijer J.Pz. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige ver gadering door den secretaris voorgelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt besloten, zooals respectievelijk door den pre sident wordt voorgesteld. Aan de orde is: de behandeling van de aan de Kamer toegezonden missive door de onlangs bij kon. besluit ingestelde commissie voor de handelspolitiek en de daarbij toege zonden questionnaire. Na eene uitvoerige discussie wordt besloten eene vergadering bij een te roepen van belanghebbenden, waarin de gestelde vragen zullen worden behandeld, teneinde zooveel mogeiijk de algemeene opinie van handel en industrie in deze ge meente kenbaar te maken, terwijl tevens aan cle commissie zal worden verzocht aan een aantal op te geven industrieelen hare ques tionnaires toe te zenden. Door den lieer Van Gent wordt aangedrongen op regeling der verordening op de alstokingen en in het licht gesteld hoeveel zwaardere boeten tiians bij beboetbare afstokingen worden geheven. De Kamer besluit deze materie aan te houden tot eene volgende vergaderieg. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering, Il.l tc; 17 Juli. De Prov. Staten van Zuid-Holland besloten, overeen komstig het voorstel der afdeelingen, de zaak der subsidieering ter uitbreiding der krank zinnigengestichten te Dordrecht en Delft commissoriaal te maken ter latere behande ling. De begrooting is aangenomen. Afgewezen is de subsidie-aanvraag voor de stoomtram DelftMaassluisNaaldwijk. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herbenoemd de beer mr. J. A. Vaillantmet 44 stemmen, tegen 23 op den heer Van Ho- gendorp en 1 op de heeren Duvnstee en Bevers. De vergadering is gesloten. Benoemd tot notaris te Schiedam de heer P. J. Lau, thans notaris te De Rijp. Te 's-Gravendeel heeft zich een geval van vlek- typhus met doodelijken afloop voorgedaan bij een varken. Het dier is op last van den rijksveearts ontsmet en begraven. Het terrein is als besmette lijk aangewezen. De proef roet de inenting tegen de vlekziekte der varkens in de provincie Groningen, van regeeringswege genomen, onder leiding en toe- zicht van den districtsveearts, heeft tot heden tot een goed resultaat geleid, in zooverre van de pl. m. 200 ingeente dieren, in 5 gemeenten, geen enkel aan de kunstbewerking is gestorven. Bij de in 1890 op particulier initiatief bij pl. m. 1200 varkens verrichte inentingen bedroeg liet sterftecijfer ten gevolge der kunstbewerking niet minder dan ruim 4 pCt. Hel niet voorkomen van gevallen van varkens ziekte in die provincie maakt het nemen van controleproeven (ten einde over de voorbehoedende kracht, alzoo het nut, dier enting te kunnen oor deelen) tot heden aldaar onmogelijk. In de omstreken van Terborg en Dinxperlo moet het, naar men verneemt, ellendig gesteld zijn wegens den hoogen waterstand /an den Ouden IJsel. De landbouwers kunnen het vee niet alleen niet op de weide brengen, maar zelfs moeten de korenvelden onder water staan, zoo dat zij de aren afsnijden om die als voeder aan het vee te geven. Aan de theologische school te Kampen zijn gisteren bevorderd tot candidaten voor den H. dienst de heeren H. Bouwman, H. Buitenhuis, O. Casimir, J. Gideonsi, J. Gommer, G. L. Goris, H. T. Hoeksema, T. de Jager, R. W. de Jong', A. H. v. d. Kool, B. F. van Maas, P. Oudkerk, F. G. Petersen, F, Staal, A. Varekamp, G. J. v. d. Vegt, H. te Velde, E. Vonk. 2 candidaten wer den afgewezen. VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 4 schepen, gezamenlijk aanbrengende 56 last haring. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnenge komen 4 schepen, gezamenlijk aanbrengende 483 ton haring. PERNIS. De sloepen die gisteren hare zou-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3