.«I GEI SEENTERAAD. A". 1891. Maandag 20 Juli. N°. 7802. Eer si e Blad VERKIEZINGEN P. BRILLENBURG, A. KNAPPERT Lz„ C. J. lONCft, D. E. W. PRINS, H. A. KL ROELANTS, Br. E. J. M. NOLET. M. C. KL DE GROOT, Mr. H. M. C. POORTMAN. Vijf. en Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. -v© ©rtig s t Jaargang. UITGEVER: J. ODÉ. BtfllEiVi BOTE HST BAAT, E 2 7. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De kiesvereeniging «Schiedam" rftelde in haar gisteren gehouden vergadering van de zes aftredende leden er weder vijf, de een met meer, de andere met minder stemmen. In de plaats van den heer SWART, die de gemeente verlaat, koos zij tot haar candidaat den heer Dr. E. J. M. NOLET. Voor de twee nieuwe zetels zijn. haar candidaten de heeren Mr. H. M. C. POORTMAN en M. C. M. DE GROOT. Inderdaad goede keu zen We behoeven, bij de kennis, die we van alle heeren hebben, in geen bijzondere aanbevelingen te treden, en drukken alleen den wensch uit, dat het, als gewoonlijk zal blijken, dat de stelling: «kiesrecht is kies plicht" in Schiedam geen ijdele klank is. We bevelen met den meesten nadruk aan de heeren (wit MIjet) (bruin biljet) Schiedam, 18 Juli 1891. Be Fransche afgevaardigde Laur, een ge ruchtmakend volgeling van Boulanger, trachtte deze week de oude veete tusschen Frankrijk •en Duitsphland weder eens te verlevendigen. De man wist booze dingen van de gehate Duitsche regeering te vertellen. Het Duitsche gezantschap toch had geweigerd paspoorten te viseeren, hetgeen ten behoeve van Fransche handelsreizigers naar Elzas-Lotharingen was gevraagd. De Mgaro had zulk een weigerend ant- woord in handen, en het blad leidde daaruit de gevolgtrekking af, dat het er om te doen was, de Fransche nijverheid geheel uit die streken te verdringen. Dit een en ander nu bracht de heer Laur met zijn gewone op gewondenheid te berde, in den vorm van een interpellatie aan de regeering. De minister Ribot verklaarde, dat hij onmogelijk terstond op deze interpellatie kon. antwoorden; doch gisteren heeft hij medegedeeld, dat de gege vens van den heer Laur onjuist waren, dat in de zaak der paspoorten niets is veranderd, en dat voor een weigering, zoo die heeft plaats gehad, zeker wel redenen van gewicht hestonden. Welnu, deze redenen zijn werke lijk aanwezig. Te Nancy in het Duitsche rijksland is een vereeniging, die wel tot leuze heeft uOnderling hulpbetoon", doch die in den grond niet anders is dan een revanche-genootschap. Het wil trachten, Elzas-Lotharingen weder aan Frankrijk te brengen en tevens bewerken, dat alle niet-Fransche concurrentie er ver hinderd wordt op te treden. De Duitsche regeering bezit de statuten en de ledenlijst der vereeniging, die thans 600 leden telt. Waarschijnlijk zijn er daar verscheiden onder, wien het eigenlijke doel der vereeniging vreemd is, en die aan Onderling Hulpbe toon" gelooven. Vele leden der vereeniging wonen in Frankrijk, en het is natuurlijk, dat men het dezen niet gemakkelijk maakt over de grenzen te gaan. Zoo is de toedracht der zaak. Twintig jaren zijn nu reeds over de vereeniging van Elzas-Lotharingen met Duitsehland heenge gaan, maar de tegenzin, die heerscht tegen al wat Duïtsch is, vermindert niet. Dit bleek o. a. bi] de gemeenteraadsverkiezingen, die oniangs gehouden werden. Te Straatsburg heeft het krachtige inspanning gekost, om de zetels der Duitschgezinden te behouden doch te Metz leden dezen een gevoelige neder laag; niet minder dan 8 Duitschgezinden werden door zooveel Franschgezinden ver vangen, zoodat de nieuwe gemeenteraad uit 11 Duitschgezinde en 21 anü-Duitschgezinde leden zal bestaan. Dit is eeu zoo welsprekend feit, dat de Duitsche bladen het maar 't beste vinden, onbewimpeld te erkennen, dat de nederlaag volkomen is, en er zich toe te be palen hun beste wenschen voor de toekomst uit te spreken. Het bezoek, door keizer Wilhelm aan Nederland gebracht, schijnt de aandacht te Petersburg sterk te hebben getrokken. Althans in een schrijven uit de Russische hoofdstad aan de Kreuzzeitung leest men, dat in de hooge Russische kringen ontstemming heerscht over keizer Wilhelm's succes in ons land; de sclirij ver vindt deze ontstemming maar al te natuurlijk. Hij had vooraf in zijn schrijven de aandacht gevestigd over de uitspraak van den czaar in het bekende verschil tusschen Frankrijk en Nederland over de grensquaestie in Suriname. Vooreerst had hij daarin doen uitkomnn, dat de gunstige uitspraak voor Nederland voor een groot deel is toe te schrijven aan den tact van den Nederlandschen gezant te Petersburg, jhr. Wttewaal van Stoetwegen. Bovendien was het, vervolgt de schrijver, den czaar persoon lijk zeer aangenaam, uitspraak te kunnen doen ten gunste van Nederland. Immers, de overleden koning der Nederlanden was een groot Russenvriend, en de betrekkingen tus schen heide landen zijn. nog altijd zeer har telijk. Daarentegen bestaat er bij den abso- luten Russischen monarch niet de minste sympathie voor het republikeinsche, ja radi cale Frankrijk. Wat men dan ook van een bondgenootschap tusschen Frankrijk en Rus land moge zeggen, zooveel is zeker, dat Rusland zich tegenover Frankrijk tot niets zal verbinden. Rusland weet toch maar al te goed, dat Frankrijk zich in voorkomende .gevallen, zooals een conflict tusschen Duitseh land en Rusland, onvoorwaardelijk aan Rus- lands ocharen zal. Natuurlijk, in troebel water is het goed visschen. Het Fransche leger heeft deze week, bij de jaarlijksehe wapenschouwing te Longehamps, succes gehad. Zelfs Duitsche corresponden ten, die het militaire schouwspel bijwoonden. Vooral de artillerie wordt door hen geroemd bij de infanterie schijnt echter die hooge graad van orde nog niet bereikt te zijn, waardoor het Duitsche voetvolk zich ken merkt. De cavalerie wekte de bewondering der vreemdelingen op. Komt het najaar met de manoeuvres van het Duitsche leger, dan zal ook deze staat toonen, wat het op dit terrein vermag, en dreigend als immer zal de gewapende vrede bewaard blijven, ten koste van millioenen en nogmaals millioenen, die nagenoeg geheel improductief zijn, ten koste ook van een kolossaal arbeidsvermogen, dat thans onge bruikt bljjft. De Engelsche bladen wijdden, naar aan leiding van het feest der republiek, hun aan dacht aan Frankrijk en zijn verhouding tot andere mogendheden. De bewering, dat Frank rijk door de andere mogendheden achteraf- gezet zou worden, omdat het een republiek is, wordt door de Standard beschouwd als uit de lucht gegrepen. Neen, zegt het blad, wij hebben den keizer van Duitseh land hartelijk ontvangen, doch we zouden het den heer Carnot eveaeens doen, als deze ons een bezoek kwam brengen. Als voor Frankrijk minder sympathie wordt gevoeld dan voor andere staten, dan ligt de schuld niet aan Frankrijks instellingen, maar wel aan Frankrijks politiek. Frankrijk zint er ongeluk kiglijk op, de kaart van Europa te veranderen, en om dit voornemen te eeniger tijd ten uitvoer te kunnen brengen, onderhoudt het een bui tengewoon sterk leger en een dito vloot.. Daar om ontbreekt bij ons. zegt de Standarddat gevoel van hartelijkheid jegens F: „„.ia-ijk, het welk ons bezielt tegenover mogendheden, die slechts wenschen te behouden wat ze bezitten en niets meer. De Franschen laten dergelijke redeneerin gen gewoonlijk koud. De vooruitzienden onder hen houden zich rustig, zeggen weinig, maar peinzen des te meer. Niet de kolossale wape ningen der groote mogendheden trekken in de eerste plaats hun aandacht, wel de wedstrijd, die er gevoerd wordt in het uitputten van de draagkracht der natiën. En vraagt men, wie dit het langst zou kunnen uithouden, kan het antwoord niet anders dan in Frankrijks voordeel uitvallen. De economische toestanden in de groote republiek en in het machtige keizerrijk geven daarvan het meest doorslaande bewijs. SCHIEDAM, 18 Juli 1891. De kiesvereeniging Schiedam" heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld, voor de periodieke aftreding de aftredende leden, de heeren: A. Knappert Lz., C. J. Loncq, H. A. M. Roelants, P. Brillenburg, D. F. W. Prins, en in de plaats van de heer H. Swart, den heer dr. E. J. M. Nolet, terwijl voorde twee nieuwe plaatsen ten gevolge van de uitbreiding der bevolking, zijn gesteld, de heeren: M. C. M. de Groot en air. H. M.C. Poortman. Van den heer II. Swart was een schrijven ingekomen, waarbij hij kennis geeft dat hij wegens zijn vertrek uit de gemeente geen candidatuur kan aanvaarden, waarop wordt besloten den heer Swart den dank der ver eeniging te betuigen voor de wijze, waarop hij zijn mandaat heeft vervuld. De katholieke vereeniging »De Grondwet" heeft in hare gisteravond gehouden vergade ring besloten geen candidaten te stellen voor de verkiezing van leden van den gemeente raad op Dinsdag 21 dezer. Ook de anti-revolutionnaire kiesvereeni ging sNederland en Oranje" heeft in hare gisteravond gehouden vergadering besloten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing zich van het stellen van candidaten te ont houden. Schiedams Mannenkoor sOrpheus", dat binnenkort zijn 25-jarig bestaan hoopt te gedenken, heeft het plan opgevat, dat feit feestelijk te vieren. Tot dat doel heeft zich een commissie gevormd, bestaande niet alleen uit leden der vereeniging zelve, maar ook uit afgevaardigden der zustervereenigingen hier ter stede. Die commissie heeft zich. AbonnemuntspriiS per kwartaal Sianco per post, door liet geheele Rijk Afzonderlijke noinmers 1.85. - 2.50. 0.10. VOOR DEN Advertentiefrijs: van 110 gewone regels me» inbegrip van eene Courantt.|0. Iedere gewone regel meer- 0.1 o Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. HMMT-: t SV CZUXSS.-MlIlmaMIIUMHHHmMa \m t i

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1