Gemengde Berichten. nooJigd, zoo noodig een nader bepaald voor stel te doen. Over het amendement-Crena de Iongh, om uit het eerste punt weg te laten het woord moreeïe verplichting, had nog eenige gedach- temvisseling plaats, waarbij de bestrijders, dr, Breesnee en prof. Buijs, de beteekenis van dat woord opvatten in dien zin, dat de pro vincie zich niet mag tevredenstellen met de goedkeuring van de regeering, maar zelve de overtuiging moet bezitten, dat hetgeen zij op zich genomen heeft, in allen deele goed zij. De heer Crena de Iongh daarentegen zou zich volkomen verantwoord achten door de goedkeuring van de inspecteurs. Het amend, werd verworpen met 53 tegen 18 stemmen. De verschillende punten werden goedgekeurd. Tot leden der commissie werden door den voorzitter benoemd de heeren Buijs, Bevers, Sluiter, Le Poole, Neeh, v. Stolk, Bichon, Crena de Iongh en Breesnee. Het ongunstige praeadvies van Ged. Staten op de subsidie-aanvraag voor een tramlijn DelftMaassluisNaaldwijk, waarmede ook de commissie van rapporteurs zich had ver- eenigd, werd, na verwerping van een amen dement van den heer Constant Rébecque, om toch uitzicht te geven op subsidie, goedge keurd, SCHIEDAM, 18 Juli 1891. In de St.-Ct. no. 1G3 is opgenomen een hij kon. besluit van 4 dezer goedgekeurd reglement voor den dienst der rijkstelegraaf. Drie daarmede in verband staande besluiten (29 Juni 1886, 13 April 1891 en 9 Mei 1891) zijn ingetrokken. Het nu goedgekeurde regle ment zal in werking treden op 20 dezer. Onder verwijzing naar dit nieuwe regle ment wordt de aandacht van belanghebben den inzonderheid op het volgende gevestigd lo. in het binnenlandsch verkeer kunnen de telegrammen gesteld zijn in alle talen, waarvan de letters door de voorgeschreven seinteekens kunnen worden overgebracht. Voor telegrammen naar het buitenland mogen alleen de talen worden gebezigd, welke de ver schillende staten daarvoor aanwijzenen waar omtrent bij de rijkstelegraafkantoren desverlangd inlichtingen zijn te verkrijgen 2o. onder geheim schrift wordt verstaan lo. overeengekomen taal, 2o. cijferschrift en 3o. letterschrift met geheime beteekenis. Het sub lo. en 2o. genoemde geheimschrift wordt in het binnenlandsch verkeer toegelaten doch kan in telegrammen naar het buitenland alleen worden gebruiktvoor zoover het land van bestemming daarvoor toegankelijk is. Ook daaromtrent' zijn bij de rijkstelegraafkantoren inlichtingen te verkrijgen. letterschrift met geheime beteekenis is verbo den in bijzondere telegrammenzoowei in het binnen- als in het buitenlandsch verkeer-, 3o. bij het tellen der woorden van een tele gram worden voortaan de aanhaiingsteekens en haakjes als éen woord medegere- kend 4o. indien telegrammen gedeeltelijk overeen gekomen taal en gedeeltelijk verstaanbare taal bevatten, wordt de geheele inhoud berekend naar den maatstaf van de overeengekomen taald, w. z, elk woord van ten hoogste een tiental let ters, alsmede het overschietend aantal letters van een woord, geldt voor een afzonderlijk woord; 5o. indien een antwoordbewijs, bij een buiten- Europeesch telegram in betaling gegeveneene hoogere geldswaarde heeft dan de prijs van het te verzenden antwoord, wordt op Verlangen van den houder van dat bewijsbet overschietend bedrag aan den afzender van het oorspronkelijke telegram terugbetaald; 6o. de kosten van het overbrengen van een bericht naar of van een schip in zee (sémapboie- telegram) zijn» van f 1 tot f 0.50 vermin derd 7o. de kosten voor bodebezorging naar plaat sen waar geen telegraafkantoor is zijn, wanneer de afzender die voor zijne rekening neemt verminderd. Vroeger bedroegen de bodekosten f 0.70 voor een afstand van ten hoogste 11 kilometer en f 1.40 voor een afstand van ten hoogste 22 kilometer, terwijl voor grooteren afstand de wer kelijk uitgeschoten prijs verschuldigd was. Voortaan wordt, welke de afstand zij, waarover bezorging moet geschieden, een vast bedrag van f 0.50 geheven. Komen de kosten ten laste van den geadresseerde, dan betaalt deze, evenais vroeger, het werkelijk uitgegeven loon 8o. de verzending per post van een telegram door een Nederlandsch kantoor naar eene plaats over de landsgrenzen geschiedt als gefrankeerde brief, indien het brielport door den afzender is betaald. Zoo zal bijv. een telegram van Rotterdam naar Londen, voorzien van de aanwijzing »(P. P.)" of »Post betaald Vlissingen", tegen betaling der kosten van overseining volgens het binnenlandsch tarief en een port van 12% cent, verzonden, en te Vlissingen gefrankeerd ter post gegeven worden 9o. bij storing in den rechtstreekschen weg tusscben twee Nederlandsche kantoren zal de overseining langs de lijnen van aangrenzende landen, wanneer die mogelijk isgeschieden zonder verhooging van het gewone binnenlandsche tarief lOo. de bescheiden van buiten-Europeesche telegrammen worden voortaan 12 maanden (vroeger 18 maanden) bewaard. Teneinde te kunnen beoordeelen welke voor den handel, de nijverheid en den land bouw van Nederland en zijne bezittingen de gevolgen zijn van de protectionistische poli tiek van landen waarheen Nederland zijn producten uitvoert, ten gevolge waarvan die uitvoer in hooge mate kan worden bemoei lijkt, en in liet bijzonder om te kunnen na gaan of de invoer van artikelen waarbij de Nederlandsche nijverheid en de landbouw belang heeft in Frankrijk mogelijk zal blijven onder het voor dat land ontworpen en thans aldaar in behandeling zijnde nieuwe douane tarief, is door de commissie voor de handels politiek, ingesteld bij kon. besluit van 27 April 1891, een lijst van vragen opgesteld, die ter beantwoording gezonden zijn aan een aantal handelaren, fabrikanten en verdere personen, die geacht kunnen worden de in dezen betrokken belangen van handel, nijver heid en landbouw te kennen. Belanghebbenden, die boven bedoelde vra genlijst nog niet ontvangen mochten hebben en op de toezending daarvan prijs stellen, worden uitgenoodigd, onder opgave van het bedrijf dat zij uitoefenen, daarvan kennis te geven aan den secretaris der commissie, jhr. S. van Citters, ministerie van waterstaat, handel en nijverheid, te 's-Gravenhage. Aan het in druk verschenen jaarverslag der Nuts-spaarbank te Rotterdam is het vol gende ontleend: Het bedrag, aan de inleggers verschuldigd, was f 7,513,532.75of f 43,945.07 meer, de som der inleggingen f 2,239,842.42, of f221,444.96 meer, de som der bijgeschreven rente f198,045.55, of f 5714.94 meer, de som der terugbet. 12,393,942.90, of f 553,717.71 minder, het aantal uitgegeven nieuwe boekjes 7281 of 315 meer, het aantal boekjes in omloop 47,771, of 722 meer dan een vorig boekjaar. De hoogste zitting van inlegging was f8752.68 en die van terugbetaling f22,979.09. Door leerlingen van 18 bijzondere en 17 openbare scholen *werd gespaard. Op het kapitaal van de inleggers is ver diend f253,014, en aan de inleggers werd betaald voor rente f198,045, zoodat overver- diend werd f 54,969. Aan onkosten is uitge geven f37,381, makende een batig saldo van oververdiend geld van f 17,588. Van 1 Januari af was de rente 3 pCt. Nieuwe boekjes worden niet meer berekend, terwijl pogingen worden gedaan om van de de inleggers de beroepen te leeren kennen, teneinde het aantal sparende werklieden en dienstboden te weten. De balans sluit met een som van f 8,920,924.54%. Er bestaan in ons land tal van bonden tot bevordering of bestrijding van maatschap pelijke instellingen. Er blijkt er ook een te bestaan tegen de vaccine of xaccinedwang, wat vrijwel hetzelfde beteekent, want zij, die tegen de indirecte verplichting zijn om kin deren te doen vaccineeren, zullen de toepas sing van dezen heilzamen, voorbehoedenden maatregel niet wenschen, veel minder be vorderen, zoo die geheel aan ieders welge vallen werd overgelaten. Van dezen bond is nu eene memorie uit gegaan, bestemd om te worden gericht aan de ïRoyal commission on vaccination". De strekking er van behoeven wij wel niet te vermeldenook den inhoud mag men als bekend aannemen, want de bezwaren tegen de koepokinenting zijn altijd dezelfde. Maar wel verdient de aandacht de daarin voor komende bewering, dat het voorstel Mackay- Lohmanom den vaccinedwang facultatief te makennveel kans heeft om door de Tweede Kamer te worden aangenomen". Dit nu is eene pertinente onjuistheid. Het spreekt vanzelf dat wij niet bedoelen door de Tweede Kamer, gelijk deze door deJuni- verkiezingen werd samengesteld, maar dooi de Tweede Kamer, gelijk die bestond toen de memorie werd opgesteld. De wet tot wijziging van de bepalingen omtrent besmet telijke ziekte had zeker en heeft nog veel kans om door de Tweede Kamer te worden aangenomen maar zonder het facultatief stellen der vaccinatie. Alleen zou het mogelijk zijn, indien de ernst van dat staatslichaam er zich niet tegen verzette dat de bepa ling gewijzigd werd in den zin als door de Tijd werd aangegeven. Men zou bijzondere scholen kunnen oprichten, waarvoor de inen ting niet als eiseh tot toelating werd gesteld. Maar zulk een school die aankondigdesliier zijn de scholieren niet gevaccineerd", zou zeker de ouders meer afschrikken dan aan trekken. ArnkCt.) Het uitvoerend comité der internationale sporttentoonstellLog te Scheveningin in 1892 mag zich verheugen in een toenemende mate van belangstelling. Reeds laat de deelneming aan die expositie zich zeer gunstig aanzien, niet alleen hier te lande, maar ook in het buitenland. Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Duitschland en andere voorname rijken leg gen veel lust aan den dag, op de tentoon stelling een flink figuur te maken. De gedelegeerde commissaris van het uit voerend comité, die al deze landen heeft be reisd teneinde de medewerking van de bekendste sportliefhebbers te erlangen, ver kreeg op zijn pogingen veelbelovende resul taten. Het gelukte hem vele comité's te doen vormen van invloedrijke sportmannen en den steun te bekomen van hooggeplaatste per sonen. Thans bezoekt deze heer met hetzelfde doel Zweden en Noorwegen en Denemarken, en ook van daar luiden de aanvankelijke be richten hoopvol. Het comité is met zijn taak voor een der onderdeelen, met name de paardententoon- stelling, zoover gevorderd, dat de programma's, daarop betrekkelijk, bereids ontworpen en in druk zijn, terwijl de ontwerpen voor meer dere tijdelijke tentoonstellingen en wedstrij den in bewerking zijn. De Russische czaar heeft aan de universiteit Stanford te San Francisco een verzamelingtot de natuurlijke historie behoorende voorwerpen geschonken uit het keizerlijk museum te St.- Petersburg. Die verzameling wordt geschat op een waarde van f 88.000. De inrichting voor doodenverbranding op de begraafplaats te Ohlsdorf, bij Hamburg, zal in Augustus worden ingewijd. De Senaat van Ham burg, dat hier niet als stad, maar als staat optreedt en wel als de eerste staat in Duitsch land, die officieel de doodenverbranding invoert zal de gemeentebesturen van verscheidene voor facultatieve doodenverbranding gezinde Duitsche steden uitnoodigen tot het bijwonen van de plechtigheid. Te Belfort wordt, volgens de plannen van een officier van het 21e bataljon jagers te voet, te Mont- béliard in garnizoen, een velocipede met 28 plaat sen vervaardigd, bestemd om bij de groote ma- nouvres van het Ooster-iegerkorps beproefd te worden. Het ether drinken is in vele districten van noordelijk Ierland op groote schaal in zwang, vooral in Derry en Tyrone. Volgens een regee- ringsverslag drinken daar ongeveer 180.000 Ieren met elkander 17.000 gallons (70.000 liter) onzuivere ether per jaar. Men lieeft voorgesteld, deze verderfelijke gewoonte tegen te gaan door allen ether, die voor andere dan geneeskundige doeleinden verkocht wordt, roet naphtha te ver mengen of den verkoop van het artikel alleen aan apothekers te vergunnen. Voor eene AustralischZweedsche Zuidpool expeditie, welke onder professor Nordenskjöld zal worden ondernomen, heeft de Zweedsche millio- nair Oskar Dickson 5000 pond sterling gegeven en nog eene zelfde som beloofd als Australië eveneens 5000 pond voor dit doel beschikbaar stelde. Onlangs nu deelde Nordenskjold in de academie van wetenschappen te Stockholm mede, dat de Staten van Australië zich bereid verklaard hebben, gemelde som beschikbaar te stellen, zoodat de expeditie doorgaat. De Mexicaansche stad Veiacruz beeft veel van gele koorts te lijden, zoodat de bevolking, die nog gezond is, vlucht naar Jalapa en Tampico, die niet besmet zijn. Frankrijk en Spanje zijn reeds door twee spoor lijnen, die zich aan de Middeilaiidsche en de Atlantische helling van de Pyreneeën bevinden, verbonden. Thans rijn de regeeringen van beide landen overeengekomen, nog een derde fijn aan te ieggen, die dwats door de Pyreneeën za! gaan. Deze zal de Spaasische lijn Huesca—Caufranc verbinden met de Fransche lijn PauOléron door middel van een tunnel, die den berg Somport over een lengte van 7790 meter doorboort, Van deze tunnel, dia op een hoogte van 1 065 M aan den noordelijken en 1195 M aan den zuidelijken ingang wordt gemaakt, komen 3020 ftl op Fransch en 4770 M op Spaansch gebied. Onder de bestaande Europeesche tunnels zal die van de Pyreneeën de vijfde plaats innemen en in de lengte alleen overtroffen worden door die van St. Gotbard (14.990 M), van den Mont-Cenis (11.220 M). van den Arlberg (10.290 M) en van de Appenijnen op de lijn NoviGenua (8260 M). De Simpion-tunneI,over welker bouw al sinds vele jaren tusscben Zwitserland en Italië onderhandeld wordt, zou niet minder dan 19.000 M lang moeten worden. De volgende berekeningen zijn gemaakt aan gaande de snelheid, waarmede men zich op een rijwiel kan voortbewegen. Wanneer iemand, op een tweewieler gezeten, eene snelheid van 12 kilometer per uur bereikt, dan heeft hij ongeveer evenveel kracht moeten aanwenden, alsof hij te voet ware gegaan. Wel is waar heeft hij het ge wicht van zij n eigen lichaam niet te dragen, maar in plaats daarvan wel het rijwiel te sleepen, dat on geveer 45 kilo weegt, en de wrijving met den weg to overwinnen. Eene snelheid van 18 kilo meter vordert dezelfde inspanning als de looppas die van 24 kilometer echter kan beschouwd worden als de grootste practisch bereikbare snelheid. Snelheden van 30 tot 35 kilometer bebooren tot de kunststukken. Eene hoofdoorzaak der bruikbaarheid van den tweewieler ligt in het betrekkelijk geringe gewicht, doch voorat daarin, dat zijne wielen slechts éen spoor in den weg trekken, terwijl de driewieler er drie trekt, dus driemaal zooveel weerstand te overwinnen heeft. De tweewieler is echter gevaarlijker, daar de onbeduidendste hindernis, b.v. een steen, een geduchten val in voorwaartsche richting ten ge volge kan hebben.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7