N°. 7802. Derde Blad. A". 1891. Maandag 20 Juli. Biimcnlandsclie Berichten. -v© ertig-ste Jaargang, herschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. UITGEVER: J. ODÉ. Koloniën. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzondei lijke nommers SCHIEDAM, IS Juli 1891. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 17 Juli, is dr. J. L. C. Schroeder van der Kolk, te Leiden, tot weder opzegging toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de physriche kristallographie. Een extract uit het rapport van den com mandant Hr. Ms. galïelschooner Ar gun over de kruistochten gedurende de maand Juni 1891 tot het uitoefenen van het toezicht op de visseherij is de territoriale wateren van den Iloek-van-IIolland tot het Eijerlandsche gat, is opgenomen in de St.-Cl. no. 105. Met betrekking tot de aanhangige voor stellen betrekkelijk de krankzinnigengestich ten te Dordrecht en te Delft, heeft de comm. van rapp. uit de Staten van Zuid-Holland ondersteund het voorstel van een der leden om Ged. Staten op te dragen, na te gaan in hoever het doel niet beter bereikt kan worden, door het subsidiceren van gemeen ten of andere corporatiën, die zich bereid verklaren voor hare rekening zulke inrich tingen nieuw te vestigen en te exploiteeren (zooals het geprojecteerd gesticht te Loos duinen). Tot directeuren van de «Maatschappij van Nijverheid" zijn in de Donderdag te Haarlem gehouden vergadering benoemd de heeren C. Dyserinck te Amsterdam, mr. J. Heems kerk Azn. en jhr. C. van Citters te Purmerend. Tot voorzitter dr. D. de Haan te Haarlem (aftr.). Tot eere-lid werd benoemd mr. C. Pijnacker Hord'jk, gouverneur-generaal van Ned. Indië. De vergadering besloot het vol gende jaar te Amsterdam bijeen te komen. 1.85. - 2.50. 0.10. gebrek aan belangstelling, tegen het einde van September ontbonden Advertentieprijs: van 1—10 gewone regel, met ubegrip van eene Courant10 Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wordt tegen twkemaai. berekend. Appelsga herdacht Antje Joekes de es weduwe van A. Kroem, gisteren haar honderdsten verjaardag. Vijf dochters, van de oudste 76 jaar, rijn nog in leve en waren om hare moeder geschaard in de eenvoudige woning. Over ze kinderen is zij bet-overgrootmoeder. Jd Antje is neg vrij kras van gehoor en gezicht en toonde zich bijzonder opge wekt op dezen grooten gedenkdag. Te Papendrecht is het driejarig zoontje van den onderwijzer B, terwijl het een oogen- zonder toezicht was, achter de woning m het water geraakt en verdronken. de gemeente Heer-Ilngowaard heeft een -jarig meisje, na eene berisping van hare moeder ontvangen te hebben, zich door ophan- ging van liet levea beroofd. var 500 stuks, in zaagsel verpakt en lood recht neergelegd, opdat de verschillende be- standdeelen niet door elkander loopen. Donderdagavond is te Waterlandkerkje de eenige zoon van den landbouwer Verbrugge door een paard zoodanig geslagen, dat hij spoedig daarna bezweek. Vlaardingcn. De katholieke kiesvereni ging «De Grondwet" heeft tot eandidaten voot den gemeenteraad gesteld de heeren s Kikkert, A. C. IJzermans, A. W. Schippers en K. S. v. d. Brugge, allen af tre inde leden; verder zijn geen eandidaten gekozen. 1 aassluis. Door de kiesvereeniging «Gemeentebelang" zijn als eandidaten voor zes plaatsen in den gemeenteraadnl, 4 wegens periodieke aftreding en 2 wegens meerderde bevolking, gesteld de heeren P. Aeckerlin, M. Dirkzwager Gz., dr. W. van der Starp (aftredende leden), C. Doelman, M. Wuister en J, van den Bosch. De heer N. M. Keukenmeester, die mede aan de beurt van aftreding is, heeft voor zijne caadidatuur bedankt. Onder Heemstede zijn weder twee Duit- schers gearresteerd, die kort te voren diefstal hadden gepleegd in een bewoond huiszij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Een her was pas uit de gevangenis te Roer mond ontslagen. Te Wouv (N.-B.) is het 2-jarige dochtertje van den landbouwer J. Trouw in eene sloot achter de woning te water geraakt en ver dronken. Te Gemonde (N.-B.), dat onder vier ge meenten ressorteert, wordt de schade; toege bracht door den hagel van 1 Juli, alleen an hei. gedeelte onder Boxtel geschat on ruim f52.000. De schermvereeniging «Oranje Rotterdam' heeft ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, op en 6 September a.s., een inter nationaal concours uitgeschreven op degen, sabel en langen stok. Aan een honderdtal schermvereenigingen, zoo binnen- en buitens lands, zijn circulaires verzonden. De onthulling van den gedenksteen in de 'ieterskerk te Leiden, ter nagedachtenis van John Robinson, door een comité van de «National Council of Congregational Churches of the sited States of America", is bepaald op Vrijdag 24 Juli a.s., 's nam. te 2 uren. Het comité bestaat uit de heeren G. E. Day, S. C. Bartlett, E. W. Blatchford, J. R. Mc. I ean, W. A. Robinson, C. R. Palmer en Morton Denter. De Nejlerl. club te Brussel wordt, wegens il men eieren goed houden, dan krijgt men, zegt de Bakkerij, schoone resultaten, wanneer men ze bedekt met een of andere stof, die zoowel de inwerking van de buiten lucht op het ei als de verdamping van het water, dat zich in het ei bevindt, belet, etachtige vloeistoften zijn in dit geval van 3t grootste nut. Wanneer men met Jen vingei een ei bestrijkt met een dunne laag lijnolie, die na eenige dagen droogt, dan heeft dat e: na zes maanden slechts 3 pCt. van zijn oorspronkelijk gewicht verloren, en he is geheel frisch gebleven. Daarentegen verliest een ei in gewone omstandigheden, dus wanneer het niet geconserveerd wordt, over hetzelfde tydvak J8 procent van zijn oorspronkelijk gewicht, bovendien is het half eeg stinkt het. Na verloop van een jaar zijn de eieren, op bovengenoemde wijze be waard, nog uitstekend. Men legt ze in kisten I'crnis. Ter verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad zijn van liberale zijde candidaat gesteld de heeren L. Pons, aftre dend lid, en in de plaats van den beer J. C. Speelman,die niet meer in aanmerking wenscht te komen, de heer A. M. Struijk. Delft. Door de maatschappij tot redding van drenkelingen is aan den agent van politie S. Rinkema toegekend de zilveren medaille met gratificatie van f 11,25, en aan den plantsoenwachter D. Breukhoven eene grati- catie van 15,75 wegens het redden en het opwekken der levensgeesten bij eene dame, die eenige maanden geleden in den Ooster singel te water was geraakt. s-Gravenhage. Gisterochtend heeft de hertog Frederik van Anhalt, met zijne gemalin prinses van Saksen Altenburg, bene vens de erfprins Frederik en diens gemalin Marie, prinses van Baden vergezeld van bare ee re-dame, baronesse Von Enden, en gevolg, per Ilollandsche spoor de residentie verlaten. Aan het station werd de hertog, die onder den naam van baron Von Ilartneck reist, geleide gedaan door baron Van Wassenaar van Rosande. Brenner, worden in den laatslen tijd herhaaldelijk aardschokken waargenomen, zoo hevig, dat de vensters in de huizen rinkelen en ,1e schellen beginnen te luiden. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden de bewoners uit bun slaap opgeschrikt door aanhoudende bewogingen der aardkorst. Op hot Grieksche eiland Milo is een belangrijke vondst gedaan, nl. bet beeld van een kampvechter, voorzien van oen worstel handschoen. Slechts weinige kunstweikon der oude Hellenen zijn zoo goed bewaard gebleven als dit beeld, dat door e ganschc bevolking van hetoiland in foestelijken optocht en onder militair geleide is gebracht aan boord van het schip, waarmede het geheel alleen naar Atliene zou worden overgebracht. Apeldoorn. Na de plechtigheid der eersten steenlegging is, namens H. M. de Koningin, eene som van f 200 beschikbaar gesteld om te worden verdeeld onder het werkvolk dat werkzaam is aan de in aanbouw zijnde kerk. i j, aar men inliet Handelsbladvan Antwerpen leest, is te Jemeppe eene dame gestorven ten ge volge van het eten van te jonge aardappelen. In eenige uren was zij gezond en dood. Ie Gossensass, op de zuidelijke helling van do Eene Chineesche trouwpartij te Canton verloor onlangs het belangrijkste artikel bij zulk eene plechtigheid namelijk de bruid. Dit dametje was naar hot buis van liaren bruidegom gevoerd, geborgen in een gebruikelijken draagstoel, bekleed met geborduurd satijn en mot bloemen versierd. De draagstoel werd bij aankomst voor de dour ergezet, in afwachting van bet gewichtig oogen- bhk, waarop de drempel mocht worden over schreden. Doch wat wilde het geval Escorte en dragers hadden een langen weg afgelegd en waren oodedaarom gingen zij naar de naaste opiumkit en sliepen daar in. Laat in den avond werden zij met een schrik wakker, snelden naar de deur, en daar zij meenden, dat de bruid er niet meer in zat, brachten zij den draagstoel naar een bergzolder. Spoedig kwamen de bruide gom en zijne bloedverwanten, ontstaken kaarsen en wierookstokjes, zetten rijst en de gebruikelijke feestelijke spijzen in geroodheid en opendon de deur. Er was echter geen spoor van draagstoel en bruid te ontdekken. Hieruit leidde men dadelijk af, dat zij door roovers was ontvoerd, en om die reden werd het geheele district goatarraeerd en uren lang vruchteloos gezocht. Eindelijk wekte de radelooze bruidegom de dragers, en dezen liepen, alsof het bun ingegeven was, naar den zolder. De draagstoel werd ontsloten, en daar zat het arme bruidje, stijf van het zitten, verschrikt en half ver bongerd. Zij bad wel bemerkt dat zij werd wegge dragen, maar bad niet durven schreeuwen, omdat eene goed opgevoede bruid bare lippen niet mag openen voor na den afloop dor huwelijksplech tigheid. Mej. G. J. C. Poot te Schiedam is met ingang van 1 Augustus a.s. aangesteld tot assitente aan bet postkantoor te Rotterdam. Suriname, 27 Juni 1891. De heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman, afgetreden gouverneur van Suriname, beeft bij zijn vertrek uit de kolonie de volgende procla matie in een buitengewoon nummer van bet Gou vernement® Advertentieblad uitgevaardigd:

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9