De nieuwe postzegels met het afbeeldsel van groothertog Adolf worden 23 Juli uit gegeven. ZWITSERLAND. Het proces tegen Scazziga, gewezen staats- kassier van het kanton Tessin, is afgeloopen. Hij is schuldig verklaard aan diefstal en ver duistering van gelden, en diensvolgens ver oordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf. RUSLAND. Het provinciaal bestuur van Kasan heeft besloten, zich tot de regeering te wenden, met bet verzoek vjjf millioen roebels te leenen, teneinde de landbouwers van koorn te voor zien, uitstel van belastingen aan de land bouwers te verleenen, het stoken van brande- wijn uit granen te verbieden en de brandewijn- tapperijen voor den tijd van éenjaar te sluiten. "Verder werd besloten om een algemeen be roep te doen tot het inzamelen van gelden voor de noodlijdende bevolking van het gouver nement Kasan. Volgens de dagbladen heeft het ministerie van binnenlandsche zaken een beambte ge zonden naar de streken waar de oogst mislukt is, tot het uitbrengen van een uitvoerig rapport. ITALIË. Nu eerst is te Rome het proces geëindigd tegen 45 personen, vervolgd wegens oproer of ophitsing tot oproer op den eersten Meidag. 3D hunner zijn veroordeeld tot gevangenisstraf, loopende van twee maanden tot drie jaar. De zes overigen zijn vrijgesproken. Er zal thans nog een proces volgen tegen ver scheidene anderen, beschuldigd van zwaardere misdaden, eveneens op 1 Mei. Onder hen be vindt zich de bekende anarchist Cipriani. PORTUGAL. Het gerucht betreffende het aftreden van den minister-president Abreu bevestigt zich. Het gerucht dat er te Oporto onlusten hebben plaats gehad is van grond ontbloot. De minister van koloniën logenstraft het gerucht, dat een millitaire opstand zou zrjn uitgebroken te Lorenzo Marquez. De Tempo, het orgaan van den minister van buitenlandsche zalven, verklaart, dat de buitenlandsche staatkunde der regeering voort gaat dezelfde te zijn als door den minister in de Kamer der pairs omschreven is. De regeering is vast besloten niet het geringste deel van 's lands koloniën te vervreemden. GRIEKENLAND. De gemeentelijke verkiezingen sellijnen ten gunste der regeering te zullen uitvallen. AMERIKA. Uit San Diego wordt gemeld, dat de Itata na het storten eener borgstelling van 150,000 dollars, naar San Francisco is ver trokken, teneinde de geleden schade te her stellen. Het schip zal binnen zes weken terugkeeren tot het vernemen van de uitspraak der rechtbank. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de Kamer bij eerste lezing het wetsontwerp heeft aangenomen, volgens hetwelk de douane rechten worden verlaagd voor: ruwe suiker, petroleum, thee, rijst, talk en kaarsen. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 21 Juli 1801. Bij de lieden plaats gehad hebbende in levering van stembiljetten ter verkiezing van acht leden van den gemeenteraad, zijn van de 1284 kiezers ingeleverdin de eerste afdeeling 403 stembiljetten, in de 2de al- deeling 125, totaal 528 stembiljetten. Ingevolge koninklijk besluit van 27 April 1891 no. 21 werd door de ministers van waterstaat, handel en nijverheid, van koloniën en van financiën eene commissie ÏDgesteld, om van advies te dienen bij het ondeizoek der vraag omtrent de door Nederland in ver band met de opzegging van verschillende met vreemde mogendheden gesloten handels overeenkomsten in de naaste toekomst te voeren handelspolitiek. Naast voorstanders van den vrijhandel namen zoowel fairtraders als protectionisten in die commissie zitting, zoodat wij met belangstelling het rapport dier commissie te gemoet zien. Behalve eenïge punten van ondergeschikt belang, waaromtrent die commissie van advies zal hebben te dienen, is haar in het hijzonder de volgende vraag ter beantwoording voor gelegd: Welke zullen voor den handel, de nijverheid en den landbouw in Nederland en zijne bezittingen de gevolgen zijn van de protectionistische politiek van landen, waar heen Nederland zijne producten uitvoert, ten gevolge waarvan die uitvoer in hooge mate zou worden bemoeilijkt Zal in het bijzonder de invoer van artikelen, waarbij de Neder- landsche nijverheid belang heeft, al wordt die ook minder winstgevend, in Frankrijk nochtans mogelijk blijven, of zijn de voorgestelde tarie ven voor die artikelen prohibitief; en zoo ja, geldt dit alleen voor de maximum- of ook voor de minimumtarieven?" Teneinde de haar opgedragen taak te kun nen volbrengen en in het bijzonder om de. hierboven vermelde vraag met juistheid te kunnen beantwoorden, heeft de commissie het wenschelijk geacht zich tot het verkrijgen der noodige inlichtingen rechtstreeks te wenden tot de verschillende Kamers van koophandel en fabrieken hier te lande en tot tal van belanghebbenden. Ook de Kamer van koop handel en fabrieken alhier ontving vanwege die commissie een aantal vragen ter beant woording, voornamelijk betrekking hebbende op onzen uitvoer naar het buitenland, in het bijzonder naar Frankrijk. In hare vergadering van Vrijdag 17 Juli ji. besloot de Kamer, alvorens die vragen te beantwoorden, een openbare vergadering samen te roepen op een nader te bepaien datum van belangstellenden, om de gestelde vragen te bespreken en om zoo doende aan die commissie eene meer alge- meene meening van den handel kenbaar te maken. Wij juichen dit denkbeeld ten zeerste toe en vertrouwen, dat deze vergadering, waarvan plaats, tijd en uur nader in de dag bladen zal worden bekendgemaakt, talrijk zal worden bezocht. Het is ons hoogst aangenaam te kunnen mededeelen, dat de 70ste verjaardag van den verdienstelijken toonkunstenaar C. C. A. de Yliegh door de vereenigde pogingen van zijn talrijke vereerders, hem tot een schoonen feestdag is gemaakt. In den voormiddag werd hem een kostbaar geschenk aangeboden met een album, een prachtstuk van bewerking, met de namen van ongeveer 600 deelnemers. De heer P. J. W. van den Berg voerde bij de aanbieding van het huldeblijk het woord. Des avonds werd den beer De Vliegh door een 200-tal zangers uit Rotterdam en Schie dam een serenade gebracht. Ten gehoore werden gebracht, onder directie van Georg Rijken: sAvondlïed" van Verhuist, en Be neden en Boven", benevens het altijd popu laire »Roeierslied" van den jubilaris. Wij gelooven gaarne, dat de betuiging van den jubilaris toen hij dezen dag een schoonen, neen, den schoonsten in zijn leven noemde, hem uit het gemoed kwam. Toch deden de zangers niet meer dan het vervullen van den schoonen plicht der dank baarheid, jegens een man, die met zooveel talent en vlijt heeft gearbeiden wiens levensavond door dagen als zijn gevierden verjaardag zeker aanmerkelijk verhelderd is. De Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maat- schappij, die thans een groot aantal lijnen in ons vaderland exploiteert, heeft de gelukkige gedachte gehad, goedkoope biljetten beschik baar te stellen voor uitstapjes langs genoemde lijnen, benevens sommige tramwegen en het stoombootveer EnkhuizenStavoren. Het ge- heele plan der reizen met kaart is voor den prijs van 3 cent verkrijgbaar; wij bevelen de kennismaking hiermede zeer aan. H. M. de Koningin-Regentes heeft het beschermvrouwschap over het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen aanvaard. De gewone audiënties van de ministers van oorlog en financiën zullen Donderdag 23 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op 18 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,059,406.84 en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Mins van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanx> 2,640,726.69Vs. 1831—18»!. Omtrent de reuniefeesten der Metalen- Kruisridders en dragers der citadel-medaille kan reeds het navolgende worden medege deeld Zaterdag 1 Augustus, ongeveer 111/2 uur, plechtige ontvangst van de oud-strijders aan het station der staatsspoor te's-Gravenhage; vervolgens tocht naar het kon. zoölogisch botan. genootschap, begeleid door het muziek korps van het 3e reg. huzaren; na het ontbijt, bezoek aan de tentoonstelling van merkwaardigheden 1830—32; 2'/a uur mati nee in den tuin door genoemde kapel, den oud-strijders aangeboden door de officieren van het 3e reg. huzaren; 'savonds concert der koninklijke kapelaangeboden door de officieren van het reg. grenadiers en jagers. Zondag. 10 uurFeestrede in de Groote Kerk, uitgesproken door den oud-strijder ds. H. L. Oordtin alle overige kerken in Den Haag zal het gebeurde van vóór zestig jaar eveneens herdacht worden. Na de feestredebezoek aan het monu ment van Willem II (Buitenhof; tocht naar het kon. zoül. bot. genootschap, alwaar een ontbijt zal gebruikt wordenna afloop daarvan bijwoning van de groote parade in de Maliebaan, welke ter eere van den geboorte dag van de Koningin-Regentes zal gehouden worden 's namiddags 3 uur, concert der kon. mil. kapel in de tent in het Bosch 's avonds 7i/a uur, extra concert, aangeboden door de directie van het zeebad sScheve- ningen"; ook bestaat er gelegenheid om kosteloos het spektakel-concert op Seinpost bij te wonen. Maandagnamiddag 3'/s uur, matinee in den tuin van het kon. zoöl. bot. genootschap, van de stafmuziek van het 4e reg, infanterie, aangeboden door de directie van genoemd genootschap; te 5 uren, gemeenschappe lijke maaltijd in het gebouw voor kunsten en wetenschappenna afloop per stoomtram en per as naar Scheveningen alwaar, door bereidwilligheid van de directie van het »Kur- haus", een extra vuurwerk ter eere der oud strijders zal ontstoken worden. De feestvierenden hebben vrijen toegang in deWitte Sociëteit, Besognekamer, Concordia enVereeniging, alsook op het »Kurhaus" en uSeinpost". Tot de feestcommissie is nog toegetreden de oud-strijder dr. Ch, Landré, te 's-Graven hage. De prijsvraag voor een hoofdstuk betref fende het bouwvak in eene aanstaande wet op den arbeid", uitgeschreven door »Amstel Bouwki ing", is thans in het licht verschenen. Antwoorden worden vrachtvrij ingewacht uiterlijk tot en met 31 December a.s., aan het adres van den heer B. van Buuren, voor zitter der vereenigiDg. Vóör het beste der eene bekroning waardig gekeurde antwoorden wordt uitgeloofd een prijs van f500; voor het daaropvolgende eene premie van f 300en voor het daaropvol gende eene premie van f 200terwijl deze prijzen in verhouding zullen worden verhoogd' uit het bedrag, dat eventueel door zuster verenigingen zal worden beschikbaar gesteld. Nadere inlichtingen zullen, indien deze ge- wenscbt mochten worden, verstrekt worden door de drie secretarissen der vereniging de heeren Th. Lïgthart, Jan-Steenstraat no. 236, J. F. Staal, 3de Weteringdwarsstraat no. 32, en C. B. Schneider, Leidschestraat no. 79, allen te Amsterdam. Uit Rotterdam wordt gemeld Het comité uit de handelsreizigers, die eene beweging op touw hebben gezet tegen de verhoogde abonnementsprijzen der staatsspoorwegen heeft besloten om in iedere provincie, en wel in de hoofdsteden, een sub-comité te vor men, dat de zaak in de Kamer van koop handel aanhangig moet trachten te maken. "Vervolgens zal overal een adres aan den minister ter teekening worden gelegd en daarna persoonlijk worden aangeboden. Helpt dit niet, dan zal men trachten er de Kamer leden voor te spannen. Ieder heeft een of meer provinciën op zich genomen ter vesti ging van het sub-comité. Bij het droogzetten van de groote zeesluis van den polder Oud-Beierlandkwam een steen bloot, waarop het volgende te lezen staat: »Anno 1557 leiden het fondament van deze sluis, en was 1568 volmaakt." De stads- en dorpsbeschrijver VanOllefen zegt omtrent dezen polder, dat Philips de Eerste op den 18 September 1491 den polder Oud-Beierland verkocht heeft aan Lamoraal r graaf van Egmonddie ten huwelijk had, vrouwe Sahina van Beieren. Ter gedachtenis aan haar noemde hij den polder Beierland. Uit Schoteriand meldt menDe volkspartij beveelt thans in plaatselijke bladen bij de a.s. herstemming den candidaat der anti-revo- lutionnairen en katholieken aan. De zoo scherp aangevallen hoogleeraar dr. H. W. Middendorp te Groningen heeft naar aanleiding van het vraagstuk nhet Koch'sche middel tegen tuberculose"een tweede brochure in het licht gegeven, bevat tende aNadere mededeelmgen omtrent het niet bestaan der tuberkelbacillen en de on waarde en gevaren van Koch's geneeswijze tegen tuberculosetevens antwoord op de critiek van prof. Nolen en de protesten van de heeren prof. Th. H. Mac Gillavry, D. H. Siegenbeek van Heukelom en A. P. Fokker". De heer Middendorp handhaaft het in de eerste brochure ingenomen standpunt tegen het bestaan van de tuberkelbacillen en houdt tevens staandedat het Koch'sche middel gevaarlijk, althans nutteloos is. Tusschen Rotterdam en Amsterdam is het schip de Twee Gebroeders, kapitein G. de Koning, met een groote lading suiker van de firma De Bosson en Hoeben, te Zevenbergen, en bestemd voor Amsterdam, door aanvaring gezonken. Een poging tot kinderroof werd te Leiden tot een begin van uitvoering gebracht. Het 9-jarig zoontje van zekeren R., woon achtig aan de Garenmarkt aldaar, begaf zich met een jeugdiger zusje "Vrijdagnamiddag naar school. Zich nog even ophoudende, nadat zijn zusje reeds de school was binnen getreden, naderde hem een persoon in have- looze kleeding, die, volgens signalement van. den ontvoerde, een langen zwarten baard droeg. Onder belofte van versnaperingen en speelgoed, wist hij den knaap te bewegen- met hem mede te gaan. Hoezeer onwillig, ging de kleine met den onverlaat schoor voetend de stad uit, langs Voorschotenzij kwamen beiden vervolgens aan den Leid- schendam terecht. Onder Veur klopte de man aan hij mejuf frouw v. d. Meer en vroeg om een weinig lafenis, desnoods om een teug water.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2