Binnenlamlschc Berichten. Gemengde Berichten. sche troepen schoten zijn gelost op een Mon- tenegrijnsch vaartuig, dat te Skutari is aangekomen. De Montenegrijnsche regeering heeft deswege voldoening gevraagd, A 31 E It I K A. De »Terminal City Company", die eene kortere verbinding var- Amerika met Europa in het leven zal roepen, en daartoe de dichtst bij elkander gelegen plaatsen van beide werelddeelen als punten van uitgang kiest, heeft in Amerika eene plaats in Nova-Seotia aangewezen als de plek waar* de nieuwe haven ^Terminal City" zal worden aangelegd. De regeering der Yereenigdc Staten heeft de «Company" reeds beloofd, dat zij het mailtransport over hare nieuwe route zal leiden, wanneer deze minstens 600 mijlen korter is dan die van New-York. Het vroegere bericht van de zijde der Chileensche regeering, dat de op het gebied der Argentijnsche republiek teruggedreven troepen de Cordilleras de los Andes waren overgetrokken en zich weder bij de hoofd macht gevoegd hadden, blijkt voorbarig ge weest te zijn. Kolonel Stephan bevindt zich nog met 17 officieren op een zeker punt, Las Cuevas genaamd en 3800 meter boven liet oppervlak der zee gelegen. Daar zijn zij geheel door de sneeuw ingesloten en hebben behoefte aan het noodigste. Men heeft be proefd, de ongelukkigen van Mendoza uit een en ander te doen toekomen, doch men kon hen niet bereiken. Algemeen vreest men, dat de moedige mannen, <iie een dergelijken overtocht aandurfden, van koude en gebrek zullen omkomen. Een telegram uit Chili bevestigt het be richt, dat de congrespartij bij Huesca eene nederlaag beeft geleden bij eene ontmoeting met de cavalerie van de regeering. De troepen der congrespartij hebben een verlies geleden van 200 dooden en een aantal ge vangenen zijn in handen gevallen van de tegenpartij B I I) A F R I K i, De Transvaalsche Tweede Volksraad heeft eene afwijzende beschikking geDomen op eene concessie-aanvrage voor het uitsluitende recht tot het oprichten van fabrieken ter vervaar diging van suiker uit suikerriet. Ingevolge verscheidene adressen, waarin wordt aangedrongen op maatregelen ter be perking van den verkoop van sterken drank, heeft diezelfde Volksraad eene commissie benoemd, om het daartoe noodige in over weging te nemen en op grond daarvan voorstellen te doen. SCHIEDAM, 22 Jnli 1891. De uitslag- van de gisteren gehouden ver kiezing voor den gemeenteraad is als volgt Gekozen zijn de heeren: (wit biljet JD. F. W. Prins, met 415 stemmen. P. Brittenburg, 407 li. A. 31. Koelants, 390 A. Knappert Lx., 390 C. «f. Loocq, 376 Br. JE. «I. 31. Wolet, 289 (bruin biljet), Mr. If. M. C. Poortman, 287 M. C. M. de «root, 280 (Reeds hedenmiddag aan onze lezers mede gedeeld.) Voorts 'werden nog stemmen uitgebracht op de heeren(wit biljet), "VV. A. J. Witt- karop 139, bruin biljet), M. L. Honnerlage Grete 107, Jacob van Noortwijk 82 en C. Klein 41. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat ten rcadhuize ter inzage is nedergelegd lo. Eene aanbeveling van de commissie voor het burgerlijk armbestuur, ter benoe ming van een stadsvroedvrouw. Op die aan beveling, waarmede burgemeester en wet houders zich hebben vereenigd, zijn geplaatst: lo. mej. J. M. Stark, te Schiedam, 2o. K. van *t Wout, te Ouderkerk a/d. IJsel. 2o. Eene voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres der 3e klasse aan de open bare burgerschool, waarop geplaatst zijn: lo. mej, P. Rovers, te Perais, 2o. W. J. Visser, te Schiedam, 3o. C. C. Huldij—Kem pen, te Schiedam, teneinde in de eerstvol gende vergadering van den raad tot eene benoeming voor beide betrekkingen te kun nen overgaan. 3o. Een ontwerp-instractie voor de ge meente-genees-, heel- en verloskundigen en vroedvrouwen; teneinde in de eerstvolgende zitting van den raad te worden behandeld. Tevens is aan de leden medegedeeld, dat blijkens ingekomen schrjjven der commissie van toezicht op het lager onderwijs, aan de volgende openbare scholen het jaarl'yksch examen zal worden gehouden aan de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofd mej. Van Driel) op Don derdag den 30n Juli a.s., aan de gelijksoor tige school voor jongens (hoofd de heer Tijl) op Vrijdag den 31n Juli a.s., aan de burger school (hoofd de heer Wij ma) op Vrijdag den 14n Augustus as. Gisteravond is de 4-jarige Jacob van der Tas, wonende aan den Singel alhier, op de koppelstang van den achtersten wagen van de stoomtram op de Koemarkt geklommen en bij het afrijden met het rechterbeen tus- schen den onderkant van dien wagen en de koppelstang bekneld geraaktten gevolge waarvan dat been op twee plaatsen is ge broken. Nadat hem ten huize zijner ouders, waarheen hij door de politie was gebracht, door de geneesheeren Rutschy en DeBruijn hulp was verleend, is hij naar het zieken huis vervoerd. Het Staatsblad no. 149 bevat het besluit van den lSden Juli 1891, tot aanwijzing van de plaats waar de cadettenschool zal worden gevestigd. Deelde het Centrum mede, dat de heer Heemskerk al zoogoed als klaar was met een Kabinet, het Vaderland verneemt, blij kens een bericht in haar nommer van gisteren, dat nog niemand met d» samenstelling van een ministerie belast is. Ruim zeventig jongelieden, deelnemers aan de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel, vertrokken Maandagochtend, onder geleide van den ln luitenant, belast met de leiding dier oefeningen en twee sergeantenvan Amsterdam naar de heide van Laren met de Gooische stoomtram van 10.35. Zij betrekken daar voor den tijd van tien dagen een leger kamp, teneinde zich te oefenen in den velddienst. De beide vorige jaren was de troep, ten getale van omstreeks veertig man, uitsluitend samengesteld uit leerlingen van het Amster- damsch gymnasium en de hoogere burger school. Thans hebben zich, met vergunning van den minister van oorlog, daarbij ook aangesloten negentien jongelieden uit Rotter dam, zeven uit Amersfoort en enkelen uit 's-Gravenhage, Zaandam en Domburg. In zijn hoogst belangrijk artikel over de Mae-Kinley-wetten in de Revue des Deux Monde?, schetst Auguste Moreau de gevolgen, welke de tariefverhooging voor de Vereenigde Staten gehad heeft. Voor hen, die in ons land dezelfde denk beelden zijn toegedaan als de Amerikaansche president van de commissie voor het budget der ontvangsten in zijn tarief, toepaste, is het leerzaam om eens te vernemen wat er plaats greep toen dat tarief in werking was getreden, sMac-Kinley en zijne vrienden hadden aan het Amerikaansche volk voorgespiegeld, dat het eerste gevolg van de aanneming van hun stelsel zou wezen eene algemeene verhoogihg der loonen. Zonder het te zeggen, dachten zij wel, dat de prijsverhooging van alle artikelen een gevolg van de wet zou zijn, maar zij rekenden er op dat het eerste economisch verschijnsel het tweede zou doen voorbijzien. Het volk sloeg geloof aan die voorspiegeling. In den loop der theoretische beschouwingen bij de discussiën in het con gres, kwam niemand daartegen op. Het publiek bleef onverschillig bij de berekenin gen, die in de dagbladen voorkwamen omtrent de waarschijnlijke werking der wijzigingen welke in het tarief zouden worden gebracht. Maar het tarief was nog geen acht en veertig uren in toepassing, of van alle zijden werden kreten van woede aangeheven. Bij geen enkelen tak van nijverheid werden de loonen hooger en de meeste dagelijksche verbruiks- artikelen stegen met den dag aanzienlijk in prijs. De protectionisten van het Congres hadden volstrekt geen prijsverhooging voorzien van de voortbrengselen der inheemsche nijverheid, daar de wet slechts de strekking had om de gelijksoortige in het buitenland vervaar digde voortbrengselen te weren. Debegeerig- heid van den inheemschen Amerikaanschen detail-liandel haalde een streep door die reke ning en bracht onmiddellijk duizenden koo- pers en vooral koopsters in opstand tegen de wet en hare ontwerpers. Wollen waren stegen plotseling van 10 tot 28 stuivers de elpaar lemoeren knoopjes van 1 tot 5 stuivers het dozijn. Dergelijke kleinigheden, in het onein dige herhaald, hebben de kiezers aan den heer Mac-Kinley niet kunnen vergeven," Ondanks de schatten aan zijne verkiezing besteed, viel hij met honderd van zijne protec tionistische medestanders. En wat waren de gevolgen voor het bui- ténland Auguste Moreau zegt in dezelfde studie: »De wet van Mac-Kinley is nu sedert vele maanden in werkingalle booze voorspellin gen zijn gelogenstraftde uitvoer van Europa naar Amerika heeft geen noemenswaarde ver mindering ondergaan." De slachtoffers der bescherming zijn dusde ingezetenen van het land, dat ze in toepas sing bracht. De jury voor de bekroningen der internatio nale poppententoonstelling in het »Kurhaus" te Scheveningen heeft uitspraak gedaan. Bui ten mededinging bleef de impresario, de heer Schürmann, voor zijne inzending beweegbare poppen en voorwerpen. Eere-diploma verwierf de fabrikant Paul Gerard, te Parijsvoor aangekleede poppen in alle grootten en soorten. Éersto prijzen werden toegekend aan Paul Gerardte Parijs voor zingende poppen Steiner-Lafossete Parijsvoor sprekende en loopende poppenmej, M. A. Schimmelpen- ninghte 's-Gravenhagevoor historische pop pen vereerd ging «Arbeid adelt", te Amster dam voor Nederlandsehe kleederdrachten Montauban van Swijndregi, te Rotterdam, voor stoombooten en zeilschepenWeill (Nieuwen- dijk 189, Amsterdam) voor poppenmeubeien en bedden; Phalibois, te Parijs, voor beweegbare poppen. Tweede prijzen verwiervenmej. C. Hilver- dink, te Amsterdam, voor aangekleede poppen J. L.Weeber, te 's-Gravenhage,voor poppenhoeden en kapselsPerry en Co., te 's-Gravenhage, voor kinderwagens en mail-carts;A. Gunzen- hauser en Co., te Freiburg, voor Duitscho natio nale kleederdrachten; mr. Enschedé, archivaris te Haarlem, voor ouderwetscbe poppen en kin derspeelgoed mej. J. M. Visser, te Kappelle bij Goes, voor Hotlandsche nationale kleederdrach ten; K. Nieukerke, te 's-Gravenhage, voor Zeeuwsche boertjes en boerinnetjes; Roulet, te Parijs, voor beweegbaar speelgoedSteine- Lafosse, te Parijs, voor ongekleede poppen Paul Gerard, te Parijs, voor kleine poppen. Derde prijzen zijn toegewezen aan Hessete Parijs, voor Fransche kleederdracbtenNockler en Tittel, te Schneeberg (Saksen), voor Duitsche kleederdrachten; Lefèvre, te Parijs, voor be weegbaar speelgoed; E. L.van Gelderen Zoon, te 's-Gravenbage, voor ouderwetscbe poppen en Hoiiandsche kleederdracht;Mesker, te 's-Gra venhage, voor poppenmeubeienDevillete Lyon, voor aangekleede poppenMagnand, te Marseille, voor aangekleede poppenK. Nieu kerke, te 's-Gravenhage, voor kinderwagens. Eervolle vermeldingen werden toegekend aan K. Nieukerke, te 's-Gravenhage, voor klein kin derspeelgoed, en A. van Gulik, te 's-Graven hage, voor poppen. De Berlijnsche correspondent der N. R. Qt. schrijft Van officieele zijde wordt alhier gewaar schuwd tegen nagemaakte amandelen, die uit Utrecht, met echte amandelen vermengd, in den handel worden gebracht; de nage maakte bestaan uit gïyeose met nitrobenzol. De bekende novellenschrijver W. P. "Wol- ters, te Leiden, is te Grafenbei'g, nabij Dusseldorf, in den ouderdom van bijna 64 jaar overleden. Zaterdag redde de heer C. te Sliedrecht een 2-jarig kind, dat nabij den watertoren in de Merwede reeds zinkende was, vaneen anders wissen dood. Dit is reeds de vierde maal dat genoemde heer een kleinen drenke ling behouden aan wal bracht. Zondagnacht om halftwaalf had de koetsier G. M. te Arnhem, in dienst bij den stal houder L. aldaar, het ongeluk dat een dei- wielen van het rijtuig, waarmede hij uit Oosterbeek kwam, tusschen de rails van de stoomtram beklemd geraakte. Ten gevolge- van den schok viel hij van den bok en onder het rijtuig. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij Maandagavond is bezweken. Eene weduwe en drie kinderen blijven achter. Zaterdag jl. viel te Montfoort een meisje van ongeveer 10 jaar in den IJsel. De moeder, die haar kind in dien gevaarlijken toestand zag, schrikte zoo lievig, dat zij be wusteloos op den grond viel. Op haar gegil kwamen spoedig eenige menschen toeloopen, die er gelukkig in slaagden het kind van een anders wissen dood te redden. Overscliie. De drie aftredende raads leden, de heeren J. de Kroes, D. van der Kooy Jz. en J. Snijders Sr. zijn herkozen respec tievelijk met 129, 125 en 119 stemmen. Pernis. Bij de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezing werden uitgebracht op de heeren L. Pons, aftr. lid, 58 stemmen, op den heer M. Zwanenburg 48, beiden liberaal, cp J. Biert 48 en J. Kleine 47, beiden anti-rev.tusschen deze vier heeren moeteen herstemming plaats hebben. Op den. heer M. Struijk, liberaal, werden 22 stem men uitgebracht. 's-Gravenhage. De minister van binnen- landsche zaken, de heer De Savornin Lohman. is gisteren op het Loo geweest. Alkmaar. In eene Maandag plaatsge had hebbende buitengewone zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat hij officieel kennis heeft gekregen dat de cadettenschool te Alkmaar wordt gevestigd. De heeren in het gevolg van den Duitschen- keizer hebben geen Engelsche ridderorden ont vangen. Het Engelsche begrip van ridderorden is, dat zij eervolle onderscheidingen van wezenlijke beteeke— nis moeten zijn en dat het verleonen van ridder orden daarom eene zeldzaamheid moet blijven. - 1 Op een kerkhof te Berlijn schoot zich een jonkman, wiens bruid zich onlangs verdronk, op- haar graf dood.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2