ING1Z0HDIH. PElt TEL E O RA AF. Post en Telegraphïe. .Land- en Tuinbouw. Koloniën. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Da Sludtmission te Berlijn telt op hetoogen- b]ik 34 zendelingen, eenvoudige lieden, voort gekomen uit het volk. Zij leggen gemiddeld per jaar 80.000 bezoeken af. Boor hen zijn tot stand gekomen: een asyl voor ontslagen gevan genen, acht koorvereenigingen, elf zalen ingericht voor uitlegging en besprefciag van den bijbel, een aantal Zondagsscholen, te zanten bezocht door 18,000 kinderen, terwijl zij stichtelijke geschriften bij duizenden gratis verspreiden onder hen, die de bijeenkomsten niet kunnen hijwonen. Eiken Zondagmorgen staat op verschil lende plaatsen der stad voor onvermogenden een ontbijt gereed, waarbij dan een huiselijke godsdienstoefening wordt gehouden. Te Misterbianco, nabij Gatana, op Sicilië, heb ben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, wegens ontevredenheid over de opvoering der gemeentelijke belastingen. Het stadhuis en de archieven zijn verbrand. Een groot aantal per sonen is in hechtenis genomen, maar de gansche bevolking heeft verklaard het met de muiters eens te zijn. Toen de vorige week dan ook de verkiezingen moesten plaats hebben voor den gemeenteraad, kwam er van de 800 kiezers slechts éen op, en deze moest nog onverrichter zake huiswaarts gaan, daar er geen stembureau aan wezig was. De gezamenlijke oorspronkelijke brieven van Goethe aan mevr. v. Stein, uit de jaren 1776 tot 1826, te zamen 1748 stuks in zeven folio banden, wil de kleinzoon van mevr. v. Stein thans door het antiquariaat van J. A. Stargardt te Berlijn doen verkoopen. De koopprijs moet 150.000 mark bedagen, wanneer de koninklijke biblotheek te Berlijn onderhandelt. SCIIOTEKLASB, 22 Juli. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden van de 2926 kiezers door 2199 stem briefjes ingeleverd, van onwaarde 31 stemmen. Gekozen de heer H. Pytfersen Tz. (1.) met 1106 stemmen; de heer P. van Vliet Jr. (a.) verkreeg 1062 stemmen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf h'yrre. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 23n Juli a.e., des avonds te 6 uren. Bij het rooien der vroege aardappelen te Roon, vindt men verschillende vruchten, die door de bekende ziekte zijn aangetast. West-IndiS. Eene particuliere correspondentie aan het Va derland uit Paramaribo, dd. 29 Juni, bericht het volgende Vrijdagavond den 26n jl.kwam de Prins Frederik Hendrik met den nieuwbenoemden gou verneur, mr. Van Asch van Wijck, aan boord, ter reede van Paramaribo. Dank de voorzorgsmaatregelen door overste Steyn en mr. Kalff genomen, bleef alles kalm en rustig. Ruim een weekte voren was 't de politie ter kennis gebrachtdat in Beneden-Sa- ramacca en Boven-Para, onder de kleine land bouwers, plannen werden beraamd om gewapend de ingezetenen te dezer plaatse bij het vertrek van mr. Lohman, op 1 Juli, aan te vallen en ze duchtig onder handen te nemen. Men zegt, dat overste Steyn dadel ijk den heer Lohman opzocht om over 't een en ander te be raadslagen ter verijdeling der kwaadaardige plan nen dezer districtsbewoners, doch zóo onheusch door den heer Lohitoan werd bejegend, dat hij zich genoodzaakt zag om van de regeering tele- graphisch order te vragen wat hem ten deze te doen stond. j Wat hiervan aan is, kan ik met zekerheid niet zeggen. Dit is echter een feit, dat in den loop der week een gouvernements-resolutie verscheen, waarbij aan de commandanten van land- en zeemacht en den procureur-generaal de handha ving van orde en tucht werd opgedragen. Onmiddellijk werden de toegangen tot de stad bezet en de vaartuigen uit de districten ko mende, scherp onderzocht. Tal van geweren en houwers werden den heeren van Beneden-Sara- macca vooral afgenomen, en toen zij begrepen, dat sboen Papa" zooals zij mr. Lohman noemen niets te zeggen, maar des te meer overste Steyn te bevelen bad, keerden zij stilletjes naar hun woonplaatsen terug. Toen mr.Van Asch van Wijck Zaterdag om elf uren voormiddags aan wal stapte, heerschte er een voorbeeldelooze orde. De Suriname bevat het verslag van de op treding van den heer Van Asch van Wijck als gouverneur van Suriname. De aftredende gouverneur heette hem in de audiëntiezaal van het gebouw welkom en stelde hem den autoriteiten en ambtenaren voor, waarna hij zeide dat hij van deze gelegenheid gebruik maakte om afscheid te nemen van de aanwezi gen, die mochten wenschen hem vaarwel te zeggen. Daarop maakte hij rechts en links eene buiging en verliet het vertrek. De gouverneur begaf zich met zijne echtge- noote en adjudant naar de vergaderzaal der Staten om daar den eed af te leggen. Hij hieid hierna eene rede, waarin hij na de gebruikelijke peroratie o. a. zeide »Het bestuur te aanvaarden op dit oogenblik levert eene bijzondere moeilijkheid op. Die moei lijkheid moeten wij onder de oogen durven zien. Mocht op 12 Mei 1865 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal met recht gezegd worden, dat in de kolonie Suriname verschillende gezind heden zijn, maar dat 'er een verdraagzaamheid heerscht, veel grooter dan in Nederland, 12 Mei 1891 heeft ons iets anders doen zien. Gelukkig is de rust spoedig hersteld, doch het is ons aller roeping om te onderzoeken aan welke oorzaken de veranderde houding is toe te schrijven en te doen wat in ons vermogen is, om de spreekwoordelijke verdraagzaamheid der Surinaamsche bevolking weder een feit te doen worden. Blijkt het, dat ook uwerzijds daartoe kan worden medegewerkt, ik heb de overtuiging, dat die medewerking niet zal uitblijven. Uw voorzitter sprak ook namens u, toen hij in de plechtige bijeenkomst van 12 Mei jl. zeide, dat gij het bewustzijn hebt met de krachten u gegevente hebben gestreefd naar het welzijn van allen. Moge dit bewustzijn te allen tijde bij u kunnen blijven bestaan, dar> zal, ook al bestaat er verschil over de vraag hoe de belangen van allen bet best worden bevorderd, door samen werking en onderling overleg het resultaat wor den verkregen, dat men voor oogen heeft. Die samenwerking is een eerste vereischte om de kolonie Suriname tot bloei te brengen. Waar gij, mijne heeren, niet uit het oog zult verliezen, dat de Vertegenwoordiging niet mag wiUen re- geeren, maar geroepen is haar invloed te doen gelden bij de Regeering en het bestuur, daar kan ik tl de verzekering geven, dat volksinvloed bij mij geen ijdel woord is en dat ik de bepa lingen van het regeeringsreglementwaarbij de volksinvloed wordt verleend, van hooge betee- kenis acht. Ook ik heb als volksvertegenwoordiger een tiental jaren de belangen van mijn dierbaar vaderland naar mijn beste weten mogen voorstaan, en al heb ik er te alters tijde voor gewaarschuwd, dat de Volksvertegenwoordiging niet trede op het gebied der regeering, en gevoeld dat alleen dan op de verantwoordelijkheid der regeering kan worden gewezen, wanneer zij niet in het behar tigen der haar opgedragen belangen belemmerd wordt door de Volksvertegenwoordiging de bij de grondwet gewaarborgde volksvrijheden en rechten heb ik met mijne beste krachten voor gestaan. Moge dit voor' u een waarborg zijn,dat ik uwe roeping niet gering acht. Meeningsverschil zal niet kunnen uitblijven, maar indien wij in ons hart instemmen met de woorden van uwen voorzitter waarmede hij zijne rede op 12 Mei jl. eindigde Leve de KoninginLeve de Koningin-RegentesLeve NederlandLeve Surinamedan kan het niet anders of door het meeningsverschil zal juist de onderlinge waardeering worden verhoogd en zul len wij gezamenlijk ieder in den hem aange wezen weg nuttig werkzaam kunnen zijn ter bevordering van den bioei der kolonie Suriname. Zuinig beheer, zeide hij o. a.is noodzakelijk en ook ik wil medewerken om de ko linie te brengen tot wat men noemtfinancieele onaf hankelijkheid. Maar meer dan naar het sluiten der begrooting zal moeten gevraagd worden naar de ontwikkeling der kolonie; gij, mijne heeren, wilt geen financieele onafhankelijkheid, wanneer daardoor de toestand der kolonie kwijnend zou blijvende regeering en volksvertegenwoordiging in Nederland ik ben er van overtuigd zullen gaarne geldelijken steun blijven verleenen, wanneer zij weten dat de geiden gebruikt wor den tot gezonde ontwikkeling der kolonie. Langs welken weg de ontwikkeling moet ko men Gij gevoelt dat ik die nog zooveel moet onderzoeken geen uii gewerkte denk beelden kan mededeelen. Maar de richting, waarin ik steeds de ontwikkeling der koloniën heb voor gestaan ze isopwekking van den onderne- mingsgeest van bijzondere personen; wegruiming van belemmeringen en, zoo noodig, steun, indien men op goede gronden mag verwachten dat door in den aanvang steun te verleenen, anderen worden aangemoedigd om tot de ontwikkeling der kolonie mede te werken. Steun daarbij te erlangen van u, mijne heeren, zal mijn streven zijn. Maar naast uwe mede werking is het noodig, dat alle ambtenaren met den gouverneur niet anders beoogen dan de belangen der kolonie en hem steunen in zijn be stuur, en het zal mij niet euvel geduid worden dat ik ook in deze vergadering waai in ik toch het bestuur aanvaard daarop wijs." Hij verklaarde het bestuur te aanvaarden in naam der Koningin, en eindigde met een aLeve de Koningin!" De rechtbank te Roermond heeft den slager J. J., aldaar, veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf, wegens het afleveren van voor de gezond heid schadelijk vleesch. VLAARDINGEN. Aan de beurs werd Maan dag verhandeld 110 ton zoutevisch aangevoerd door st. W. Meijboom en 95 ton door L. v. Pelt. Binnen van de haringvisscherij M. Verheij met 160 ton pekelharing, Jb. Blink 252 ton, J. v. d. Wind 210 ton, J. van Eijck 184 ton, A. de Hond 184 ton, A. v. d. Valk 168 ton. Prijzen Volle haring flG,a 16.50, Maatjes-f 13.25 a 14. zoutevisch f 28.a 28.75, leng f23.25. Gisteren zijn alhier binnengenkomen 3 schepeu, gezamenlijk aanbrengende 48 last haring. Met de haringvisscherij gaat het tot dusverre nog verre van voordeeiig. In den loop dezer week arriveerden hier twaalf loggers, die te zamen slechts 2464 ton haring aanbrachten. Van de geheeie vloot zijn thans binnen 34 loggers, te zamen met 9332 ton, met inbegrip van de jagerij, terwijl in 1890 reeds 113 loggers, 33 bomschuiten van de eerste reis binnen waren geweest, te zamen met 33.297 ton, zoodat het tekort be draagt de aanzienlijke hoeveelheid van 23.965 ton. Daarbij komt, dat de berichten de visscherij betreffende, medegebracht door de binnengekomen schepen, alle eenstemmig zeer ongunstig blijven luiden, zoodat het te wachten is, dat welhaast een groot aantal schepen met onvoldoende vangst huiswaarts zullen moeten keeren. De prijzen in den afslag waren deze week voor volle haring van f 16.25 tot 115 en voor maatjesharing van f 13.25 tot f 11.50 per ton. PERNIS. Gisteren kwam alhier 1 sloep binnen met 103 tor, zoutevisch. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnenge komen 5 schepen, gezamenlijk aanbrengende 917 ton haring. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 285 zalmen, die de groote voor f 1.20 en de kleine voor f 0.90 per Va kilo werden verkocht. Nog werden aan gevoerd 262 St.-Jacobzalmpjes die 80 ets. per Va kilo golden, en 3 steuren. Ned.-IIerr. Kerk. Beroepen: te Heer-Hugowaard (toez.) de heer B, D. Eerdmans. cand. te Leiden te Koekange en Ruinenvoid ds. II. van der Veen, te Ferwerdte Surhuisterveen ds. Brouwer, te UithuizermeBdente Drachten ds. N. Jolles, te Beusichem. Bedankt: voor Spanbroek door ds. J. Braining Jz., te Nieuwendam voor Maurik door ds. A. van de Water, te Markelo voor Babiloniénbroek en llii door ds. G. J. van de Pol, te Werkendam. Clir. Geref. Kerk. Beroepen: te Harderwijk ds. W. Cool, te Wirdum te Geesteren de heer F. Staal, cand. te Kapellete Tiel de heer A. Vare kamp, cand. te 's-Gravenzande. Bij de Synode der Ned.-herv. kerk is een schrijven ingekomen van den heer K. W. Vetbake, van 1887 tot 1 Juli jl. predikant bij de NedJ ger. keik (doleerende) te Arnhem, vóór dien tijd predikant bij de Ned.-herv. gemeente, aldaar. In dit schrijven spreekt hij den wenscb uit weder tot de Ned.-herv. Kerk te mogen behooren, waarvoor hij zich ook reeds tot den kerkeraad der Ned.-herv. gent. te Arnhem gewend had, met verzoek hem weder in het lidmaatschap te herstellen. Hij verzoekt voorts der Synode hem den weg aan te w ijzen, die hem in het ambt van herder en ieera.tr in de Nei.-herv. kerk terugleiden kan. De Synode heeft dezen brief in behandeling genomen en ten eerste besloten haat- besluit van 12 Augustns 1887 (waarbij de. Vethake verklaard was »door woord en daad ten dui delijkste getoond te hebben zich van de Ned.-herv. kerk af te scheiden en dat hij mitsdien niet meer tot haar behoorde") buiten werking te stellen zoodat de heer Vethake weder als lid der Ned.-herv. kerk is toegelaten en ten tweede dat adressant zich naar art. 38, regle ment van opzicht en tucht, enz. heeft te wenden tot de daarin aangewezen kerkbesturen. i -i M i I, 3Iijnheer da Radaclcur. De bewoners van den Rotterdamschen dijk (tramzijde) niet alleen, maar ook de daarheen komende wandelaars, zullen zeker met mij be seffen, aan welk gevaar de jongens, ook meisjes, zich steeds blootstellen, om al stoeiende, op de in gang zijnde tram te springendit begint geregeld al bij nCafé Hoe];", maar vooral bij het z.g. »Roode hek", om bij wijze als slakken aan de kool, mede te rijden tot den wissel, om zich van daar weder aan vernieuwd gevaar te wagen, nl. op dezelfde wijze in omgekeerde richting. Dat hiermede van tijd tot tijd ongelukken moeten plaats hebben, blijft natuurlijk niet uit; gisteravond nog werd weder een manneke van nog geen vijf jaar een der beentjes zoogoed als te pletter gereden. Zoo dit ventje al in leven blijft, zal hij gedoemd zijn, als een sukkelaar to moeten voortstrompelen. Aangezien het meerendeel nu van hen die zich zoo roekeloos wagen, niet toerekenbaar zijn, is het wenscheüjk, neen noodzakelijk, dat op het balkon van den achtersten wagen van iedere tram, tot den wissel en terug, steeds zich bevond, evenals te Rotterdam, van af de Gouvernestraat tot het ziekenhuis, ook omgekeerdeen beambte van politie, teneinde te voorkomen, dat de kinderen niet dood of verminkt aan de ouders behoeven overgeleverd te worden. Hoogachtend en dankend voor de plaatsing, UEd, dw, dr. R. Schiedam, 22 Juli '91.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3