Cross, waar hij door den prins van Wales ontvangen werd. De JErrazuriz heeft gisteravond de haven van Falmouth verlaten met bestemming naai* Lissabon. Fransche machinisten en stokers zullen mede deel uitmaken van de equipage. Het ministerie van koophandel maakt be kend dat schepenkomende uit de havens der Middellandsche Zee en Aziatisch Turkije en de tusschenhavens aandoende, quarantaine moeten houden op Malta. Uit Kaïro wordt gemeld dat te Mekka de cholera uitbrak onder Egyptische pelgrims, en ook lieerscht zij in Abessinië. De nieuwe stoomboot van de Balmacedis- ten, Presidente JErrazurizis Dinsdagavond plotseling uit Falmouth vertrokken, nadat de Chileensche consul een bezoek aan boord had gebracht. Er was zoogoed als geen beman ning op het schipdeze zou er, naar de Times verneemt, te Lissabon weder opkomen. De kapitein wilde Engelsche stokers aan nemen doch slaagde daarin nietterwijl 3 machinisten te Falmouth weggeloopen zijn. De Times gaat voort met via Lissabon on gunstige tijdingen over den stand van zaken voor Balmaceda te ontvangen en mede te deelen. De gevangenissen heetcn opgevuld met slachtoffers van Balmaceda's tyrannie hij zou alle vroegere rechters hebben ontsla gen en vervangen door gewetenlooze partij gangers. Uit Konstantinopel wordt aan de Times ge meld dat er onregelmatigheden in de boek houding en een tekort in de kas ontdekt is bij den gezondheidsraad, waardoor misschien afbreuk kan worden gedaan aan de maatrege len tegen de cholera. Het ondoeltreffende van den gezondheidsraad zal eerstdaags behandeld worden op het hygiënisch congres te Londen. Uit Odessa wordt aan de Daily News ge meld dat de minister van justitie bepaald heeft dat tot het Christendom overgegane joodsche advocaten gedurende drie jaar niet mogen practises ren. F B A S K E IJ K. Behalve de politieke circulairedie de kardinaal de Lavigerie dezer dagen heeft uitgevaardigd, heeft hij ook eene circulaire het licht doen zien over 's pausen jongste encycliekBerum novarum, waarin gehandeld is over de arbeidersquaestie. Wat in deze circulaire van den kardinaal vooral de aan dacht heeft getrokken, is dat hij verkondigt dat de Heilige Stoel niet alleen een onbe perkt gezag heeft over de theologische quaesties, maar ook over de staatkundige en sociale. Onderschei'1 te maken tusschen de ^ene en andere quaestie, zegt de Lavigerie, is te vervallen in een grove dwaling, evenals in zoovele andere van het oude Gallicanisme. Bijna alle werkstakers bij de Parijsche spoorweg-maatschappijen zijn thans terugge keerd naar hunne vorige werkplaatsen. Geen -spoor is haast meer te ontdekken van de plaats gehad hebbende beweging. Sommige arbeiders, die zich onderscheiden hebben hetzij door heftige bedreigingen en ophitsingen of door geweldpleging, zijn niet weer door de maatschappijen toegelaten. Uit Iquique wordt aan het vertrouwelijk agentschap van Chili te Parijs gemeld, dat de strijdmacht van president Balmaceda. bij eene poging om het dal van Huasco te hernemen, na een onbeduidend gevecht op de vlucht is gedreven in de richting van Coquimbo. De troepen der Congrespartij zijn alleen meester gebleven in het dal van Huasco. DUlTSClIüAND. De keizer heeft den rijkskanselier bevolen de Hollandsche en Zweedsche wetten tegen openbare dronkenschap in studie te nemen en een voordracht te doen ter invoering in Prujsen. De Kreuzzeituny deelt in haar nummer van gisteren mede dat de officieren der Sak sische landweertroepen, die verleden jaar uit de nrjverheicfsdistricten van het koninkrijk Saksen bij de manoeuvres opgeroepen waren, met allerlei moeilijkheden te kampen hebben gehad. O. a. zouden er op die officieren her haaldelijk geweerschoten zijn gelost. Aange zien men hieromtrent tot dusver nog niets vernomen had, blqft af te wachten of de mededeelingen van het genoemde blad zullen blijken met de waarheid overeen te stemmen. ZWITSERLAND. Te Bern worden groote toebereidselen ge maakt voor het zevende eeuwfeest van de grondlegging der stad, hetwelk van 44 tot 17 Augustus zal worden gevierd. Tot de hoofd- nommers van het feestplan behooren4o, een historische optocht van 4200 personen, waar onder 250 te paard2o. een feest in de vrije lucht, waarbij feestredenen zullen worden ge houden, gevolgd door uitvoeringen van zang en muziek3o. een feest van de gezamen lijke schoolleeriingen. OOSTENRIJK. In de liberale club te Buda-Pest zeide de heer Szapari, dat de ten behoeve der artillerie aangevraagde kredieten het evenwicht op de begvooting niet in gevaar zullen brengen. Het verdrag met Italië is gesloten, maar zal niet aan het parlement worden medegedeeld. RUSLAND. Bij het in dit jaar aan Finland gebrachte bezoek heeft het keizerpaar kunnen ontdek ken dat er een geheele ommekeer in de stemming der bevolking gekomen is. De keizer was verwonderd over hetgeen hij zag, de keizerin was zeer pijnlijk getrolïen. Was vroeger de tocht door Finland een ware zegetocht, thans zag men overal de plaatselijke overheden, hoorde men alom het luiden der klokken van het kerspel, maar van een jui- phende, bloemenstrooiende menigte, van zang- vereenigingen of fanfarekorpsen was nergens een spoor te ontdekken. PORTUGAL. Te Lissabon is bericht ontvangen, dat de twee kanonneerbooten der regeering Almi- rante Lynch enAlmirante Condell in de haven van Valparaiso door dynamiet zijn vernield en aan het transportschip Imperial onherstelbare schade is toegebracht. Er is besloten om eene maatschappij in het leven te roepen tot kolonisatie van noordelijk Zambesie en het gebied van Inhambane. S E R T I E. De jeugdige koning Alexander is gisteren naar Rusland vertrokken, in gezelschap van den regent Ristics en den minister Parschitch. Er heerschte groote geestdrift. B L G A R IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat op de Turksch-Montenegrijnsche grens groote gis ting heerscht, wegens de beleediging van een Montenegrijnsch meisje door Albaneezen. T U B U E. Op de grens van Montenegro en de Herze- gowina heerscht volkomen kalmte en rust. EGYPTE. Uit Caïro wordt gemeld dat ten gevolge der cholera te Mekka 300 personen zijn over leden, waarvan Zondag It. 60. De Egyptische regeering heeft troepen gezonden om de qua rantaine te doen eerbiedigen. A M E R I K A. Uit New-York wordt gemeld, dat aan inko mende rechten van 1 tot 20 Juli aldaar aan het tolkantoor is ontvangen: 6,795,487 dol lars, of ruim de helft (3,285,554 minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Tien aanhangers van de Congres-partij, die onlangs beproefden de vloot van Balmaceda in de lucht te doen vliegen, maar in handen van den vijand geraakten, zijn gefusilleerd. Naar berichten uit Chili van gouvernemen teel zijde luiden, hadden vier schepen der Congres-partij, JEsmeralda, Cochrane, Ama zones en Aconcagua, door den nacht be gunstigd, de baai van Coquimbo bereikt, waar schijnlijk met het doel om die haven van uit zee te bestoken, daardoor het garnizoen bezig te houden, en zoodoende aan het Congres- leger gelegenheid te geven de stad ook van de andere zijde aan te vallen. Groote opgewondenheid heerschte te Co quimbo. Vele inwoners zochten hun heil in de vlucht en de achterblijvenden werden ge dwongen de wapenen op te nemen. Met span ning verwachtte men, dat uit Valparaiso de oorlogsschepen der regeering zouden opdagen, om het plan der Congres-vloot te verijdelen. Zooals reeds is gemeld, zouden echter de Congres-troepen te lande zijn teruggedreven. Uit Montevideo wordt gemeld dat de regee ring heeft besloten tot een driedaagsch feest De banken zijn door de politie gesloten. Uit Santiago wordt gemeld dat 300 man regeeringstroepen 400 opstandelingen te Val- lenar versloegen. De regeering beschikt over een uitmuntend leger van 37,000 man, ter wijl de opstandelingen slechts 6000 man troepen tellen. De Fransche en Duitsche admiraals hebben zich met den px*esident zeer hartelijk onderhouden. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat onder de troepen, gekantonneerd te Corrientes, is een opstand uitgebroken, waarbij vier per sonen den dood vonden. De schuldigen zijn in hechtenis genomenen de opstand is thans volkomen onderdrukt. Bimienlandsche Berichten. SCHIEDAM, 23 Juli 1891. Gistervoormiddag heeft P. Slieker, werk zaam in de branderij van de heerenNieuw- hof, aan de Willemskade alhier, uit eigen onvoorzichtigheid, doordien hij te vroeg den helm van den ketel sloeg, kokende spoeling over de beenen gekregenwaardoor hij die ernstig heeft gebrand. Hij is naar zijne woning vervoerd, waar de geneesheer La Verge hem hulp heeft verleend. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan de. vereeniging tot afschaffing van het misbruik van sterken drank flOO geschonken. II. M. Koningin Wilhelmina schonk tot hetzelfde doel f 150. De gewone audiënties van den minister van marine op Vrijdag 24 dezer en die van den minister van waterstaathandel en nijverheid op Zaterdag 25 dezer zullen niet plaats hebben. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat de legerwet gevallen is als zoenoffer voor de liberale meerderheid. De Landsverdedi ging spreekt in zijn gisteren uitgekomen afle vering reeds van «eene jonge doode". Wij voor ons gelooven nog immer aan eene bevredigende oplossing, daar het toch zonde en jammer zou zijnwanneer deze reuzen arbeid tot niets had geleid en bovendien on twijfelbaar vaststaat, dat de defensie-quaestie, eens van de baanin jaren niet meer zóo nabjj eene oplossing zal komen als ze nu reeds is. Wij hopen dat de liberalen over detail- bezwaren zullen heenstappen om het werk niet ongedaan te maken. Een Kabinet, dat de legerwet niet aanvaardt of althans niet zeer spoedig onze hopeiooze legerinrichting met kracht aanpakt om haar terdege te her vormen, zou o. i. niet voorzichtig handelen. De keizer van Duitschland heeft aan den Duitscben gezant hier te lande doen toeko men een dertigtal «Krieger-medailles", ten einde aan de onderofficieren der infanterie en der huzaren te worden uitgereikt, die als eerewacht hebben dienst gedaan bij Zr. Ms. jongste bezoek. Dit eereteeken heeft de grootte van een halven gulden, is van zilver, draagt 's keizers initialen en hangt aan een wit lint van ge- i ribde zijde met een verticale zwarte streep> aan eiken kant. Blijkens een nader ingesteld onderzoek door den raad van toezicht op de spoorwegdien sten moet de ontsporing te Lochem op 8 Juli jl. voornamelijk worden toegeschreven aan het feit, dat met groote snelheid is gereden over het tweede of zoogenaamde kromspoor op dat station, in strijd met het voorschrift van art. 86 van het alg. reglement voor den dienst. Naar het TJ. D. verneemt, kan in het begin van September de aanbesteding plaats hebben voor het nieuwe universiteitsgebouw te Utrecht. Het voornemen bestaat, daarvoor tegen den winter de noodige uitgraving te laten doen en fondamenten te doen leggen, waarop in het voorjaar het leggen van den eersten steen kan volgen. Van Suriname wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat de in het district Boven-Com- mewyne genomen proeven om op verlaten suikerrietvelden cacao te planten metTrinidad- boonen aanvankelijk goed zijn geslaagd. Meer dan de helft der eenjarige boornen zijn, ongeacht de groote droogte, «aangeslagen"; zij hebben rechte stammen en goed gekleurde, ontwikkelde bladeren. De Nijm. Ct, doet het volgende verzoek: De secretarissen van kiesvereenigingen en verdere opstellers van circulaires en mani festen worden beleefd uitgenoodigd, daar zij de dingen vooreerst zeiven toch niet noodig hebben, eens ter bezichtiging te willen stellen, de volgende voorwerpen »de sporen" die door hunne eandidaten bij verschillende gelegenheden zijn verdiend; b. »de spitsen" waaraan deze zich altijd gesteld hebben c. een proefje van »de brandende quaestie" r d. den welbekenden «vogelaar" met zijn' «fluit" e. twee kiezers, die «schouder aan schouder"' naar de stembus zijn gegaan f. de «eigen beenen" waarop alle flinke kiezers gestaan hehben g. de «neuzen" waarop al de kiezers hebben moeten passen; Ti. de «eigen oogen" waardoor zij hebben- moeten kijken i. den candidaat, die het een of ander «in den kortst mogelijken tijd tot eene op lossing zou brengen" j. den dito die de vrijheid redden zou «eer het te laat is" Tc. een teekening en plattegrond van «de haardsteden en altaren" in Nederland; l. «het hart en de nieren" van een bij zonder braaf kiezer; En in of ten slotteeen paar droppels van het veel besprokene «nieuwe bloed". Te Kuilenburg hebben eenige sigarenma kers die verleden week met hunne werk zaamheden weer waren begonnen opnieuw het werk gestaakt. Na zuivering en onderzoek te Leiden, van de 18 onlangs te Berg-Ambacht opgegraven- munten, blijkt, dat zij alle uit het laatste gedeelte der 15e en het begin der 46e eeuw afkomstig zijn. 't Zijn alle zilverstukken van niet groote waarde, dragende de borst beelden van Karei V, Philips den Schoone, Karei VI van Frankrijk, bisschop David van Bourgondië, en bisschop Jan van Hoorne. Bij de opgravingen zijn ook te voorschijn gekomen een zoogenaamde ICeulsche pot en- een Jacobakannetje. Na zuivering zagen zij er zeer gaaf en ongeschonden uit. Het verhaal van de «ontvoering" vaneen negenjarigen knaap te Leiden is, gelijk nader bleek, een verzinsel. De knaap had een dagje van school «gespijbeld". Om dit wegblijven te verbloemen, verzon hij het verhaaltje, het welk hij eerst gedeeltelijk, doch later geheel, introk.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2