JTsics gaf de chol era-c om missie de strengste bevelen om de steden en moskeeën te reinigen en de jaarmarkten te verbieden. De politie te Tautah zal op het Suez-kanaal en de Roode Zee patrouilledienst doen om te verhinderen dat de pelgrims de quarantaine ontduiken. Het aantal sterfgevallen te Mekka ten gevolge der cholera blijft groot. AMERIKA. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de regeering den termijn, gedurende welken aan de Nationale Bank van Uruguay uitstel van betaling verleend werd, een maand ver lengd heeft. De beurs zal een maand lang gesloten blijven. Bimicnlamlsclie Berichten. SCHIEDAM, 4 Augustus 1891. Ter gelegenheid van den 33n verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes wapperde Zondag de driekleur van alle openbare ge bouwen, de kerktorens, de molens, de in de havens liggende schepen en uit verscheidene particuliere woningen. Het korps stafmuzikanten gaf in het mid daguur eene uitvoering in de Plantage, welke vele belangstellenden lokte. Ook het concert, - dat des avonds door genoemd korps in het gebouw der Officieren-Vereeniging werd ge geven, werd druk bezocht en de uitvoering van het goed gekozen programma met veel aandacht gevolgd. In den afgloopen nacht heeft de bliksem een grooten ypenboom, staande op het erf van den veehouder Doeleman aan de Hoofd straat alhier, in stukken gespleten. Bij de Zaterdag jl. te Amsterdam door de directie der marine gehouden aanbesteding voor de levering van perceel 48, stearine- kaarsen, was het minst ingeschreven door de steaiioe-kaaisenfabriek »Apollo" alhier, ni. voor f8483.95. De verjaardag van H. M. de Koningin- Regentes werd te Apeldoorn en het Loo ge vierd door het bijna algemeen uitsteken van de vaderiandsche driekleur. Vele belangstel lenden schreven hunne namen in het ten paleize liggende felicitatie-register. De vorstin nen deden des middags een wandelrit door Apeldoorn en Beekbergen. De Apeldoornsche weeskinderen zijn Zon dag bij koningin "Wilhelmina op het Loo ge weest. De Koningin-Regentes ondervroeg de weesmoeder omtient alles wat op weeskin deren en het gesticht betrekking had. Koning in Wilhelmina liet hare poppenkamer zien. Bij het weggaan der kinderen kreeg ieder tulband en bruidsuikers. Koningin Wilhelmina heef haar moeder Zondag, op haar verjaaidag, een aardige verrassing bereid. Geheel op eigen initiatief en zonder dat men het ten paleize had be merkt, had onze jeugdige Koningin den heer Bisschop verzocht haar portret te schilderen, teneinde dat aan haar moeder te kun nen aanbieden. De gevierde schilder heeft zich op uit nemende wijze van zijn taak, die ditmaal zeer moeilijk was, gekweten. Het portret is levensgroot, ten voeten uit. De Koningin is gekleed in een kostuum, dat wijlen de Koning haar bijzonder gaame zag dragen, nl. een imitatie van een kostuum van Amaliavan Solmseen wit satijnen onder kleed, rijk met edelgesteenten bestikt, daarover een opperkleed, met de bekende pofmouwen, van rose brocaat, met goudstof fen randen, fraai geborduurd, afgezet. Om den hals diaagt de Koningin den historischen, hoog opstaanden guipurekraag en een snoer groote paaiden, terwijl op het opperkleed een diamanten borststuk is aangebracht. In de hand draagt zij een veeren waaier. Op het fond van het schilderstuk zijn de koninklijke wapens en de naam en jaarcijfers van de Koningin geschilderd. Terzijde van haar staat een tafel, waarop een openge slagen boek, dat het portret van "Willem den Zwijger vertoont. De jeugdige trekken onzer Koningin zijn op het portret, ondanks het eigenaardig kostuum, uitstekend weerge geven. Naar wij vernemen, was de Regentes door deze verrassing bijzonder getroffen. H. M. de Koningin-Regentes zal tusschen 6 en 42 Augustus met H. M. de Koningin een bezoek brengen aan de legerplaats bij Oldebroek. Door de officieren is aan HH. MM. een collation aangeboden. Bij dit bezoek zal door de bereden artillerie eene oefening in het vuur worden gehoudenvoorts zal er worden geschoten met het zware vesting- geschut, terwijl ten slotte door de bereden officieren een Schnitzeljacht zal worden ge houden. Naar men verneemt, zal bij gelegenheid van het bezoek van HH. MM. de Koninginnen in het kamp bij Oldebroek, aan HD. door de officieren een collation worden aangeboden, gevolgd door een schuitzeiljacht. De groothertog van Saksen is Zondagavond uit Weimar te 's-Gravaahage aangekomen alwaar hij aan het staatsspoorwegstation door den burgemeester der residentie en eenige autoriteiten werd ontvangen. Hij is terstond naar Scheveningen vertrokken, waar hij in het »Hötel Kurbaus" intrek heeft genomen. Ook de dochter van den groothertog wordt deze maand in het Kurhaus verwacht. De Italiaansche kroonprins wordt binnen kort hier te lande verwacht en zal een officieel bezoek brengen aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 6 en die van den minister van marine op Vrijdag 7 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op 4 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 1,774,726.55'/» en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. llfow van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vans 3,787,369.67. Bij kon. besluit van 29 Juli is aan het hoofdbestuur der vereeniging onder de zin spreuk uTrouw aan Koning en "Vaderland", gevestigd te Utrecht, tot ondersteuning van behoeftigen, gereebtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadelmedailie, machtiging verleend tot het houden eener collecte door het geheele rijk op 31 Augustus e.k. of op een nader door den minister van binnenl. zaken te bepalen dag. Uit het door den minister van financiën aan H. M. uitgebracht verslag over het beheer en den toestand van de wees- en momboir- kamers over 1890 blijkt, dat aan belangheb benden is uitgekeerd een bedrag van f 43,274.95ys uit de stichtingen die onder rechtstreeksch beheer van den minister staan en dat een bedrag van f 6363.75 is aange wend tot aankoop van inschrijvingen in het grootboek der 21/» pCt, Nationale Schuld. Eene resolutie van den minister van finan ciën bepaalt Brandbluschgranaten (glazen flesschen, ge vuld met eene vloeistof, die, in het vuur geworpen, dit uitdooft) zijn vrij van invoer recht. Brandladders en andere brandreddingstoe- stellen zijn bij invoer, naar hun hoofdbestand deel, als hout-, leder- of ijzerwerk belast met 5 percent der waarde. Brandzeilen en reddingszeilen zijn vrij of, als manufacturenbelast met 5 percent naarmate zij al dan niet van zeildoek zijn vervaardigd. Arrowroot, zijnde het zetmeel van Oost- en "Westindische marantasoorten, van Oostindi- sche curcumasoorten of van Zuidamerikaan- sche manihotsoorten in oorspronkelijken toe stand, moet voortaan vrij van rechten worden toegelaten. De heer G. E. V, van Acker, met konink lijke machtiging benoemd tot vice-consul te Gent, is als zoodanig door de Belgische regee ring erkend. Men deelt ons' uit Den Haag mede, dat er eene nieuwe opdracht tot vorming van een Kabinet is verstrekt, of althans eerstdaags zal verstrekt worden. (JV. S. Ct.) Naar de Amsterdammer verneemt, heeft de heer Van Tienhoven zijne pogingen om een Ka binet samen te stellen nog niet opgegeven en wordt het waarschijnlijk dat hijindien hij slaagtzelf daarin zitting zal nemen zonder er de premier van te zijn. Naar aan de Zw. Ct. verzekerd wordt, heeft de regeering besloten vóór het einde van het jaar al de rijks-eigendommen te Ommerschans te verkoopen. Daaronder be lmoren ook een groot getal grootere en kleinere burgerwoningenwaaronder vele nieuwe. Door de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is aan H. Groenendijk, vroeger stuurman op de sloep Polluxde zilveren medaille toegekend wegens het redden der bemanning van de verongelukte Duitsche bark Minna. Namens den burgemeester van Bodegra ven is aan het bestuur der vereeniging Montefiore te Rotterdam eene som van f 150.03 ter hand gesteld, zijnde het bedrag eener aldaar gehouden collecte ten behoeve der Russische verdrukte Israëlieten. Te Charlois hebben twee personen zich voorgedaan als Sequah en zijn tolk. Zij spraken beiden Fransch en brachten ongeveer een 60 stuks fleschjes zoogenaamde Sequah- olie, tegen f 4 per stuk, aan den man. De voorgevende Sequah was in het bezit van een oud diploma als tandheelkundige. De politie onderzoekt de zaak. Zaterdagavond kwamen te Naaldwijk per rijtuig een paar personen uit Den Haag, die aankondigden dat zij zieken zouden gene zen. Een paar ouden van dagen werden in het rijtuig geholpen en traden als verjongd te voorschijn. Tal van fleschjes met medica menten werden met graagte tegen een goe den prijs gekocht, en eenige oogenblikken later trokken de beide heeren met de zuur verdiende penningen der menigte naar's-IIage terug. Te Groningen is voor den schimmelhengst Jonge Tabor II van den heer Jb. Roele te Buiksloot f 20,000 vruchteloos geboden. De vraagprijs, f 25,000 bedragende, werd den volgenden dag verhoogd, zoodat het fraaie dier thans niet meer tot dien prijs ver krijgbaar is. Deze prijs is buitengewoon hoog, als men nagaat, dat deze harddraver »onder den deken" d. w. z. onder den man even min ais aan de renbaan deelneemt. Betreffende het voorgevallene aan boord van het stoomschip Obiam van de Neder landsche Amerikaansche stoomvaartmaat schappij, waarbij een der stokers door den kapitein werd doodgeschoten, wordt aan de jy. P. Ct. nog medegedeeld, dat reeds van het vertrek van de Oldam uit Rotterdam af een ontevreden geest heerschte onder de stokers en tremmers, die van lieverlede in hevigheid toenam. Twee dagen na het ver trek van New-York weigerden zij te werken, zoodat de stoom zoodanig verminderde, dat het schip spoedig enkel drijvende zou zijn. De hulp van den gezagvoerder werd toen door den chef-machinist ingeroepen. In het logies komendewerd hij door een der muiters te lijf gegaan, waarop hij, tot zelf- behoud gedwongen, het schot loste, dat den dood van den stoker ten gevolge had. De overledene was Nederlander van ge boorte. Van Woensdagmorgen 8 uur tot Don derdagmorgen 8 uur werd te Scheveningen 60.8 mM regenwater afgetapt. Nog nooit viel te Scheveningen, sedert men daar weer kundige waarnemingen doet, een zoo groote hoeveelheid in een enkel etmaal. Onder Helden werd Zaterdagnamiddag het 9-jarig zoontje vau den landbouwer H. K. door den bliksem gedood, terwijl het zich op weg naar huis bevond. Te St.-Michiels-Gestel sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in het huis van De Kuijper, dat geheel afbrandde. De vrouw des huizes werd licht gekwetst. Rotterdam. Vrijdagmiddag wierp een beschonken persoon een kind, dat hem op straat in den weg liep, in het water aan den Boezemsingel alhier. Nadat het kind op het droge was gebracht, werd de beschonken persoon door een agent van politie naar het politiebureau overgebracht. Onderweg echter kreeg de agent het te kwaad met een la- jarigen knaap, die zich verzette tegen liet overbrengen van den dronkaard en den agent eenige slagen en schoppen toebracht. Tegen den knaap zal proces-verbaal worden opgemaakt. Rotterdam. Zondagmiddag kregen op de openbare straat aan den Noordsingel een man en eene vrouw twist. De man werd zoo- verwoed, dat hij de vrouw aangieep en eene poging deed om haar in het water te werpen. De poging werd echter verijdeld door twee voorbijgangers. Maassluis. Het buizennet der water leiding alhier zal in deze week worden ge vuld en beproefd, zoodat de openstelling zeer spoedig verwacht kan worden. Op het terrein is men in de laatste dagen reeds druk bezig geweest met het maken van zuiver water. Vlaardiiigrcn. De R.-k. kiesvereeniging »De Grondwet" alhier heeft besloten zich bij de herstemming voor twee leden van den ge meenteraad te onthouden. Delft, Zondagavond is na een zeer lang durig lijden te 's-Gravenhage overleden onze gemeente-secretaris mr. J. Soutendam, de welbekende schrijver van zoo menige bijzonder heid vanDelft's geschiedenis in vroegere eeuwenbijzonderheden waarvan de tijdge noot-en steeds met belangstelling kennis namen en die voor den historieschrijver van lateren tijd eene bron van rijke gegevens zullen zijn. De overledene, zoon van wijlen den wel bekenden Delftschen geneesheer dr. J. Souten dam, promoveerde in 1854 te Leiden tot doctor in de rechten en een jaar later mede tot doctor in de letteren. In 4859 trad hij met den titel van archivaris in dienst onzer gemeente, en het is aan dit ambt vooral dat men zoovele door hem gepubliceerde stukken van historische waarde heeft te danken, waaraan hij een vorm wist te geven, zoodat zij ook voor het groot publiek verstaan- ea genietbaar waren. In October 4871 werd hij benoemd tot hoofdambtenaar ter gemeente secretarie en werd hem eene maand daarna de titel van archivaris-griffier verleend. In Oct. 4872 werd hij tot zijne laatste betrek king, die van gemeente-secretaris, benoemd. Behalve zijne beroepsbetrekking heeft de overledene nog verschillende andere betrek-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2