A0. 1891. Vrijdag 7 Augustus N°. 7815. KENNISGEVING. Kennisgeving. KENNISGEVING. Vijf-en-veert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiiüsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. EKEAC: BOIERITHAAT, E 2 9. Inrichtingen, welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Gezien het verzoek van de firma J. F. LEGNER, om vergunning tot uitbreiding harer branderij aan de Bfoordvest, tv ijk D, no. 170, kadaster sectie A, no. 773, met een stoommachine van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 4 MA Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Juni '1875 Staatsblad, no. 95); Doen te weten: Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de Secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Eonderdag den 20n Aug. a.s., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 6n Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gelet op Art. 8 der .vet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan F. H. H. ZOETMULDER en zyne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner branderij aan de Kethelstraat alhier, wijk A no. 4, kadaèter sectie A no. 1331, met een stoommachine van TVs paardenkracht en ketel met een verwarmings-oppervlak van 2 M* 2o. aan de wed. J. H. RAMBACH en hare rechtverkrijgenden tot oprichting eener vetsmelterij, ter bereiding van olie en loog, in het pand aan de Laan alhier, wijk Cno. 266c, kadaster sectie B no. 2432; Schiedam, den 6en Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, vernEde. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van JOHANNES BEXTERMAN, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, in het pand aan de Boterstraat, E No. 361. Schiedam, den 6den Augustus 1891. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. D u 1 T S C II JL A K D. De Eahensollem is Maandagavond met het aviso Jag A in de haven van Bergen binnen gekomen begroet door het gesehut uit de vesting Bergenhuz. De Ilohenzollern zou gis teren weder vertrekken, vooreerst naar Odde in het Hardangerfjord. De keizer denkt den 8n dezer in Kiel terug te komen en daar voor eenigen tijd verblijf te houden. Behalve voor de verdediging van Helgoland zullen den aanstaanden Rijksdag ook nog zeer aanmerkelijke sommen gevraagd worden voor de vergrooting der haven van Cuxhaven, waar gróote militaire inrichtingen ontworpen zijn. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft zijne medewerking toegezegd aan pogingen om de hoofdstad des rijks met hare voorsteden te vereenigen. Maandag is het proviandmagazijn te Rathe- now, nog gebouwd onder Frederik II, door den bliksem getroffen en afgebrand. 30,000 centenaars haver, zoomede de gansche voor raad hooi, stroo, conserven en veldbeschuit zijn vernield. De schade wordt op minstens anderhalf millioen mark geschat. Het bericht, als zou de patriarch van Kon- stantinopelalvorens den overgang der Grieksche kroonprinses, eene zuster van den Duitschen keizer, tot de orthodoxe kerk te erkennen, verlangen dat zij zich aan den doop door algeheele indompeling zal onder werpen. berust, minst genomen, op eene dwaling. Althans de archimandriet der Griek sche kerk te München schrijft in de daar- verschijnende jLllg. Zeitg. dat de Grieksche kerk den doop der hervormde kerk erkent en dat de kerk in Griekenland zelfstandig en dus niet van den patriarch te Konstanti- nopel afhankelijk is, zoodat het niets aan de zaak afdoet of deze de door de kroonprinses ontvangen zalving al dan niet als een be wijs harer bekeering zou erkennen. üe Berlijosehe sociaal-democraten zijn voor nemens de herinnering aan Lassalle's sterfdag op Zondag den 30n dezer door algemeene bijeenkomsten in de tuin-restaurants aan de Spree te verlevendigen. Het blijkt hieruit dat iedere gelegenheid om samén te zijn en te redevoeren hun wel kom is. Immers welke opwekkende of nuttige gedachte er te vinden kan zijn in het sterven van den genialeu volksberoerder, die zijn stormachtig leven op eene allernaarste manier eindigde in een onnoozel liefdesavontuur, schijnt een raadsel. De bevolking van Berlijn bedroeg op den ln December '1890, volgens de offfcieele uit komsten der volkstelling, 1,578,974 personen. In vijf jaar tijds is zij met een vijfde ver meerderd. Naar de godsdienstige belijdenis waren er 1,352,558 protestanten, '135,032 Roomschen en 79,286 joden, waaruit volgt dat, tegenover de algemeene toeneming met 20 pCt,, de Roomschen met 36 en de joden met 23 pCt. vermeerderd zijn. ENWELAND. In de troonrede tot sluiting der parlements- zitting wordt gezegd, dat de betrekkingen met alle mogendheden voortdurend vrede lievend en vriendschappelijk zijn. Het sluiten der verdragen met Portugal over oostelijk Afrika en met Italië over noordoostelijk Afrika wordt vermeld. De onderhandelingen met de "Vereenigde Staten in de Behringzee zijn ver gevorderd, maar nog niet tot eeu besluit gekomen. Er wordt opgemerkt dat de Fransehe Kamers nog niet hare goedkeuring hebben gehecht aan de overeenkomst met Engeland, om het geschil over Newfoundland door een scheidsgericht te doen beslissen, en dat ook de ratificatie der besluiten van de conferentie omtrent het Noordzee-tractaat is uitgebleven. Over Duitschland wordt niets gezegd. In den toestand van Ierland is volgens de rede eene belangrijke verbetering waar te nemen. Ten slotte worden de in de zitting afgedane wetsontwerpen opgenoemd. Het landbouwdepartement vernam uit Lissabon, dat de Portugeesche regeering het invoerrecht op tarwe tot het einde der maand verminderd heeft op zeven reis per kilo. f BASHSIJK. Mett meent te weten dat de regeering zich verzet heeft tegen het denkbeeld, om op het Marsveld een liefdadigheidsfeest te organiseeren ten voordeele der slachtoffers van de spoorwegramp te St. Mandé. Volgens den minister is de spoorwegmaatschappij verplicht, elke vereischte schadeloosstelling uit te kee- ren, en behoeft hier geen beroep gedaan te worden op de openbare liefdadigheid. Behalve het congres ter bestudeering van de tuberculose, wordt dezer dagen te Parijs ook een congres gehouden door specialiteiten op het gebied der krankzinnigenverpleging. Te midden van de uitbundige vreugde, die zoowel in Frankrijk als in Rusland bij iedere gelegenheid aan den dag gelegd wordt, naar aanleiding der jongste verbroedering van Russen en Fransehen, doen zich in de pers toch ook enkele waarschuwende stemmen hooren. Het radicale blad Justice vraagt: »TVaar moet dit alles heen? Zal na het ver trek van ons eskader uit Kroonstad de vrede onwrikbaarder of de oorlog dreigender ge worden zijn? En zal het kind dat uit die ver- eeniging der republiek met de autocratie geboren wordt, republikein heeten of kozak? De oorlog werkt het despotisme in de hand de vrede bevordert de vrijheid. Laten wij ons wachten voor het chauvinisme!" B I 1 6 I De Kamer was Dinsdag, voor de vierde maal binnen acht dagen, niet tot stemmen in staat, omdat meer dan de helft der leden, afwezig was. Dit bleek bij het oproepen der namen over een voorstel tot het vaststellen der agenda voor de volgende zittingen. De heer Woeste had voorgesteld 's ochtends en "s namiddags zitting te houden, want hij wilde uiterlijk 15 Augustus op reces gaande regeering namelijk wilde nog vóór de be handeling der begrooting van buitengewone uitgaven een aantal onderwerpen aan de orde stellen, zoodat er over die begrooting niet veel zou kunnen worden gedebatteerd. Een buitengewoon krediet van '17 millioen, boven de 54 millioen reeds aan de Maasforten be steed, is dan ook een harde pil voor eene parlementaire meerderheid, welke op het kussen is gekomen met de leuzesgeen man en geen" centieme meer voor militaire zaken". ZWITSERLAND. Het bondsfeest is ook in Tessino, trots de opstokingen der clericaal-ultrarnontanen, onder warme deelneming der verschillende partijen gevierd. O O S T E N R IJ K. Het voorstel van graaf Szapary aan de libe rale club wordt ongunstig opgenomen door de dagbladen. Men acht de positie van het ministerie bedreigd. De beraadslaging in de Hongaarsche Kamer over art. 1 van het eerste wetsontwerp der administratieve hervorming is afgeloopen. Heden zou er over gestemd worden. Ook Hongarije, dat den prijs zijner staats papieren in de laatste jaren zonder kunst matige middelen steeds zag stijgen, denkt er over de 5 pCt. Hongaarsche papierrente, zoomede eene reeks van aandeelen en obli gation van aan den staat overgegane spoor wegen, in 4l/a pCt. te converteeren. De regeering wil echter eerst de regeling af wachten van den koers van het papieren geld, dat dan dezelfde waarde ais het goud zal bezittenhetgeen zich zou laten voorzien, daar de regeering zooveel goud in de schatkist heeft, dat zij voornemens is de muntbiljetten ABONNKSIKNTSI'RUSper kwartaal tranco per postdoor hat geheele Rijk Ationderlijke iiotmners 1.85.' - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- O.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam; Burgemeester en Wethouders van Schiedam De Secretaris, VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1