Gemengclo Berichten. Post en Tetegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Te Naaldwijk is Dinsdagnacht de bliksem geslagen in de buitenplaats «Huize Broek- ïiet" en verbrijzelde op de bovenverdieping een kabinet, een ledekant, het behangsel en de spiegelruiten, gelukkig zonder brand te veroorzaken 0f personen te ttefien. De hevige hagelslag, welke de buien vergezelde, heeft veel nadeel berokkend aan de druiven. Zaterdag is door de Zutfensehe justitie het lijk geschouwd van de vrouw uit Beekbergen, die van haar broeder een paar stompen had ontvangen en enkele dagen daarna is over leden. Het is gebleken, dat haar dood moet te wijten zijn aan een beroerte. Te Venendaal is een meisje met aan iedere hand zes welgevormde vingers geboren. In Gelderland en Overijsel zijn zeer vele hazen en konijnen, doch weinig patrijzen. De jonge patrijzen zijn door het koude en natte weer gedurende het voorjaar en den zomer grootendeels gestorven. Uit Oudeschoot (Fr.) zijn arbeiders naar Sleeswijk-Holstein vertrokken, om aan het Noord-Oostzeekanaal te werken. Zij kunnen aldaar per dag f 2 verdienen. Nu de hooi oogst in Friesland grootendeels is afgeloopen, is het werk aldaar schaarsch. In het Eeserveen (Dr.) is verleden week eene werkstaking ontstaan onder de arbeiders aan het aldaar te graven kanaal die hooger loon begeerden. Thans is die werkstaking geëindigd, doordat vele arbeiders uitBuiner- veen en Nieuw-Buinen aan het werk zijn gesteld, Terwijl men voor tien jaar in de provincie Friesland slechts drie a vier boterfabrieken vond, bedraagt haar getal in werking zijnde thans 45, terwijl nog twee in aanbouw zijn. De meeste dezer fabrieken werken op coöpe ratieven grondslag. Nog altijd schijnt gestreden te moeten wor den tegen de meening van velen, dat dren kelingen niet mogen behandeld worden voor de politie van een en ander onderricht is. In de Drentsche hoofdvaart te Veenschut werd dezer dagen een drenkeling door eenSteen- wijker schipper en twee andere personen voor dood uit het water gehaald. Men legde hem gedeeltelijk uit het water, doch bleef toen eerst de komst der politie afwachten; toen deze aankwam, waren de levensgeesten reeds voorgoed geweken. De oud-Friesche gewoonte, vroeger vooral bij eigengeërfde landbouwersfamilies in zwang, om bij de begrafenis van een afgestorvene daaraan eene zoo groot mogelijke deelneming te verzekeren, begint meer en meer te ver dwijnen. Nochtans werd in de vorige week, bij de teraardebestelling van de vrouw van een gegoeden landbouwer te Suawoude (gem. Tietjerksteradeel) de oude gewoonte gevolgd. Niet minder dan 86 bloedverwanten, vrienden ep kennissen volgden de baar naar het kleine kerkhof, dat wellicht nooit te voren grooter getal rouwdragenden te gelijk vereenigd heeft gezien. Te St.-Johannesga (Fr.) is Dinsdagmorgen het 4-jarig kind van K, Sloothaak verdron ken in een sloot by de ouderlijke woning. De moeder, die te water sprong om haar kind te redden, werd zelve met zeer veel moeite door haar buurman gered. Te Xanten, nabij Kleef, wérd in het laatst der maand Juni op geheimzinnige -wijze een 5-jarige knaap vermoordzonder dat men tot nu toe den dader kon vinden. De commissaris van rijkspolitie te Leeuwar den ontving bericht, dat van die daad ver dacht werd een in Friesland tehuis behoorend bedelaar, die in de vorige week werd aan gehouden. Maandag kwamen te Leeuwarden aan een Pruisisch politie-ambtenaar met eenige getuigen, die omtrent zijne identiteit een onderzoek instelde, dat geëindigd is met de invrijheidstelling van den verdachte, daar zijne onschuld was gebleken. Ook in onze Oostindische bezittingen ont breekt het niet aan valsche munters. Daar zijn het vooral de Chineezen, die zich toe leggen op het namaken van geldstukken. Niet alleen doen zij dat met Nederlandsche rijks daalders, maar ook met Japansche yens en vooral met Mexicaansche dollars. Deze bestaan alle uit een alliage van zilver, kwikzilver en koper, en zijn met valsche stempels geslagen. Opmerking verdient het, dat in 1890 onder de aan 's rijks munt onderzochte valsche munt stukken een betrekkelijk groot aantal aan getroffen is van een buitengewoon hoog zilvergehalte. Dinsdagavond wilde nabij het station Os de wachteres van wachtpost 39 haar kind redden, met het treurig gevolg dat zij door trein 154 overreden en terstond gedood werd. Het kind werd zwaar gekwetst. Tusschen Leende en Maasheeze (N.-Br.) is dezer dagen een luchtballon neergedaald. In het schuitje zaten drie heeren en eene dame. De ballon was te Brussel opgestegen. Volgens hun zeggen was er te Achel op den ballon geschoten, waardoor zij een oogen- blik groot gevaar hadden geloopen. Zij zijn behouden neergekomen en keerden met hun ballon per spoor naar Brussel terug. Te Bochholzerheide (L.) waren Zondag middag twee jongelieden bezig met musschen- schieten. Een jongere broeder van een hunner kwam toevallig in hunne nabijheid, juist op het oogenblik toen opnieuw een schot af ging. De vijftienjarige knaap werd ongelukkig aan het hoofd getroffen, en wel zoo ernstig, dat kort daarna is overleden. Het ongeval veroorzaakt in hunne woonplaats algemeene verslagenheid. In de laatste nummers van Glolus, UJu- ttrierte Zeitschrift für Lander- und Völher- Tcunde zijn van de hand des heeren Johan Winkler, te Haarlem, eenige belangrijke op stellen verschenen'over Friesland, de Friezen en de Friesche taal, 's-Gravenhage. Tot leden van den ge meenteraad zijn gekozen de aftredende leden de heeren M. Ivnoester Sr. met 2313jhr. C. A. van Sypesteïjn met 2246 en J. W. F. ridder Huijssen van Kattendijke met 2215 van de 4250 geldig uitgebrachte stemmen. Verder verkregen de heeren P. Recourt 4959, P. J. van der Burgh 1946 en A. A. Tuijt 1815stemmen. Zij waren gesteld door de beide liberale kiesvereenigingen, en eerstgenoemde tevens door de werklieden-kiesvereeniging. 's-Gravenhage. De oud-strijders brachten Zondag ook nog een hulde aan den hertog van Sftksen-Weimar, om wiens standbeeld in het Voorhout zij zich schaarden om dien oud strijder te herdenken. Monster. Tot lid van den gemeenteraad is herkozén de heer G. van Luik, burge meester, niettegenstaande deze bij de her stemming had verklaard bij een eventueele verkiezing, de benoeming ditmaal niet te zullen aannemen. Zwijndrcclit. Tot leden van den gemeen teraad zijn gekozen de heeren J. van Noort (lib.) met 193 en F. Broeksmit (lib.) met 495 van, de 350 uitgebrachte stemmen. De heeren T. de Wit (anti-rev.) verkreeg '146 en deneer J. Bijkerk (anti-rev.) 453 stemmen. Amsterdam. Tot leden van den gemeen teraad zijn gekozen dr. P. J. H. Cuypers (ti)tram.) met 2915 en mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.) met 2017 van de 3205 geldig uitgebr. stemmen. De heer Strater (ultram.) verkreeg, 972 stemmen en heer Kouveld (rad.) 240 stemmen. Amsterdam. Eene zeer duistere zaak houdt de gemoederen van de bewoners der derde Engelantiersgracht alhier in spanning. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks kwart over tweeën ontdekte de heer De Milde, wonende in perceel 150 eerste verdieping, brand. In plaats van door de deur in het portaal naar buiten te vluchten, zag hij zich, misschien door den zwaren rook, genoodzaakt op een achterplat de wijk te nemen, en daar bracht hij ook zijne echtgenoote tijdelijk in veiligheid. De bewoner van het bovenhuis van perceel 152, bemerkende wat er aan de hand was, begaf zich onmiddellijk naar de naast bijge legen brandschel, en de brandweer snelde dadelijk toe, om liet dreigend vuur te beteu gelen. Inmiddels waren door bewoners van perceel 148 de in gevaar verkeerende man en vrouw door een raam aan den achterkant der huizen gered. Toen door den heer De Milde in tegenwoordigheid van den sectie- brandmeester, den heer Brull, een onderzoek werd ingesteld, kwam hij tot de ontdekking, dat volgens zijne opgaaf werden vermist, be halve ongeveer f60 in bankpapier, een kerk boek met gouden slot, een gouden ring, een horloge en eenige mans- en vrouwenkleederen. Bovendien werd ontdekt, dat liet taschje waarin het geld was bewaard geweest, en de lade waarin andere voorwerpen van waarde hadden gelegen, begoten waren met petro leum, zoodat aan boos opzet kan worden gedacht. Door den commissaris Yau Raalte en den inspecteur Boas is een onderzoek ingesteld. Het is zeer te hopen, dat in deze duistere zaak opheldering wordt verkregen. Door de brandstichting zijn een aantal menschen in levensgevaar geweest. (Nbl. v. Ned Roermond. Tot lid van den gemeente raad werd gekozen de heer J. Telders (lib.) met 378 stemmen. Op den lieer II. Willemsen (ultram.) werden 369 stemmen uitgebracht. Maastricht. Tot leden v an den gemeente raad zijn gekozen de heeren Ch. Gadet, J. van Hasselt (beiden onafhankelijk candidaat), F. van Oppen, L. Sougnez en P. Nijst. Sedert het vrepsehjk spoorwegongeluk bij St. Mandé wil in Frankrijk het publiek niets meer weten van de eerste en laatste wagens der spoortreinen. Alles dringt naar het midden en aan het station St. Lazaie geraakten de opdrin gende liefhebbors zelfs al een paar malen band- gemeen. De 400e gedenkdag van de geboorte van St. Ignatius van Loyola, den stichter der Jezuiëten-orde, is in Spanje en in 't bijzonder in het St.-Ignatiusklooster te Loyola feestelijk gevierd: 16 bisschoppen woonden de kerkelijke plechtigheid bij. Uit Amerika wordt gemeld, dat vijftig Italiaan- sche spoorwegarbeiders in V/est,-Virginia verleden Vrijdag, door drank verhit, de woning van een rijk planter, Brumfield genaamd, hebben bestormd en de geheele familie, vader, moeder, twee zoons en drie kleine kinderen gedood. De bevolking van den omtrek is woedend en maakt jacht op de onverlaten om de lynch-wet op hen toe te passen. Acht der 50 Italianen die in West-Virginia den heer Brumfield en de zijnen vermoord hebben zijn, toen ze zich tegen hunne inhechtenisneming verzetten, door de politie doodgeschoten. Gezegd moet nog worden, dat de heer Brum field begonnen was met een Italiaan, dien hij op heeterdaad van diefstal betrapte, een kogel door het lijf te jagen, wat o Italianen bewoog wraak te nemen. De traktementen der brievengaarders zijn te rekenen van 1 Juli opnieuw geregeld en voor het meerendeel aanmerkelijk (sommige zelfs met f 150; verhoogd. Het telegraafkantoor met telephooninrichting aan den Hoorn wordt den Cn Augustus voor den publieken dienst geopend. De straf volgt op de zonde, zou men gereede- lijk kunnen zeggen van de geschiedenis van het negerbataljon te Willem I. Die twee compagnieën recruten, en zelfs dien naam verdienen de zwarten uit een militair oogpunt beschouwd nog niet eens, kosten de regeering aan wervingskosten, over tocht, traktementen van boven de formatie gevoerde officieren en kader en anderszins reeds ongeveer een half millioen guldens en toch zijn de resul taten der oefening nog zoo onbeduidend, dat men van het voornemen zwanger gaat om de negers in het eind van het jaar maar weer stilletjes voor 's Sands rekening naar hunne negorijen terug te zenden. Het ongunstige resultaat van deze poging om het leger opnieuw te. versteiken met het hooggewaardeerde Afrikanen-element valt te meer te betreuren, omdat de tolken eenparig verklaren, dat men ter kuste van Liberia vrijwillig zooveel negers kan bekomen voor den militairen dienst als men slechts verlangen kan, mits men bij andere stammen aanklopt dan waaruit onze recruten- compagnieèn geworven zijn en dan ronduit zegt waarvoor men de menschen werft. (Java-Bode.) Van hoeveel belang het is, rundvee regelmatigte reinigen, is dour een interessante proef aange toond. Een melkkoe wei d dagelijks geroskamd en geborsteld. Men staakte het reinigen veertien dagen achtereen, en gedurende dien tijd gaf de koe elf liter minder melk dan gewoonlijk, olschoon overigens de omstandigheden geenerlei verande ring hadden ondergaan. {Muandbl. legen Vera.) Door de aanhoudende regens der laatste dagen breidt de aardappelziekte zich in de veenkoloniën zeer uit. Men schrijft uit Over-Betuwe De menigvulhge zware stortregens der laatste weken hebben hier aan vele landbouwers groote schade toegebracht. Doordat het regenwater niet voldoende kon worden afgevoerd, zijn verschil lende weilanden overstroomd, terwijl de veld vruchten op vele akkers en tuinen in het water staan. Bij Mu-kushouw, onder Homoet, waarde Elderzeeg in de Linge komt, in het Ressenaar- broek ondet Heteren, en onder Eist, heeft men, evenals op vele andere plaatsen, het vee uit de weilanden moeten halen en naar hooger gelegen gronden overbrengen. Verschillende hooivelden hebben tevens door den onophoudelijken regen veel geleden en het daarin aanwezige hooi heeft zeer van zijn waarde veiloren. Op de vergadering van het »Nedi Onderwijzers- Genootschap" te Sneek is met groote meerderheid van stemmen eene motie aangenomen van den volgenden inhoud»De wetgever schrijve voor, dat bij de regeling van schoolzaken onderwijzers met hoofdakte geraadpleegd moeten worden." II. M. de Koningin-Regentes heeft bij gelegen heid van haten jaardag f 100 geschonken ten be hoeve van het weeshuis te Apeldoorn, en f 25 ten behoeve van de vereeniging tot verzorging van ouderlooze knapen aldaar. Wijlen jonkheer H. J. F. J. Diert van Melissant heeft ook nog belangrijke giften besproken voor het gesticht voor verwaarloosde kinderen sGroene- stein," aan den Loosduïnschen weg te 's-Hage, voor het R.-k. ziekenhuis van den H. Joannes de Deo aldaar, en voor het klooster van St. Agatha in Noord-Brabant. Te Keeibosch zijn gedurende de laatste dagen in de weesinrichting opnieuw een tiental vveezeti opgenomen, onder welke twee kinderen van 7 en 9 jaar, die geboren zijn aan den Kongo in Midden- Afrika, van een Hollandschen vader en eene in-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3