m van o A0. 1891. Zaterdag 8 Augustus N°. 7816 Feu 11 e t o n. Vijf- en-veert i g-s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ, Sluiting passage over Spoelingbrug. Buitenlandse!!e Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.SS, trance per post, door het geheele Rtjk- 2.50. Afiondetlijke notniners- 0.10. BDKEAl': BOTUIIS'IBIAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel meer - 0.1 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dn Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens noodzakelijke herstellingen aan de SPOELING- BRUG, de passage over die brug van Woensdag 13 Aug. a.s. tot nadere aan kondiging geheel gesloten zal zijn. Voor voetgangers zal van 's morgens 5 tot 's avonds 9 uren de gemeenschap tusschen de beide oevers worden onderhouden door een pont, die aldaar van gemeentewege zal worden gelegd. Schiedam, den 7n Augustus 1891. Be Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DD1I8CHIASA De Berliner Borsenzeitung spreekt over de buitengewone stiltedie thans in het politieke leven te Berlijn heerscht, niettegen staande de rijkskanselier Caprivi, de minister Böttieher. de minister van financiën 'Miquel en meer andere ministers zich nog te Berlijn bevinden en er in verscheidene ministerieele ressorts'eene levendige bedrijvigheid heerscht. De oorzaak dezer volledige^ stilte zegt zij ligt in de afwezigheid van den keizer, na wiens terugkomst het leven op politiek ge bied weder zal beginnen. Alle berichten omtrent maatregelen op dat gebied moeten dan ook met zekeren twijfel worden opge nomen want voor de terugkomst des keizers van zijne reis naar het noorden valt er aan geene beslissing in een der aanhangige vraagstukken te denken. Zelfs de meening dat het souper, hetwelk Zaterdag bij den minister van financiën beeft plaats gehad, een politieken achtergrond had, is onjuist. De minister heelt eenvoudig willen doen naar zijne maatschappelijke plichten, die het medebrengen dat iemand in die positie nu en dan een gezelligen kring rondom zich vereenigt. De directie der «Deutsche Bank" maakt bekend dat het bedrag van het verlies, voort spruitende uit de bedriegerijen, door Frank en Schwieger gepleegd, nog niet nauwkeurig kan worden vastgesteld, doch dat het, in ieder geval, beperkt zal blijven tot het maximum van 1,100,000 mark. Op kleine sommen na, welke nog twijfelachtig zijn, is het engagement (dat de bank voorgenomen heeft) afgewikkeld. Volgens de Kreuzzcitg. zijn de onderhan delingen over een DuitschOostenrijksch Zwitseisch handelsverdrag, wegens oneenig- heid, afgebroken. De commissie tot germaniseering van Polen heeft weder twee riddergoederen, het eene groot 804, het andere 401 hectaren, aangekocht. Het heet thans weer dat het bestuur dep Pruisische spoonvegen heeft afgezien van het nemen eener proef met het kringenstelsel en dat alleen het algemeen tarief voor het goederenvervoer eenigszins zal worden ver laagd. Bij een feestmaal, aan de commissarissen voor de wereldtentoonstelling te Chicago te Berlijn aangeboden, heeft de Amerikaansche gezant Phelps verklaard, dat de Vereenigde Staten hunne beschermende staatkunde zul len laten varen, wanneer door d:e tonio™. stelling blijkt, dat Duitschland beter en goed- kooper dan de Vereenigde Staten kan leveren, FRINKEIJK. Uit Parijs wordt aan de Standard geseind, dat Engeland en Frankrijk onderbandelen over een gemeenschappelijk optreden tegen China, om hunne landgenooten te beschermen, des noods door eene belooging met eene gecom bineerde vloot, waai bij vermoedelijk ook Duitschland zich aansluiten zou. ENGELAND. Uit Madras wordt van gisteren gemeld: Er is nagenoeg geen hoop den hongersnood te kunnen bestrijden in de provinciën Chingle- put en Northarco waar de toestand met den dag ernstiger wordt wegens de ongekende hitte. De keizerin van Duitschland en hare kin deren hebben zich Woensdag te Felixstowe ingescheept op het jacht Victoria and Albert met bestemming naar Vlissingen. OOSTENRIJK. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft met 1G4 tegen 49 stemmen art. 1 van het wetsontwerp betreffende de bestuurs- hervorming der comïtaten aangenomen198 leden onthielden zich van stemming. In de Kamer heeft de minister Szapary, na de stemming over art. 1, voorgesteld dat art. 2 aangenomen worde overeenkomstig de nieuwe redactie en daarna de discussie over het geheele ontwerp worde verdaagd. De minister voegde er bij, dat het Kabinet zijn programma handhaaft, maar later het ont werp in zijn geheel in behandeling brengen zal. Hij stelt voor, de discussie over zijn voorstel beden te doen plaats hebben. De uiterste linkerzijde stemde hierin toe, maar graaf Apponyi bestreed liet voorstel met •warmte. De Kamer besloot echter, het voor stel van den minister-president te doen druk ken en ronddeelen en heden aan de orde te stellen. De onderhandelingen over een handels verdrag tusschen Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland kunnen als geheel mislukt be schouwd worden, daar Zwitserland niet in de vereischte concessiën wil treden. De regeering is bezig een nieuwe wet voor te bereiden, waarbij de bestaande straffen op spioneering verscherpt zullen worden. Tevens zullen maatregelen worden genomen ten op zichte van het toezicht op de zich in Oosten rijk vestigende vreemdelingen. RÜS1ASD, De czaar en zijne gemalin, benevens groot vorst Alexis, de minister van oorlog en een talrijk gevolg, zijn Dinsdagavond met het jacht Berschawa naar Finland vertrokken. Den 21 n of 22n dezer wordt de czaar met zijn gezin te Kopenhagen verwacht. Twee vaandels, die door de Franschen tijdens den Krim-oorlog uit de kerk van Eupatoria zijn medegenomen en in de Notre Dame te Parijs bewaard werden, zijn door den Franschen gezant te St.-Petersburg aan Von Giers, minister van buitenlandsche zaken, Ui F.ene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 3. AI het boven verhaalde was nu reeds jaren geleden. De bevolking in een provinciale hoofd stad, zetel van eene talrijke ambtenaarswereld en van een garnizoen, wisselt snel. Slechts weinige personen herinnerden zich nog de omstandigheden van het huwelijk der barones "Von Heerenberg roet den fabrikant Brückner, indertijd zoo diuk besproken. Wie tbans den toon aangaven, hadden de bijzondere verhouding van de familie Brückner tegenover de voor name kringen niet anders gekend en den toestand genomen zooals die was, zonder te vragen naar den oorsprong. Voor 't overige was die verhouding door den natuurlijken loop der zaken eene vanzelfheid geworden. Allen hadden zicli in de omstandig heden geschikt. De zaak van den heer Bruckner bloeide. Die bloei was een gevolg van zijne werkzaamheid en veelomvattende kennis, evenzeer als van zijn ondernemingsgeest, steeds door wijze voorzorg en behoedzaamheid geleid. Zijn geluk was in de industrieele wereld speekwoordelijk geworden. Zijn vermogen, zoo werd met teekenen van eerbied en gewicht door de ingewijden ter beurze verzekerd, zou om en bij de twee mil- lioen bedragen. Van handelsraad was hij tot geheim handelsraad bevorderdvreemde en nationale ridderorden versierden zijne borst. Ten slotte zelfs had het hoofd der provinciale regee ring den heer Biückner de vertrouwelijke mede- deeling doen toekomen, dat er bij de hooge regeering sprake van was hem, met het oog op zijne aan de maatschappij bewezen diensten en de door hem zoozeer bevorderde ontwikkeling der industrie in het gewest, in den adelstand te verheffen. De heer Brückner had echter beleefd voor de hem toegedachte onderscheiding bedankt, en toen hem andermaal, misschien door toedoen zijner vrouw, een dergelijke voorslag gedaan werd, had hij zijne weigering zoo nadrukkelijk herhaald, dat er niet meer op de zaak was teruggekomen. Zijne positie als bezoeker van de aristocra tische kringen was door een en ander echter versterkt. Werd hij vroeger geduld, nu werd hij als rechthebbende erkend. De geheim-handelsraad Brückner was in alle opzichten een man van aanzien geworden. Wie zoo door de fortuin begunstigd wordt, ontkomt in den regel niet aan den nijd, vooral bij zijne stand- en beroepsgenooten. Vooral de dames uit de handelskringen koesterden een innigen haat tegen mevrouw Brückner, aan wie zij trouwens wel iets te wreken hadden. Met argus-oogen bespiedden zij al wat er omging in het huisgezin van den fabrikant, en vond men iets te hekelen, dan deed die haat zich op bittere wijze gelden. En er was inderdaad wel iets, dat zich leende tot eene scherpe critiek. In weerwil van de grootste orde en regelmaat, welke in dit huisgezin heerschten, in weerwil van al den glans, welke daaruit naar buiten uitstraalde, waren en bleven de verhoudingen eigenaardig en zonderling. Zoo meende men te hebben opgemerkt, dat na de lange afwezigheid iler jonge vrouw, zoo spoedig na het huwelijk, de teederheid van den heer Bruckner voor zijne bevallige gade vrij wat verkoeld was. Wel was de jonge dame omgeven door weelde en rijkdom, kon zij rekenen op be vrediging van elk harer wenschen, en zij het ook, dat de rekeningen der leveranciers somtijds fabelachtig hoog liepen, zij werden aan het bureau van den schatrijken fabrikant steeds tot den laatsten penning betaald. Maar de stille terug houdendheid van den fabrikant tijdens de afwezig heid zijner vrouw was gebleven. Hij woonde op eene eenvoudige kamer in een der zijvleugels van de villazijn meesten tijd bracht hij door op hel kantoor bij zijne fabrieksgebouwen, en verscheen hij 's middags aan tafel, hij trok zich telkens na afloop van den maaltijd weder snel terug. Hij vergezelde zijne vrouw bij hare be zoeken, ontving de gezelschappen, die zij te harent noodde, maar tusschen hen bespeurde men nooit iets van een innig verkeer. Beleefd was hij tegenover ziine vrouw, maar het was eene traditioneele, koude beleefdheid, en zij, anders zoo zelfstandig, hoogmoedig zelfs optre dende, gedroeg zich tegenover hem met zekere scimwheid en zwakke toegevendheid, wanneer hij omtrent eene of andere zaak zijn gevoelen had kenbaar gemaakt. {Wordt vervolgd,')

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1