Lid ia den Ksmesaieraafl. Maandag 10 Augustus. N°. 7817. Eerste Blad VERKIEZING C. A.VAN DEVENTER. A°. 1891. Vij f- n-v© ert.gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Sluiting passage over Spoelingbrug. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. HÜIIEAU: BOtBÜïBAAT, E 2 7. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens noodzakelijke herstellingen aan de SPOELING- BRUG, de passage over die brug van Woensdag 12 Aug. a.s, tot nadere aan kondiging geheel gesloten zal zijn. Voor voetgangers zal van 's morgens 5 tot *s avonds 9 uren de gemeenschap tnsschen de beide oevers worden onderhouden door een pont, die aldaar van gemeentewege zal worden gelegd. Schiedam, den 7n Augustus 1891. De Burgemeester voornoemd VAN DDK VAN MATENESSE. Dinsdag a.s. worden de kiezers alhier nogmaals opgeroepen, ten einde te voorzien in de vacature, die voortduurt door het bedanken van dr. Nolet. We hopen niet, dat de ijver der kiezers gaat verflauwen, nu zij, zoo als dit jaar het geval is, nogal dikwijls ter stembus moeten gaan. De kiesvereeniging «Schiedam" heeft, door den heer C. A. VAN DEVENTER, hekend industrieel hier ter stede, tot candidaat te stellen, een zeer goede keuze gedaan. De kiezers mogen die bezegelen, door in grooten getale op te komen en hun stem uit te brengen op den heer Schiedam, 8 Augustus 1891. Een verbond tusschen Rusland en Frank rijk, een tweevoudig dus naast of tegenover het drievoudig! De eer, het eerst dit nieuws le hebben geweten, komt aan de Times. En het blad was al bijzonder goed op de hoogte. Zoo onder anderen wist het, dat het verbond reeds lang geleden was ontworpen en voor bereid door den president Carnot en den Rus- sischen gezant Mohrensteyp. Nu de boorden van den Newa weergalmden van jubeltonen ter eere van Frankrijk, bij gelegenheid van het bezoek van een Fransch eskader, nu, meende men, was het tijd om het verbond te sluiten. De Fransche admiraal Gervais, die het geschreven stuk bij zich had, onderwierp het aan het oordeel van de Russische minis ters van oorlog, marine en buitenlandsche zaken, en dezen waren met de zaak zoo in genomen dat zij hun handteekening onder het stuk plaatsten. Alleen de czaar teekende nog niet. En later komt de Times met nieuwe berichtenhet blad was er nu achterde keizer had geteekendHet slot van de gansche zaak ishet Fransch-Russische ver drag is niet gesloten; men heeft de Times er eens, zooals men dit noemt, laten inloopen, en de pers van Europa en Amerika heeft eenige dagen stof gehad. De Fransche bladen beschouwen de zaak op verschillende wijzen. Déroulède had verba zend veel pleizier; zijn medestanders waren vreeselijk opgewondende meer ernstige bla den bleven bedaard, zelfs bij de vermelding der feesten in Rusland ter eere van de Fran sche marine en de hartelijkheid, waarmede een Russisch oorlogsschip te Cherbourg was ontvangen. Zooveel is zeker, dat Frankrijk en Rusland Op dit oogenblik beste vrienden zijn. De beleefdheid der Franschen gaat zoo ver, dat enkele vaandels, die in den Krimoorlog op de Russen zijn veroverd, weder naar de plaats van herkomst zal zenden. Dit is wel een zeldzaam voorkomend geval van edelmoedigheid: vero verde vaandelszegeteekenen uit den strijd terug te zenden I Het kan niet mooierHoe het zij, de algemeene indruk, dien de geruchten der bedoelde alliantie en de ontvangst der Franschen in Rusland hebben gemaakt, is deze, dat elke mogendheid verstandig doet zijn kruit droog te houden. De Neue Militaire Blatter heeft alvast de gelederen gemonsterd. Duitschland kan ongeveer drie millioen sol daten op de heen brengen. Oostenrijk ander half millioen, Italië ruim êen millioen, dat is ruim vijf millioen een honderd duizend sol- daten. Rusland heeft het gebracht tot ruim twee en een half millioen, en Frankrijk tot drie millioen en ruim tweehonderd duizend. Deze twee mogendheden beschikken dus op voet van oorlog over een half millioen man schappen meer dan het drievoudig verbond I Deze cijfers zijn welsprekend en behoeven geen toelichting! De Zwitsers hebben deze week een schoon feest gevierdhet zeshonderdjarig bestaan van het eedgenootschap. Op heuvels en berg toppen zijn vreugdevuren ontstoken. De Zwit- sersche meren hebben weergalmd van den jubel van stedeling en landvolk. Er werden overal pittige woorden gehoordzes eeuwen vereenigd, ook bij groot verschil van meernngwaar zulk een feest wordt gevierd, daar moet zich wel geestdrift openbaren! Al behoort veel, wat vroeger tot de ge schiedenis van Zwitserland werd gerekend, tot het gebied der legende, al is "Wilhelm Teil het product van een dichterlijken geest, de Zwitsersche vrijheid bestaat en is niet verkregen zonder zware offers. De Habsburg- sche keizers en de Bourgondische hertogen hebben met het Zwitsersche landvolk kennis gemaakt op een wijze, die eene herhaling der aanvallen op de onafhankelijkheid des lands voorgoed verhinderde. En terwijl daarginder in het hooge land de jubeltonen weerklonken, kweet Nederland zich, sommigen zeggen wel wat laat, van den plicht der dankbaarheid jegens de oud-strijders van '30. 't Was den 2den Augustus zestig jaar geleden, dat het s> Voorwaarts" klonk, en de tiendaagsche veldtocht een aanvang nam. Wien de tijd nog gespaard had, en wien nog de noodige krachten waren geschonken om zich te bewegen, enkele honderdtallen vereenigden zich in de residentie tot een drie- daagsch feest, dat uitmuntend geslaagd is, en waarop de kroon zal gezet worden, als de laatste levensdagen van de behoeftigen onder de oud-strijders werkelijk tot onbezorgde levensdagen worden gemaakt. Onze geestdrift is in den regel niet grootze bestond in '30 en volgende jaren; maar ze is spoedig ver slapt, en er was een tijd, dat men sprak van ïcie tiendaagsche ruzie", en dat men beden kelijk het hoofd schudde over de daad van Van Speyk, Gelukkig, die dagen zijn ook alweer voorbij, daarvan getuigt de feestviering dezer week. 't Waren hartverscheurende tooneelen, die de bladen, ook Nederiandsche, leverden van den toestand van massa's Israëlieten, die ten gevolge van de dwangmaatregelen der Russen, genoodzaakt werden, elders een onderkomen te zoeken. Waa#heeh, zonder have, zonder goed, uitgeput van ellende en vermoeienis? 't Wordt hun afgeraden naar Palestina te gaan; Argentinia is ook al geen Dorado,en de Noordamerikaansche republiek heeft haar wetgeving op de landverhuizing, die verhin dert, dat armlastige en hulpbehoevende landverhuizers in het land komen. De Ver- eenigde Amerikaansche Hebreeuwsche ge meenten hebben daarom aan den secretaris der schatkist den heer Foster geschreven, hoezeer zij het betreuren, dat zoovelen hunner stamgfeiwucen gedwongen zijn geworden, hun woonsteden te verlaten en in den vreemde hun heil te zoeken. Ze verzoeken tevens, dat de wetten op de landverhuizing niet in alle ge strengheid op de arme Israëlieten zullen wor den toegepast, daar hun in Amerika de helpende hand wordt toegereikt, teneinde hun de benijdenswaardige hoedanigheid van Amerikaansche burgers te doen verwerven, zonder de Amerikaansche natie tot last te zijn. De staatssecretaris heeft hierop een ant woord gegeven, dat zeer beleefd, zeer wel willend, maar te gelijk zeer practisch is, en waarin hij onder anderen zegt: nik stem volkomen in met uwe beoor deeling van de ramp, door welke zoo velen uwer. geloofsgenooten getroffen worden, en met uwe hoop, dat er spoedig eene ver zachting of opschorting der wettelijke maat regelen plaats moge hebbendoor welke zoovele Russische joden tot verhuizing naar Amerika of elders genoodzaakt worden. Het valt niet tegen te spreken, dat de komst van zulk een aantal uitgewekenenvan welken landaard ook, voor ieder land eene ernstige ongelegenheid zou opleveren en de Amerikaansche Joden handelen vaderland en menschlievend, indien zij de Joodsclie bannelingen afraden hierheen te komen maar tegelijkertijd diegenen, die toch her waarts komen, helpen om zelf in hun onder houd te voorzien, Eene menigte behoeftige lieden te moeten ondersteunen, is eene be lasting voor een land, ook al wordt de onder steuning uit particuliere fondsen verstrekt, en onze oeconomische toestand zou eene ernstige storing kunnen ondervinden door de onverhoedsche komst van een groot aantal onvermogenden, die onze arbeidsmarkt zou den overstroomen. Het is derhalve van het grootste belang, dat de landverhuizing, welke te gemoet gezien wordt, niet zoo talrijk moge zijn als het geval dreigt te wezen en ook dat zij ten spoedigste verspreid worde over plaatsen, waar inderdaad ruimte voor vreem delingen is, zoo dat zij zoo weinig mogelijk stoornis brengen in de bestaande oecono mische verhoudingen. Ten slotte zegt de secretaris, dat hij ernstig, waarschuwt tegen elke poging in andere landen, om zwermen van behoeftige landver huizers naar Amerika te zenden. 't Geval is vreeselijk voor de armen. Refugié's met talent en kapitaal vonden altijd en overal een goed onderkomen, maar de armen schuift men zich gaarne van den hals. 't Is thans aan mannen als de Rothschilds, als baron Hirsch om hun arme stamgenooten te helpenvan den laatste weet men, dat hij reeds onvermoeid werkzaam is. Wie had zulke toestanden in het laatst der negentiende eeuw verwacht? SCHIEDAM, 8 Augustus 1891. De kiesvereeniging «Schiedam" heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot candidaat van den gemeenteraad in de vaca ture-S wart, voortdurende door het bedanken van dr. E. J. M. Nolet, met groote meerder heid gekozen den heer C. A. van Deventer. De katholieke vereeniging »De Grondwet" en de anti-revolutionnaire kiesvereeniging i>Nederland en Oranje" hebben geen candidaat gesteld. Den 15n Augustus a.s. zal de lijn Schie damMaassluis, onderdeel van den spoorweg Rotterdam—Hoek-van-Holland en in beheer bij de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij, voor het verkeer geopend worden» GOURA A.BONNKMENTSPRIJS, per kwartaal Jrartea per post, door liet geheels Rijk Afionderiijke 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- o.l 0 Drieüaai. geplaatst wordt tegen twkemaai. berekend. VAN EEN

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1