Woensdag 12 Augustus, N°. 7818. A0. 1891. Eerste Blad Vij f - en-ve ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsclte Berichten. Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: T. ODÉ. «VKEAC: BOTER 8 TRA AT, E 2 7. rüïlSC KLAS D. Keizer Wilhelm is Zaterdag te Kiel aange komen. Hij zal daar twee weken blijven en de jaarlijksehe wapenschouwing over de gardes du corps niet bijwonen, omdat de toestand zijner knie hem dwingt, vooreerst rust te hou den. Uit Kiel wordt geseindde bezeerde knie •van den keizer is op den goeden weg van beterschap; de keizer blijft aan boord van de Hohenzoïlern, maar Zondag zag men hem zich op het dek vrij bewegen. De beleediging bestaat in eene zijdelingsche verstuiking der "knieschijf, waardoor eene scheuring der ge wrichtsbanden veroorzaakt is. Nadat het eerst aangelegde gipsverband later verwisseld is met een los verband, is Zondag een verband- meester van de chirurgische cliniek te Kiel den keizer een gewrichtsverband komen aan leggen, waardoor men de knieschijf in baar natuurlijken stand hoopt te houden. De Neue Freie Fresse meldt, dat de onder handelingen met Zwitserland over een nieuw handelstractaat slechts voor enkele dagen geschorst zijn, om den gemachtigden gelegen heid te geven met hunne regeeringen van gedachten te wisselen, en dat zij deze week weer teWeenen hervat zullen worden. De onderhandelingen over een Duitsch—Oosten- •rtjkschItaliaansch handelsverdrag zullen den 17n dezer te Miinchen worden geopend. Blijkens de joDgste volkstelling is de bevol king van ElzasLotharingen in de laatste vijf jaar met 38000 zielen verminderd, on danks het grooter aantal geboorten dan sterf gevallen. Sedert 4871 bedraagt die vermin dering ruim 204000 zielen. De meesten dier lieden zijn naar Frankrijk verhuisd. BELGIE. Het bericht in de Indépendance omtrent eenen opstand onder de stammen nabij de Stanley Falls wordt door het gouvernement van den Kongostaat gelogenstraft. De Indé pendance heeft een verouderd voorval, dat in Juni jl. plaats greep en waarbij de rust spoedig was hersteld, vergroot en verwrongen voorgesteld. Ook uit Boma heeft het gouver nement een telegram ontvangen, meldende dat in de kolonie alles rustig is en dat er sedert de berichten van 24 Juli niets bijzon ders is voorgevallen. Sedert eenigen tijd wordt door clericale burgemeesters, vooral in Vlaanderen, de verspreiding van sommige bladen en tijdschrif ten verboden, op grond dat de inhoud van die geschriften in strijd is met de openbare zedelijkheid. In de Kamer zijn deze maatre gelen reeds ter sprake gebracht, maar de minister van binnenlandsche zaken De Burlet lieeft nu tot den gouverneur van Oost-Vlaan- deren een schrijven gericht, waarbij wordt aangedrongen op handhaving der drukpers vrijheid, en in herinnering wordt gebracht dat, buitengewone gevallen uitgezonderd, de gemeentelijke autoriteiten niet het recht heb ben, zich met dergelijke zaken in te laten. De bedoelde besluiten der burgemeesters moeten dus als onwettig beschouwd worden. Fe Indépendance verzekert dat het Fransche eskader geen bezoek zal brengen aan Ostende. EEHELAE D. Volgens de Times heeft radja Brooke, de vorst van Sera wak, zijnen zeventienjarigen zoon benoemd tot troonopvolger onder den titel van radja moedah. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft twee buitengewone zittingen gehouden betreffende de onderhan delingen te Weenen. De leden van den Bondsraad hebben de onderhandelingen als afgebroken beschouwd. Van den 21n tot den 26n September zal te Bero een internationaal congres gehouden worden ter bespreking van de quaestie der verantwoordelijkheid bij ongelukken in fabrie ken. Ook Nederland heeft zijn medewerking toegezegd. RUSLAND. Het heden verschenen officieel orgaan van het ministerie van financiën meldt, dat de regeering niet voornemens is den uitvoer van granen geheel te verbieden, maar dat de gedeeltelijke mislukking van den oogst in de eerste plaats eene voorziening in de be hoefte der noodlijdende districten gebiedt en daarom eene beperking van den uitvoer zal ten gevolge hebben. PORTUGAL. Ondanks alle officieele ontkenningen, hand haaft de correspondent van de Times te Lissa bon de juistheid zijner mededeeüngen betref fende het Chileensehe oorlogsschip Presidente Errazurizterwijl hij alleen eenige onaan gename bijzonderheden verzwegen heeft. Het staat vast, dat de commandant op de bevelen der Portugeesche autoriteiten geen acht sloeg en zelfs gedreigd heeft, alle vaartuigen der politie, die dichter dan 600 meter bij zijn schip kwamen, in den grond te boren. Alleen de bezadigdheid der Portugeesche ambtenaren heeft botsiDgen voorkomen. T E K IJ E. Uit IConstantinopel wordt aan de Standard gemeld dat lord Salisbury's rsde in het Mansion-house in Turkije een onaangenamen indruk heeft gemaakt, dewijl de lof, dien de minister toezwaaide aan Bulgarije en Egypte, wordt beschouwd als eenteekendat Engeland de inlijving van Arabië bjj Egypte en die van Adrianopel bij Bulgarye zou toe laten. Uit Konstantinopel wordt van Vrijdag ge meld Rustem-pacha heeft bij lord Salisbury stappen gedaan voor eene hervatting der onderhandelingen over de ontruiming van Egypte door de Britsche troepen. Lord Salisbury heeft daarop geantwoord dat al zijne ambtgenooten afwezig waren en dat hij niet alleen een antwoord kon geven, hoe vurig hij ook verlangde den sultan aan genaam te zijn. Ook hij is van oordeel dat, aangezien er vier jaar verloopen zijn sedert de laatste onderhandelingen met sir Wolff, er in dien tijd eene verandering is ontstaan, welke eene hernieuwing van diens volmacht noodig maakt om die onderhandelingen te kunnen hervatten. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Porte aan de ambtenaren in Macedonië bevel gezonden heeft de ingezetenen van Bulgarije vrijelijk hunnen godsdienst te laten uitoefenen zonder tusschenkomst van Grieksche priesters. Hierdoor wordt eene ernstige grief wegge nomen. Uit Tirnova wordt aan de Times gemeld dat Zankoff, Rizoff, Benderoff en Gruleff uit Odessa aan Stamboulofï geschreven hebben dat hij terstond de groote Sobranje bijeen moet roepen, en zij in geval van weigering tot andere maatregelen zouden overgaan. Daarentegen liet de regeering van Bulgarije aan den Duitschen consul-generaal, als agent van Ru'jiand, eene nota overhandigen, waaraan RizolFs uitlevering, als medeplichtige aan een moordaanslag, verlangd werd. S E R T I E. De minister van eeredienst vertrekt naar Weenenwaar hij koning Alexander zal opwachten, teneinde hem op zijne reis naar Parijs te vergezellen. GRIEKENLAND. Aan de Daily News wordt uit Athene gemeld dat de Grieksche regeering de Turk- sehe onder het oog heeft gebracht, naar aan leiding der voortdurende regeeringloosheid op Kreta, dat het wenschelgk is de rust op het eiland te herstellen door het teruggeven van de in 1889 opgeheven voorrechten. Dit op treden van Griekenland schijnt voornamelijk te geschieden met het doel de bewoners van Kreta tevreden te stellen, terwijl deze ver bitterd zijn tegen de tegenwoordige minis ters, die geheel in strijd handelen met het geen zij vroeger in de oppositie gezegd heb ben. Zoo wordt bijvoorbeeld het beslag ge handhaafd, dat op de in Griekenland door Kretensers bijeengebrachte oorlogsbehoeften gelegd is, alsmede op de in de Nationale Bank gedeponeerde gelden van het Kreta- comité. AMERIKA. Naar de Standardu.it New-York verneemt, wordt de oogst in de Vereenigde Staten geschat op 600 millioen schepel, waarvan er 200 millioen voor uitvoer zjjn bestemd. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld »De hoeveelheid graan, door Europe ge kocht voor levering in Augustus en September, wordt geschat reeds 40 millioen bushell te beloopen. Voor het vervoer van het grootste deel dezer hoeveelheid is reeds scheepsruimte besproken, hetgeen de vrachtprijzen omhoog heeft doen gaan, Volgens de berichten uit New-York is de invoer van handelswaren afnemende. Voor Juli vertoonen de cijfers eene vermindering van meer dan 10 mill, dollars. Dit, gepaard met de stijgende uitvoeren, zal spoedig den invoer van goud noodzakelijk maken, ofschoon de meeste bankiers van oordeel zijn dat de beweging nog eenigen tijd zal uitblijven, dewijl de uitvoeren nog niet den vereischten omvang gekregen hebben. »De schatkist zendt dagelijks gemiddeld 180.000 dollars naar het Westen voor het vervoer der landbouwvoortbrengselen." TRANSVAAL. Uit Pretoria wordt gemeld dat de zitting van den Volksraad verdaagd is. SCHIEDAM, 11 Augustus 1891. Bij de heden plaats gehad hebbende in levering van stembiljetten ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn van de 4284 kiezers ingeleverd: in de eerste afdee- ling 207 stembiljetten, in de 2de afdeeling 74, totaal 281 stembiljetten. De zangvereeniging »St. Gregorius" her dacht gisteren haar vijfjarig bestaan, bij welke gelegenheid zij haren president-directeur, den heer A. M. den Draak, een aangename, ver- eerende verrassing had bereid. Omstreeks 8 ure in den avond werd hij opgewacht in het feeste lijk versierde repetitielokaal door de in twee groepen geschaarde werkende leden, die een voor deze gelegenheid vervaardigd welkomst lied aanhieven. Nadat de jubilaris plaatshad genomen op een door groen omgeven leun stoel, nam de secretaris, de heer M. G. van der Burg, het woord en sprak in hartelijke be woordingen den dank en de erkentelijkheid der vereeniging jegens haren directeur uit voor de energie en de volharding, door dezen aan den dag gelegd, en bood hem als stoffelijk bewijs van hulde een fraaie, kolossale photo graphic aanvoorstellende de vereeniging, rondom hare banier geschaarddeze was ver vaardigd door den heer J. Baer te Rotterdam en gevat in een fraaie eikenhouten lijst. Eenige oogenblikken later verschenen ook de oud-leden, die bij monde van den heer Jan Meijer de vereeniging »St. Gregorius'' en haren directeur gelukwenschten en tevens een versiering voor de baniera anboden, be staande in een vergulde uitstralende zon, AbonnkmkntsprïJj., per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonde! lijke normners t 1.85. - 2.50. - 0.10. ftMnanranHWH Mm iitt-mb r'i im Advertentieprijs: »an 110 gewone regels met inbegrip san eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1