N°. 7819 A". 1891 Donderdag 13 Augustus. Feuilleton. ij f - n -v© ertg-ste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODE. BCUEADi BOfEBSTlUAT, B 2 7. K e u n isgeving. Buitenlandse]!e Berichten. Abonnkhe.ntsprhs, per kwartaal Branca per post, door het geheeld Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels me» inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen Twegstaal berekend. VAN Burgemeester en Wethouders Schiedam, Gezien Art. 69 der Wet van 4 Juli 1850 ■{Staatsblad no. 37) Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Processen-verbaal van de op den 11 n dezer plaats gehad hebbende verkiezing van éen Lid voor den Gemeenteraadter inzage zijn neder- gelegd op de Secretarie en dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan het Raadhuis. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 12n Augustus 1891. Burgemeester en. Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. .PROCES-VERBAAL van de opening der stem briefjes, die ter benoeming van éen Md van den Gemeenteraad den 11 n Augustus 1891 zijn ingeleverd. Op lieden den twaalfden Augustus 1800 een en negentig, in de gemeente Schiedam, is door het bureau van stemopneming in de eerste afdeeling ^lioofd-bureau), in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens te -negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer PIETER JACOB VAN DIJK VAN MATENESSE, Burgemeester, Voorzitter, en de heeren JAN LOOPUYT en GERRIT VISSER Bz, leden van den Gemeenteraad, stera- opnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel de stembussen, bij hem den elfden Augustus 1800 een er. negentig •ovei gebracht, uit de eerste afdeeling (hoofdbureau) e!i it de tweede afdeeling (onder-bureau). De zegels van de bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtervolgens geopend en be vonden tweehonderd een en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers Nadat de briefjes zijn ondereengemengd, worden 211 L. Suttorp Pz. 1 20 J. de Ligt 1 12 J. van der Velden Pz. 1 17 J Hittenhausen 1 1 H. Plant 1 1 2 M. W. G. de Koning 1 zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard elf'briefjes, als zijnde niet ingevuld. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest: tweehonderd zeventig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: stemm stemm. C. A. van Deventer W. A. J. Wittkampf L. Vrijland C. Klein J. Tetteroo L. Paardekamp J. van Noortwijk Heeft alzoo de volstrekte meerdeiheid van stemmen verkregen de heer O. A. van Deventer. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeente raad van Schiedam, om in het jaar 1897 volgens dan rooster af te treden, de heer CHRISTIAAN ANTONIE VAN DEVENTER, En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de m de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Schiedam, den 12den Augustus 1891. VAN DIJK VAN MATENESSE, Voorsitter. J. LOOPU YT, i G. VISSER Bz, SJJ"""J" iilLPtBL "W "1U. J-'JI» ENGELAND. Een correspondent van de Timet beeft te Lucern Crispi geïnterviewd, die verklaarde dat het artikel in de Contemporary Bèview zijne opinie volkomen nauwkeurig wedergeeft. Uit Opper-Birma komen steeds ongunstige tijdingen over den oogst; in Madras moeten steeds meer menschen worden ondersteund in North Arcot is hun aantal tot 2369, in Chingleput tot 1534 gestegen. In het noord westen en Punjub, Mysore en Hyderabad ziet men verlangend naar regen uit. Te Chingleput zijn 9600 personen, in North Arcot 6633, in Cöïmbatore 2265 personen 'aan "twerk gezet, om zoo mogelijk nog iets van den oogst terecht te brengen. De prijzen der levensmiddelen stijgen voortdurend. DUITSCHLAND. De Kieler Zeitg. meldt, dat de toestand des keizers voortdurend gunstig is. Het nieuwe verband is zoo doelmatig gelegd, dat de keizer niet alleen op het gekwetste been goed staan kan, 'maar zelfs de kajuitstrap zonder onder steund te worden kan afklimmen. Uit Berlijn heeft de Temps bericht ont vangen van een aiuw bedachten aanslag op het leven van den koning van Denemarken, jl. Dinsdag op een wandelrit in het bosch nabjj het kasteel Bemstorf gepleegd. Een door twee paarden getrokken char-a-bancs, waarin een twaalftal personen waren gezeten, kwam in dolle vaart aanzetten, met de duide lijke bedoeling een botsing te veroorzaken. Koning Christiaan, een ervaren ruiter, wist het te verijdelen. Hij hield de zaak voor zijn omgeving verborgen. F E A N K E IJ K. Ribot heeft een bezoek gebracht aan den groothertog Alexis van Rusland in het mHótel Continental" te Parijs. OOSTENRIJK. Zondag had te Weenen eene bijeeenkomst plaats van de afgevaardigden voorde onder handelingen over een handelstractaat tus- schen Oostenrijk, Duitschland en Zwitserland. Deze onderhandelingen werden gisteren voort gezet. De keizers van Oostenrijk en Duitschland, de koning van Saksen en een groot aantal andere vorstelijke personen zullen de Oostenrijk- sche legeroefeningen in September bijwonen. De koning van Servië is te Ischl aange komen en door keizer Frans Jozef ontvangen. De keizer drukte hem de hand en nam met hem in hetzelfde rijtuig plaats. RUSLAND. Het staatsblad bevat een keizerlijk besluit, waarbij de uitvoer van rogge, roggemeel en alle soorten van zemelen naar het buitenland wordt verboden. Het verbod geldt voor de havens aau de Baltische, Zwarte en Azoff- sche zeeën, alsmede voor de westelijke grens des rijks, en treedt den 27n Augustus, nieuwen stijl, in werking. Volgens berichten, inOostenrijk-Hongarije, zoowel als in Duitschland en Engeland ontvangen, wordt het Russische leger met koortsachtigen spoed uitgebreid en alle wier en aanvalsmiddelen voortdurend vermeerderd en op de hoogte der tegenwoordige krijgs wetenschap gebracht. Behalve de vorming van eene vijftiende cavalerie-divisie, uit Kozakken samen te stellen, is de vorming van drie geheel nieuwe legerkorpsen bevo len. Verder is nog merkwaardig, dat langs de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche grenzen alle Russische wachtposten ver dubbeld zijn. Dit laatste wordt ook in ver band gebracht met de uitdrijving der Joden. Die eenmaal over de grenzen zijn, maar van de Pruisische of Oostenrijksch-Hongaarsche autoriteiten geen verlof ontvangen om verder te reizen vanwege hunnen berooiden toestand, worden thans, zoo zij terugkeeren op Russisch gebied, door de soldaten van den czaar met gevelde bajonet teruggedreven. Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. De heer Brückner, hoe weinig ook in den huiselijken kring verkeerende, kwam toch dik wijls bij het spel der kinderen toekijken't gebeurde niet zelden, dat bij het stoeien en dar telen der kleinen of bij hun kinderlijk gesnap de wolken van het breede voorhoofd verdwenen en plaats maakten voor een welwillenden, vriendelijken trek. Dan trok hij den knaap langzaam naar zich toe, en als dan Bianca, die den gestrengen vader uit zich zelf niet durfde naderen, schuchter dichter bij hem kwam en met smeekend vragenden blik tot hem opzag, dan streek hij ook haar welwillend over de blonde lokken en zag haar met zijne door dringende oogen aaneene liefkozing, die het kind steeds gelukkig en tevreden maakte. Zoo waren jaren verloopen. De betrekking tusschen beide kinderen was steeds inniger en nauwer geworden. Zij leefden als broeder en zuster. Maar Koenraads leer- en speeljaren waren voorbijbij begon den jongelingsleeftijd te naderen. De heer Bruckner had noodig ge oordeeld hem door reizen de noodige wereld kennis te verschaffen. En Koenraad toog op reis, terwijl Bianca nog hare lessen bleef voortzetten. Verscheidene jaren bleef de jonkman afwezig. Hij bezocht de verschillende hoofdsteden en hield er zich volgens den wensch des heeren Brück ner soms vrij langen tijd op. Maar nimmer vergat hij de vriendin zijner jeugd en schreef haar lange brieven over zijne ondervindingen en reisindrukken in levendigen, onderhoudenden trant. Die brieven werden met vreugde ont vangen. Elke tijding van haar ouden speelmakker was het meisje welkom en elke beschrijving van vreemde oorden, zeden en leefwijze gaf voedsel aan hare levendige verbeelding en leer gierigen geest. Ook deze voortgezette correspondentie vond mevrouw Brückner bedenkelijk, maar ook nu werden hare schuchtere opmerkingen door haien echtgenoot met beslistheid afgewezen. Tijdens 'de afwezigheid van Koenraad wies ook Bianca op tot maagd, 't Was voor mevrouw Brückner niet aangenaam een volwassene dochter naast zich in de wereld te zien optreden doch Bianca was zestien jaar en werd tot deelneming aan de gezelschappen uitgenoodigd. /Weldra maakte zij er opgang'. Bianca was schoon, rijk, lieftallig en begaafd met ai de frischheid en bekoorlijkheid der jeugd haar vlug cn door eene veelzijdige vorming wel ontwikkeld verstand trad bij elk onderhoud gunstig te voorschijn en maakte het pikant en aantrekkelijk, en dan zij was de erfgename van een onmetelijk vermogenhet kon niet anders of mejuffrouw Bianca Brückner maakte weldra het glans- en aantrekkingspunt uit van eiken kring, waarin zij optrad en gaf aan de diners en soiree's ten huize van haren vader, waar zij met hare moeder de honneurs waarnam, eene geheel nieuwe aantrekkelijkheid. Dit wil zeggen voor de mannelijke bezoekerswant de dameswereld bespeurde met schrik en niet zonder angst, dat de nieuwoptredende hare dochters alle zonder onderscheid in de schaduw stelde. Bij1 deze jongedames zelf schoot ge lukkig de nijd geen wortelmejulfronw Bianca nam jegens haar eene zoo welwillende, zoo hartelijke en oprechte houding aan, dat het bijna onmogelijk was boos op baar te zijn, omdat zij in gunstiger omstandigheden verkeerde dan bare gezellinnen. De deftige koopmanswereld schudde echter zorgvol het hoofd bij hare critiek over de leefwijze aan de villa van den handelsraad. Men zag er de jongelui uit den militairen stand en de petit-maitres van de stad geregeld uit en ingaan en niet zelden werden de geïmpro viseerde bats tot diep in den nacht voortgezet. Natuurlijk was de heer Biückner, die alleen bij opzettelijk aangelegde partijen verscheen, dan niet tegenwoordig, en dit vooral wekte den arg waan van de dames uit dien kring. Enkelen dreven hare critiek zoo ver, dat zij fluisterend beweerden, dat mevrouw Brückner zelf al evenzeer als hare dochter deelde in de hulde der jongelingschap, die het huis frequenteerde. Eigenlijk zou zij er nog ruimer deel aan hebben, danhet pas de kinderschoenen ontwassen meisje. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1