U Zaterdag 15 Augustus N°. 7821. Kennisgev ng. PO L I TI E. Feuilleton. A". 1891. "Vij f - ©n -v© ©r t gs t© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteniandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. com i t. «ABONNKMENTSPR1JSper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiondeilijke iiommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BDKEAVi BOTERITBiAT, E 27. Advertentieprijs: fan 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen» welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni 4875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op lieden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan J. VAN NOORTWIJK en- zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner branderij aan de St. Anna Zusterstraat alhier, wijk F no. 16, kadaster sectie A no. 1307, met een stoommachine van lVs paarden kracht en ketel met een verwarmingsopper vlak van IV4 M1*, 2o. aan de weduwe A. LEGNER en hare rechtverkrijgenden tot uitbreiding harer branderij aan de Lange Haven alhier, wijk B, no. 17, kadaster sectie C no. 484, met een stoommachine van lVs paardenkrachten ketel met een verwarmingsoppervlak van 2Va M'; 3o. aan P. SUTTORP, en zijne rechtver krijgenden tot oprichting van een slacht plaats in het pand aan de Hagastraat alhier, wijk G no. 326ail, kadaster sectie L, no. 661. Schiedam, den 13n Augustus 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen eindje koperen pijp, een bloedkoralen oorbelletje, een rozenkrans, een paarlemoeren broche, een ring met 4 sleutels, een witte handdoek, een nieuwe pet geknoopt in een zakdoek, een blauw koralen armbandje en een huissleutel. DUlftfCHLAND. De toestand des keizers schijnt toch werke lijk vooruit te gaan. Woensdag brachten graaf Waldersee en de gezant te Parijs graaf Munster een-bezoek op de Hohenzollern, en wandelde de keizer een half uurtje met hen over het dek. De keizerin verliet des namid dag® het keizerlijk jacht en begaf zich naar l.et koninklijk kasteel. De Beichsanzeiger meldt, dat het statistisch bureau, ingevolge opdracht van den minister van landbouw, uit de ontvangen mededee- lingen der landbouw-vereenigingen, loopende tot het einde van Juli, een overzicht heeft opgemaakt omtrent de vooruitzichten voor den oogst in Pruisen. De daarin voorkomende pereentcijfers beteekenen »percent van een gemiddelden oogst'". Met de daarbij aange geven hoeveelheid kilogrammen wordt be doeld: de hoeveelheid waarop een gemiddelde oogst per hectare wordt berekend. De voor naamste dezer cijfers nu zijn: Wintertarwe 91 percent, 1313 kilo; zomergerst 102 per cent, 1432 kilo; haver 104 percent, 1393 kilo; erwten 101 percent, 1147 kilo; aard appelen 95 percent, 10373 kilo. De Norddeutsclie AUgemeine Zeitung spreekt over het verbod van uitvoer van rogge uit Rusland, en tracht daarbij aan te toonen, dat daarin voor Duitschland nog geene reden tot bezorgdheid ligt. Op dit oogenblik zegt zij zijn de Vereenigde Staten van Amerika bereid, ten volle Rusland te ver vangen. In reserve staan de vele andere landen van uitvoer, als: Indië, Rumenië, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije, Turkije, Ca nada, Chili, Australië en de Argentijnsehe republiek, en met uitzondering van Frankrijk, alwaar intusschen de ongunstige vooruitzich ten aanvankelijk waren overschat, bestaat er in geen der Europeesche landen een buiten gewone vraag. Duitschland, hetwelk, voor zijn verbruik van ongeveer 7 ii 8'/s millioen ton graan voor de broodbakkerijen, jaarlijks ongeveer V, a IV2 millioen ton uit het bui tenland ontvangt, kan derhalve den verderen loop van zaken gerust afwachten. Het verbod van graanuitvoer uit Rusland doet de stemmen voor afschaffing der graan rechten in Duitschland weer luider opgaan. De Volkszeitg. dringt thans ook aan op ophef- f.ug der invoerrechten op aardappelen en vee, op beperking van het gebruik van granen voor de bereiding van sterken drank tot het hoog noodigeen opheffing van het verbod van invoer van Amerikaansch spek. Het Berliner Tagéblatt stelt de regeering verant woordelijk voor de noodlottige gevolgen, welke eene handhaving der graanrechten, vooral in een tijd dat ook de aardappeloogst gedeelte lijk mislukt is kan hebben. De National Zeitg. vreest dat het niet ophefTen dier rech ten een toestand zal ten gevolge hebben, die aan hongersnood grenstdaar de voorraad rogge zoogoed als uitgeput en de nieuwe oogst als verloren te beschouwen is. De Norddeutsche Zeitg. is van oordeel, dat Duitsch land de ontwikkeling der rmstandigheden rustig kan te gemoet zien. Men mag vragen hoelang Rusland het zal uithouden ten ge volge van den dalenden koers van den roebel door tweesnijdende maatregelen in de behoef ten ten plattelande te voorzien. De Freisinnige Zeitung doet een beroep op den keizer, om den rijkskanselier Caprivi te ontslaan, indien deze de verantwoordelijkheid van schorsing der tolrechten niet wil aanvaarden. De keizer, aldus zegt het blad, heeft reeds dikwijls be wezen dat hij de belangen van den oecono- mischen toestand des volks goed begrijpt. De Beichsanzeiger ziet een verbod tot uitvoer van aardappelen te gemoet. B E I G I E. In de Kamer van vertegenwoordigers ant woordde de minister Beernaert, op eene des- betreflende vraag, dat er geene verdragen, welke ook, bestaan, welke aan vreemde mo gendheden zouden veroorloven Belgische vestingen te bezetten. De groote mogendheden hebben België's neutraliteit en onafhankelijkheid gewaarborgd, maar niet om zijne vestingen te bezetten. De heer Janson, aanvoerder der oppositie, sloot zich geheel bij de verklaringen des mi nisters aan. ENGELAND. Gladstone heeft naar aanleiding van het hem gezonden nieuwe blad la Bussie téne- Ireuse, hetwelk in alle talen van Europa door het Russisch-Joodsch comité te Londen zal worden uitgegeven, aan den secretaris geschreven, dat hij hoopt dat het overzicht der betreurenswaardige feiten, betreflende de Joden in Rusland, op het vasteland het gevoel van menschlievendheid en rechtvaar digheid zal wakker schuddenteneinde Eene Schets naar bet leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 6. Deze vermoedde natuur^k van dat alles niets ■en gaf zich met hare gezellinnen onbezorgd over aan het vroolijke verkeer, waarmee zij eiken dag omringd werd en nam de vleierijen en huldebetooningen der jongeheeren met -de haar eigen vriendelijkheid, maar zonder wan trouwen op. Waarom zou zij niet Zij bad toch behoefte aan medegevoel en dit vond zij bij hare ouders niet. Haar vader bleef de koele afgetrokkene man van altijd, die alleen dan een welgevallig glimlachje voor haar overhad, wanneer zij hem mededeelde, dat zij een brief van Koenraad had ■ontvangen en zij hem daaruit op levendigen toon eenige schetsen of voorvallen mededeelde. Ook de moeder toonde geen sympathie voor hare dochter, dan alleen in gezelschapdoch ook daar was die niet onvermengd. Het was Bianca niet ontgaan, dat de moeder een gevoel van naijver scheen te bezielen, wanneer de jongelingschap haar minder ijverig het hof maakte dan vroeger wel en des te ijveriger de opgaande zon aanbad. Bianca trok liet zich niet aan. Zij was van jongs af al te zeer gewoon geraakt aan de koele, formeele behandeling van hare ouders, dan dat zij zich nu veel om hunne houding zou bekreu nen, te meer nu het dagelijksch verkeer met gelijkdenkende en gelijkgevoelende vriendinnen en vrienden haar ruimschoots scbadeloosstelde voor hetgeen zij zoo lang had moeten ontberen. Ongeveer een jaar was op deze wijze verloopen, toen Koenraad op zekeren dag van zijne reis terugkeerde. De heer Erückner bracht hem naar zijn huis en verklaarde, dat de jonkman van nu af als lid van het gezin moest worden be schouwd. Mevrouw Briickner durfde er niets tegen zeggen, maar uit hare houding bleek genoegzaam hoe onaangenaam zij het vond met een persoon, die teerde op de weldadigheid van haren man en geheel zijn ondergeschikte was, op voet van gelijkheid te moeten leven. Bianca begroette den vriend harer jeugd met oprechte hartelijkheid. Toch kon zij een zekere schuwheid, die haar telkens beving, wanneer zij den zoo lang van haar gescheiden jongeling ontmoette, geen meester wordenwat zij ook deed, den rechten toon vond zij bij hun onder houd niet. Dit was ook bij Koenraad vooral niet beter. De vriendin, die hij als kind vei laten had, stond daar nu plotseling voor hem als een «elegante, bijna volwassen dame. Hij stamelde bij de eerste begroeting eenige verlegen woorden en moest door den bandelsraad worden herinnerd aan zijn plicht haar de hand te reiken. Hij zelf was ook zoo veranderd, dat da jongelieden wan neer ze elkander in den vreemde hadden aan getroffen, elkaar niet herkend zouden hebben. Of het in de oogen van het jonge meisje eene gunstige verandering was, daaraan mocht worden getwijfeld. Koenraad kleedde zich hoogst eenvoudigde regelmatige, doch niet schoone trekken van zijn door de zuiderzon gebruind gelaat hadden eene ernstige uitdrukking aangenomen, gevolg misschien van diep nadenken en aanhoudende geestelijke inspanning. Zijne groote donkere oogen, het eenige wat men aan hem schoon kon noemen, staarden nadenkend, soms treurig naar een onbepaald punt of blikten iemand zoo doordringend aan, alsof zij hem uit- en inwendig wilden doorzien. Alle lust tot jokkernij verging iemand bij dien blik. Bianca werd er soms haast bang van en staakte dan plotseling het gezellig onderhoud. De jonge ling verschilde zoozeer van de elegante ert op alle kleinigheden die aan meisjes belang inboe zemen lettende jongelieden, met wie Bianca gewoon was om te gaan, dat zij eigenlijk met Koenraad niet meer praten kon. Mevrouw Biück- ner bespeurde weldra de verwijdering en ook den bandelsraad viel zij in het oog. De eerste verheugde zich er inde andere schudde ontevreden het hoofd. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1