B™« .ad QeilMDrU N°. 7822. Timede Blad. Feuilleton. A". 1891. Maandag 17 Augustus, "Vij f-en-veert g-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. AnÓNNKMENTSPRlJS, per kwartaal Franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke 1.85. - 2.50. - 0.10. BVUEAU: BOTEK8TB1AT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mei inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BUIÏSCÏÏLASD. De berichten omtrent 's keizers gezond heidstoestand zijn van zeer geruststellenden aard en spreken van een algeheel herstel van den keizer binnen zeer korten tijd. Staatssecretaris Von Bütticher's reis naar Kiel heeft hoofdzakelijk ten doel om 's keizers toestemming te vragen voor de indiening van verschillende wetsontwerpen bij den Bonds raad. Daartoe behoort in de eerste plaats de wet op de dronkenschap, die, behalve aan de Duitsche vereeniging tegen misbruik van sterke dranken, ook aan den Duitschen juris tendag, die dit jaar te Keulen bijeenkomt, ter bespreking zal worden toegezonden. In welonderrichte kringen wordt verze kerd, dat de regeering er niet aan denkt, de graanrechten voor het oogenblik te ver lagen en zij hare tot dusver gevolgde ge dragslijn niet zal veranderen. Volgens de Hamburger Corresp. hebben in den laatsten tijd op de grens van Slees- wijk herhaaldelijk anti-Pruisische betoogin gen plaats uitgelokt door strooibiljetten welke door Deenselie grensbeambten worden verspreid en waarin een spoedige teruggave der geannexeerde provinciën beloofd wordt. De hervormde predikant Roennecke, die door den Pruisischen gezant bij het Vaticaan, Von Schloezer, was medegenomen naar Rome, heeft van de regeering het verzoek ontvan gen naar Berlijn terug te keeren, omdat het Vaticaan zich herhaaldelijk beklaacd heeft, dat die predikant voortdurend propaganda tracht te maken. Hot programma der herfst-manoeuvres van het Duitsche leger is belangrijk gewijzigd, omdat- de oogst in Silezië nog niet is afge- loopen en in de kazerne van Kosel, bij Bres- lau, eene typhus-epidemie is uitgebroken. Nadat baron SchorlemerAlst onlangs was opgekomen tegen een artikel der Osser- vatore Bomano, betreffende het drievoudig verbond, wordt dat blad nu ook door de Germania ten scherpste bestreden. De Ger- mania verklaart, dat de katholieken in Duitsch- land eenstemmig alle gemeenschap met het vertoog der Osservatore tegen het drievoudig verbond loochenen en eenstemmig prote steeren tegen de opvatting, dat hetgeen de Osservatore heeft gezegd overeenstemt met de zienswijze van den paus, of dat er tus- schen den paus en de katholieken in Duitsch- land strijd zou bestaan. Alleen wie zich op het gebied der illusion beweegt, kan het kinderachtige denkbeeld koesteren, dat Frank rijk, na overwinning op het drievoudig ver bond, zou medewerken tot herstel der wereld lijke heerschappij van den paus. Dat denk beeld is het uitvloeisel eener opgewonden phantasie, eene ingeving van nationaliteits- zwijmel. De badgasten van beiderlei geslacht, die gelijktijdig met Bismarck te Kissinger ver toeven, schijnen het zich tot een plicht te rekenen, den ex-kanselier door de toezending van enorme hoeveelheden bouquetten, blijken van hun sympathie te geven. De laatste dagen hebben deze toezendingen zelfs een zoo schrikbarenden omvang aangenomen, dat zij den gevierden man de woorden ontlokten »Ik weet niet waarom men mij vroeger zoo weinig bloemen aanbood, en waarom men er mij thans zoo veel vereert. Ik ben echter blij te eonstateere», dat de bloemisten ten minste goede zaken maken sinds ik rustend staatsman ben". ENGELAND. Koningin Victoria is Woensdagnamiddag op haar jacht Alberta haar kleinzoon prins Heinrich van Pruisen, die haar een bezoek kwam brengen, te gemoet gevaren. Te1 halfacht kwamen de hooge personen te Osborne aan, waar de prins een paar weken zal vertoeven. Voor de ontvangst van het Fransche eskader te Portsmouth wordt alles in gereedheid ge bracht. De koningin heeft Donderdag de Engelsche vloot, die de Fransche schepen zal verwelkomen, voorloopig in oogenschouwge nomen. Er is besloten dat het Engelsche eskader deD 24n zal vlaggen en illumineeren ook staat een schitterend vuurwerk op het programma der feestelijkheden. De gewone verloven der officieren zijn voor de volgende week ingetrokken, en de beschikbare schepen worden naar Spithead gezonden, zoodat zoo wel het eskader als de bemanning voltallig zal zijn. Aan de versiering van het stadhuis te Portsmouth wordt druk gewerkt. De Fransche zeelieden zullen den 24n met muziek door de stad trekken, van het arsenaal naar liet stadhuis, waar zij door het gemeente bestuur plechtig worden ontvangen, en hun een feestmaal van 1000 couverts wordt aan geboden. De mayor heeft tot de inwoners een oproeping gericht, om de particuliere gebou wen te versieren en tc verlichten, teneinde de ontvangst der Fransche zeelieden zoo schitterend mogelijk te doen zijn. Parnell is voornemens een nieuw manifest te richten tot de Ieren, zoowel op Engelsch grondgebied als daarbuiten, waarin hij de persoonlijke en de politieke quaesties zal be handelen. Hij wil nieuwe fondsen bijeenge bracht zien voor de vorming van een nieuwe onafhankelijke Iersche partij in liet Parlement. Met Gladstone c. s. wil hij voorgoed breken. In eene te Dublin gehouden vergadering heeft de heer Dillon gezegd, dat binnen twee maanden het afdoend bewijs zal zijn geleverd dat de meerderheid der Ieren in Engeland, Amerika en Australië tegen Parnell is. Hij, zoowel als de lieer Healy, verweet aan Parnell dat deze de te Parijs berustende fondsen ten eigen bate aanwendt en door volkomen gemis aan gematigdheid al zijne vrienden van zich vervreemdt. Volgens de Tril una zal de prins van Napels, op zijn terugreis van Noorwegen, een bezoek brengen aan keizer Wilhelm. Men is in Italië zeer ingenomen met de hartelijke ontvangst, n Engeland aan den prins bereid, en liet plan bestaat, den Engelschen admiraal Hop kins, die weldra met zijn eskader ter reede van Napels zal komen, buitengewoon feeste lijk. te ontvangen. De Jodenvervolging in Rusland doet nog steeds de landverhuizing van Israëlieten naar Engeland toenemen. In de maand Juli kwamen 13,953 Israë lieten naar Engeland, tegen 9,141 in die zelfde maand van het vorige jaar4950 van hen vestigden zich iu het Britsche rijk, ter wijl de overigen op doortocht naar Amerika waren. In de afgeloopen zeven maanden van dit jaar emigreerden 83.040 Israëlieten naar Engeland, van wie 20,800 zich er vestigden, en wel de helft van dezen in Londen. FSANSBIJE. De Russische gezant heeft Donderdag plot seling de badplaats Caulerels verlaten. De Polit. Corr. zegt, dat hij naar Petersburg is ontboden. Aan grootvorst Alexis is bij zijne komst te Vichy eene buitengewoon geestdriftvolle ontvangst ten deel gevallen. De lucht weer galmde 'van de kreten: Leve de Czaar! Leve Rusland! Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 7. Geheel anders was het. waar Koenraad optrad als man van zaken. Do heer Bruckner had liprn in de fabriek een eerste plaats toever trouwd met onbeperkte volmacht als zijn plaats vervanger op te treden. De jonkman vervulde de nu op hem rustende omvangrijke taak met zooveel ijver en toewijding, bekwaamheid en geschiktheid, dat weldra de chef een krachtigen steun aan hem had. Van verschillende zijden ontving hij gelukwenschingen met zijn jeugdigen plaatsvervanger, die meer deed dan men van zijne jaren mocht venvachten. Op uitdrukkelijken wensch van den heer Brückner vertoonde Koenraad zich ook op de partijen te zijnen huizedoch daar was hij weder niet op zijne plaats. Hij gevoelde, dat hij er slechts bij wijze van gunst werd toege laten en dat deed hem eene teruggetrokken houding aannemen. Mevrouw Biückner, in plaats van den jongen man aan te moedigen, vertelde aan haar voor naam gezelschap, dat deze een protégé van haar gemaal was, in zaken zeer knap, maar nu juist niet geschikt om zich in kringen als de hunne te bewegen dat dit haar speet om den jonkman zeiven, die zoodoende in eene scheve positie kwam en aan zijn eigen kring onttrokken werd. 't Spreekt vanzelf, dat hij voortaan in dien zin, dat is met eene soort vernederende toegevend heid, door de gasten werd behandeld, die vooral voor een vrij en zelfstandig karakter zoo hoogst krenkend is. Spoedig trok Koenraad zich dan ook uit dezen kring terug zonder naar de goed- en afkeuring van zijn pleegvader te viagen. Op da groote parujen verscheen hij op diens bepaald ver langen, doch slechts voor korten tijd, op de kleinere meer intieme bijeenkomsten nooit meer. Vroeg de heer Bnickner naar de reden, dan wendde hij drukke bezigheden voor. Na eenigen tijd verzocht Koenraad, om bij de hand te zijn, wanneer in de fabriek of het bureau zijne tegenwoordigheid werd veroischt, zijne woonplaats te mogen verleggen naar de fabriek. Dit werd toegestaan, en al kwamen beide mannen nog aan de villa om te middag malen, na afloop van het diner zochten beiden alras weer hunne bezigheden. Aan tafel onderhield de heer Brückner zich ook bijna uitsluitend met zijn vakgenoot, en deze toonde bij dit onderhoud iets meer te kennen en te kunnen dan complimenten aan dames te maken over opschik en uitspanningen. Dat Bianca ook hiervoor ooren had, toonde zij door met groote belangstelling toe te luisteren, wanneer Koenraad met scherpen blik en veel menschenkennis sprak over zaken en toestanden, bijzondere of algemeene belangen betreffende. Nu en dan, als de handelsraad goed geluimd was en den tijd had, noodigde hij zijne dochter tot eene wandeling na den maaltijd in het park, waarbij Koenraad haar begeleiden moest. Dan werd liet gesprek gewoonlijk gebracht op de ervaringen, door den jonkman opgedaan in vreemde landen, en dan wist deze, door zijne stof meegesleept, zoo levendig en boeiend te vertellen, dat Bianca geheel gehoor was en met bewondering tot den verhaler opzag. Dikwijls trok dan de handeisraad zich ongemerkt terug; doch dit had gewoonlijk ten gevolge, dat liet onderhoud stokte, dat de oude schuwheid en terughouding de plaats vervingen van de pas ge- heerscht hebbendo levendige opgewektheid, dat ook Koenraad zich zoo ras doenlijk terugtrok en naar zijn bureau terugkeerde. Dit smartte het meisje. Al kon zij met den vriend barer jeugd niet meer zoo vertrouwelijk keuvelen als weleer, toch zag en hoorde zij hom gaarne, want zijn ernstig, mannelijk karakter, zijne veelzijdige wereldkennis trokken haar aan. In zijne tegen woordigheid leerde zij ware beschaving ouder-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5