Binnenlaiidsclie Berichten. De stad -was Donderdagavond schitterend geïllumineerd. Koning George van Griekenland is gister morgen in gezelschap van Ribot naar Fontaine- bleau vertrokken, waar hij bij den president der republiek heeft gedejeuneerd. Door het Bulletin des Halles is een onder zoek ingesteld naar de vermoedelijke op brengst van den oogst in Frankrijk. Deze wordt geschat op 30 millioen HL minder dan voor het binnenland.sch verbruik noodig zal zijn. B E L G I E. In de gistervoormiddag gehouden vergade ring der centrale sectie uit de Kamer deed de heer de Smet de Nay er, na zich over de ver traging daarvan verontschuldigd te hebben, voorlezing van het rapport in zake de grond wetsherziening. Daarin wordt, nadat het nood zakelijke en onvermijdelijke eener herziening betoogd is, de invoering van algemeen kies recht bestreden en de toekenning van kies recht, gegrond op de huurwaarde, aanbevolen, liet rapport zal worden gedrukt en aan alle leden der centrale sectie worden toegezonden, en dus niet gisteren of in de tegenwoordige zitting bij de Kamer worden ingediend. O O S T E N R IJ K. Opnieuw is te Praag een protest-rede voering gehouden tegen de triple alliantie, thans door den jong-Czech Vaschaty, die van oordeel was, dat de Czechen ook in den Rijks raad moesten protesteeren, en dat de in Kron- stadtgewisse 1de Fransche handdrukken slechts door Oostenrijk konden worden toegejuicht. De vergadering ging onder luide bijvalsbe-' tuigingen voor den spreker uiteen. ZWEDEN. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de nieuwe minister-president voornemens is, zoodra de Rijksdag weer bijeenkomt, ontwerpen in te dienen tot afschafting van het invoerrecht op granen en tot uitbreiding van bet stemrecht, onder voorwaarde, dat de Rijksdag het wets ontwerp aanneemt, waarbij een algemeene dienstplicht gedurende negen maanden wordt ingevoerd. RUSLAND. Aan de Times wordt uit Petersburg ge meld dat er een plan gemaakt wordt tot het herstellen der oorlogshaven van Sebasto- pol. Volgens de Yiedomosti zou men de stel ling van Sebastopol onneembaar willen maken. Teneinde verder te gemoet te komen in de behoeften der noodlijdende districten, heeft de minister van financiën de spoorwegtarie ven voor aardappelen, bestemd voor de streken waar gebrek aan rogge bestaat, alsmede voor maïs ten behoeve der branderijen, die anders koren gebruiken, tot op de helft verminderd. Aan de Standard wordt uit Odessa geseind, dat de Russische kruiser Tladwostock ver scheiden van den uitettijken schijn er van, en rlit trok haar weetgierig en nog onbedorven geest tot den jongen man en deed het haar betreuren, dat hij zich zoo 't scheen niet weder- fceerig tot haar getrokken gevoelde. Soms verbeeldde zij zich, in zijne oogen iets van de vroegere toegenegenheid terug te zien dan had jij zoo gaarne dat warmere gevoel aangewakkerd, maar dan ontbrak het haar aan het rechte woord en straks was weder de be goocheling verdwenen en was Koenraad weer de koele, afgetrokken, ongenaakbare huisgenoot. Zoo stonden de zaken ten huize van den fabrikant, toen plotseling zich verschijnselen ver toonden, wel geschikt om de kalmte en rust in een huishouden te verstoren, zoo niet voor altijd er uit te verdrijven. 2e Hoofdstuk. De eerste dagen van Juni hadden het ruime park, waardoor de villa van den heer Brückner ■werd omgeven, getooid met keur van bloemen. trokken is met werklieden en materiaal voor den aanleg van den Sïberischen spoorweg. PORTUGAL. De minister van financiën heeft den invoer van buitenlandsche granen verboden van 21 Augustus totdat de voorraad binnenlandsch graan geheel zal zijn verbruikt. Men gelooft, dat de binnenlandsche oogst voor verscheidene maanden voldoende zal zijn. AMERIKA. Uit San Francisco wordt gemeld, dat reeds 50 robbenvaarders gewaarschuwd zijn, dat er opnieuw een Engelsch oorlogsschip in de Behringzee is gekomen, zoodat de Amerikaan- sclie Unie en Engeland aldaar nu elk drie oorlogsschepen hebben. Bijna al de robben vaarders hebben aan de aanmaning om de Behringzee te verlaten nu reeds voldaan. In tijdingen uit Colon van 4 dezer wordt bericht, dat er te Iquique eene geestdrift heerschtf toen het stoomschip Maipo wapens en ammunitie aan de insurgenten bracht, onder anderen 6000 geweren. Een ander stoomschip bracht 2700 geweren en veel ammunitie. SCHIEDAM, 15 Augustus 1891. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de Arnh. Ct. »Het gaat met de samenstelling van het nieuwe ministerie niet zeer vlot, maar toch niet minder vlot dan anders. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de crisis geboren werd uit de verkiezingen van 9 en 23 Juni, dan is het tijdsverloop zonder twijfel lang, maar men vergete niet dat het bezoek van den Duitschen keizer het aftredend ministerie nog een paar weken heeft vlot gehouden; daarentegen is, ten gevolge van omstandig heden, welke 't beter is over het hoofd te zien iu het vertrouwen dat ze niet meer zullen voorkomen, aan eene ernstige oplos sing van de crisis pas luttel dagen geleden de hand geslagen. sHet is niet om het lijstje met namen van toekomstige of gemankeerde ministers te ver lengen dat ik de pen opvat, maar alleen om uwe lezers te doen opmerken, dat men kwa lijk verwachten kan dat een liberaal minis terie in eene vloek en een zucht, zooals men dat noemt, tot stand zal komen. Dit zou niet zijn in het belang van eene ernstige oplos sing. Waarschijnlijk zal er over beginselen tusschen de staatslieden, die uitgenoodigd zijn of nog uitgenoodigd zullen worden, wel geen of weinig verschil van gevoelen bestaan, maar, wil het toekomstig ministerie practisch te werk gaan, dan zal men zich vooraf ter dege hebben te verstaan over een programma van aibeid. Welke hervormingen en regelin gen noodig zijn, weet ieder liberaal zeer goed, althans ieder liberaal, die in de termen valt om in een ministerie opgenomen te Een breed perron van marmersteen verschafte aan de tuinzijde toegang tot bet groote in Italiaan- schen stijl opgetrokken gebouw. Het washalver- wege overdekt met een afdak van zwaar linnen en door breede glazen deuren betrad men het salon van het benedenhuis. Een met een leuning van kunstig gesmeed ijzer voorziene trap voerde naar een lager gelegen groot bloemperk, dat elk jaargetijde pronkte met een schat van bloemen en heesters. Prachtige oranjeboomen stonden ter weerszijden van de trap. Tusschen de bloem bedden waren rustbanken geplaatst, met bosschage omgeven of door slingerplanten ge tooid. "verder op, achter een ruim grasperk, verhieven zich machtige eiken en beuken, die het paik het voorkomen gaven van een base!) en de nog verder gelegen fabrieksgebouwen ge heel aan het oog onttrokken. De heer Biuckner was wegens belangrijke zaken sedert eenigen tijd naar de hoofdstad vertrokken. Het drukke, gezellige verkeer te zijnen huize leed onder zijne afwezigheid niet in 't minst. ■worden. Maar men moet bet ook ééns zijn over de volgorde, waarin de dingen onder nomen zullen worden, en dat vereischt tijd en gezet overleg, ook al is men het met de personen eens, die in een ministerie zullen zitting nemen; zoover is men op het oogen- bük, na een paar weigeringen juist voor de voor dit oogenblik belangrijkste portefeuilles, nog niet. .nDat het schijnbaar lang verloop van de crisis tot allerlei beschouwingen en geruchten aanleiding geeft, is natuurlijk. Zij, die buiten eene zaak staan, achten zich altoos beter op de hoogte dan degenen, die haar zelf behan delen. Maar de loopende praatjes en gevolg trekkingen kunnen ook iets potsierlijks hebben, bijvoorbeeld, toen aan de liberalen verweten werd, dat zij het bewind niet aandurfden. Merkwaardig verwijt, omdat het juist van hen komt, die bij vorige gelegenheden aan de liberale partij altoos te laste legden, oppositie te voeren naar het beginselöte-toi de la pour que je m'y metie. «Dat het overigens niet gemakkelijk valt alle, inzonderheid de militaire portefeuilles te bezetten, ligt in den aard der zaak. De half afgewerkte legerwet draagt daaraan veel schuld. Zelfs van den warmsten voorstander van persoonlijken dienstplicht en andere in de wet-Bergansius nedergelegde, en reeds door de Tweede Kamer goedgekeurde begin selen, kan men kwalijk verwachten, dat hij de geheele legerwet, gelijk ze half aan genomen daar ligt, voetstoots overneemt. Het wetsontwerp is zoo wonderlijk en stel selloos ineengezet, dat men er bijna geen weg in weet dan na dagenlange studie, en den weg vergeet wanneer men die studie niet be hoorlijk onderhoudt. Ik heb al hooren zeggen dat, was ze eenmaal aangenomen, de meeste gemeentebesturen niet in staat zouden zijn haar, voor zoover noodig, behoorlijk toe te passen vanwege de verwarde samenstelling en onbeholpen redactie. Dan zijn er een aantal technisch-militaire bijzonderheden in geregeld, die eigenlijk niet in deze wet thuis behoo- ren, maar in maatregelen tot uitvoering, en waarvan het zeer goed mogelijk is, dat een ander generaal dan de heer Bergansiusof schoon zeer ingenomen met de hoofdbeginse len, het eigenlijk alleen legislatieve dezer wet, daar niet mede instemt. Zoo derhalve, wat ik niet weet en ook eigenlijk niet geloof, bij de Kabinetsformatie gave handhaving van de half aangenomen legerwet als voorwaarde gesteld is, denk ik, dat cog menig generaal de portefeuille van oorlog zal afwijzen om andere redenen dan gebrek aan persoonlijke eerzucht of gemis van de gave des woords. »Aan die voorwaarde van de Kabinetsfor matie sla ik echter, in spijt van de loopende scaquets", geen geloofomdatal was het aanvankelijk stellen van die voorwaarde we gens de bijzondere omstandigheden denkbaar, Bïjna eiken dag verzamelde zich in de salons van mevrouw Biückner eene vroolijke schaar en tot laat in den avond klonken door de schitterend verlichte zalen en in den tuin de stemmen der jolige gasten. Want vrijer en joliger nog was het verkeer, nu de huisheer met zijn gestrengen blik het gezelschap niet over zag. Koenraad Walther was sedert de afwezigheid van den handelsraad niet meer op de villa ver schenen. Hij had zich verontschuldigd door zijne toenemende werkzaamheden en mevrouw had die verontschuldiging met voorname onverschil ligheid doen gelden. Niet zoo onverschillig was Bianca over dit uitblijven. Het deed haar leed, dat hare moeder den jongen man zoo hoog hartig behandelde. Zij gevoelde echter dat hij gelijk had zich thans aan die behandeling te onttrekken en deed geene moeite hem over te halen lot terugkeer op zijn besluit. De zon neigde ter kimme en de drukkende hitte werd vervangen door de koelte en frisch- heid van den avond. De geheele omgeving was ik èn Tienhoven èn Tak te goed ken om niet te weten, dat zij zich op zulk eene inconsti tutioneels en impolitieke voorwaarde met de Kabinetsformatie niet zouden belast hebben. Maar al bestaat de voorwaarde niettoch levert het half aangenomen ontwerp dit be zwaar, dat een nieuw minister het niet kan terugnemen of ingrijpend wijzigen zonder de reeds aangenomen hoofdbeginselen aan eene nieuwe behandeling bloot te stellen, wellicht in gevaar te brengen. «"Voor de gemeentebesturen is het wensche- lijk, dat de crisis nog een dag of tien duurt. Want indien het nieuwe ministerie vóór 21 dezer optreedt, en er nemen hetgeen niet onwaarschijnlijk is leden van de Tweede Kamer plaats in, dan zullen er tot voorziening in de vacatures dubbele stemmingen moeten plaats hebben, een voor de vijf weken die de zitting 189091 nog duurtéen voor het aanstaand vierjarig parlementair tijdvak." In het N. v. d. D. vinden wij een schrij ven uit Argentinië opgenomen, onderteekend door een dertigtal Nederlandscbe landver huizers, waarin een droevig tafereel wordt opgehangen van de ellende, die daar geleden wordt door de Hollandsche immigranten. Slechts zeer enkelen hebben een goede betrekking gekregen, de overigen zijn zonder werk. Soms krijgt er een een karweitje van een paar dagen, doch verdient daarmede een loon, dat gelijkstaat met 40 of 50 cents per dag hier te lande. En met zulk een bedrag is niets uit te richten, daar alles peperduur is. Bedelen of sterven van honger, voor die keuze staan de meesten. Verbetering is niet te verwachten in een land als Argentinië, dat stoffelijk bankroet en, zooals n ai er uiteengezet wordt, tevens geheel geden oraliseerd is. Ten minste GO millioen mensehen zouden ruim kunnen be staan, als niet een handvol roovers alle macht bezat om zich ten koste van de algemeene welvaart te verrijken en allo kassen totaal uitgeplunderd hadden. Er schiet niet anders over dan naar Neder land terug te keeren, doch liet ontbreekt den landverhuizers aan de noodige middelen daartoe. Komt er in Nederland niet op de een of andere wijze genoeg bijeen, om hun den terugkeer mogelijk te maken, dan zijn zeker velen den hongerdood gewijd. Men kan wel éen of twee dagen zonder eten, maar honger is een scherp zwaard. En wat zal er groeien van de kinderen, die daar moeten gaan bedelen Zijn zij ook voor geheel htm leven niet bedorven »Naar wij hooren", zeggen de briefschrij vers, «wordt er in verschillende landen van Europa werk van gemaakt, de menschen van hier terug te halen. In Spanje o. a. zou dit van regeeringswege geschieden. Zou de Nederlandsche regeering in dezen niets kun nen of willen doen? vervuld met balsemgeuren, die uit het frissclie groen der boomen opstegen. Er werd dien avond een groot gezelschap op het kasteel verwacht, Er zou eene soort bal champélre in bet park plaats hebben. Tusschen de stammen dor zware hoornen, die de plaats rondom het buis omgaven, waren festoenen aangebracht, met bloemen omwonden en van lampions voorzien. Aangestoken, gaven zij aan de reeds zoo bekooilijke omgeving een betooverend aanzien. Men kon baar met eenige verbeelding houden voor de woonplaats van eene bekoorlijke fee, eene bloemgodin, die bier haar geurigen, kleuiïgen tempel bad opgeslagen. Die wonderdadige fee zou dan ook wel waken voor het ongestoord genot der feestvierenden en alle vijandige machten, die hot mochten be dreigen, verre houden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6