Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Post en ïelegraphie. dat de heer Cremer geen minister zal •worden. Jhr. mr. C. H. Backer, president der arrond.- rechtbank te Amsterdam, is uitgenoodigd als Nederlandsch rechtsgeleerde op te treden in een grensgeschil tusschen de Italiaansche en Portugeesehe regeeringen. Te Rotterdam noemt men vrij algemeen als opvolger van den heer Veniug Meinesz, als deze tot burgemeester van Amsterdam wordt benoemd, den heer mr. J. van Gennep, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Uit New-York wordt gemeld Een bericht uit Carthagena aan de World meldt dat, blijkens een daar uit Cura?ao ont vangen telegram, de Nederlansche West- Indische overheid beslag heeft gelegd op eene lading oorlogsbehoeften, bestemd voor Haïti. In de heden te Deventer gehouden jaarlijksche vergadering van de »Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond" is besloten dat de volgende jaarlijksche vergadering in 1892 te Schiedam zal gehouden worden. Blijkens eene aankondiging van den raad van administratie der-Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij worden de definitieve bewijzen van aandeel nos. 1500122500, groot f 1000 ieder, tegen inwisseling van de voorloopige bewijzen van aandeel groot f500 ieder, bij de nAssociatie-Cassa" te Amsterdam verkrijgbaar gesteld, van den 18n a.s. af. Dr. W. P. Ruysch heeft voor het komende internationale landbouw-congres in Den Haag rapport uitgebracht over de maatregelen tegen veeziekten. Zijn conclusie isdat de besmettelijke longziekte bij 't vee kan worden uitgeroeid, dat de staat de wijze, waarop het geschieden kan, moet regelen en de toepassing verge makkelijken door verschillende middelen (ver bod van invoer van vee en vee-afval uit be smette landen, scherp toezicht aan de grenzen, verplichte aangifte van alle ziekte- en ver dachte gevallen door den eigenaar, afsluiting van verdachte streken, voortdurend scherp toezicht door staats-inspecteurs, militaire be zetting van besmette streken, dadelijke afma king van alle aangetast of verdacht rund door staatsbeambten tegen schadevergoeding aan eigenaars, verbranding van de aangetaste organen en volkomen ontsmetting van alle stallen in de aangetaste kringen en van be smette voorwerpen door speciale beambten ten koste van den staat). Inenting alleen acht hij minder zeker. Voorts meent hij, dat handhaving van het verbod van invoer van vee, afkomstig uit andere landen, indien de ziekte daar bestre den is zonder inenting, waar geen andere veeziekten heerschen en het veeartsenijkundig toezicht goed geregeld is, langer dan een jaar na de uitroeiing van de ziekte onbillijk en onrechtvaardig is. Een feit, hoe onbeduidend het ook schijnen moge, schrijft het Bat. Hand., mag niet on vermeld blijven, en dat is, dat te Batavia, dus »a la barbe" van de Indische regeering, een geheime opiumkit is ontdekt, of liever geslo ten isnadat in een anoniem schrijven aan den procureur-generaal het bestaan daarvan bericht was. Was het laatste niet geschied, men kan er zeker van zijn dat de kit nimmer ontdekt zou zijn. Men ziet hieruit wat de aanschrijving van het opperbestuur, om in de allereerste plaats tot de sluiting van alle onwettige kitten, de zoogenaamde patoengangs, over te gaan, heeft uitgewerkt. Wanneer zal men toch den moed hebben om voorgoed met de opiumpacht, de bron van tal van ongerechtigheden, te breken en het regiestclsel daarvoor in de plaats te nomen Veel heeft de Indische administratieve macht indertijd moeten hooren, naar aanleiding van de openbaringen omtrent het bestaan dier geheime kitten, maar de volksvertegenwoor diging kan niet volstaan met verwijten en verdachtmakingenwanneer zijdaartoe bij machteaarzelt het kwaad in den wortel uit te roeien. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Zater dagmiddag besloten aan de onderteekenaars van het protest tegen de aldaar gehouden gemeenteraadsverkiezing te berichten, dat er geen wettige gronden waren gevonden om de verkiezing te vernietigen, en keurde daarop de geloofsbrieven van al de nieuwgekozeDen goed. Er waren slechts 10 leden tegenwoordig, waarvan 2 tegenstemden. Vrijdag jl. hebben een zeshonderdtal deel nemers aan de conferentie der christelijke jon- gelingsvereenigingen een bezoek gebracht aan de instelling te Neerbosch. Aan alle bezoekers werd een boekje aangeboden in hunne land taal, op den omslag waarvan liet volgende te lezen was, dat in het Hollandsch luidde: sin het jaar 1863 werd het weeshuis door den heer en mevrouw Van 't Lindenhout op gericht in het geloof, dat God een Vader der weezen is. Het aantal weezen steeg van 2 tot meer dan 1000. God heeft eiken dag op het ge bed al het noodige geschonken. Het totaal der ontvangsten bedraagt meer dan f2,000,000. De kinderen worden gratis opgenomen en de weesinrichting bezit geene fondsen, dan alleen de belofte, dat God een Vader der weezen is." Van Neerbosch begaven de bezoekers zich naar Nijmegen, waar zij de stad en eenige merkwaardigheden bezichtigden. In het Kortenbosch te 's-Hage was Zondag avond een feestje, waarbij een zoon des huizes, J. B., oud 25 jaar, met zijn zwager C. M. over de weigering van M. om jenever te drin ken onaangenaamheden krpeg. B. schold M. voor afschaffer enz., waarop deze hem een klap in het gelaat gaf. Om verdere onaan genaamheden te voorkomen, begaf M. zich met vrouw en kind naar zijne woning in een hofje aan het Westeinde. De vrouw had echter de zuigüesch van het kind vergeten en liep nog even terug, waarop haar man aan den ingang van het hofje bleef wachten. B. ging zich inmiddels verkleeden in zijn daagsche pak, en begaf zich daarop naar zijn zwager. Plotseling, zonder eenige verdere woordenwisseling, haalde B. een mes te voor schijn, bracht M. daarmede een steek toe in de rechterborst, en ging, zonder zich verder om de gevolgen te bekommeren, naar zijne woning terug, waar hij zich nogmaals ver kleedde. Het slachtoffer uitte slechts een paar kreten, waggelde en zakte op een paar meter afstand van zijne woning in elkander. Naar het zieken huis overgebracht, kon de geneesheer slechts den dood van den verwonde constateeren. Tusschen de eerste ruzie en den moord ver liepen ongeveer 20 minuten, zoodat de bewe ring van B., in drift gehandeld te hebben, daardoor zeer onaannemelijk is, M., een braaf oppassend werkman, oud 22 jaar, laat eene vrouw met een kind na. De moordenaar is ongehuwd. De politie trof B. in de ouderlijke woning aan, terwijl hij, op zijn Zondags gekleed, weer uit wilde gaan. Hij werd in arrest genomen en overgebracht naar het commissariaat op de Groenmarkt. In de omgeving van de woning van B. werd eerst het heft van het mes en daarna ook het lemmet op straat gevonden. Het was een klein mes oogen- schijnlijk een aardappelmesje dat óf door den stoot bij het heft was afgebroken óf door B. was afgebroken om het gemakkelijk te kunnen wegwerpen. In de duinen te Seheveningen is gister ochtend gevonden een groote blikken trommel, inhoudende het lijk van een kind. Eene dame te Breda ontkwam Woensdag avond door de tegenwoordigheid van geest van den stationschef aan een wissen dood. Zij wilde eene tweede lijn oversteken, om familie af te halen, juist toen de trein uit Rozendaal het station binnenreed, hetgeen niet door haar werd opgemerkt. Ware de chef niet toegesneld en had hij niet met eigen levensgevaar haar door een forschen ruk naar zich toegehaald, zij zou verpletterd zijn geweest. Vrijdag heeft de arbeider W. S., die te Roermond door zijne vrouw onlangs ernstig verwond werd hij bekwam 16 bijlslagen op het hoofd gezond en wel het ziekenhuis verlaten. De vrouw bevindt zich nog in de gevangenis. Uit Valkenburg (L.) meldt men van Zon dag 16 dezer aan de N. B. Ct. De marechaussee alhier ontving dezen nacht bericht, dat er te Hunnecum, gemeente Nuth (L.)gisteravond om 8 uur eene misdaad gepleegd was op den leidekker Cuijpers, oud 41 jaar, geboren te Haasdal, gemeente Schum- mertdien men met een stuk hout dusdanig tegen het hoofd had geslagen, dat hij reeds te 1 uur na middernacht aan de gevolgen was overleden, terwijl van dezen moord ver dacht werd diens broeder Mathias Hubertus Cuijpers, oud 31 jaar, wonende te Valkenburg, die den vermoorde op gemeld uur uit zijne woning had doen roepen. De brigadier Bauwensreeds met eere bekend om zijne flinke houding bij de arresta tie van den beruchten spitsboef Hendrik Leunissen te Weustenradegaf zijnen man schappen onmiddellijk last om het huis van C. alhier te omsingelenen hedenochtend öm 5 uur werd de verdachte aangehouden. Van een en ander werd terstond de justitie te Maastricht verwittigd, welke later in gezel schap van twee geneesheeren zich naar Hun necum heeft begeven om de lijkschouwing te verrichten. C. was insgelijks daarheen overgebracht en was er bij tegenwoordig. Op de vraag van den officier van justitie tot den vermoedelijken moordenaar gericht, of hij zich schuldig verklaarde aan het hem ten laste gelegde feitantwoordde hij beves tigend en legde volledige bekentenis af. Hierna is hij naar Valkenburg teruggeleid en per tram van 7.10 namiddag geboeid naar Maastricht overgebracht. C. heeft een ongunstig verleden, leefde in onmin met zijne familieen zelfs met zijne vrouw, welke hij onlangs nog met eene revol ver dreigde dood te schieten. Op vermoeden van medeplichtigheid aan dezen broedermoord is Zondag door de mare chaussees te Beek gearresteerd zekere L. Ar- riaans, 19 jaar, leidekker te Haasdal Schimmert. Ook deze beklaagde is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Door de brigade-commandant der mare chaussee te Weert is nabij de Belgische grenzen aangehouden: J. B., uit Arsbeek (Pruisen) wegens ontvoering van de 7-jarige Gertruida O,, uit Issifm. Hij is gevankelijk naar Roermond gebracht. Het kind, dat nog bij hem was, is aan de ouders teruggegeven. 's-Gravcnliage. H. D. H. prinses Eliza beth van Mecklenburg, dochter van den groothertog van Saksen-Weimar is Zondag in de residentie aangekomen en werd aan het station van de staatsspoor verwelkomd door haren vader en gecomplimenteerd door den burgemeester. H. D. II. begaf zich naar Seheveningen, om daar met den groothertog waarschijnlijk nog tot de helft van September te verblijven. In de «Académie de Médecine" te Parijs- heeft dr. Lannelonque mededeeiing gedaan van zijne geneesmethode der tering, bestaande in inspuitingen met cbloorzinkoplossing in de weefsels rondom de tuberkelhaarden waardoor deze weefsels onvatbaar schijnen te worden voor voortwoekering door ver harding. Hij heeft zijne methode ook op andere besmettelijke ziekten toegepast, maar met minder goed resultaat. De exprestrein van Parijs liep gistermorgen te 7 uur tusschen Münchenbucbsee en Zollikofen op een extra trein van den ceintuur-spoorweg, die feestgenooten naar Bern bracht, en op de rails stilstond, teneinde den sneltrein voorbij te laten. Yan den extra trein werden de achterste twee wagens verbrijzeld. 13 reizigers werden daarbij gedood en 60 gewond. Er heerscht te Bern alge- meene verslagenheid en aan de feestelijke stem ming is geheel de bodem ingeslagen. Te Edinburg kreeg een bruid, toen de jong getrouwden afscheid namen voor de huwelijksreis, een toeval en was een uur later dood ten gevolge van bloeduitstorting in de hersenen. Een electrische spoorweg, welke langer zal zijn dan een der tot nu toe bestaande, en in uitbreiding een gewonen spoorweg nabijkomt, zal eerlang in Californië geopend worden. Het eerste gedeelte van den spoorweg zal in October gereed zijn. De »San Francisco and San Mateo Company" heeft reeds de concessie voor de 45 KM lange lijn van San Francisco door de voor steden San Bruno, Millbrae, Ocean View, San Mateo en Belmont naar Redwood City ver kregen. Verder is reeds het verzoek om concessie voor eene verlenging van den spoorweg door de landschappen San Mateo en Santa Clara naar San José, een afstand van meer dan 83 ^KM, gedaan, zoodat de geheele electrische spoorweg eene lengte van 128 KM zal hebben. OEM HAAG18 Augustus. Voor het akte-exarnen in de Hoogduitsche taal, lager onderwijs, is geslaagd de heer M. Woensdregt van Schiedam. De teelt van vroege aardappelen in het West- land heeft zich dezen zomer gunstig onderschei den door een vlotten en voordeeligen handel. Wat in jaren niet gebeurd is, geschiedde thans de Westlandsche aardappelen vonden in Engeland willige markten. In verhouding tot de Jersey aardappel is het Westlandsche product zeer vooruitgegaan, daar dit jaar de verhouding in prijs reeds was als 4 tot 3, terwijl gemeenlijk de eerste vuirn 2-maal zooveel opbrachten. Deze vooruitgang betrof alleen de onder het merk »Westlarid" verzonden aardappelen, welke meer en meer door de buitenlandsche kooplieden ge vraagd worden. Er bleef echter nog een groot gebrek in den buitenlandsche handel bestaan, dat de vereeniging volstrekt niet onbekend is, nl.de verpakking. Deze was ook dit jaar treurig slecht, zootlat de aardappelen, volgens deskundige oogge tuigen, in ontoonbaren staat aankomen. Het is echter geen gemakkelijke zaak hierin op afdoende wijze verbetering te brengen, waartoe reeds pogingen zijn aangewend. Ook de binnenlandsche markten bleven dit jaar voor de Westlandsche aardappelen over 't geheel gunstig gestemd, zoo dat er zeer goede prijzen zijn bedongen. Het weder werkte ontzettend tegen en was oorzaak, dat het beschot over het geheel middelmatig bleefer werd ongeveer 3/8 HL per Rijnl. roe geoogst. Bij dienend weder hadden de telers ge makkelijk 1/2 GE kunnen wroeten, daar de grond ten gevolge van den strengen winter uit muntend werkte, wat duidelijk zichtbaar was aan de struiken, die zeer veel kleine knollen droegen, welke echter, wegens het ongunstige weder, niet voldoende ontwikkelden. Een groote ramp voorde teelt was mede het ongewoon vroeg invallen der ziekte, waardoor de Engelsche markt plotseling gesloten werd. Uit Bern is bericht ontvangen dat de Austra lische koloniën Nieuw-Znid-Wales, Victoria, Queensland, West-Austrulië, Zuid-Australië, Tasmanié, Nieuw-Zeeland en Britsel) Nieuw-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2