Biimenlanflsche Berichten. Rusland en Frankryk noch oprecht noch "diep kan zijn. Het nieuwe Russische geweer zou evenwel in Frankryk worden gemaakt. SCHIEDAM, 19 Augustus 1891. De gemeenteraad zal op Vrijdag 21 Augus tus a.s., des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijn inge komen stukken, waaronder rapport der financ. commissie op de rekening der heel- en ver loskundige instrumenten over 1890, welk stuk is ter visie gelegd, teneinde te worden be handeld onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden, de heeren: D. F- W. Prins. P. Brillenburg, A. Knap pert Lz., II. A. M. Roelants, C. J, Loncq, mr. H. M. C. Poortman en M. C. M. de Groot rekening over 1890 der commissie tot beheer der fondsen van liet voormalige oude-man- nenhuis; rekening over 1890 der commissie tot aankoop en onderhoud der heel- en verlos kundige instrumenten ten behoeve der ge meente; en daartoe betrekkelijk rapport der financ. commissie; adres van C. Gips Az., om eervol ontslag als leeraar in handteekenen aan de middelbare scholen alhier, onder toe kenning van pensioen; en rapport te dier zake van den inspecteur van het middelb. onderwijs; adres van J. en A. van der Schuijt te Rotterdam, houdende klachten over een wederrechtelijken eisch tot betaling van ha vengeld, gedaan aan den gezagvoerder hun ner stoomboot s-Hertogenbosch I; voorstel van burgemeester en wethouders om bij openbare aanbesteding van gemeentewerken den aannemers de verplichting op te leggen de werklieden te verzekeren, tegen onge lukken op het werk bekomen; en verdere voorstellen en mededeelingen. Gedurende de drukste zes dagen van de Rotterdamsche kermis, waarop vele onzer stadgenooten Rotterdam bezoeken, is aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier het volgend aantal plaatskaartjes afgegeven 9 Augustus, enkele reis 46, retour 240. 11 68, d 221. 13 50, 205. •15 s 220, i) 500. •16 sa 290, 864. 18 s 120, 610. 794 2640. Zoodat op genoemde 6 dagen te zamen 3434 plaatsbiljetten werden afgegeven. Het vorige jaar werden op de drukste vijf dagen 3655 biljetten afgegeven. De gewoue audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 22 Augustus a.s, niet plaats hebben. Naar wij vernemen, is heden de voordracht tot benoeming van een nieuw ministerie H. M. de Regentes aangeboden. Mocht H. M. zich daarmede vereenigen, dan kan de benoeming van het Kabinet morgen worden te gemoet gezien. De portefeuille van marine zal niet door den heer mr. E. N. Rahusen worden aan vaard. Meende liet Utr. Dagblad te kunnen ver zekeren dat het nieuwe ministerie gister avond in de Staatscourant zou staan, waarbij het echter geen andere buiten de reeds bekende namen wist te noemen, wij moeten het teleurstellend bericht daartegenover stel len dat. de Kabinetsformatie nog niet ge- reed is. Het is dan ook niet juist, dat de heer Van Tienhoven, die inderdaad Maandag op het Loo is geweest, daar kwam om met de Regentes den dag der eedsaflegging te be palen, zooals in de N. Iiott. Ct. werd be weerd. {7 ad.) De oud-viee-admiraal, oud-lid van de Tweede Kamer, jhr. De Casembroot, geeft in het Vad, het volgende in overweging. Vele ouden van dagen zijn, zegt hij, met mij in ons land overtuigd, dat het, voor welken bekwamen en braven opper- en hoofd officier ook, hoe langer hoe meer onmogelijk wordt in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zooals die nu is en zooals die later worden zal, als militair minister op te treden, noch voor het leger, noch voor de marine. Het is meer dan tijd, dat door eiken Kabi netsformeerder, en nu vooral ook door den hooggeachten mr. Van Tienhoven, het begin sel worde ingevoerd of hersteld, dat militaire wetten, voortaan, door zeer kundige en vaar dige advocaten worden ingediend en verde digd, zoodat deze advocaat-ministers, tegen over de advocaat-leden der Kamer pleitende, het noodige geld uit de schatkist weten te verkrijgen, om èn marine èn leger in staat te brengen Neerlands onafhankelijkheid te handhaven. Omtrent de bewering dat de heerVening Meinesz zou zijn aangewezen tot burgemeester van Amsterdam en zelfs reeds besloten zou hebben ond zoodanige benoeming aan te nemen, schrijft men uit Rotterdam aan liet D.: »De heer Meinesz heeft het hier niet zoo kwaad, dat hij zou verlangen weg te komen, of liever hij heeft het hier zoo goed als een burgemeester eener groote gemeente maar verlangen kan. Hij wordt in hooge mate ge waardeerd niemand, die niet gaarne erkent dat wij in hem een voortreffelijk hoofd der gemeente bezitten, en by den gemeenteraad vindt hij steeds medewerkingtusschen den raad en den burgemeester bestaat de aan genaamste verhouding. Ook zal de heer Meinesz wel weten dat hij hier niet gemist kan wor den. Toen de heer Joost van Vollenhoven als burgemeester zyn ontslag had genomen, was er geen aangewezen opvolger, en bestond er behoefte aan een krachtige hand, om de leiding der zaken te voeren in deze zich snel ontwikkelende gemeente, waar groote dingen tot stand moesten worden gebracht. De keus viel op den heer Vening Meinesz, en zoo ooit de keuze van een burgemeester gelukkig bleek geweest te zijn, dan was het deze. Natuurlijk zijn er wel aanmerkingen te maken op zijn beheer, en ondervindt ook de heer Meinesz, dat het niet mogelijk is, het iedereen en zijn grootvader naar den zin te maken. Ook hij bezit wat de Franschen noe men les défauts de ses qualite'szoobijv.dat hij misschien een al te voorzichtig financier is, wat al te beducht om den ingezetenen aan de beurs te komen. Maar dit alles neemt niet weg, dat de heer Meinesz gedurende de veertien jaren, die hij hier aan het hoofd van het gemeentebestuur heeft gestaan, getoond heeft, juist de burgemeester te zijn, dien Rotterdam in de tegenwoordige periode noodig heeft." De Maasbode zegt, dat de schrijver dezer beschouwing de^ gevoelens vertolkt van de groote meerderheid der Rotterdammers. Wat den heer Vening Meinesz beweegt om zijn betrekking voor die van den heer Tienhoven te verwisselen, zal hij zelf slechts kunnen beslissen. In het te Helder verschijnend Noord- hollandsch Nieuws- en Advertentieblad komt een artikel voor, dat ernstige klachten bevat omtrent de zeewaardigheid van de Sumatra, ons oorlogsschip, dat den Duitsehen keizer bij zijn bezoek aan Amsterdam tot voor de hoofdstad begeleidde. De Tijd vestigt daarop de aandacht. De ramp, die indertijd de Adder trof, leeft ongetwijfeld nog te zeer voort in de herinnering, om 't niet wensche- lijk te maken, dat van bevoegde zijde het ongegronde dier klachten worde aangetoond. Indien hetgeen het Helders che blad omtrent de jongste reis van de Sumatra meldt, ook slechts voor een gedeelte waarheid heeten mag, dan zou het in dienst blijven van dien bodem ten zeerste te betreuren zijn. Te Dordrecht zullen de festiviteiten op den Koninginnedag bestaan in: optocht der schooljeugd, waai bij den bezitters of bezit sters van mail-cars gelegenheid zal gegeven worden met hun opgesierd karretje een prinsesje, prinsje of ander historisch persoontje te vervoeren, in den vorm van een broertje of zusje, met bekroning van het keurigst uitgedoste rijtuigje en onthaling op verver- schingen in de Kunstmin". Des middags is er gymnastïekuitvoering, met medewerking van verschillende turners, alles opgeluisterd door muziek, 's Avonds groot volksconcert met verlichting op het Scheffers- en Stationsplein, Te Zaandam zal de verjaardag van Koningin Wilhelmina gevierd worden met een groot kinderfeest, waaraan 2600 kinderen zullen deelnemen. Reeds heeft zich eene commissie gevormd tot het bijeenbrengen der benoo- digde gelden. De heer C. Oorver van Wessem is eere voorzitter der commissie. Een nieuw borstbeeld van Koningin Wil helmina is vervaardigd in de koninklijke terra-cotta-fabriek te Kopenhagen. H. M. de Koningin-weduwe heeft hare ingenomenheid betuigd met de uitvoering van deze buste en heeft den heer F. L. Welseh Jr., te 's-Her togenbosch agent der fabriek eene be langrijke bestelling doen toekomen. Op een daartoe gedaan verzoek door het hoofd der gemeente Ghaam is door Gedep. Staten besloten, aan hen, die door den hagel slag hunnen oogst hebben verloren, geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van grondlasten te verleenen. Onder de ingeschreven rijders voor de wielerwedstrijden, welke aanstaanden Zondag 23 Augustus te Scheveningen op de Scheve- ningsche wielerbaan zullen worden gehouden, telt men P. W. Scheltema Beduinkam pioen van Engeland opjsafety en tricycle; B. W. Crump, van de sLondon and Catford bicycle club"; M. Echalie, van Parijs, kam pioen van Frankrijk, en J. R. Fockema, van Arnhem. Terder heeft zich ook voor deze wed strijden ingeschreven Pim Kiderlen, die 11. Zondag te Arnhem zijn ouden roem zoo kranig wist te handhaven. Ook onze bekende rijders Adler, Stroet- hoff, C. A. Koning, Ott. Bultman en Rade makers hebben voor de verschillende num mers ingeschreven. In de Maandag gehouden raadsvergadering te Opsteriand werd met 8 tegen 7 stemmen besloten, het nieuwgekozen raadslid R. van Zinderen Bakker (soc.-dem.) niet toe te laten, wijl hij is aannemer van een onderhouds werk voor de gemeente. Een vei'zoek van den gekozene om ontheffing van het nog te ver richten werk bleef zonder vrucht. In de veenderijen van Aengwierden komt de vervening meer en meer in handen van kleine veenbazen, die bij de klijnverkoopingen slechts zooveel koopen als zij persoonlijk be arbeiden kunnen, 's Zomers varen zij met hunne turf naar de kleistreken en ruiien ze dan gewoonlijk in tegen wortelen, uien, rapen enz.die zij bij hunne thuiskomst weder met winst van de hand zetten. Door deze handel wijze komen verscheidene arbeiders tot groo- tere welvaart. Echter heeft ook deze medaille alweder eene keerzijde. Immers, daar veelal het geheele gezin aan deze zwerftochten deel neemt, is daarvan het gevolg, dat de kinderen gedurende een groot deel van tien zomer van alle onderwijs verstoken zijn. Toen Zondagavond de exprestrein van Amsterdam—Den HaagParijs, 6 u. 56 m. het perron te 's-Gravenhage verliet, bemerkte de stationsopzichter, waarnemend stationschef Kolkman, dat de Westinghouse -rem van den Franschen wagen vaststond, zoodat de wielen sleepten. Het gevolg hiervan had kunnen zyn dat de waggon heet geloopen of uit de rails gesprongen was, waardoor dan zeer zeker grooter onheilen hadden plaats gevonden. De heer Kolkman snelde den trein, die reeds in vollen gang was, na, sprong op de loopplank, en, haDgende aan een der portiers, wist hij den haak varijde rem te grijpen en los te trekken, waarna hij weer van den trein afsprong, toen deze een dertig meter uit het station verwijderd was. Onder de merkwaardigste gebeurtenissen uit den laatsten tijd in de diergaarde van Natura Artis Magistra te Amsterdam behoort zeer zeker de geboorte van een jongen echten zebra (Equus Zebra), een te zeldzamer feit, omdat nog geen enkele zoölogische tuin zich hierop kon beroemen. Het fraaie, sierlijk ge bouwde dier werd zoo trouw en met zoo groote moederlijke zorg bewaakt, dat men het raadzaam geacht heeft ze beide, om misschien ongelukken te voorkomen, eenigen tijd opge sloten te houden, zoodat zij voor het publiek onzichtbaar waren. Langzamerhand aan de tegenwoordigheid van mensehen gewoon ge raakt, zijn zij thans, wanneer de weersgesteld heid het toelaatin een der buitenperken on der de bibliotheek, waar het vroolijke dier niet weinig de aandacht trekt. Evenzeer hoogst zeldzaam, zoo niet eenig, is de geboorte van vier gevlekte buidelmar ters (Dasyurus viverrinus); uit Australië: twee lichtbruine en twee zwarte, beide met witte vlekken geteekend. Het gebouw in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam, door het Leger des Heils ingericht voor hen die zonder dak op straat zwerven, zal den In September geopend worden. Men meldt "uit Apeldoorn Zekere W. kreeg van een buurman V. een kalf, dat plotseling gestorven was. Bij het ontdoen der huid bekwam hij eene kleine wond aan de hand. Na verloop van korten tijd zwollen hand en arm onrustbarend op. De vrouw, die het vleesch in een kuip had bewaard, haalde er eenige dagen later iets uit, had echter ook een klein wondje aan de hand en onderging hetzelfde lot als de man. By beide is bloedvergiftiging in lievige mate geconstateerd. (Z. Cé.) Aan de halte de Zwaanspreng, nabij Apeldoorn, viel Maandag de seimvachter M. van een in beweging zijnden zandtrein, met het treurig gevolg, dat een zijner beenen nagenoeg werd afgereden. Bij aankomst te Apeldoorn miste men den man, waarop terstond een locomotief den weg terug reed en de ongelukkige in beklagenswaardiger! toestand werd gevonden. De spoor weg wachter P. F., aan wachthuis no. 42 onder Weerd, is Zondagavond door den personentrein van Antwerpen, die te 9 uur 32 min. te "Weerd aankomt, overreden. Het hoofd werd van den romp gescheiden en armen en beenen werden verbrijzeld. De heer Harold jMickman te 's-Hage schrijft in de Avondpost een artikel, waarin hij liet publiek waarschuwt voor de praktijken van den wonderdokter Sequah, sliet was," schrijft genoemde heer »in 'tjaar '1889, dat ik dien Sequah het eerst leerde kennen, en wel te Glasgow, in Schot land. Daar had hij groot succes. In den winter van hetzelfde jaar trof ik hem weder in Edinburg aan, waar hij door de studenten van de Waverley Market werd verjaagd. Sedert «r

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2