JBiïiiteiilandsche Bericliten. R U M E N I E. Luidens het gisteren verschenen bulletin is de toestand der koningin niet verbeterd. Hare Majesteit is zwak en de koorts houdt aan. ASESIIA. Uit Lima wordt van 24 dezer gemeld Het Kabinet is afgetreden, na antwoord gaiïgigerd te hebben op de in den Senaat gedane interpellaties over de poging tot opstand op 3 December jL Het nieuwe Kabinet bestaat uitJustiniano Borgono voorzitter en oorlog; Juan Elmore, buitenl. zakenZerra, binnenl. zakenSerpa, justitie Carbajol, financiën. Balmaceda heeft al de troepen in de pro vincie Valparaiso naar de hoofdstad ontboden. Vier duizend man gouvernementstroepen, te Coquinibo gestationneerd, hebben bevel ge kregen om tegen Iquique op te rukken. Aan de New-York Herald wordt uit Val paraiso van Maandag bericht, dat het gevecht aan het strand te Venadelmar Zondag werd gestaakt door de duisternis, voordat het tot een beslissend resultaat was gekomen. De strijdende partijen namen heden rust, maar de hoofden stelden pogingen in het werk om de partijen weder aan te moedigen. Gisteren deden de Congressisten herhaaldelijk een aanval op de troepen der regeeringspartij, maar zij werden teruggedreven. Een groot bloedbad was het gevolg van dezen strijd. Bij het aanbreken van den dag dacht men dat het gevecht zou worden vernieuwd, maar de beide legers hebben dusdanig ge leden, dat geen hunner offensief kan optreden. De Congressisten sneden den spoorweg SantiagoSalto af. Te Valparaiso was het gisteren rustig. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Door den afgetreden minister van oorlojg is bij de Tweede Kamer, onder dagteekening van den 19n Augustus, aanhangig gemaakt eene wetsvoordracht tot wijziging van Hoofd stuk VIII (Oorlog). Zij strekt tot verhooging van een aantal artikelen betreffende de pro vinciale staven, oflicierstraktementen voorde infanterie, cavalerie, artillerie en geniede voedingsmiddelen van de menages voor den troep, de fourages, het militair onderwijs, het kampeeren van troepen, de huur van gebouwen voor k^zerneering enz., oefeningen van milicien-verlofgangers en het wapen der marechaussees. De verschillende verhoogingen worden ge deeltelijk gedekt door vermindering van eenige posten, welke laatste nog wordt overtroffen door eene som van f 88,680. Ook vanwege den afgetreden minister van marine is eene suppletoire begrooting inge komen, waarbij het eindcijfer van het hoofd stuk evenwel onveranderd blijft. De aanvulling betreft: kosten van over plaatsing bij het auxiliair eskader in Indië -kosten buitenslands gemaakt voor herstel van schepen, den bouw van het projectielenma gazijn te Amsterdam (f72,520), transport kosten voor officieren en minderen en kosten der kust- en oeververlichting. Het gezamenlijk bedrag der verhoogingen beloopt f188.870, met welk cijfer evenwel kan worden vermin derd de post voor aanbouw van schepen bij particulieren, ten gevolge van de vertraging die in den aanbouw van de schepen Koningin Wilhelmina en Keinier Claeszen is ontstaan. SCHIEDAM, 28 Augustus 1891. Door burgemeester en wethouders is tot ambtenaar, belast met de beteekening van stukken, betreffende de vervolging tot invor dering van de plaatselijke belastingen, be noemd, in plaats van den heer ,T. G. Fuchs, de heer A. Koper, tweede beambte ten kantore van den gemeente-ontvanger. In eene gisteren te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken der Hol- landsche maatschappij van landbouw werden tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering der maatschappij, die op 12 Sep tember e.k. te Alkmaar zal worden gehouden, gekozen de heeren H. de Bie en W. A. Viruly Verbrugge, beiden te Rotterdam, en tot hun plaatsvervanger de heer P. Loopuyt te Schiedam. Gistermiddag, met den trein van 5.12, arri veerden ten paleize Het Loo de vorst van Waldeck-Pyrmont met gemalin en jongste dochter Elizabeth. Het verblijf ten paleize zal tot 30 dezer duren. Nogmaals wordt verzekerd, dat omtrent een bezoek van de beide Koninginnen aan het Berlijnsche hof niets bekend of bepaald is, wat de Duitsche bladen ook zeggen mogen. Men mag ook wel als zeker aannemen, dat het be zoek in dit jaar niet gebracht zal worden. Bij kon. besluit is bepaald: lo. dat de generaal-majoor J. W. Bergansius, afgetreden minister van oorlog, gerekend van 21 Augus tus jL, geacht zal worden te behooren tot den staf der artillerie; 2o. dat die opperofiïcier ter beschikking zal zijn van den minister van oorlog. Naar de medaillons, door Bart van Hove te maken van de beide Koninginnen, zullen de medailles voor tentoonstellingen en de nieuwe munt worden geslagen. Dat de Standaard niet veel goeds in het opgetreden Kabinet zöu vinden, was te ver wachten. Zij gaat zelfs zoo ver om te beweren, dat waaneer men in Juni de optreding van den heer Van Tienhoven had kunnen voor zien, de geheele liberale partij zou zijn uit eengespat Voor Tak is zij beducht, omdat hij vroeger lid is geweest van het Kabinet- Kappeyne. Smidt heeft eene studie over kerk en staat geschreven, die niet angst en vrees de vrienden der hervormde kerk moet ver vullen. Alleen Van Dedem heeft het nog niet geheel verbruidde Standaard koestert de «hope", dat hij voor Indië niets bederven en iets goeds zal tot stand brengen. Aan het slot van haar artikel maakt zij de volgende opmerking «Van wat naar het «democratische" ook maar zweemt, hebben deze stuurlieden een bartgrondigen afkeer. Ze zijn, Lely uitge zonderd, vertegenwoordigers van de periode der satis/aits, die achter ons ligt; maar missen alie gemeenschap met de sociale be weging, die* thans het hart der volken heeft ingenomen. Politiek gesproken, houden ze onze staat kundige ontwikkeling dus op, en kunnen, ook al trappen ze het wiel van staat, dat de vonken er bij afvliegen, ons niet anders dan een periode van stagnatie doen intreden. Aan velerlei mogen ze de hand slaan, maar de politieke ontwikkeling brengen ze niet verder." Als «het democratische" ook naar de mee ning van de Standaard de politieke ontwik keling moet brengen, waarom worden dan door de Standaard bij voorkeur adellijke heeren tot volksvertegenwoordigers aanbe volen? Zou die bevordering van »het demo cratische" te verwachten zijn van de baronnen Mackay, Van der Borch, Van Dedem, De Geer, Schimmelpenninck, Van Wassenaer, en de jonkheeren Van Asch van Wijck, De Savornin Lobman en graaf Van Bylandt? Wij weten wel dat de Standaard gaarne zich democratische allures geeft, maar als het op daden, of kiezen, aankomt, dan houdt ze zich tocli bij hen, van wie de democratie niets te wachten heeft. Aan hare verzuchting is dus niet veel te hechten. AnihCt) Naar de Avondpost verneemt, heeft de heer P. Caland, hoofd-inspecteur van den waterstaat, eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. Ook een ander hoofd-ambtenaar bij het departement van waterstaat moet voornemens zijn ontslag aan te vragen. Niettegenstaande het bestuur der liberale centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Emmen bij den heer mr. H. J. Smidt er op had aangedrongen ondanks zijn ministerschap het district als Kamerlid te blijven vertegen woordigen, heeft de minister gemeend zich niet herkiesbaar te moeten stellen. Uit Rotterdam schrijft men aan het N. v. d. _D. «Nu mr. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, minister is geworden, treedt natuurlijk de vraag opwie als burgemeester zijn plaatsvervanger worden zal. De aange wezen persoon was in dezen natuurlijk de heer Vening Meineszburgemeester van Rotterdam. Wij weten niet of deze zich daarvoor zal laten vindeij. Zeker is er zeer veel wat hem er toe zou kunnen brengen een eventueel aanbod aan te nemen, maar wanneer we aan de andere zijde in aanmer king nemen, hoezeer het steeds zijn streven ïs geweest Rotterdam zoodanig in eer en aanzien te doen toenemen, dat het Amster dam, zoo niet voorbij, dan toch zeker ter zijde streeft, ja hoe hij daarin in de eerste plaats zijn persoonlijke eerzucht heeft ge steld, als men weet hoe dit door Rotterdam wordt op prijs gesteld en hoezeer hij zich daarvoor de algemeene achting heeft ver worven, waarlijk dan is er ook veel, dat ons doet gelooven, dat de heer Vening Mei nesz niet gemakkelijk zal zijn over te halen, dat Rotterdam thans in den steek te laten, om zich aan de belangen van Amsterdam te gaan wijden, en daardoor als 't ware voor een deel weer af te breken, wat hij met zoo schitterend succes heeft opgebouwd." In de Haagsche Courant maakt de heer C. A. Vaillant eenige opmerkingen omtrent het spoorwegverkeer in ons land en zegt o. a. «Nabij Lochem viel kort geleden een déraillement voor ten gevolge van het noode- loos laten rijden van een sneltrein over kromspoor. Ettelijke keeren daags wordt hetzelfde onheil verwacht tusschen Zwaluwe en de Moerdijk-brug, waar alle reizigers de gewaarwording krijgen, als werden ze als een kaartspel door elkaar gegooid. En dat geschiedt met- treinen, die (zooals de snel trein van 6.56 uit Brussel) de vaart van een «éclair" hebben, 't ls waar, somtijds remt de machinist, en in dat zeldzame geval is de schok geringer. Docli en hiermede kom ik tot een derde punt van aanklacht «Ben ik wel onderricht, dan bestaat nog altijd liet premiën-stelsel op het kolenver- bruik. Dat wil zeggen, dat de machinist wordt beloond, naarmate hij minder kolen verbruikt. Dat wil alweder zeggen, naarmate hij minder voorzichtig rijdt, maar steeds de machine onder vollen stoomdruk houdt en den trein er aan waagt. De machinist wordt gesteld tusschen het belang zijner beurs en dat van de aan zijne leiding toevertrouwde reizigers." Zaterdag is in den tuin van Artis te Amsterdam het gedenkteeken onthuld ter nagedachtenis van dr. G. F. Westerman, den stichter en gedurende meer dan eene halve eeuw directeur van de instelling. Het bestaat uit eene zu:l van zeven meter hoogte, van Luxemburgschen steen. Aan den voet van de voorzijde der zuil ziet men een genius en een leeuw, heide levensgroot. Dat vrouwebeeld wijst met de rechterband op den koning der wouden, als wilde zij zeggen, dat de natuur is de lees- meesteresse der kunst. Aan de zuil zijn op het midden vier vak ken aangebracht, te midden waarvan op de voorzijde een bronzen medaillon prijkt, dat een uitmuntende gelijkenis geeft van den ontslapenewelk medaillon gedekt wordt door een lauwerkrans, den stichter dooreen schoon vrouwebeeld boven het hoofd ge houden. Aan de linkerzijde zijn de namen van Westerman, Wijsmuller en Werleman, de drie stichtersaangebrachten rechts de woorden Kon. Zoöl. Gen. «Natura Artis Magistra". Op de punt van de zuil prijkt de ver gulde arend als beeld van kracht en energie. Het monument is ontworpen en uitgevoerd door den heer Bart van Hove en getuigt van zijn talent. De gedenkdag van Groningens ontzet zal 28 dezer op de volgende wijze gevierd worden. 's Morgens 11 uur. Muziekuitvoering op de Groote Markt; te 12 uur. Opening van een zomerkermis's nam. te 2Va uur. Groote harddraverij, om prijzen van f 400, f 200 en 4 premiëu van f 25benevens een kunstvoorwerp aan den pikeur, wiens paard in den kortsten tijd de baan aflegt; 's avonds te 10 uur vuurwerk. Door de Harmonie wordt van 2—4 eene matinee musicale en van 7Va tot 12'/s uur buitengewone muziekuitvoering gegeven. Zondag 11. overleed te Amsterdam in den ouderdom van ruim 83 jaar de kunstschil der J. R. Thijssen, die, vooral door zijne kennis van oude kunst en antiquiteiten, een welverdienden naam had verkregen. In zijne nalatenschap bevinden zich dan ook nog schilderijen van oude meesters en zeldzame kunstvoorwerpen. Van den excursie-trein, dien de spoorweg maatschappij MechelenTerneuzen Zondag van Brussel en tusschengelegen stations naar Vlissirrgen deed loepen, werd door ruim 350 personen gebruik gemaakt. Meer en meer wordt de aandacht geves tigd op de handelingen van Sequah, den te Rotterdam vertoevenden wonderdokter, wiens ware naam is: Charles Davenport, Engelsch onderdaan. Vanwege de «Vereeniging tegen de kwak zalverij" wordt ons medegedeeld, dat de Sequah's olie bestaat uit twee deelen vette olie en een deel terpentijn, vermengd met eenige druppels van andere, sterk riekende, vluchtige oliën, en dat de Prairie-flower ia hoofdzaak niets anders is dan een aftreksel van rhabavber met water en potasch. De beide geneesmiddelen van Sequah zijn dus niets bijzonders. De vereeniging tegen de kwakzalverij heeft, naar wij vernemen, alle inlichtingen bijeen gegaard, om het ware licht op het bedrijf van Sequah te doen vallen, en zal tot dat doel een Sequah-nummer van haar maandblad uitgeven, welk nummer gratis wordt toege zonden op aanvrage bij den voorzitter der vereeniging, mr. L. Zegers Veeckens, notaris te Amsterdam, De werkzaamheden aan de Keulsche vaart, onder de gemeente Gorinchem, Uvorden bij zonder krachtig voortgezet. Een der groote schutsluizen is afgewerkt, terwijl aan de andere krachtig de hand wordt gelegd, zoo dat men betrekkelijk spoedig de verbinding met de Merwede kan te gemoet zien. Op het landgoed »'s Heeren Loo", een schoone buitenplaats te Ermelo, omgeven door dennenbosschen, gelegen in de onmiddellijke nabijheid der Zuiderzee, is in den aanvang dezes jaars een gesticht geopend voor idioten en achterlijke kinderen. Reeds thans moet aan deze inrichting een

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2