{reveilüe en MoWimereiiile pita Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Post en ïelegraphie. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Sto(ielijk Jfieuws. belangrijke uitbreiding gegeven worden, en aangezien het bestuur het paviljoenstelsel het meest gewenscht achtte voor de opvoeding van idioten, wordt een tweetal paviljoenen bijge bouwd, het eene voor mannelijke, het andere voor vrouwelijke patiënten. Patiënten uit alle standen en alle gezindten worden opgenomen. De inrichting draagt een geneeskundig paeda- gogisch karakter en is dientengevolge onder worpen aan het staatstoezicht op dergelijke stichtingen. Aan het hoofd der inrichting staat de heer F. Kortlang J.Ezn., te Ermelo, die dezer dagen een belangrijk werk over idiotis- mus het licht deed zien bij den uitgever K. Ie Cointre, te Middelburg. De geneeskundige behandeling van de patiënten is toevertrouwd aan dr. H. M. Numans, arts te Harderwijk. Belangstellenden is een bezoek aan »'s Het ren Loo" zeer aan te bevelen. Op den Loosdui.isehen weg heeft een hevige botsing plaats gehad tusschen een locomotief van de Westlandsche stoomtram en een personenwagen. Door het breken van de koppeling liep de wagen op de locomotief, nadat op het signaal van den conducteur de machinist gestopt had. De passagiers werden over en door elkaar geworpen en sommigen door de ruiten gedrongen, terwijl eene vrouw op den weg werd geslingerd. Ernstige onge lukken hadden niet plaats. De rijtuigen werden zwaar beschadigd. Het plotseling sterven van een vijftienjari gen knaap bracht de bewoners van eene der dwarsstraten in de Jordaan te Amsterdam in rep en roer. De knaap, zoo vertelde men, had muizentarwe ingenomen, in zeer groote hoeveelheid, en daardoor een einde aan rijn leven gemaakt. De behandeling die bedoelde knaap, aldus luiden de geruchten, van zijn stiefmoeder en zijn eigen vader moest ondervinden, liet heel wat te wenschen overtelkens werd hij door een van beiden geslagen. Nu schijnt bedoeld knaapje niet tot de aller- braafsten behoord te hebben, want van hem werd verteld dat hij n. a. een deel van zijn weekloon 7 stuivers er doorgelapt had. Juist deze laatste daad was oorzaak van zijn ongelukkigen dood. Uit vrees voor de gevolgen van zijne handeling durfde de jongen niet thuis komen en heeft hij zich ten slott, in een vlaag van wanhoop, vergiftigd. Toen de ongelukkige jongen begraven werd, wilden de buren den vader te lijf, zoodat de politie handelend moest optreden, om hem te beschermen. {Echo.) Op de Neordzee werden eenige blazer schuiten van Tessel overvallen door storm achtig weer, waardoor de zee ia geweldige beroering werd gebracht. Doordien de kleine vaartuigen groot gevaar liepen vol te slaan of te worden omgeworpen, poogden de visschers door het storten van olie de woede der golven te temperen. Dit gelukte volkomenzoodat men veilig bet zeegat van Terschelling be reikte, juist toen de voorraad olie was uitgeput. Op den tramweg Deventer—Borkelo zag, bij een kromming ter hoogte van Laren, de machinist Bouwers een man dwars over de rails liggen. Hij remde krachtig en slaagde er in de machine te stoppen. Bij onderzoek bleek dat de man smoordronken was. Aan den machinist werd door den directeur Lefëbre een eervolle vermelding en een grati ficatie uitgereikt voor zijn groote opmerk zaamheid, waardoor een ongeluk is voor- komen. Te Meppcl en omstreken is de waterstand thans buitengewoon hoog en reeds 80 duim boven peil. Alle laag gelegen landen rijn ondergeloopen. Te Utrecht heei scht ongerustheid over het lot van den heer A. Stok, directeur .der Utreclitsche lanclbouwbank. Op 8 Augustus jl. heeft hij de gemeente verlatenmet het voornemen een week op reis te gaan, en sinds dien dag is niets meer van hem ver nomen. De directie heeft zich overtuigd, dat hij zijne zaken, de Bank betreffende, in de beste orde heeft achtergelaten. Men heeft grond om te veronderstellen, dat hij omge komen is bij de groote spoorwegramp bij Brienne. Door den raad van commissarissen der bank is, in afwachting van een nader besluit, mr. D. Bastert, advocaat te Breukelen, uit- genoodigd tijdelijk als directeur der bank op te treden. {Avondpost.) Door den sneltrein van Venlo is Haandag avond te 14 uur, aan het station Beek, een wegwerker overreden en geheel verpletterd. Te Saeffelen, nabij Echt, is een bierbrou wersknecht in een ketel kokend bier gevallen. Hij is, alhoewel onmiddellijk daaruit gehaald, aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Maassluis. De opening van den spoor weg heeft ten gevolge gehad, dat de stoom boot-maatschappij, varende tusschen deze ge meente en Rotterdam, haar tarieven aan zienlijk heeft verlaagd en retourkaarten voor een maand verkrijgbaar heeft gesteld. Moge de opening van den spoorweg met kalmte zijn gadegeslagen, een feit is liet, dat hier de gelegenheid genegenheid maakt; er wordt van de nieuwe verbinding een zeer druk ge bruik gemaakt. Met den bovenbouw van de spoorbrug over de haven is een aanvang ge maakt. (D.) 's-Hertogrenbosch. Het adres, aan H. M. de Koningin-Regentes gericht, luidt aldus: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen rustige ingezeten burgers van 's-Hertogenbosch, die de plaats gehad hebbende ongeregeldheden en baldadig heden ten zeerste betreuren en wien het steeds eene eer zal zijnde wetten des lands en het g e z a g in zijne verschillende afdeelingen te eerbiedigen dat zjj in den avond van 20 Augustus jl. met verontwaardiging getuigen zijn geweest van een allerbrutaalst optreden van den com missaris van politie Van Goor, waardoor de grondwettige rechten van vrijheid van domi cilie enz. zijn geschonden dat zij bovendien de volle overtuiging heb ben, dat voornoemde persoon geenszins ge schikt is, als commissaris van politie, het hoofd der politie ter zijde te staan, voor de goede orde te waken en wanorde te voor komen, omdat zijn persoon, met zijn verleden, elk oogenblik eene meest naaste oorzaak is van wanorde, daar het gevoel des volks voor recht, billijkheid en goede manieren door zijn persoon ten zeerste geschokt wordt. Redenen waarom zij Uwe Majesteit eer- biediglijk verzoeken, in het belaDg der goede orde, den commissaris van polite Van Goor te ontslaan. Een Russisch officier, die een aantal jaren in Japan heeft doorgebracht, deelt in eer, te Kroonstad verschijnend blad mede, dat bijna de gebeele aristocratie van Japan geneigd is, den protestantschen godsdienstvorm te omhelzen, en dat men alleen wacht tot de mikado het voorbeeld geeft, om dien godsdienstvorm aan te nemen. Al de brieven en papieren van de onlangs overleden gravin Von Ilacke, eerste hofdame van wijlen keizerin Augusta, zijn op last van de Duitsche regeering die in dergelijke zaken onbeperkte macht schijnt te hebben in beslag genomen. Die papieren moeten een aantal poli- tieken bijzonderheden bevatte, welke de regeering niet bekendgemaakt wil hebben. De gravin had, evenals de oude keizerin, een antipathie tegen Bismarck en andere vooi name personages. liet internationaal congres ter bespreking van arbeiders-ongelukken zal te Bern den 21 n Sept. geopend worden en tot 25 Sept. duren. In verschillende plaatsen in het centrum van Portugal zijn aardbevingen waargenomen, die hevigen schrik onder da bewoners, maar geen schade veroorzaakten. Ook in Italië zijn aardbevingen waargenomen. Op het eiland Martinique heeft een cycloon gewoed, die ontzettende gevolgen heeft gehad, niet alleen wat de schade betreft, die zij aan gebouwen heeft veroorzaakt, maar ook wat de menschenlevens aangaat die er door verloren zijn. Volgens een telegram uit Fort-de-France aan de regeering zouden te Saint-Pierre 34 personen gedood zijn, te Morne-Rouge 28, te Saint-Joseph 20, te Franfois 22, te Robert 28, te Ducos 18, enz., om niet van de gewonden te spreken. Met ziet uit deze opgave, dat de cycloon zich ontlast heeft over liet geheele eiland. Te Ducos zijn slechts vier hnizen overeind gebleven. Men vreest in Fiankrijk dat liet aantal dooden nog veel grooter zal zijn dan in het offi- cieele telegram is opgegeven want wegens het afbreken der gemeenschap van een groot deel des eilands met da hoofdstad, ontbreken te Fort-de-France nog tal van berichten. De heer Etienne, onder-secretaris van staat voor koloniën, heeft aan den gouverneur van Martinique een telegram gezonden, waarin hij hem de verzekering geeft van de zorg der regeering voor de ongelukkige bevolking des eilands. Hij noodigt hern uit de som op te geven, die hij noodig acht om in de eerste behoeften te voorzien. Van Guadeloupe en de nabijgelegens Engel- sche eilanden is alvast vooreerst hulp gezonden. De cycloon hield 4 uur aan. Fort-de-France is zoogoed als geheel verwoest. Maandag waren reeds 250 dooden herkend. Een nader bericht meldt dat het aantal dooden, 340 bedraagt, ongerekend de zeelieden van de schepen, die in de havens en in den omtrek van het eiland vergaan zijn. 'ii" i 1 i in i - i i i —i m {Onder het afdrukken). Met de tram, die hedenavond te 7 uren van hier naar Rot terdam vertrok, is een ernstig ongeluk ge beurd. Even voorbij het Roode Hek sprong de locomotief, in volle vaart zijnde, met de wagens uit de rails doordien, naar men zegt, de machinist te wild reed en liep in de richting van de sloot, waar de locomotief omsloeg; van den eersten wag gon werd het balkou geheel vernield en de ruiten verbrijzeld. Een der passagiers die zich op het balkon bevond heeft een been breuk bekomen, hem werd door de genees- heeren De Bruijn en Van der Sman, die tijdig plaatse waren gekomen, hulpver leend, terwij L verscheidene andere passagiers verwondingen aan het gezicht bekwamen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslich- ting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 29 Augustus, des morgens ten 7 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het Fransche postbestuur te Tananariva (Madagaskas) zal eerstdaags bijzondere postzegels laten maken, welke alle kans hebben, zeldzaam heden te worden. Deze uitgifte van nieuwe postzegels geschiedt namelijk alleen om in het oogenblikkehjk gebrek aan postzegels te voorzien en zal niet herhaald worden. In het noordwesten van Noord-Brabant is het fruitgewas dit jaar vrij gunstig. Peren zijn er veel, appelen minder, maar tocii zal de hoeveel heid niet tegenvallen. Van de "-teenvruchten zijn het voornamelijk de abrikozen, waarvan de op brengst boven verwachting is. Wegens het ongunstige weder zijn de vruchten klein gebleven; ook heeft de wind er vele doen aft allen. In de zitting der arrond.-rechtbank te Rotter dam van gisteren werd veroordeeld W. J. v. O., ios werkman te Schiedam, wegens mishandeling, tot 3 dagen gevangenis. De schoenmaker Van Baardwijk, beschuldigd van een liedje, beleedigend voor den commissaris van politie te 's-Bosch, te hebben vervaardigd en verspreid, werd gisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld tot eenegevangenisstraf van 2 maan den. Nog meer liedjes moeten door hem vervaar digd en verspreid zijn. VLAARDINGEN. Voor rekening van de Nederl. maatschappij sde Noordzee", tot uitoefe ning der zeevisscherij, directeuren de heeren P. en H. Kikkert, is gisteren op de werf van de scheepsbouwmeesters gebr. Van der Windt de kiel gelegd van een logger, genaamd Gevers Dei/noot, besterad voor de voorjaars- en haring- visscherij. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 8 schepen, gezamenlijk aanbrengende 2136 ton haring. PERNIS. De berichten van de sloepen, uit zee ontvangen, luiden niet ongunstig. De gemid delde vangst, voor zoover bekend, is 3t/2 ton per schot. De mai ktprijzen der zoutevisch zijn thans echter niet hoog. KRALINGSCllE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter maikt aangevoerd 172 zalmen, die de kleine voor f 0.70 en de groote voor 1. per l/2 kilo werden verkocht AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 78 zalmen, die voor 70 a 90 cents per Vs kilo werden verkocht, en 224 St.-Jacobzalrnpjes, die 60 a 80 ets. per Vs kilo opbrachten. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente zijn van 17 tot 23 dezer gevangen en aan de vischmarkt alhier verkocht: 25 zal men tegeii 70 a 80 ct. per t/s kilo. GOR1NCHF.M. De vorige week zijn in liet vischwater dezer gemeente gevangen en ter markt alhier aangevoerd 22 zalmen, die voor 62 a 88 cents per kilo werden verkocht. Ned.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Landsmeer (toez.) ds. H. Fortuin, te Meerkerk. Bedankt: voor Numansdorp door ds. S. Verhoeff, te Eemnes-Binnen voor Schraard door ds. H. Limpets, te Stavorenvoor Wouterswoude door ds. W. Hoekzema, te Bui um voor Dordiecht door ds. J. G. Steenbeek, te Weespvoor Valkenburg door ds. Ulfers, te Zelhem, Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Waardhuizen de heer E. Bosman, cand. te Hoogeveen. BURGERLIJKE STAND. Geboren25 Augustus. Petronella, doch ter van A. C. van Spijk en H. de Vries, Singel. 26. Abraham, zoon van A. van der Schalk en A. van 'Kempen, Broersrest. Gehuwd26 Augustus. C. C. Steens en G. H. Geeratz. A. van Vliet en P. E. Daane. A. Driessen en T. C. de Kok. H. ,T. Koevermans en C. M. Brökling. Verkocht: 26 Augustus 1891, Notarissen Va.n Wijngaarden en Nolex te Rotterdam en W. J. A. Roldanus. Een bouwmanswoning met koe- en paarden stallen, schuur, huizen, erf, werf, weiland, weg als weiland en watering, alles staande en ge!fr^ gen te Schiedam, in de polders 's-Graveland en Nieuwland, nabij den Hollandschen ijzeren spoor weg, groot 3 hectaren, 11 aren en 6 centiaren, in 3 perceelen. Twee huizen met drie schuren, open grond en erven, wijk B, no, 77, groot 7 aren, 36 centi aren, in veiling f700. Verkocht voor f1200. Een bouwmanswoning met schuur, open grond en erven, bonevens 2 perceelen uitmuntend wei land, wijk B. no. 81, groot 2 hectaren, 90 centi aren. in veiling f8400. Daarvoor vei kocht. Twee huize», twee schut en en vier stallen

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3