Vrijdag 28 Augustus. A°. f891. N°. 7830. ij f - e n -veer t'rgf s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. uiïgëvërTT odé. Buitenlandsclie Berichten. Biniicnlandsclie Berichten, F R A N K B IJ K. Naar thans verzekerd wordt, heeft de admi raal Gervais een door den Russischen gezant te Parijs opgesteld stuk naar Petersburg overgebracht, dat uitsluitend betrekking heeft op Ghina. De beide mogendheden moeten daarin zijn overeengekomen dat, wanneer een barer, ten gevolge van verwikkelingen in China, geen gebruik zou kunnen maken van liare kolenstations, de andere mogendheid hare eigen stations ter beschikking van de eerste zal stellen; dat ingevaleeneromwen teling in China elk der beide mogendheden een kordon van troepen langs de grenzen, resp. van Tonkin en Siberië, zal trekken, en dat Frankrijk zich niet tegen de uitbreiding der Grieksch-orthodoxe, Rusland zich niet tegen die van de Roomsch-katholieke leer in China zal verzetten. De strijd tusschen vrijhandelaars en protec- tionisten, die bij de behandeling van het douane-tarief in de Kamer met de nederlaag der eerstgenoemden is geëindigd, schijnt nu in den vorm van redevoeringen te worden voortgezet bij de landbouwfeesten. welke op verschillende plaatsen worden gevierd. Te Saint-Dié heeft de heer Méline, het bekende hoofd der protectionistische partij, de loftrom pet gestoken over het stelsel van beschermen de rechten, en het verderfelijke van het vrijhandels-systeem uiteengezet. Zelfs sprak de heer Méline bij die gelegenheid de hoop uit, dat de Senaat bereidwilliger zal bevon den worden dan de Kamer, op die enkele punten waarin de protectionisten bij de beraadslagingen over het tarief hun zin niet sekreten hebben. Men zou hieruit kunnen opmaken dat het parlementaire debat over deze groote ecdnomische quaestie, bijv. wat de spinnerijen betreft, nog lang niet als geëindigd mag beschouwd worden. DUITSCIILAND. Keizer Wilhelm heeft aan de Britsche admiraliteit medegedeeld, dat hij voornemens is de Engelsclie vloot vit te noodigen tot een bezoek in het aanstaande voorjaar aan Kiel of eene andere Duitsche haven. De Pruisische minister van landbouw heeft de landbouwraden uitgenoodigd hem vóór 1 September een verslag te zenden omtrent den rogge-oogst, vóór 8 September omtrent dien van tarwe en groenten en voor 20 September omtrent dien van aardappelen. In een brief van een zendeling te ICatavi van 20 Juni jl. wordt verzekerd, dat Emin- pacha en dr. Stuhlmann bij het Tanganika- meer zijn aangekomen, na ernstige gevechten met Arabische slavenhandelaars en inboor lingen, die door dezen tot verzet waren aangespoord. ENGELAND. De Fransche vloot is gistermorgen te9'/s uur, onder de saluutschoten van schepen en forten, naar Cherbourg vertrokken. De invoerrechten in Groot-Brittannië en Ierland hebben in het dienstjaar 1890—91 bijna 20 millioen p. st. opgebrachtof 740,000 p. st. minder dan in het voorafgaand jaar. De reden daarvan is vooral gelegen in de verlaging van het invoerrecht op thee van 6 tot 4 stuivers per pond en dat op krenten van 7 tot 2 shilling per^ centenaar. OOSTENRIJK. Uit Buda-Pest wordt van gisteren gemeld dat ten gevolge van de schaarschfe van het geld, en om eene eventueele verhooging van den disconto-koers te voorkomen, de minister van financiën acht millióen florijnen ter be schikking heeft gesteld tegen een matige rente. RUSLAND. De boeren verzetten zich met geweld tegen de pogingen van kooplieden om voor 27 dezer nog zooveel mogelijk rogge naar het buiten land uit te voeren. Aan de goederenstations te Wilna, Schawli, Kurschani, Lida en Smor- goni kwam het de vorige week tot feitelijk heden. Het volk hield de wagens met rogge, ten uitvoer bestemd, tegen en voerde die in triomf naar de stad terug. Te Schawli maakte het gepeupel zich meester van 400 wagen vrachten en de politie was niet bij machte iets tegen de lieden uit te richten zoodat ten slotte eene compagnie infanterie moest worden ontboden.Wel gelukte het toen, het graan in veiligheid te brengen, maar van vervoer was geen sprake, daar eenige personen zich voor de wagens op de rails wierpen. Te Kurschani werden eenige belhamels gearresteerd, maar het gepeupel wist hen spoedig weer in vrij heid te stellen. Te Lida schreeuwden de rust verstoorders dat zij nog liever naar Siberië verbannen werden dan thuis te verhongeren. De stationschefs hebben aanschrijving ontvan gen geen rogge voor uitvoer meer aan te nemen, wanneer die volgens hunne bereke ning niet vóór 27 Augustus werkelijk de gren zen of de havens van uitvoer kan hebben beieikt en in geen geval voor tijdige verzen ding in te staan. Volgens bei Iclit uit Petersburg hebben de autoriteiten in de provinciën bevel gekregen strikt de liand te houden aan de wetten van 10 Juli 1865 en 3 Mei 1882, waarbij den Joden het bezit van grond, fabrieken, molens en an dere inrichtingen van industrieelen aard ont zegd wordt. Op last der regeering moeten de wetten van 1864 en 1882waarbij den Israëlieten alle bezit van onroerend goed in de negen weste lijke provincies des lands verboden wordt, ten strengste gehandhaafd worden. Alle koop contracten in strijd met die wetten gesloten worden nietig verklaard. Men vreest, dat de uitvoering van die wetten t weder aanleiding zal geven tot gewelddadig heden. Blijkens eene aanschrijving van den minis ter van financiën aan de douane-kantoren, moet het den 15n (27n) a.s. in werking tredende verbod van uitvoer van rogge in dezen zin worden opgevat, dat niet alleen die schepen nog mogen worden uitgeklaard welke vóór middernacht van den 14n op den 15n (26 op 27) geladen zijn, maar ook de schepen, in welker papieren vóór genoemd tijdstip van wege het douane-kantoor het verlof aange- tgekend is»uit de haven uitlaten". Wat het vervoer over de landgrens betreft, moeten de waggons vóór middernacht geladen z(jn en voor het vertrek geheel gereedstaan. T U R K IJ E. Volgens berichten uit Konstantinopel zijn te Yemen (Arabië) sinds liet begin van den opstand 3600 Turksche soldaten in gevechten met de opstandelingen, maar voornamelijk door allerlei ziekten, omgekomen. De nog overgebleven 6000 man zijn niet voldoende om den opstand te onderdrukken. Men wacht nu op koeler weer om nog 4000 man naar Aemen te zenden, met last om krachtig op te treden. GRIEKENLAND. Tijdens de afwezigheid van koning George is een ministerieele crisis uitgebroken. De minister-president Belyannis en de minister van financiën moeten eene ernstige woorden wisseling hebben gehad met hunne ambtge- nooten van marine en onderwijs, omdat de eerste dezer.vee eigenmachtig verbintenissen heeft aangeg an tot een bedrag van 15 mil lioen drachmen. De ministers van marine en van onderwijs hebben daarop hun ontslag ingediend, dat echter nog niet is aangeno men. Vermoedelijk zal het gansche ministerie aftreden, daar de heer Belyannis zijn aanhang gaandeweg ziet afnemen. De Fransche wijnbouwer de Rémond, die in Turkije door roovers werd opgelicht, is in vrijheid gesteld en behouden te Rodosto aan gekomen. De oekumeniselie patriarch Dionysios te Konstantinopel is overleden. R U M E N I E. De toestand van koningin Elisabeth is verre van bevredigend. Volgens geruchten moet de koningin geheel verlamd en de hersenen reeds aangetast zijn. Dr. Charcot van Parijs is ontboden en prinses Marie von "Wied, de moeder der koningin, is te Venetië aangekomen. Carmen Sylva is 46 jaar oud. B U L G A R IJ E. De Svoloda meldt, dat Servië oorlogstoe bereidselen maakt aan de Bulgaarsclie grens. Het regeeringsblad ziet daarin weer een drijven van Rusland en waarschuwt Servië voor eene nieuwe nederlaag. AMERIKA. Aan de Neuayorl: Herald wordt uit Val paraiso van Maandag gemeld, dat de tegen over elkander staande legers niet geneigd zijn voor het oogenblik de vijandelijkheden te hervatten. Er hebben gisteren enkele scher mutselingen plaats gehad.Waarschijnlijk zullen de congressisten hun plan veranderen door een omweg door het binnenland te maken teneinde de stad aan te vallen zonder hun troepen te veel bloot te stellen. De eerst volgende ontmoeting zal waarschijnlijk over eenige dagen plaats hebben. Men gelooft dat de regeeringstroepen trachten zullen de af tochtslinie der congressisten af te snijden alvorens slag te leveren. De Chileensche gezant te Parijs heeft liet volgende telegram van den Chileenschen gezant te Buenos-Ayres, dd. 25 dezer, ont vangen Er had heden te Quinteros een gevecht plaats tusschen de troepen der corigrespartij en die der regeering. Eerstgenoemden leden vrij zware verliezen en zijn thans tusschen twee vuren geplaatst, zonder den terugtocht te kunnen aannemen. Men verwacht nu een definitief gevecht. Het leger van president Balmaceda heeft eene zeer voordeelige positie ingenomen. De verontrustende geruchtenverspreid omtrent eene revolutionnaire beweging in den Braziliaan schen staat Rio Grande do Sul, zijn, naar uit Rio Janeiro gemeld wordt, ten eenenmale onjuist. Er heerscht daar volkomen rust. Volgens de laatste tijdingen uit Chili zouden de troepen der congrespartij geheel en al ingesloten zijn door de troepen der regeeringdie uitmuntende strategische stellingen inriémen en vast op eene volledige overwinning rekenen. SCHIEDAM:, 27 Augustas 1801. Nadat de commissaris des IConings vooraf een bezoek had gebracht aan de gemeenten Vlaardingër-Ambacht en Ketelkwam ZEx. hedennamiddag te 2 uren op het raadhuis dezer gemeente aan, alwaar hij werd opge wacht door het dagêlijfesch bestuur. Onmiddellijk daarna werd door ZEx. audiëntie verleend, waar verschenen de kantonrechter, de commandant der dd. schut terij met zijn adjudant, de alhier woonachtige leden der Provinciale Staten en de voorzitter en secretaris van de Kamer van koophandel en fabrieken. Toen de audiëntie was geëindigd, bracht ZEx. met den heer S. A. Vernède, gemeente secretaris, een bezoek aan de verschillende bureaux op het raadhuis. In gezelschap van het dagelijksch bestuur werd vervolgens per rijtuig een bezoek ge bracht aan het terrein van de waterleiding en aan de gasfabriek. Te G uien dineerde ZEx. ten huize van Abonnkmkntsprijs, per kwartaal Mratico per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAUS, BOIEBiTRAA,!!,, E, SS.7,,. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer.*0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. O O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1