den burgemeester, alwaar mede genoodigd waren de leden der commissie die zich be last had met de feestviering voor den burgemeester op 1 Juni jl, nl. de heeren C. Bergsma, W. L. Combë, C. Diependaal, F- Haverschmidt, J. C. H. Kramers, J. Lech- ner'€bSz., C. J. Loncq, J. Loopuyt, dr. K. W. M. Montijn, A. Nolen, H. A. M. Roelants, J. M. van der Schalk, mr. H. J. Schuurman, S. A. Vernède, W. A, J. "Wittkampf en J. "Wijma. De heeren J. Loopuyt, dr. K. W. M. Mon tijn, J. M. van der Schalk en W. A. J. Witt kampf hadden wegens ziekte of uitstedig- heid voor de uitnoodïging bedankt. Nader vernemen wij, dat het rijden van een jongen op een hit langs den tramweg de aanleiding is geweest tot het ongeluk, dat gisteren met de tram is voorgevallen. De machinist zou met den berijder van den hit om het hardst gereden hebben. Hij moet dit ook aan den commissaris van politie heb ben verklaard, docli als reden van de ont sporing hebben opgegeven, dat er een paar steenen, welke hij den commissaris vertoonde, op de rails lagen en hij door den snellen gang .van de tram niet meer kon stoppen, ofschoon hij nog heeft getracht dit door remmen te bewerken, doch tevergeefs. De passagiers, die door de scherven van de verbrijzelde glasruiten der wagens min of meer in het aangezicht, en aan armen en handen werden gekwetst, verlieten hevig ontsteld de wagens. Een der passagiers, de heer A. Bosman, lid der firma Bosman en Den Arend alhierdoch woonachtig te Rotterdamdie op het balkon van den tweede-klasse-wagen had plaats genomen, kreeg, doordien dat balkon verbrijzeld werd, een ernstige kwetsuur aan het rechterbeen; in dien toestand werd hij aan den berm van don dijk nedergelegd, waar door de genees- heeren dr. De Bruijn en Van der Sman het verband gelegd werd, waarna hij per vigi lante naar het ziekenhuis te Rotterdam werd vervoerd. Zijn toestand is op 't oogenblik niet ongunstig. Verwonderlijk mag het genoemd worden dat de machinist er "zonder eenig letsel is afgekomen, daar hij verklaart op de loco motief te zijn gebleven tot deze reeds onderst boven lag. Hedenmorgen kon de dienst op den tram weg van den wissel tot de afrijplaats in deze gemeente worden hervat, doordat men niet lang na het ongeval is aangevangen met de maatregelen om alie belemmeringen van den weg te ruimen. Men was hedenmorgen bezig de onderst boven liggende en erg gehavende locomotief overeind te brengen. De overkapping er van is bijna geheel verbrijzeld. H. M. de Koningin-Regentes zal de vergade ring van de Staten-Generaal op 15 Septem ber in persoon openen. Daartoe wordt H. M. eenige dagen te voren met H. M. Koningin "VVilhelmina in de residentie verwacht. Dat de heer Gieichman geen enkel oogen blik in de combinatie voor het nieuwe Kabinet begrepen was, valt, volgens den Haagschen kouter van de Pr. Or. Ct. hieruit te ver klaren, dat hij als de aangewezen voorzitter van de Tweede Kamer werd beschouwd, en men hem daarvoor ook bestemt. Naar de Amst. verneemt, heeft de heer Van Tienhoven bij het vormen van zijn Kabinet o. a. de porteieuille van waterstaat aange boden aan mr. Kerdijk, die zich evenwel niet bereid verklaard heeft. In wel onderrichte kringen wordt mr. M. J. Pijnappel, liet oudste lid van den gemeente- raat! en lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, genoemd als aanslaande burge meester van de hoofdstad. De minister van marine, de heer Jansen, zal met 1 September in zijne vorige be trekking aan het departement vervangen worden door den hoofd-ingenieur der marine te Hellevoelsluis, den heer C. L. Loder. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina zal op 31 Augus tus, 's avonds te 8 uren, eene voor ieder opengestelde receptie gehouden worden in de woning van den Nederlandsehen gezant te Brussel. De Staatscourant No. 199, van 26 dezer, bevat de statuten van de Nederl. stoomvaart maatschappij jOceaan" te Amsterdam voor eene stoomvaartverbinding tusschen Indiëen Nederland en tusschengelegen havens, met bevoegdheid ook andere reizen door hare schepen te doen ondernemen, de schepen aan anderen in huur of krachtens anderen titel af te staan. Haar kapitaal bedraagt 2 millioen gulden, in aandeelen van f1000, die alle geno men zijn door de heeren: J. B. Meijer te Amsterdam voor en namens zijn lastgever, den heer A. Holt te Liverpool 1500, de heer B. R. Hyde te Amsterdam 150de heer J. B. Meijer, in privé, 100, de heer W. N. Cool Mz. te Rotterdam 50, de heer D. Bonnerman, voor en namens zjjn lastgever den heer H, Cool te Schiedam 100, en voor en namens zign lastgever den heer A. Bakker te [Schie dam 50 en de heer W. N. Cool Bz. te Am sterdam voor en ten behoeve zijner firma Cool Co. 50 aandeelen. Tot leden van den raad van bestuur zjjn benoemd de heeren A. Crompton en M. L. Davies, beiden te Liver pool; J. B. Meijer en B.R. Hyde te Amster dam, en W. N. Cool Mz. te Rotterdam. De N. Prov. Qron. Ct. meent te weten, dat de afgetreden minister van binnenlandsche zaken de gegevens had opgevraagd, die nooaig zijn om den maatstaf vast te stellen, waarnaar subsidies aan de ambachtsscholen zullen worden uitgekeerd. In een artikel, aan het afgetrede'n ministerie gewijd, zegt het Handelsblad o. a. »Wie hebben reden gehad, zich te verheu gen over het beleid der laatste drie jaren? Zeker niet diegenen onder de anti-revolution- nairen, die in 1888 inderdaad op elk gebied hervormingen wenschten. maar alleen de behoudsgezinden, die hun aanhang grooten- deels onder de katholieken vinden. Immers schier alles is bij het oude geblevenDe Tweede Kamer was weder sop het doode punt" gekomen, niet omdat de twee helften tegen elkander opwogen, maar omdat de beide deelen der grootste helft niet met elkander overweg konden en zoodoende de regeerings- machine verlamd werd. »Dat was trouwens reeds lang voorspeld en ingezien ook van anti-revolutionnaire zijde. »Toen het Kamerlid De Savornin Lobman (een der thans afgetreden ministers) in het begin van 1889 zich neerzette om prof. Spruyt's vraag te beantwoorden hoelang het bondgenootschap tusschen twee zoo strijdige partijen zou duren? erkende de leider der anti-revolutionnaire Kamerclub »de katho lieke partij kan geen stap verzetten, zonder ons, anti-revolutionnairen, en omgekeerd wij niet, zonder onze katholieke bondgenooten". Beiden hadden elkander dus op politiek gebied in de macht. Door samen te gaan, werd de een niets hoegenaamd sterker dan voorzoover zijn bondgenoot het goedkeurde. De eenige reden, waarom zij bijeen waren gekomen en bijeen wilden blijven, was deze »de liberalen kunnen beiden, beurt om beurt, doodslaan, zonder dat zij een vin kunnen ver roeren". Daarom willen de anti-revolution nairen liever seen beetje macht in eigen handen houden". En, zoo besloot de heer Lobman, sliet samengaan met Rome is voor ons profijtelijker dan ons te laten doodslaan door u" (liberalen). »De liberalen uit het bestuur te houden, uit vrees voor zelfbehoud, en zeiven »een beetje macht" in handen te hebben, was dan ook het voorname streven der bondgenooten." De Boodschapper, het nieuwe ministerie besprekende, constateert, dat geen ministerie onder een gelukkiger gesternte is opgetreden, wat betreft de kracht van de tegenpartij. sEvenwel", zegt het blad, »wij hopen en vertrouwen nog altijd, dat om Lohman en Mackay weer in de Kamer te brengen, onze anti-revolutionnaire afgevaar digden in vaste districten genoeg vaderlands liefde zullen hebben, van hun zetel op te staan. Wat is na de jongste geschiedenis ook van de houding der Yan Dedems hij de legerwet van onze Kamerclub te wachten zonder haar natuurlijke leiders?" Naar gemeld wordt, heeft de Nederlandsche regeering terstond na het spoorwegongeluk bij Mönehenstein door een daartoe afgevaar digd ingenieur een onderzoek doen instellen naar de oorzaken van het bezwijken der brug aldaar. Onafhankelijk echter van het door dien afgevaardigde uitgebracht rapport heeft men met loffelijken ijver reeds terstond de bruggen nader onderzocht om mogelijke gebreken, zoo die gevonden werden, onmiddellijk te ver helpen. Zoo werden aan het ijzerwerk der spoorwegbrug te Zutfen niet minder dan 6000 klinknagels onvoldoende bevonden en ver nieuwd. De opmerking wordt echter gemaakt, dat het te wenschen ware, dat van spoorweg bruggen ook niet meer dan noodig is werd gevergd, én dus het kruisen van treinen op spoorwegbruggen met groote spanning, gelijk nu en dan zelfs met goederentreinen geschiedt, werd verboden. HaarlCt.) In het district Hoorn waren voor het lid maatschap der Tweede Kamer zeer genoemd de heeren Calkoen, te Edam, en De Jong en Sannes, te Hoorn. Allen hebben voor eene candidatuur bedankt. Nu zal in aan merking komen de heer Ferf, lid van Gede puteerde Staten te Haarlem. Aan prof. F. Leenhoff te Amsterdam is de vervaardiging opgedragen van het Minerva- beeld voor de aula der universiteit aldaar. Het stoomschip P. O aland, van de Nederl. Amerikaansche stoomvaart-maatschappijzal wegens een gebrek aan de machine niet heden, maar eerst over acht dagen naar Baltimore vertrekken. De reis van de Zaandam, welke aanvanke lijk op 2 September was bepaaldis tot 16 September uitgesteld. Ten gevolge van de zeer ernstige ongesteld heid, waaraan de heer E. Brandts, geneesheer te Papendrechtlijdende isheeft zich als geneesheer in die gemeente gevestigd de lieer F. P. Erkelens, van Moordrecht. Door een agent van politie te Rotterdam zijn in eene uitdragerij aan de Lange Panne- koekstraat aldaar in beslag genomen een 3-tal koperen krullen en 2 dito schijven, ontvreemd uit de fabriek van de heeren Vincent Co. te Schiedam. Ook de dader, een te Rotterdam wonend werkman van die fabriek, is opgespoord, doch na opgemaakt proces-verbaal weder op vrije voeten gesteld. De opsporing van den dader en inbeslag neming der ontvreemde goederen geschiedde op verzoek van den commissaris van politie te Schiedam. In verband met hetgeen wij in ons vorig nummer mededeelden, ontleenen wij aan het extra nummer van het Maandblad der Ver- eeniging tegen de kwakzalverij het volgende Waaruit bestaan de wonder middelen van Sequah? Zooals hekend is, gebruikt S. twee m delen, nl. de Sequah's olie en de Prairie- bloem (Prairie flower). Er bestaat nu in Londen eene maatschappij, die zegt de Sequah-olie te bereiden uit eene Amerikaansche plant, Sequah genaamd, doch inderdaad eenvoudiger te werk gaat. Zij neemt twee deelen vette olie (b. v. sla-olie of katoenpitten-olie) en éen deel terpentijn en aromatiseert dat mengsel met een beetje kajapoet- en nagelolie en de Sequah- olie is gereed. Voor de Prairie-flower neemt zij rhabarber en peper (waarschijnlijk, cayenne-peper) en trekt dit af met water, waarbij wat soda of potasch is gevoegd. Aldus leerde het onverbiddelijk scheikundig onderzoek, door den heer apotheker H. M. J. C. Steins te Helmond op last der justitie ingesteld, terwijl tegelijkertijd door den secre taris-penningmeester onzer vereeniging het zelfde resultaat werd verkregen. Bijzondere nieuwe geneesmiddelen heeft Sequah dus niet meegebracht; een smeerseltje van zoete olie en terpentijn is een bekend huismiddel tegen rheumatiek. Twee werklieden te Amsterdam, die met eene dienstbode gekheid maakten, zijn door haar met eene kruik met loog geworpen, waardoor een in het aangezicht is gebrand en de kleederen van beiden zijn vernield. De Portefeuille verneemtdat in het Grand Theatre der gebr. Van Lier binnenkort »Onkel Brilsig"de bekende meesterlijke creatie van August Junkermann, in een Hollandsch gewaad zal vertoond worden, en Frits Bouwmeester de titelrol zal vervullen. Te Groningen zijn door onzen landgenoot den beroemden schaakspeler R. Loman, van Londen, tegen 6 der beste spelers van »Staunton" zes partijen blindelings gespeeld, waarvan 3 werden gewonnen, twee remise gemaakt, terwijl de laatste partij wegens het late uur 1 uur na middernacht on beslist bleef Men schrijft uit Friesland aan de N. B. Ct. In geen jaren was de boezemwaterstand over de geheete provincie in dit seizoen zoo hoog, als gedurende de laatste dagen. Reeds weken staan weliswaar alle zeesluizen open, maar de afstrooming beteekent niet veel, aan gezien de zeewaterstand meermalen 50 a 80 cM hoven volzee is. Vermits men op verschillende plaatsen al van de belemmerde afwatering heeft te lijden, f wordt met verlangen droog weder, maar boven al oostelijke wind te gemoet gezien. Te Utrecht is ook liet kind, dat met zijn vader op de Amsterdamsche spoorweglyn onder de gemeente Zuilen door een trein werd overreden, aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis overleden. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan de N. B. Ct. Sedert een viertal weken is het in onze anders zoo rustige gemeente, met hare stille, nijvere en vredelievende bevplking in eens zoo onrustig geworden. Hoe komt dit en wat is de aanleidende oorzaak? Heel eenvoudig, het vorderen van te veel marktgeld door eenen, sedert ontslagen, polilie-beambte, die, hoor ik, vervolgd zal worden, daar hij zich een gedeelte er van schijnt te hebben toegeëi gend en verder het gebrekkige toezicht door den commissaris van politie als marktmeester gehouden. Dat is alles. Doch er is hiervan gebruik gemaakt geworden, deels door per sonen die niet gespaard werden door dien commissaris van politie, die zonder aanzien van persoon moest handelen, en zich nu willen wrekendeels ook door personen die wel eens met de politie te doen hebben gehad, alsook door kwaadwilligen, die men overal vindt.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2