Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Allen spannen nn samen om hem weg te "krijgen. Zeer zeker heeft de commissaris van politie zijne gebreken, zooals ieder mensch; ik zal hem daarvan niet vrijpleiten; doch zijne eerlijkheid, zijne kunde, zijn onvermoeide jjver en gewichtige diensten aan politie en justitie bewezen, zijn buiten kijf; zjj worden algemeen, niet alleen door alle hoofden van politiejustitie en administratiemaar ook door tal van onafhankelijke burgers erkend. Zooals het meestal gaat, werken de zooge naamde fatsoenlijke raddraaiers achter de schermen en in het geniep, een ieder op ruiende waar het maar kan met hunne ge sprekken en verzinsels, door het verspreiden van vuile blaadjes, uitgegeven door een per soon, die nu voor de rechtbank terechtstaat, en wat niet al verzinsels en berichtendie door procureur-generaaldoor officier van justitiedoor burgemeester en vele anderen zijn onderzocht en als laster zijn gebraad- merkt. Zeer juist werden de wanordelijkhe den in de zitting der arr.-rechtbank alhier van den 20n dezer èn door het O. M., waar genomen door jhr. mr. "Van der Does de Wil- lebois, èn door den advocaat mr. Rits, voor de civiele partij optredende, geschetsttoen de schoenmaker Baardwijk als een der hoofden van het oproer en de uitgever dier schande lijke blaadjes terechtstond wegens beleedï- ging van den commissaris van politie. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van 8 maan den, en de civiele partij f150 schadevergoe ding. Die belhamel verdiende f12 's weeks, maar scheen meer te kunnen verdienen met het verspreiden van zijne liedjes dan op de fabriek. Voor andere liedjes van hetzelfde allooi zal hij nog moeten terechtstaan, vuile liedjes die zelfs fatsoenlijke lui zich niet schamen te verspreiden, terwijl onder hen er ook zijn, die geld geven, om hem en anderen van zijn slag gratis jenever te laten drinken, teneinde den boel aan den gang te houden, verzet tegen de politie te plegen, ruiten in te werpen en wat al niet. En dat het grauw niet slechts ten doel heeft den commissaris van politie te beleedigen, bewijst genoeg de omstandigheid, dat zeer vele gaslantaarns, ruiten bij parti culieren enz. bet mede hebben moeten ontgel den, en dat de marechaussee met luitenant Avelinkde geheele gemeentepolitie en de cavalerie met hare officieren met steenen wer den geworpen, uitgejouwd en uitgefloten. Het ging er Vrijdagavond zoo hevig toe in de Tolbrugstraat, dat de gemeentepolitie en de marechaussees moesten terugtrekkenten gevolge waarvan de bereden marechaussee en de cavalerie met uitgetrokken sabels eene charge moesten maken, op welke men uit de vensters wierp, waarna de advocaat-generaal, de officier van justitie en de burgemeester met geweld de woningen moesten binnen dringen om de daders aan te houden. De toestand was zóo, dat de marechaussees hunne geladen karabijnen naar die bovenwoningen gericht moesten houden, om het werpen te beletten. De geheele gemeentepolitie, de brigade ma rechaussee, versterkt door marechaussees van andere brigaden, en een geheel eskadron cava lerie is iederen avond tot laat in den nacht op de heen. Ongelukkigerwijze zijn er onder de menigte op de straat zeker 80 percent nieuwsgierigen, en wel 10 percent opgescho ten jongens; rukt de marechaussee of de cavalerie op, dan maken de belhamels zich het eerst uit de voeten. Wat betreft het voorgevallene in den avond van 20 dezer, is men algemeen van oordeel, dat'de politie te kras is opgetreden bij de sociëteit »De Zwarte Arend doch tot hare verontschuldiging moet gezegd, dat het aan wezige publiek daar in de nabijheid zeer groot was en de politie aanhoudend geplaagd, ge sard, uitgejouwd en met steenen geworpen werd. Eene afdeeling marechaussee te voet en later eene te paard, gecommandeerd door den luitenant Aveling, vatte post bij het politie-bureaudaar meer bepaald werd er aanhoudend met steenen geworpen en zoowel de manschappen als de paarden geraakt. Herhaaldelijk vermaande genoemde luitenant op te houden met dat werpen, doch zonder gevolg; hij werd uitgejouwd en zijne sommatie om uiteen te gaan overschreeuwd; hij ging toen orders vragen aan den op het politie bureau aanwezigen burgemeester, die einde lijk, na herhaalde vruchtelooze sommatiën, bevel gaf om de oproerlingen uiteen te drijven, met aanmaning:, humaan en verschoonend te werk te gaan. Het volk bleef echter met steenen, zelfs met bierglazen werpen, en het paard van den luitenant kreeg een bierglas voor den kop, waardoor het struikelde. Er werd toen gechargeerd om de kwaadwilligen uiteen te drijvenbij die gelegenheid zijn ook onschuldigen geraakt, doch aan wie de schuld Zelfs uit veranda's van een koffiehuis, door een deftig publiek bezocht, werd op de politie en de gewapende macht met steenen geworpen. Ketel. Heden bracht de commissaris des Konings een bezoek aan onze gemeente. ZEx. werd in het nieuwe gemeentehuis door het dagelijksch bestuur ontvangen, vervolgens bracht hij met den burgemeester en den oudsten wethouder een bezoek aan de" openbare school en besprak hij met het hoofd der school, den heer E.W. Lindeyer, eenige schooïaangelegenheden. Daar na heeft ZEx. in oogenschouw genomen de in aanbouw zijnde pastorie des herv. gemeente. Sedert zijn laatste bezoek aan onze ge meente is zij met menig nieuw gebouw ver rijkt. In de kom der gemeente werd te dezer gelegenheid druk gevlagd. Ketel. Door ingezetenen dezer gemeente worden pogingen aangewend ter verkrijging van een halte aan de spoorlijn. Vlaardingen. Een adres om afschaffing van de kermis, dat hier ter stede circuleert, is reeds van vele handteekeningen voorzien. Rotterdam. Ook het korps koninklijke scherpschutters zal, op uitnoodiging van den luitenant-kolonelgarnizoens-commandant alhier, Maandag a.s. deelnemen aan de groote parade achter den Heuvel, ter gelegenheid van de verjaring van H. M. de Koningin. 's-Gravenhage. Morgen te 9 uur vertrekt per extra trein van hier naar Schiedam het 3e bataljon grenadiers, onder bevel van den majoor De Bock, om van daar naar Heile- voetsluis te worden overgebracht. Daar wordt het bataljon verdeeld in verschillende detache menten, bestemd voor de te bezetten forten en stellingen. Den 9n September keert het bataljon hier terug. 's-Gravenhage. Naar men verneemt, blijft de minister-resident jhr. Van der Staal voorloopig werkzaam als chef van het kabinet van den nieuwen minister van buitenlandsche zaken. De nieuwopgetreden zaakgelastigde van Japan, de heer G. Tanahassi, is Dinsdag aan den minister van buitenlandsche zaken voor gesteld door den heer Cato, laatstelijk zaak gelastigde, die tevens aan den minister een afscheidsbezoek bracht. De in de residentie aanwezige hoofden van gezantschappen maken dezer dagen achtereenvolgens hunne opwachting bij den nieuwopgetreden minister Van Tienhoven. Amsterdam. De plannen voor den nieu wen schouwburg alhier zijn nagenoeg ge reed, zoodat men eerstdaags tot de aanbe steding van den onderbouw zal overgaan. Men hoopt in October met het heien te kunnen beginnen. Utrecht. In de alhier gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van den hond van gemengde zangvereenigingen in Nederland bleek uit het jaarverslag, dat het ledental sedert de oprichting vóór 3 jaar met de helft is toegenomen en dat ook de fmancieele toestand veel verbeterd is. Deze bond is een krachtige steun voor de gemengde koren en zal dit bij toenemenden bloei ook worden voor de Nederlandsche componisten'. Uit de gehouden besprekingen bleek, dat men het algemeen wenschelijk achtte bij ruimere geldmiddelen eene prijsvraag uit te schrijven voor Nederlandsche muziekwerken voor gemengd koor. Tot groote woede van velen in Antwerpen is in Brussel een comité gevormd, hetwelk in eerstgenoemde stad een gedenkteeken wil oprich ten, gewijd aan de Franschen, die in 1831 de stad van de Hollanders kwamen bevrijden. Eene nieuwe bijdrage tot den strijd tusschen Vlamingen en Walen. Te Cadix heeft een dynamietontploffing plaats gehadeen bom werd op den openbaren weg geworpen, met het gevolg dat drie personen wer den gekwetst. Men schrijft deze wandaad toe aan anarchisten. Prof. Spencer Wells bracht in de jongste ver gadering der «British medical association" be richt uit over de toepassing der lijkverbranding in Ei geland. Oischoon deze geleerde leeds sinds 1880 voor de lijkverbranding in Engeland ijvert, mocht het hem niet eerder dan in 1885 gelukken den eersten oven op te richten. Sinds dien tijd nam de toe passing echter meer en meer toe, en in 18 90 is het cijfer der lijkverbrandingen in Engeland reeds tot 50 geklommen. In het koninklijk gasthuis te Berlijn de »Cha- rité" zijn nu de barakken voor de behandeling van Iongzieken naar Koch's methode met een korte kerkelijke plechtigheid ingewijd en in ge bruik genomon. Volgens een bericht uit, Bern is Stanley thans, volkomen hersteld, met zijn vrouw uit Mürren -naar Parijs vertrokken. Uit Trente (Tyrol) wordt geseind dat daar sedert twee dagen zulke verschrikkelijke massa's regen vallen, dat de rivieren en hare vertak kingen op een verontrustende wijze zwellen. Reeds zijn er vele buiten bare oevers getreden. Men vreest dat groote verwoestingen zullen worden aangericht. Op een der toppen de Monte Rosa, op eene hoogte van 4500 nieter boven do opper vlakte der zee, het hoogste punt in Europa, is een gebouwtje opgericht, dat gedeeltelijk dienen moet als toevluchtsoord voor bergbestijgers en gedeeltelijk bestemd is, groote diensten te bewij zen aan de beoefenaars van de verschillende tak ken der natuurwetenschappen. Het gebouwtje, dat den naam van «Koningin Margherita van Italië" zal dragen, is, toen het geheel voltooid was, vóór het vervoer naar den top van den berg, door de koningin zelve te Gressoney Saint-Jean gedoopt, ten aanschouwe van een ontzaglijke menigte. In het bosch bij Kahlsburg, op 20 mijlen afstands van Neulengbach, hebben een paar boschbessen zoekende vrouwen het lijk van een vrouw gevonden, waarschijnlijk een. slachtoffer van het moordenaarsechtpaar Schneider. Bij een onlangs gehouden groot onderzoek in den omtrek van Neulengbach werd niets ontdekt. .Dr. Adamkiewicz, van Krakau, die beweert een geneesmiddel voor kanker te hebben uitgevonden, b «ft van de Oostenrijksche regeering vergunning gekregen tot het nemen van proeven met dat mid del aan de universiteit te Weenen, Te New-York werden Zaterdag door het plotseiing instorten van een groot woonhuis in het midden der stad een honderdtal raenschen gedood. Allerlei industrieën, ook eene drukkerij met zware persen, werden in dit gebouw uitge oefend. Men wijt do ramp aan overlading en aan slechte bouwmaterialen. De Scmaine mèdicale deelt mede dat op last van den sultan te Konstantinopel een vaccinatie park zal worden opgericht. Er komen aldaar voortdurend gevallen van pokken voor. Uit Servië wordt gemeld, dat de oogst dit jaar overvloedig is en het geoogste, met name de tarwe en de maïs, van uitnemende hoedanigheid. Opgave der brieven; verzonden uit Rotterdam over de eerste helft der maand Augustus 1891, geadresseerd geweest aan onbekenden, welke op schriftelijke aanvrage door de afzenders of ge adresseerden aan het postkantoor te Rotterdam kunnen gereclameerd worden. Verzonden geweest aan H. v. d. Drift, Schiedam, idem. idem. De Eastern Telegraph Company heeft de vol gende nieuwe kabels gelegd do. een vierden kabel tusschen Suez en Aden, die op Perim landt 2o. een derden kabel tusschen Aden en Bom bay; 3o. een tweeden kabel tusschen Sydney en Nelson. De Central and South American Telegraph Company heeft tusschen iquique en Valparaiso een nieuwen kabel gelegd en voor het verkeer geopend. - Batavia, 24 Juli 1S91. Volgens bericht uit Bandoeng, waar de cholera sedert eenige» tijd noga! lievig lieerscht, is de resident van de Preanger regentschappen, Heijtmk, plotseling aan die ziekte gestorven. Zaterdag is per ss. Rcijniersz ais gevangene aangekomen het beruchte hoofd der opstande lingen op, Flores, Baranoen. Volgens de I)eli-Ct, hebben de lage tabaks- prijzen in Deli een soort van paniek veroorzaakt onder de planters. Sommige maatschappijen hebben reeds bestelde koelies weer afgezegd. Naar de Loc. zeker weet, zijn door de In dische regeermg aan het oppei bestuur voor stellen omtrent de koffiecultuur gedaan, waar- van de hoot'dtiekken de volgende zijn: 1De gouv.-koflïeeultuur wordt aangehouden in die streken, waar grond en klimaat gunstig zijn en flinke complexen kunnen worden ge vormd. 2. Waar dit niet het geval is, heft men haar geleidelijk op. door te beginnen met allen ge dwongen bijplant te staken. 3. In de stieken, bedoeld bij 1, wordt een behoorlijk bedrijfsplan opgemaakt, nadat alle gronden, welke in het complex kunnen vallen, zijn afgebakend en in kaart gebracht, 4. Dat bedrijfsplan bepaalt: a. hoeveel er jaarlijks kan worden beplant om een behoorlijken kringloop te hebben: b. welke gronden daarin reeds dadelijk, of later bij afschrijving van afgeleefde tuinen, door herbossching weer voor de koffiecultuur kunnen worden geschikt gemaakt, opdat niet zooals nu de kip eenvoudig geslacht worde. 5. In dat complex wordt een rationeele, voor den inlander opvolgbare cultuurwijze ingevoerd. 6. Om daar vrije planters te krijgen: a. staat men in de eerste 2 jaar tusschen- bouw toe van de koffie niet schadende poio- widjo b. geeft men een bijslag per bouw voor de ontginning, naar plaatselijke omstandigheden en naar vraag en aanbod te bepalen c. een bijslag jaarlijks tot de tuin vruchten afwerpt, voor ondeihoud als boven. d. Verder f 15 per pik. koffie. 7. Naarmate de vrije aanplant in het com plex toeneemt, wordt de gedwongen aanplant in die streek ingetiokken. Dus ieder, die inliet complex komt planten, valt vrij, en lang zal het waarschijnlijk niet duren of alle planters maken van de vrijgeviger voorwaarden gebruik. 8. Bij de bepaling van het complex wordt natuurlijk gelet op de behoeften der bevolking aan grond voor eigen landbouw. Particuliere ondernemingen worden in die streek niet weder toegelaten. 9. Deze krijgen daarentegen een ruimer terrein in de streken, waar de gouv.-cultuur wordt ingetrokken, voor zoover de eigen landbouw dei- bevolking het toelaat. In die streken kunnen nog uitstekende per- ceelen worden gevonden, daar, zooals onder 2 is gezegd, ook een flink complex van gronden voorwaarde is voor de handhaving der gouv.- cultuur. 10. Men krijgt aldus reserven ten behoeve van een degelijke, goed geregelde koffiecultuur, terwij! de dwaze le'erven, die het gevolg zijn eener kwijnende cultuur, worden opgeheven.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3