Binnenlandsehe Berichten. de' Russische grootforst George, doordien zijn toestand in ernstige mate verergert, heden van daar vertrekt, om over St.-Peters- burg en de Krirn naar Algiers te worden gebracht. Nog nooit heeft men in het groothertogdom Baden zulk eene levendige verkiezingsbewe ging gezien als ditmaal tegen den tijd der verkiezingen voor den Landdag. De partijen wedijveren in het uitvaardigen van krachtige manifesten, alleen de conservatieven hebben nog geene oproeping gedaan en vermoedelijk tot nog toe gewacht om eerst eens te hooren wat de andere partijen zeggen. Vooral uit den inhoud van de manifesten der ultramon- taansche en der volkspartij blijkt intusschen, dat er eene krachtige samenspanning van onderling strijdige elementen bestaat om te beproeven, de nationaal-liberale partij in Baden onder den voet te krijgen. De koning van Saksen, prins George, de aartshertog Karei Lode wijk met zijn gemalin, de aartshertog Willem Reinieren graaf Kal- noky zijn gisteren te Schwanzenau aange komen. Het te Dantzig vergaderde Duitsche katho lieken-congres heeft besloten, pogingen in het werk te stellen tot bijeenroeping van een internationaal katholieken-congres, om te beraadslagen over het herstel van's pausen wereldlijk gezag. Verder werd besloten te Meppen, in Hannover, een standbeeld op te richten voor wijlen dr. Windthorst. De Berlijnsehe correspondeut der N. JË. Ct. schrijft van den 2u dezerHet bericht uit St.-Petersburg in de Hölnische Zeitungvol gens liet welk de czaar de verloving van den kroonprins met de Grieksche prinses Maria te Kopenhagen zal bijwonen, wordt in goed in gelichte kringen onjuist verklaard. Aan het vertrek van keizer Wilhelm en den rijkskanselier Caprivi, op gistermiddag, naar Schwarzenaujuist nu de groote wapenschou wing zal plaats hebbenhechten de bladen een groote beteekenis. De National Zeitung neemt aandat er een- overleg zal plaats hebben betreffende de gebeurlijkheden, waar mede men, met het oog op de vriendschap tusschen Rusland en Frankrijk en de daaruit voortvloeiende opzienwekkende manifestaties, te rekenen zal hebben. E SB E 1 A S 1), In eene jl. Zondag in het Phoenix-park te Dublin gehouden meeting, welke door 20.000 personen werd bijgewoond, voerde Pamell het woord ten gunste eener amnestie voor de staatkundige gevangenen. Zooals vanzelf spreekt, voer hij geducht uit tegen zijne vroegere vrienden, die thans zijne felste tegen standers zijn. De Times zegt dat de stilzwijgende wijziging van het tractaat betreflende de Dardaneiien, ten uitsluitenden gunste van Rusland, de ontruiming van Egypte door de Engelschen onbepaald moet doen verschuiven. FBANKEIJI. De Russische gezant, de baron Yon Moh- renheim, is bij zijne terugkomst in de bad plaats Cauterets met uitbundig gejuich ont vangen. De stad was getooid met de Russische en Fransche kleuren, en 's avonds geïllumi neerd. Er werd voorts een groot feest te zijner eere gegeven, ten slotte waarvan vuur werk werd afgestoken. Weer is in een gewestelijken raad, in dien der Gironde, het voorstel gedaan tot invoe ring van het onderwijs in de Russische taal op de openbare school. Het is de Bonapartist De Brezet, die het voorgesteld heeft. I T A 1 I E. De Top oio JRomano muakt eeu schrijven openbaar, tot hare redactie gericht door graaf Antoneili, die de gevolgtrekkingen weerlegt, door. sommige bladen gemaakt uitliet onlangs gemelde feit dat koning Menelek een gedeelte der leening, door Italië ten zijnen behoeve gesloten, heeft afbetaald. De Abessynische vorst, schrijft graaf Antoneili, beschouwt het bestaan dezer leening als een lastigen post, waarvan hij zich zoo spoedig mogelijk wenscht te ontdoen, maar het aflossen dezer geldsom bewijst in het minst niet, dat Menelek zijne betrekkingen met Italië zou willen afbreken. Te Rome wordt beweerd dat de ministers in den Maandag gehouden Kabinetsraad zich niet hebben kunnen vereenigen met de bezuinigingen, door den minister Luzzatti voorgesteld op de kredieten, voor den aanleg van spoorwegen toegestaan. Volgens de Capitalc zullen de Kamers in Januari 1892 ontbonden worden, en zullen de algemeene verkiezingen plaats hebben in Maart. R U M E N I E. Uit Venetië wordt thans weer gemeld dat de toestand der koningin lang niet hopeloos en de zieke voortdurend bezig is met letterkundigen arbeid. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Alexandrjë ge meld, dat de katoenoogst aanzienlijker be looft te zijn, dan tot dusver bekend was. AMERIKA. De commissie, belast met de regeling der aan de visschers op Newfoundland door Frank rijk uit te keeren schadevergoeding, heeft het bedrag daarvan, overeenkomstig den eisch der visschers, op 20,000 dollars bepaald. Uit "Washington wordt gemeld dat een En- gelsch en een Amerikaansch visschersvaar- tuig, ondanks het verbod, in de Behringzee aan het visschen zgn geweest, zonder door de Duitsche en Amerikaansche oorlogsschepen te worden opgemerkt. Een Russisch oorlogs schip ontdekte de stroopers, zette hen na en loste eenige schoten toen zij weigerden bij te draaien. Een der visschers haalde toen zijne vlag neer en gaf zich over, het andere wist te ontkomen. Blijkens een te New-York ontvaugen, maar nog niet bevestigd gerucht heeft Balmaceda zich tijdens zijne vlucht zoo boos gemaakt op dea drijver van zijn muildier, omdat dit tijdens een sneeuwstorm zoo langzaam voort ging, dat hij dezen een slag gaf, waardoor de ezeldrijver zoozeer in woede ontstak, dat hij Balmaceda doodschoot. Met den burgeroorlog in Chili is het nog niet gedaan, daar de stad Coquimbo weigert, zich aan de congrespartij over te geven. Twee oorloogsschepen zullen worden uitge zonden, om haar daartoe te dwingen. Te Valparaiso is de orde tot dusver niet meer verstoord. De congrestroepen geven blijk van uitstekende krijgstucht. Onder de personen, die te Valparaiso door de congressisten zijn gefusilleerd, behoort ook de procureur-generaal Fas, die de ver volging had geleid tegen de personen, be schuldigd het oorlogsschip Imperial te hebben willen vernielen. De New-York Herald verneemt uit Val paraiso van Dinsdag dat twee regimenten regeeringstroependie uit Coquimbo naar Talchuano waren verlegd, in opstand zijn gekomen bij het vernemen der nederlaag van Balmaceda. Zij fusilleerden al hunne officieren, waarna 4000 werklieden uit de kolenmijnen zich bij hen voegden. Geza menlijk maakten zij zich meester van de stad en gaven zich daar aan allerlei buiten sporigheden over. Huizen en magazijnen werden geplunderd en in brand gestoken. Bij het minste protest werden de inwoners gefusilleerd en de vrouwen op brutale wijze beleedigd. ZUID-AFRIK A. De muntwet is door den Eersten Volks raad van Transvaal met 10 tegen 3 stemmen bij derde lezing aangenomen. Te Pretoria zal de rijksmunt worden gevestigd. De munt zal gouden, zilveren en bronzen munten slaan, namelijk gouden stukken van een pond sterl. en een half pond sterl.zilveren van vijf shillings, twee sh. en zes pence, twee sh., éen sh., zes pence en drie pence; bronzeu van éen en van een halven penny. TWEEDE KAMER DER STAl'EN-GENERAAL. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp hou dende bepalingen ter uitvoering van art. 152 2e lid der grondwet (militaire inundatiën) heeft, naar aanleiding van de vroeger gewis selde stukken, een nader schriftelijk overleg met de ministers van waterstaat, oorlog en binnenlandsehe zaken gevoerd, waaromtrent de afgetreden bewindslieden bij brief van 29 Juni/7 Juli hun gevoelen hebben medegedeeld. Bij hunne nadere toelichting van het nieuwe art. 5 geven de ministers te kennen dat het de bedoeling is, om niet alleen rechthebbenden op eigendommen (als b.v. huurders), maar ook anderen belanghebbenden vergoeding te verleenen voor de schade, die veroorzaakt is door het voorbereiden of stellen vaninundatiën. Hierbij hebben de ministers o. a. op het oog de schade, door ingelanden te lijden, wier landerjjen overstroomd zijn door het open zetten van een sluis van een waterschap. Voorts gaf de regeering als haar oordeel te kennen, dat aan de commissie van bemid deling, welke de zaken betreffende de inun datiën zal behandelen, geen quasi-reehterlïjk karakter behoort te worden toegekend. Art. 9 van de voorgestelde wet bevat haars in ziens genoegzame waarborgen. SCHIEDAM, 3 September 1891. Naar wij vernemen, zal bij de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Geneaaal H. M. de Koningin-Regentes niet van Koningin Wilhelmina vergezeld zijn. Te Kleef is de Koninginne-verjaardag zeer opgewekt gevierd, vooral in de grootste hotels. Van het hotel Maywald uit ging er een serie van 43 rijtuigen, met vlaggen versierd en met Hollanders gevuld, door de voornaamste stralen der stad. Maywald gaf tevens vuur werk. Alle hotels vlagden en de diners waren alle feestdiners, waarbij toosten niet gespaard werden. Met het betere weer zijn er dan ook nog een honderdtal Hollanders gebleven en daardoor kon de mysterieuze vereeniging sHollandia" weer eenig teeken van leven geven. Telegrammen werden met H. M. de Koningin gewisseld. In de badplaats Kissingen is Maandag op het dagelijksch concert het Nederlandsche volkslied uitgevoerd. Ook te Neuenahr werd de dag herdacht door de aldaar vertoevende Nederlanders. Het orkest speelde de Nederlandsche volks liederen. Door de jury der internationale tentoon stelling van schoone kunsten te München zijn aan Nederlandsche schilders toegekend: le medaille geene2e medaille aan Breitner, Gabriel, H. W. Jansen, Ter Meulen, Pieter Oijens en Tholen. Wegens vroeger te München behaalde onderscheidingen hielden zich buiten mededinging: Apol, Bakhuijzen, Biommers, Bisschop, De Bok, Du Chattel, De Ilaas, Israels, Klinkenberg, de Marissen, Mesdag, Neuhuijs, Roelofs, Sadée en Weissenbruch. De Noordbrabantsche commissie tot leniging van de hagelramp heeft bij adres aan de Regentes machtiging gevraagd tot het doen houden eener algemeene inzameling van gelden in Nederland. Tot ondersteuning van haar verzoek ver meldt de commissie, dat dc voorloopig ge raamde schade ruiin f 300,000 bedraagt, ter wijl in de provincie nog slechts ongeveer 110,000 is bijeengebracht. Naar het Vad. verneemt, is in de leger plaats te Oldenbroek een geval van typhus voorgekomen. Met het oog op het dit jaar veelvuldig voorkomen van moederkoren in de granen, vooral in de rogge, heeft de commissaris der Koningin in Gelderland de burgemeesters uitgenoodigd daarop de ingezetenen en vooral de landbouwers opmerkzaam te maken, en hun verzocht om, zooveel in hun vermogen' is, maatregelen te nemen, opdat de bedoelde- en bij langdurig gebruik voor de gezondheid zeer schadelijke zelfstandigheid uit het voor de consumptie bestemde meel worde geweerd. Met zekerheid kan de Stand, thans melden, dat de poging der handelsreizigers, om ver betering te krijgen in de nieuwevoor hen zoo hoogst ongunstige regeling der abonne- ments-tarieven, op weg is om tot een goede oplossing te komen. De commissie, aan wie de zaak in handen- was gegeven, heeft nog eens de stoute schoe nen aangetrokken en zich aangemeld bij den directeur-generaal der maatschappij. Met de meeste welwillendheid heeft de heer De Cluijsenaer hen ontvangen en te woord gestaan, en het resultaat van een langdurig onderhoud is geweest, dat de directeur zich voor de zaak der reizigers gewonnen verklaar de. Er'bestaat nu werkelijk kans, dat weer een verdeeling in een noorder-, centraal- en zuidernet zal worden ingevoerd,welke groepen dan naar omstandigheden zouden kunnen gecombineerd worden. Bij de opden31n Aug. jl. gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg door de beambten van den waterstaat en het loodswezen is als volgt waargenomenin de Westgeulaan de zwarte-tonnenzijde 75.0 decimeter50 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 80.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 79.0 decimeter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 76.0 decimeteraan de witte-tonnenzijde 52.0 decimeterverder bin nenwaarts van af bovengenoemde lijn: 50 meter benoorden de lijn der groene geleide lichten 77.0 decimeter; op de lijn der groene geleidelichten 79.0 decimeter50 meter bezui den de lijn der groene geleidelichten 76.0 deci meter grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht 76.0 decimeter. Als grondslag voor de getijseinen wordt, bij gewoon laag water, aangenomen 76 dM, zijnde het minste water in de 100 Mbreede vaargeul, gerekend van 50 meter benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlijnen, Volgens den regenmeter der Rijksland bouwschool te Wageningen is over de maand Augustus 89 mM regen gevallen, tegen 120 mM over dezelfde maand van het vorige jaar. Volgens den regenmeter te Piokkanje viel er in de afgeloopen maand Augustus 75.2 mM regen of 7520 hectoliter op de hectare, tegen- 194.3 mM in Aug. van het vorige jaar. De gemeenteraad van Amsterdam heeftin zijne zitting van Dinsdag, na verwerping van een amendement van dr. Berns, orn het presentiegeld op f 10 te stellen, aangenomen het voorslel-Heineken, om dit op f 5 te bepalen. Met het a.s. winterseizoen zullen de rem mers bij de staatsspoonvegmaatsehappjj worden voorzien van een soort remlaarzen van geheel nieuwe vindingwaardoor het bevriezen van beenen en voeten voortaan onmogelijk moet zijn. Een eigenaardig voorval heeft zich bij de gemeenteraads-verkiezingen in Ottoland voor gedaan. Bij de eerste verkiezing behaalden de drie candidaten der doleerenden de over winning op hunne liberale tegenstanders met 37 tegen 36 stemmen. De gekozenen ver zuimden echter, ingevolge de bepaling van art. 13 der gemeentewei, binnen acht dagen

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2