O N°. 7836. A0. 1891. Zaterdag 5 September. "Vij f-en-veert i g* s t Jaargan g Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BDKEAC: BOTERSTKAAT, E 2ï. Buitenlandsche Berichten. Binnciilaffdsche Berichten. ïba'skeijk. O G 0 UIIA N T. abonnementsprijs, per kwartaal Iranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. DUITSCIILAND. Het Pruisische Huis van afgevaardigden zal het door den vorigen minister Von Gossler ingediende ontwerp tot regeling van het lager onderwijs dit jaar vermoedelijk niet ir. behan deling kunnen nemen, daar de nieuwe mi nister voornemens is het geheel om te -verken. Majoor Von Wissmann, de gouverneur van Duitsch Oost-Afrika, is weer te Zanzibar aan gekomen. Wissmann brengt het noodige mate riaal mede om een weg aan te leggen voor ■een paardentram, teneinde aldus zijne stoom boot naar het Victoria-meer te brengen. In het geheel zal Wissmanns gezelschap bestaan uit 1000 personen, onder wie oOOgewapea- den. De Beiersche regeering heeft de spoorweg maatschappijen uitgenoodigd hare tarieven voor het vervoer van granen te verlagen. De Berlijnsche correspondent der JV. B. Ct. schrijft van 3 dezer Aan de ministerieele crisis in Turkije wordt hier eene groote beteekenis gehecht, door dien men aanneemt dat de sultan, opgeschrikt door de berichten uit Londen en daardoor opmerkzaam gemaakt op zekere Russische intriges, krachtig talie rase heeft gemaakt, terwijl het ook niet moet hebben ontbroken aan vertoogen der bevriende mogendheden. In dezen zin heeft de crisis een beslist vrede lievend karakter. In de aanzienlijke stijging der graanprijzen hebben de socialistische leden van den Ber- lijnschen gemeenteraad aanleiding gevonden, om dat lichaam voor te stellen, groote hoe veelheden levensmiddelen op kosten der ge meente in te slaan, en deze tegen inkoopsprijs aan de werklieden in het klein te verkoopen, en verder om gratis uitdeeliagen te houden van levensmiddelen, brandstoffen en kleederen. De uitvoer van graan uit Rusland zal, zoo schrijft de Post, door de bepaling der regee ring, dat slechts tarwe mag worden uitge voerd, die ten hoogste met 8 pCt. rogge is vermengd, waarschijnlijk in niet geringe mate verminderen. Zelfs meldt men reeds uit Noworosisk, dat de export-huizen den aankoop van Ivaukasische tarwe hebben gestaaktdaar die met 15 tot 20 pCt. rogge vermengd is. Het Beichsgesetzblatt maakt bekenddat het verbod op den invoer van varkens, spek en worst van Amerikaanschen oorsprong is ingetrokken. Dit besluit trad gisteren in wer king. Het nieuwe Chileensche oorlogsschip Presi dente Pinlo is Woensdag, na kolen te hebben ingenomen, van Kiel vertrokken. Het Duitsche adviesjacht Blitz k kort na dit vaartuig in zee gestoken, om na te gaan welken weg het neemtdaar de Pinlo nog steeds geen ge legenheid heeft gehad om wapenen aan boord te nemen en zijne bemanning aan te vullen. Bij de voortzetting der algemeene verga dering van| Duitsche katholieken te Dantzig is onder anderen besloten: le. den paus dank te betuigen voor de encycliek over de arbeidersquaestie, onder plechtige belofte van de daarin neergelegde beginselen en verplichtingen getrouw te zullen nakomen; 2e. te verklaren, dat de vergadering in de wet op werkliedenbescherming, van 8 Juni 1891, een eersten verblijdenden voorwaart- schen stap ziet ter vervulling van de recht matige eischen der werkende klasse; dat zij deswege den keizer haren dank betuigt voor zijn welwillend krachtig initiatief, en alle katholieken uitgenoodigt, mede te werken om de uitvoering dezer wet te verzekeren. ENGELAND. De Londensche rechtbank heeft aan de City bank verboden een door de nationale bank van Chili getrokken wissel van 3000 p. st., betaalbaar aan de order van deis Balmace- distischen agent Godoy, uit te betalen. Het laatste nummer der Nineteenth Century bevat een artikel over de vooruitzichten der liberale party bij de volgende Parlements verkiezingen. Op grond van de sedert Augus tus 1886 plaats gehad hebbende aanvullings- verkiezingen, van welke 4*1 ten gunste der regeering en 45 ten gunste der oppositie uitvielen, terwijl die districten waren ver tegenwoordigd geweest door 62 aanhangers der- regeering en 27 leden der oppositie, berekent Gladstone de aanstaande liberale meerderheid op minstens 53 en in het gunstigste geval op 93. Hierbij moeten de meeste Iersche leden worden geteld en dan zal Gladstone's meerderheid 100 160 bedra- gen. Het parlementair onderzoek in zake de knoeierijen van overheidspersonen in Canada heeft bewezen dat de directeur der nationale drukkerij, de heer Senecal, die zich bijtijds uit de voeten heeft gemaakt, van alle bestellingen ten behoeve dier drukkerij eene provisie heeft genoten van 10°/0 en dat hij van verschillende leveranciers geld heeft geleend, dat hij nooit teruggaf. De beschul diging, ingebracht tegen het Senaatslid Robitaille, is niet bewezen. Daarentegen zijn ernstige beschuldigingen ingebracht tegen den staatssecretaris Chaplean en tegen den postdirecteur te Montreal. De Pavijsche correspondent van de Times zegt dat Rusland zooveel Suez-aandeelen als mogelijk is heeft opgekocht, om invloed te verkrijgen op de beraadslagingen in de maat schappij en op een gegeven oogenblik de schaal ten gunste van het Fransche element te doen overslaan. De regeering heelt geenerlei bericht ont vangen waarin de moord op Stamboulofl, door Figaro vermeld, wordt bevestigd. OOSTENK IJ K. De bladen wijden bij gelegenheid der groote manoeuvres lange artikelen aan de komst van keizer Wilhelm en prijzen de weldaden van het drievoudig verbond. Het Extrabiatt verklaart dat deze nieuwe samenkomst der twee keizers de steeds toe nemende hechtheid aantoont van hun verbond, door hetwelk men mag hopen dat de rust in Europa zal worden bewaard. RUSLAND. De regeering heeft de spoorwegtarieven voor het vervoer van granen uit den Kaukasus naar noodlijdende provinciën aanmerkelijk verlaagd. Het gerucht, dat zij ook den uitvoer van paarden zou verbieden, wordt beslist tegengesproken. De orthodoxe synode te Petersburg moet reeds toestemming hebben gegeven tot een huwelijk tusschen den grootvorst-troonopvol ger en diens nicht, prinses Marie van Grieken land. Volgens gerucht zou de verloving nog deze maand te Kopenhagen plaats hebben. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat het derde staat kundige artikel van den heer Crispi niet in de Contemporary Beviewmaar in de Nbrth- american Beview zal verschenen, denlön dezer maand. De werkstaking te Milaan breidt zich voort durend uit. Het aantal der grevisten bedraagt nu 3500. De politie naoest Dinsdag eenige personen arresteeren. PORTUGAL. De op buitenlandsche beurzen verspreide geruchten, als zou de coupon der Portugeesche buitenlandsche schuld slechts ten deele worden betaald, zijn ten eenenmale valsch. U U M E N I E. De koning is naar Venetië vertrokken. S E R V I E. Uit Belgrado wordt aan de Parijsche Figaro (beide geen al te vertrouwbare bron nen) geseind dat de Bulgaarsehe minister president Stambouloff vermoord is. T U R K IJ E. Het officieel orgaan meldt, dat Djevat- pacha, gouverneur van Creta, benoemd is tot grootvizier ter vervanging van Kemil-pacha; voorts dat benoemd zijn Djemmal-Effendi tot sheik al islam, Giza-pacha tot minister van oorlog, Rifa-paclia tot minister van bin- nenlandsclie zaken, Malimoud-pacha tot minis ter van openbare werken, Rudi-pacha tot minister van onderwijs, terwijl de overige ministers in functie blijven. Volgens de Agence heeft de Porte zich met Nelidoff verstaan over het passeeren der Dardanellen door schepen van de Russische vrijwilligers vloot. Voortaan zal de Russische gezant aan de Porte mededeeling doen wan neer in eene haven der Zwarte zee hetzij veroordeelden onder escorte van soldaten, hetzij recruten met bestemming naar het verre Oosten, worden ingescheept, zullende de Porte alsdan de passage door het ge noemde vaarwater toestaan. Bij terugkeer van uitgediende soldaten zal de Porte, op aangifte van den scheepskapitein dat er sol daten aan boord zijn, de doorvaart toelaten- Daaruit volgt dat er dan geene schending van tractaat plaats heeft. Op bevel der Porte zullen op gevaarlijke punten der spoorlijnen kazernen worden ge bouwd, waarin 30 man met een officier kunnen worden gehuisvest. A M E R I K A. Berichten uit Mexico melden dat men daar, na de zegepraal der Congrespartij in Chili, voor eene revolutie tegen president Diaz beducht is. Uit Valparaiso wordt aan de Neio-YorTc Herald, gemeld, dat te Santiago en te Val paraiso de orde hersteld is en de overheid over voldoende middelen beschikt om die te handhaven. Aan alle Balmacedisten, beschul digd van misbruik van gezag, is een geregeld proces verzekerd. Tot dusver zijn er nog wei nig doodvonnissen voltrokken. Daar het on mogelijk is alle in den grooten slag van jl. Vrijdag gesneuvelden te begraven, zullen hunne lijken verbrand worden. Het Duitsche oorlogsschip Sophie en de Engelsche kruiser Daphné zijn naar Coronel vertrokken om hunne landgenooten te beschermen. De Duit sche korvet Alextindrine is met een aantal Balmacedistische vluchtelingen, onder wie Ciaudio Vicuna, Viel, Suentel en Sanchez, naar Callao vertrokken. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de Times van 2 dezer gemeld: Heden is te Ichang een oproer uitgebroken, waarbij de eigendommen der zendelingen en van de vreemdelingen in brand zijn gestoken. Er is 'ichter niemand gedood. AUSTRALIË. De wetgevende vergadering van Niemv- Zuid-Wales heeft na langdurige discussies een motie, ten gunste van beschermende invoerrechten, met 61 tegen 47 stemmen verworpen. SCHIEDAM, 4 September 1S91. Van de 8 stoombooten die, zooals wij in een vorig nummer hebben medegedeeld, uit Russische havens met rogge beladen alhier zouden aankomen, zijn er reeds 5 gearri veerd; 3 liggen aan de boeien en 2 in de haven. Ook kwamen gisteren nog in de haven 5 tjalken met graan van Rotterdam, die waar schijnlijk ook alhier zullen worden gelost. Daardoor zal gelukkig weder aan vele handeu werk worden verschaft. B fc"

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1