A0. 1891. Donderdag 10 September. N°. 7839. POLITIE. Vij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGÏnrËR: J. ODÉ. BUUEAU: BOTEBITKAAT, E 3 7. Buiteiilandsclie Berichten. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebrachteen gouden medail lon aan een zwart fluweel handje, een glazenmakers-diamant in étui, een zwart bent bokje, een portemonnale met f 1.14 en een vrouwenzak waarin een ledige portemonnaie. F R A N K R IJ K. De directe belastingen hebben in de afge- loopen acht maanden van dit jaar 60Va mil- lioen francs meer opgebracht dan begroot was en 68 millïoen francs meer dan in dezelfde tijdruimte van het vorige jaar.' Het noordereskader is Maandag van Cher bourg vertrokken. Bij het lichten van het anker speelde de muziek van het Russische schip, Admiral Wachimow de «Marseillaise", terwijl Russische en Fransche matrozen gezamenlijk hoerah's aanhieven. De gemeenteraad van Choisy,le Roy heeft besloten het eeuwfeest van de Marseillaise welks maker, Rouget de Lisle, daar begraven ligt, glansrijk te vieren. De heer Carnot zal, naar men bericht, president zijn van het feestcomité. De bisschop van Ch&lons heeft aan zijne geestelijkheid eene circulaire doen toekomen, waarin hij haar de gedragslijn voorschrijft, die zij te volgen heeft gedurende het verblijf van den president der republiek in het depar tement Marne tot het bijwonen der militaire manoeuvres. De bisschop doet haar weten, dat zij den heer Carnot hulde heeft te brengen en hare gelukwenschen aan te bieden wegens zijne vaderlandsliefde. De regeering der repu bliek is voor hare houding door Europa-be loond geworden. Europa heeft door schitte rende manifestatiën erkend, dat Frankrijk zijne eereplaats in de rij der volken hernomen heeft. De Fransche natie zij er dankbaar voor, en de geestelijkheid zij van dit gevoel door drongen en geve aan het hoofd des staats het vertrouwen te kennen, dat deze, zonder den constitutioneelen weg te verlaten, zijn hoogen invloed zal aanwenden om de gods dienstige vrijheden te herstellen. Te Fourmies hebben de werkstakers Maan dag grootendeels den arbeid hervatmet uitzondering van een veertigtaldie voor goed zijn weggezonden. De orde werd niet vers' jord. De socialistische partij heeft, in navolging van hetgeen men te Brussel vindt, het plan •opgevat om in Montmartre een sVolkshuis" op te richten, dat tot vereenigingsgebouw en tevens tot ontspanning zal dienen. Er zal eene ■bibliotheek aangelegd worden en socialistische bladen uit alle werelddeélen zullen er ter -lezing liggen. LeziDgen zullen er gehouden worden en socialisten uit den vreemde, die tijdelijk te Parijs verblijf houden, er hunne geestverwanten kunnen ontmoeten. Om de jongelingschap te winnen zal er eene gym- nastiekinrichting en eene liedertafel aan wor den verbonden. Men zal er voor geringen prijs den inwendigen mensch kunnen ver sterken. De ontwerpers van het plan hopen in de toekomst een dergelijk «huis" in alle volkrijke wijken te kunnen stichten. Grévy is heden te Mont Sous Vaudrey over leden. DDIISCHIASD. De Köln. Zeit. acht het wenschelijk de gemoederen, ter zake van den oogst, gerust te stellen. Volgens haar zijn de roggevoorraden zoo aanzienlijk, dat er niets te vreezen valt. De regeering had een raming van 82 procent van een gemiddelden oogst openbaargemaakt, maar de opbrengst zal deze raming aanmer kelijk overtreffen. Voorts is in Duitschland een goede tarwe-oogst binnengehaald, terwijl deze in Amerika buitengewoon overvloedig is, zoodat Europa bijna nooit rijker van graan was voorzien dan juist in dit jaar, waarover zulk een noodkreet opging. Hoe komt het dan, dat de prijzen zoo hoog blijven? Dit is, vol gens het blad, alleen aan het marktgeschreeuw der alarmisten te wijten, die met hun zwetsen over een kolossaal misgewas en dreigenden hongersnood de wereld in rep en roer brach ten. Er hiervan heeft de speculatie handig gebruik gemaakt, die nu nog steeds met kunst middelen een daling, welke in den aard der zaak ligt, weet tegen te houden. Het blad betwijfelt echter sterk óf deze manoeuvre haar nog wel lang zal kunnen gelukken. Prins Alexander van, Weimar is plotseling te Baden-Baden overleden in den leeftijd van 34 jaar. De prins, kapitein bij het 2e Saksische huzaren-regiment, was een klein zoon van hertog Bernard van Saksen-Weimar, die als generaal in Nederlandschen dienst, zoowel in Indië als in den tiendaagschen veldtocht, een eervollen naam verwierf en wiens dochter, prinses Amalia, de eerste gemalin was van prins Hendrik der Neder landen. BE16IE. Het katholiek congres te Mechelen is gister ochtend geopend met eene toespraak van den aartsbisschop van Mechelen, mr. Goossens. De heer Victor Jacobs, lid der Kamer voor Antwerpen, sprak als voorzitter van het con gres eene rede uit, waarin door hem in her innering gebracht werd de weg, sedert het congres van 1864 door de katholieke party gevolgd. De zaal was tot in alle hoeken ge vuld meer dan 1 800 congresleden uit binnen- en buitenland waren aanwezig. Daar de door den minister Van den Peere- boom verboden Fransche drukwerken aan den staatsspoorweg aangehouden, langs de lijnen van. de «Grand Central Beige" en den »Nord" toch geregeld nog vervoerd worden, heeft de minister zich tot de besturen dier maatschap pijen gewend met het verzoek de volgende bepaling in hun dienstregeling op te nemen «Van het vervoer zijn buitengesloten: de dagbladen, gedrukte of niet-gedrukte geschrif ten, teekeningen of beelden, boeken of andere pornographische uitgaven, op welker ten toon stellen, verkoopen of verspreiden van toe passing is art. 383 van den code pénal." Zou het duidelijker in het licht gesteld kunnen worden, dat dit de preventieve cen suur is, welke bij de Belgische grondwet uit drukkelijk afgeschaft en verboden is? Wie anders kan en mag in België beslissen of eene uitgave, wegens schennis der goede zeden, onder het bereik der strafwet valt, dan de strafrechter, d. i. de jury? En nu wil de minister Van der Peereboom deze beslissing in handen geven niet slechts van ondergeschikte ambtenaren hij de post en den staatsspoorweg, maar zelfs aan bedien den van particuliere maatschappijen. Wan neer, roept de Réforme uit, zal er toch eens een einde komen aan die ergerlijke wet- schennis ENGELAND. Koningin Liliukalani van de Sandwich eilanden heeft haar gemaal, den Engelsch- man John Owen Dominis, door den dood ver loren. Het parlement van Nieuw-Zeeland heeft aan de vrouwen, die een woning op haar naam hebben, recht gegeven te stemmen en gekozen te worden voor het parlement. Voorloopig zal de hertog van Rutland Raikes opvolgen als postmeester-generaal. DENEMARKEN. Het sedert Maart 1888 bestaand verbod van invoer van Amerikaanseh varkensvleesch is gisteren opgeheven. Toen de czaar Zondag te Kopenhagen naar de kerk reed, naderde de ongeveer 40-jarige Russische ingenieur Iwan Ilnitzky het rijtuig en overhandigde den Russischen monarch een smeekschrift, waarin hij hem om een audiëntie en herstel van geleden onrecht verzocht. De czaar beloofde hem beide. Ilnitzky moet het slachtoffer der Russische justitie zijn, die alles wat hg bezat verbeurd verklaarde, en hem jarenlang in verschil lende gevangenissen liet zuchten. ITALIË. De minister-president Di Rudini heeft aan de commissie voor de tarieven officieel kennis gegeven van den zeer bevredigenden uitslag der onderhandelingen te München, gevoerd over een handelsverdrag tusschen Italië, Duitschland en Oostenrijk. Het parlement zal waarschijnlijk tegen den 20n November worden bijeengeroepen na de plechtige opening van de tentoonstel ling te Palermo, die door den koning en de koningin, de ministers en de meeste leden van het parlement zal worden bijgewoond. Volgens de Secoio Ixebben sommige mi nisters aangedrongen op het bekendmaken der geheime artikelen van het drievoudig verbond. Vooral de minister Luzzatti betoogde, dat zekere financieele operatiën gemakkelijker en voordeeliger zouden kunnen geschie den indien de openbare meening in Frank-' rijk werd gerustgesteld door het bewijs, dat de bepalingen van het verbond geen bedreiging inhouden voor Frankrijk. De minister-presi dent, die alléén met den volledigen inhoud van het tractaat in kennis gesteld is, weigert echter op de meest besliste wijze, aan het verzoek zijner collega's gevolg te geven. Te Milaan hebben de werkstakers weder eene vergadering gehouden, waarin besloten werd, dat getracht zal worden de algemeene werkstaking uit te lokken, indien de patroons blijven weigeren, met de werkstakers te onder handelen. De Duitsche socialist Singer heeft 500 frs. voor de grevisten beschikbaar ge steld. In den gezondheidstoestand der koningin van Rumen ië is geen verandering gekomen. Zij zal nog eenigen tijd te Venetië blijven en waarschijnlijk den winter gaan doorbren gen te Salerno of te Pausilippe. De verlam ming der onderste ledematen en de aandoening van den ruggegraat zijn van dien aard, dat het nog maanden zal duren, eer de koningin vervoerd zal kunnen worden; de ziekte is volkomen gelijk aan die waardoor de koningin twaalf jaar geleden werd aangetast, en die vier jaar aanhield. Uit Venetië wordt van gisteren gemeld, dat het resultaat van liet consult der genees- heerenover den toestand der koningin, weinig bemoedigend is. PORTUGAL. Dezer dagen is het verkeer op den nieuwen Beira-Baiza-spoorweg, in tegenwoordigheid van den koning en de koningin, geopend. De nieuwe lijn loopt door een der vrucht baarste streken en belooft daarom goede winsten af te werpen. Bij den aanleg had men met groote moeilijkheden te kampen. Niet minder dan 64 bruggen moesten ge bouwd en 10 tunnels geboord worden, van welke laatste er éen 646 meter lang is. Het goud-agio is in de laatste dagen 16 pCt. gedaald. T U R K IJ E. Een oflicieele mededeeling behelst, dat de verandering van ministerie geen wijziging zal brengen in de richting der algemeene Euro- peesche politiek. De sultan zal voortgaan zich door dezelfde grondbeginselen te laten leiden, die hg tot nu toe gevolgd heeft, namelijk vooruitgang en hervormingen naar binnen» vrede en goede betrekkingen naar buiten. comm. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eena Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driehaai, geplaatst wordt tegen tweekaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1