Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. PEE TELEGEAAF. Land- en Tuinbouw. A rmenzorg. JRech tzaken* Visscherij. heeft van het oogenblik, dat zij even onbe waakt was, gebruik weten te maken om het huis te ontloopen en is vóór hare woning in het water gesprongen. Hoewel hare vermis sing dadelijk ontdekt werd, mocht tusschen- komst voor de arme zieke, helaas, niet meer baten. Toen zij met dreggen opgehaald was, bestond eenige hoop, dat het leven nog niet gevloden was, en werd de drenkelinge ijlings naar het gasthuis vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek zij echter onderweg bezweken te zqn. Hartverscheurend was het om de smart van den vader aan te zien en van eenige der kleintjes, die in hun nachtjaponnetjes het gebeurde 's avonds om negen uren op straat om ïmoetje" stonden te roepen. (N. v. d. D.) Te Groningen zijn reeds 9000 Russische ballingen van kleeding, voedsel enz. voorzien. De transporten worden gedurig talrijker en bestaan reeds uit 300 a 400 personen. In het Ned. gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht werden in 1890 verpleegd 414 mannen en vrouwen. Op de policliniek werden 3588 patiënten behandeld en 16,197 consulten verstrekt. Te Grijpskerk is bjj het vervoeren van een inboedelwaartoe ook een geladen geweer behoorde, dit wapen afgegaan. Ongelukkig trof het schot het zesjarig kind van den eige naar in het aangezicht. Het kind is aan de gevolgen overleden. Te Beek onder Breda is deze week bij den landbouwer Van Leent uit eene kast eene aanzienlijke som gelds, benevens al het goud zijner vrouw gestolen. Van den dief of de dieven is nog geen spoor gevonden. Hoe voorzichtig men ook te werk gaat, toch springen nog dikwijls de inmqakftesschen, als men ze met een heet kooksel vult. Om dit te voorkomen, doopt men een doek in heet water, wringt hem een weinig uit, spreidt hem op de tafel uit, plaatst de flesch er op en slaat den doek er dan aan alle zijden om heen. Het glas zal dan bij het vullen met het warmste kooksel niet springen. Vloardingen. Het alhier ter teekening gecirculeerd hebbend adres aan den gemeente raad, houdende verzoek om afschaffing der kermis, is, van ruim 1730 handteekeningen voorzien, verzonden. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes zal a.s. Maandagmiddag te 3Vs uur van het Loo in de residentie aankomen. De nieuwbenoemde leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaaj zullen Dinsdag a.s., des voormiddags ten 10 ure, door H. M. de Koningin-Regentes ten paleize worden ontvangen, ter beëediging. Wegens het groote aantal der te beëedigen Kamerleden, zal het, naar de minister van binnenlandsche zaken vermoedt, H. M. aan genaam zijn, indien de heeren leden eenigen tjjd vóór het bepaalde uur ten paleize aan wezig zijn. Bij den Raad van State, afdeeling voorde geschillen van bestuur, werd gisteren rap port uitgebracht in zake het geschil van de woonplaats van de arme krankzinnige Maria Margareïha Laiing, die, vóór 19 October 1889 te Schiedam verblijvende, op dat tijdstip in een gesticht te Steenbergen werd geplaatst voor rekeniijg van het R.-k. armbestuur te Schiedam en in April 1891 weder naar Schiedam is teruggekeerd. Het gemeente bestuur van Schiedam meent tot betaling der verplegingskosten niet verplicht te zijn, op grond dat de krankzinnigheid eerst is ont staan tijdens het verblijf: der ongelukkige te Steenbergen, waarheen deze zich had bege ven met het voornemen om er zich voorgoed te vestigen. Het bestunr van laatstgenoemde gemeente maakt evenwel ook bezwaar de verplegingskosten te dragen, en meent dat van de zijde der gemeente Schiedam getracht wordt om zich van de verplichting tot be taling te ontdoen. Het advies der provinciale autoriteit strekt ten gunste van de gemeente Steenbergen. De burgemeester van *s-Hertogenbosch had Woensdag jl. een conferentie met de minis ters van binnenlandsche zaken en justitie, ter bespreking van den toestand in zijne ge meente. Anunerzoden. In de laatste dagen heb ben alhier ongeregeldheden plaats gegrepen, die zulk een omvang hebben gekregen, dat thans eene sterke rijkspofitiemacht ter plaatse aanwezig is om aan die ongeregeldheden paai en perk te stellen, terwijl bij proclamatie samenscholingen van meer dan drie personen verboden zijn. Eene groote bende wierp Dinsdagavond bij enkele ingezetenen de ruiten in, en heeft zich niet ontzien de aanwezige geringe politiemacht drie man duchtig toe te takelen. De oorzaak ligt hierin, dat voor het kantongerecht te Zalt-Bommel terecht moet staan de dorpsonderwijzer, ter zake van herhaalde overtreding der drankwet. Het janhagel vindt het te vermetel van de politie, dat zij hem, die in de gemeente voor dezen en genen de pen moet hanteeren en daardoor een onmisbaar persoon en werktuig is, heeft durven bekeuren. Woensdag was de officier van justitie uit Tiel te Ammerzoden tot onder zoek van het gebeurde. Breda. Dinsdagavond ontstond alhier brand in het huis van J. Steger, terwijl hij met zjjne vrouw afwezig was en vijf kleine kinderen zonder opzicht thuis waren gelaten. De brand was ontstaan doordat de vlammen van een petroieumtoestel zich hadden mede gedeeld aan de gordijnen, eene tafel en een stoel met kleedingstukken, waardoor de kamer spoedig in een dichten rook was gehuld. Door het optreden der buren, die de ruiten in sloegen, werden de reeds half bewustelooze kinderen van den dood gered, en de brand spoedig gebluscht. Ds Belgische jury heeft den driejaarlijkschen prijs voor tooneelletterkunde aan Maeterlincks rPrincesse Maleine". Do kassier van de »Preusz. Hypotheke-Ver- sicherungsgesellschaft" te Berlijn heeft zicli uit de voeten gemaakt, na eene som van 370.000 mark verduisterd te hebben. Tegen het einde van November zullen in het centrum van Berlijn door het gemeentebestuur ondersteunde, voor ieder toegankelijke, verwarmde lokalen geopend worden, waar tevens koffie enz. voor lagen prijs verkrijgbaar zijn. De officieele viering van den 70n geboortedag van professor Helmholtz, te Heidelberg, den be roemden physioloog, is uitgesteld tot 2 November dan zuilen ook de adressen en eeregescbenken overhandigd worden. Voor de »Helmholtz-stich- ting" is reeds een som van 45,000 mark ont vangen aan bijdragen uit alle landen. De stichting zat een internationaal karakter dragen. Men zal voorts een Helmholtz-medaille laten s!aan,welke om de twee of drie jaar-uitgereikt zal. worden als belooning voor de gewichtigste natuurweten schappelijke ontdekking in dat tijdsverloop. Een borstbeeld van Helmholtz, door Hildebrandt gebeeldhouwd, is bijna voltooid. De vereeniging van dames, die sedert kort in Engeland werkt otnde mode van het dragen van vogels op de hoeden ih den. ban te doen, heeft dezen zomer reéd^ een heuglijk succes op hare pogingen. Het beste bewijs daarvoor geeft een correspondent vso ,o§n badplaats aan de Yoikshire-kust, die mededeelt dat, waar men anders in de streek genaamd Flamborough Head, het bekende schiereiland aan de kust van Yoi k- shire, gedurende den zomer niets anders hoorde dan schieten, dit jaar de jacht op de zeemeeuwen zoogoed als niets beteekent, daar de bewoners van de kust ze niet meer kunnen verkoopen aan de opkoopers ten behoeve der modemagazijnen. De mode van het dragen van zeevogelveeren beeft, dank zij de heilzame beweging van den vrouwenbond, plotseling uitgewoed. Te Norwich vielen de jongedames Greenfield, 17 en 19 jaar oud, uit een roeibootje in de rivierhaar 20-jarige broeder sprong haar na om haar te redden, doch allen verdronken. Eene depêche aan de New-York Herald maakt melding van een geweldige aardbeving, waardoor de Middenamerikaansche republiek San Salvador is geteisterd. De materieele schade wordt op meer dan f2.000.000 dollars geraamd. Daarbij zijn ook vele menschen omgekomen. Slechts weini ge plaatsen zijn, gelijk de kuststreek, gespaard gebleven. Reeds sedert eenige dagen waren de vulkanen in werking en voorspeide ondeiaarsch gerom mel, dat een aardbeving ophanden was. Een hevige schok deed zich Dinsdag gevoelen om 1 uur 55 min. in den ochtend. De schok duurde 20 seconden. De inwoners liepen in nachtgewaad uit hun huizen en vluchten naar buiten, terwijl de lange grondgolvingen aanhielden. Gedurende den gehee- len ochtend volgden lichte schokken. Analquito en Comesaque zijn vernield Cojute- peque, Santa Tecla, San Pedro en Masahuet liggen geheel in puin en te Santa-Anna is ook veel schade aangericht. In de Transvaalsche bladen wordt het over lijden veimeld van een der oudste voortrekkers, den heer W. F. Joubert Sr., gewoonlijk Frans Joubert genoemd. Hij was bijna 90 jaar oud. Verkoeling van het Eutopeesch klimaat. De heer Ch. Naudin behandelt in de Revue des sciences na turel les appliquèas de vraag of het Europecsch klimaat kouder wordt. Hij neemt de verkoeling van de aardschors ten gevolge van de langzame ver koeling van de aardkern aan, welke volgens At ago éen tiende graad in de duizend jaar zou beloopen, ipaar vraagt of er nog geen andere oorzaken van verkoeling zouden bestaan. Het blijkt nu, dat er afwisselende perioden van verkoeling en verwar ming voorkomen, terwijl het zeker is, dat in de laatste vier jaar westelijk Europa aan eene duide lijke verkoeling onderworpen is geweest. Naudin vergelijkt de gemiddelde temperaturen dier vier jaren met de zes voorafgaande, met het volgend resultaat. Warme jaren. Meteorolog. jaar 1880—1881, gemiddelde temperatuur 14,886® 1881—1882, 15,067® 1882—1883, B 14,321® 1883—1884, B 15,005® 1884—1885, ji B 14,978® 1885—1886, 14,643® Kodde jaren. Meteorolog. jaar. 1886—1887, s B 13,966® 1887—1888, D XI 13,403® 1888—1889, B B 13,761® 1889—1890, B B 13,962® De verkoeling drukte meer bepaaldelijk op den zomer en bleef niet zonder invloed op een aantal exotische planten. Zou de golfstroom ook oen ande ren koers zijn ingeslagen 1 (Revue scientifique, 16 Mai 1891, p. 635.) Het meteorologisch jaar 1890 1891 zal voorzeker voor westelij k Europa tot de zeer koude jaren moeten worden gerekend. Zouden wij na verloop van nog een jaar op eene warmere periode durven hopen 1 Om over het al of niet periodieke der temperatuur-verandering eene gissing te wagen, zouden de temperaturen van de zes aan 1880—1881 voorafgaande jaren in aan merking moeten worden genomen, (Album der Natuur.) De*telegraphische gemeenschap met alle kanto ren in Chili, via Galveston, is hersteld. Tele grammen daarheen worden, zonder eenigen beperkenden maatregel, aangenomen. 11 September. Uitslag van de gisteren gebonden verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Gfeneraal. AMSTERDAM. Uitgebracht 6090 geldige stemmen. Gekozen de heer W. K. M. Vrollk (lib.) met 3322 stemmeD. De heer Paul Striiter ultramverkreeg 1020, mr. Th. Heemskerk anti-rev977 en de heer jhr. Henri Tindal (rad.) 745 stemmen. HOORN. Uitgebracht 2452 geldige stemmen. Herstemming tussehen de heeren P. B- A Ferf (lib.) met 908 en mr. 91. Wi F. Treub (rad.) met 860 stemmen. Mr. A. F. Vos de Wael (ultram.) verkreeg 504 stemmen. EMMEN. Uitgebracht 1024 geldige stemmen. Gekozen dr. P. II. Koessingh (lil.) met 599 stemmen. De heeren J. P. Havelaar (anti-rev.), J. E. Scholten (lib.) en Tijmes (lib.) verkregen respectievelijk 177, 130 en 107 stemmen. In geen jaren was het opkoopen van aardap pelen in Gioningen vooi de verzending naar het buitenland zoo diuk als tegenwoordig. Groote partijen worden door de landbouwers voor f 1.35 per HL (fabrieksaardappelen) verkocht. De aard- appelmeelfrabikanten wenschen dezen prijs nog niet te besteden. In Duitschland gebruikt men deze aardappelen (zeer meelrijk, doch los en minder voedzaam) voor de voeding. De Prins-AIexanderstichting voor blinde kinde ren te Bennekom heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een obligatie Neder!, Werk. Schuld groot f200 ontvangen. Het Groene Weeshuis te Groningen heeft van een onbekende de som van f7000 ontvangen. De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 22-jarigen koopman Levi van E. te Smilde, tegen wien in de vorige week bet O. M. eene gevangenisstraf van 21 dagen had gevorderd, ter zake dat hij bij gelegenheid van de herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Smilde tussehen de heeren Homan Kymmell en Vos op 4 Aug. (welke her stemming ten gevolge had, dat de heer Homan Kymmell tot lid van den gemeenteraad, werd gekozen) aan een kiezer 1 gulden en aan een anderen kiezer eerst 2 gulden, daarna 3 gulden en eindelijk 4 gulden had aangeboden, voor het geval dat zij op Homan Kymmell wilden stem men, welk aanbod echter door geen beide kiezers was aangenomen. De rechtbank verklaarde den bekl. schuldig aan poging om, bij gelegenheid eener krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing, iemand door een gift om te koopen om zijn kies recht op bepaalde wijze uit te oefenen, en ver oordeelde bem tot eene gevangenisstraf van acht dagen, De bekl., die zelf niet behoorde tot de kiezers, was waarschijnlijk door anderen tot het omkoopen van kiezers overgehaald. VLAARDINGEN. Statistiek der haring- visscherij tot en met 9 September. Ao. 1888. Jagerij 1013, 342 loggers en 2 booten 74.788, 171 bommen 28.546, totaal 104 347 ton. Ao, 1889. Jagerij 2076, 411 loggers 116.483, 231 bommen 49.530, totaal 168.389 ton. Ao. 1890. Jagerij 1368, 445 loggers 127,907, 307 bommen 63.271, totaal 192.546 ton. Ao. 1891. Jagerij 2026, 315 loggers 74,445, 245 bommen 51.274, totaal 127.743 ton.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3