ze werkelijk wilde uitvoerenzouden de werklieden bij hun gewelddadig verzet een voudig doodgeschoten worden. Ten slotte werd de houding der Duitsche afgevaardigdentijdens het congresmet groote meerderheid goedgekeurd. DeYossiêche Znitung meldt dat er bij de Rijksbank eene voortdurende afvloeiing van goud plaats heeft, zoodat de voorraad per saldo reeds met een bedrag van millioenen geslonken is. Volgens gisteren te Berlijn ontvangen ambtelijke berichten uit Konstantinopel is het bericht eener bezetting van Sign door de Engelschen louter een verzinsel. E N H E L A N 1). De Daily Telegraph, drukt er zijne verwon dering over uit, dat de Europeesche financie- inannen geloof hechten aan den belachelijken canard, omtrent de bezetting van Mitylene. liet is geene oorlogsdaad geweest, wat vol strekt onmogelijk is, maar de zaak laat zich gemakkelijk verklaren. Onze marine in het buitenland erlangt meermalen verlof man schappen en zelfs kanonnen, tot het houden van huidoefeningen, aan wal te zetten. Onge twijfeld is hier iets dergelijks gebeurd. De Times noemt het gerucht der bezetting van Mitylene ten eenenmale ongegrond. Mo gelijk is het door zekere bankiershuizen ver spreid, teneinde de uitgifte der nieuwe Russische leening te Parijs te belemmeren. T U R K IJ E. Op de aanvrage der Porte om ophelderin gen betreffende het gerucht omtrent het aan wal zetten van Engelsche troepen eri kanon nen op Mytilene heeft de Biitsche gezant geantwoord, dat hij van iets dergelijks niets afwistmaar dat wellicht de bedoelde pant serschepen hunne gewone oefeningen ver richtten, Hij voegde er bijdat het bericht omtrent het leggen van torpedo's stellig on waar was. AMERIKA. Aan de New- York Herald wordt uit Valpa raiso van Maandag gemeld, dat Bahnaceda aan boord van het admiraalsscmp is ontvangen en des "avonds naar Callao voltrokken. Teneinde aan zijne vijanden te ontsnappen, verkleedde hij zich als Amerikaansch matroos met behulp van den admiraal. CHINA. De Britsche gezant te Peking heeft met nadruk hij de regeering geprotesteerd tegen hare werkeloosheid teu aanzien der ongere geldheden en gevraagd waarom het hoofd van Wuliu, die getracht had de muiterij te bedwingen, is ontslagen, terwijl zijne supe rieuren, die niets gedaan hebben, niet zijn gestraften waarom de bestraffing der muiters te Wusu is uitgesteld. De regeering heeft deze vragen ter hand gesteld aan den onderkoning Li Huug Tchang, die geantwoord heèft dat het ontslag van den magistraat om redenen, buiten verband met bet oproer, geschied was, en dat te Wuhu twee van de schuldigen zijn opgehangen. Ook de andere gezanten te Peking hebben een dringend vertoog gericht tot de regeering, betreffende de plaats gehad hebbende belee- digingen te Ichang. De regeering heeft den gouverneurs der centrale provinciën gelast de vreemdelingen in het binnenland te be schermen. _Te Lung -Tchao, in de provincie Bunnan, tieefï het gepeupel 6000 telegraafpalen ver brand en de werklieden, bezig met den aanleg van telegraaflijnen; over de grenzen gejaagd. In het grensdistrict Nou Pe is de zendeling Greig door soldaten vermoord. De Duitsche katholieke bisschop te Song Tung meldt dat Li Hung Tchang hem heeft medegedeeld dat de jongste ongeregeldheden ernstiger onlusten doen vreezet). Binnenlandsche Berichten. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 September. De voorzitter, de heer Van Naamen, aanvaardde bet presidium met eene rede, waarin hij wees op het groote verlies, geleden door den dood van den Koning. De rouw wordt gelenigd door de wetenschap, dat de eeuwenoude band van liefde en trouw tusschen Nederland en Oranje onverbreekbaar is en door de goede verwach ting, die de beminnelijke Koningin, onder leiding harer voortreffelijke moeder, voor de toekomst geeft. Wij mogen vertrouwen dat de eendrach tige samenwerking der beide Kamers daaraan bevorderlijk zal zijn en strekken tot heil van het vaderland. De Almachtige geve daarop zijn on- misbaren zegen De Kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 15 September. Tijdelijk voorzitter was de beer Van der Schiieck, die bij de opening der vergadering eene rede hield, waarin hij wees op den, sedert het voiig jaar, veranderden toestand en de hoop en de verwachting uitsprak dat de Staten-Gene- raal voor het welzijn des lands zullen werk zaam zijn, ondanks politiek verschil. De geloofsbrieven der nieuwe Jeden werden gesteld in handen van twee coramissiön, die uit- genoodigd werden rapport uit te brengen in de vergadering op morgen te 1 Va uur, waarna de nominatie voor het voorzitterschap zal worden opgemaakt, SCHIEDAM 10 September ISO!. Zondag jl. had alhier op het gewone veld een wedstrijd plaats tusschen de Schiedamsche cricket- en footballclub Hermes" en de Delftsche cricketclub aConcordia". Ia de eerste innings behaalde »Hermes" 42 punten en ïConcordia" 30, zoodat Schiedam in de- eerste afdeeling een goede figuur had ge maakt, hetgeen hoofdzakelijk te danken was aan de voortreffelijke bowlers. In de tweede innings evenwel keerde de kans, doordat ïBermes" uitgeputte krachten in het veld bracht en ïConcordia" zeer gelukkig was, zoodat laatstgenoemde met 1 punt en 2 wickets de overwinning behaalde. H. M. de Koningin-Regentes heeft als vas ten regel aangenomen niet te beschikken omtrent zaken, waarover H. M. de Koningin later zelve zal kunnen beslissen, en heeft daarom op het verzoek van het hoofdbestuur van den sNederlandschen Bond van oud-onder officieren" om het praedicaat ^Koninklijk" te mogen voeren, afwijzend beschikt. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donder dag 17 dezer niet plaats hebben. Naar men verneemt,, is in de gisteren ge houden vergadering tot voorzitter der liberale Kamerclub gekozen rar. W. van der Kaay en zijn tot leden van het bestuur benoemd de heeren mr. W. H. de Beaufort ennir. S. van Houten. Allerlei verhalen doen de rondte over de wijze, waarop de heer Pierson aan een diner van het landbouw-congres zich zelf en de regeering zou hebben gecompromitteerd, zoo dat de bladen het zelf niet zouden durven meedeelen. Tot hare juiste proportiën terug gebracht komt, volgens den Haagschen corres pondent der Zutph. Ct., de zaak hierop near. Verschillende speechen waren reeds gehouden. Er was reeds op de regeering gedronken, waarop de minister Lely met een kort en krachtig woord had geantwoord, maar ook de minister Pierson zou een woord spreken. Een der vorige redenaars had er op gedoeld, dat men van deze nieuwe regeering veel goeds voor den landbouw verwachtte, en zonder daarop rechtstreeks te antwoorden, ging de heer Pierson op dat thema in. Blijkbaar wilde hij doen uitkomen, dat protectie van dit ministerie zeker niet te wachten is, maar hij deed dit minder handig en in bewoordingen, die een Franschman deden uitroep "■nril parle le Francais trés bien, mais il ne comprend pas les expressions". Na er met klem tegen te zijn opgekomen, dat de minder gunstige toestand van den landbouw zou zijn toe te schrijven aan de vermeerdering der concur rentie uit den vreemde, vervolgde hijVoor een groot deel is de reden van het verval van den landbouw hierin gelegen, dat de landbouwers over het algemeen zijn nfainé- ants et ignorants". jC'est un mensonge", hoorde men roepen. De minister liet zich niet uit het veld slaan en vervolgde kalm zijn rede maar een feit was het, dat zijne woorden bq een groot deel der gasten een onaangenamen indruk hadden gemaakt. Blijkbaar heeft hij iets anders gezegd dan hij werkelijk bedoelde. Had hij er zich toe bepaald er op te wijzen, dat de regeering aan den landbouw geen beteren dienst kan bewijzen dan door ook in die kringen vak kennis en ontwikkeling te bevorderen, want dat onkunde ook bij den boerenstand de grootste vijand is, niemand zou zich geërgerd hebben, maar nu maakten zijue woorden den indruk alsof hij aan de klasse der agriculteurs een testimonium van bijzondere stupiditeit en luiheid wilde uitreiken, en dat kon natuurlijk onmogelijk in goede aarde vallen. Keizer Wilhelm heeft zijn goedkeuring verleend aan het naar hem noemen van eene straat te IJmuiden. .Alle betrokken Europeesche regeeringen hebben bet ontwerp voor de aanstaande winterdienstregeling op de spoorwegen goed gekeurd. Dure tijden. De koortsachtige opwinding over de roggeprijzen was een gevolg van speculatiezucht en heeft gelukkig niet lang geduurd. Toen men zich rekenschap gegeven had van den werkelijken toestand en tot het besef gekomen was, dat ook wanneer geen rogge uit Rusland verwacht mocht worden en daarom nog geene aanleiding bestond hongersnoodprijzen voor de rogge te betalen, bedaarden de gemoederen en kijken enkele handelaars, die een slag meen den te kunDen slaan, op hun neus, nu de roggeprijzen in een week tijds met f30 per last verminderd zijn en er nog geen koopers worden gevonden. De gemoederen gerust te stellen is edeler taak dan ze op te winden. De oogst der granen is zeer bevredigend en waar men spreekt van nat graan, kan het feit, dat we deze week o. a. zwarte haver van ruim 51 kilo aantroffen, dit voldoende tegenspreken. In plaats van staging is veeleer daling der prijzen te wachten en zullen er gelukkig nog geen dure tijdea aanbreken. {Leeuw. Ot.) Gisteren is reeds met een enkel woord melding gemaakt van het groote verlies, het welk de Nederlandsche kunst geleden heeft door den dood van onzen Bosboom. Johannes Bosboom was den 18nFebr. 1817 te 's-Gravenhage geboren. Als 12-jarige knaap in het atelier van den stadsgezichtschilder B. J. van .Hove opgeleid voor zijne latere kunstenaarsloopbaan, was Bosboom zijn leer meester behulpzaam in het schilderen aan de tooneelschermen. Na zich aldus met ver schillende stijlen en kleederdrachten uit vroe gere tijden te hebben bekendgemaakt, maakte hij in 1835 eene studiereis door Nederland en ging hij vervolgens den Rijn op. Bezield door de grootheid van het protes ten tsche Holland der 17e eeuw, gevoelde de jonge kunstenaar allengs de neiging om den artistieken indruk, door kerken op hem ge maakt, weer te óeven en daarvan zijne hoofd studie te maken. Van toen af werd hij de alom geprezen kerkschilder. Verscheidene musea en particuliere verzamelingen bezitten de fijnste juweeltjes van Bosboom's tijk talent, hetzij in schilderijen, vol gloed en licht, hetzij in de fraaiste aquarellen. Aan zijne studiën als leerling der Haag- sche teekenacademie dankte hij, zooals hij meermalen zelf verklaarde, zijne degelijkheid en de vastheid zijner grondslagen. Vandaar zijne blijvende belangstelling, in die instelling tot vorming van teekenaars, in welker bestuur hg ook zitting had. Op velerlei wijze is hij opgetreden voor de bevordering van de kunst en van bare beoe fenaars. Zoo hielp hij krachtig mede aan de oprichting van Arti et Amicitiae" te Amster dam, hielp hij »Pulchri Studio" te 's-Graven- hage tot stand brengen en was hij daarvan bestuurslid. Nog voor weinige jaren brachten zijne kunstbroeders en kunstvrienden uit dat genootschap hem eene hulde in den voor hem onvergetelijken avond na den maaltijd ter viering van een feest der schildersbent- Voor de huldiging van kunstenaars en hunne nagedachtenis streed Bosboom ijverig mede- Bosboom was algemeen geëerd en hoogge acht en een aangenaam kouter te midden van zijn kunstgenooten. De dood van zijne echtgenoote, mevr.Bos- boomToussaint, was voor de toen reeds bejaarden kunstenaar een zware slag, die niet buiten invloed bleef op zijn verderen gezond heidstoestand, welke, nu eens wankelend, dan weder verbeterd, in het laatste halfjaar sterk achteruitgegaan was. Zijn stoffelijk overschot zal, naast dat zijner diepbetreurde gade, op de algemeene begraaf plaats ter ruste gelegd worden. Bosboom had o. a. de volgende onderschei dingen: Eikenkroon, lid van liet Kon. Ned. Instituut, lid van verdienste der Academie van Beeldende Kunsten te Rotterdam, den Nederlandschen Leeuw, Sid van de Soeiété d'Aquarellistes, België's Leopoldsorde, lid van de Kon. Academie van Schoone Kunsten te Antwerpen, ridder der Frans-Jozefsorde ter wereldtentoonstelling te Weenen. Bovendien werd hij op verschillende kunst-expositiën met goud bekroond. In het hotel Scholten te Haarlem hield de jNederlandsche Journalistenkring" Zon dag haar gewone jaarvergadering. In de eerste plaats kwam in behandeling een voorstel des heeren J. Doorman c. s. om afdeelingen van den kring te vormen.. Het beginsel om afdeelingen te vormen werd door de vergadering met 19 tegen 12 stem men verworpen. Naar aanleiding van een voorstel des hee ren M, Wagenvoort, beoogende wijziging van enkele artikelen der statuten, werd besloten, dat het bestuur de ingekomen en in te- dienen voorstellen tot wijziging der statuten zal behandeleu en die in eene algeineene vergadering zal ter tafel brengen, te houden voor 1 Januari e.k. De aftredende bestuursleden, dr. Lamping en mr. Macalester Loup, werden bij accla matie herkozen, terwijl gekozen werden tot bestuursleden in de plaats van wijlen den heer H. de Veer en den heer mr. Dolk, die als zoodanig had bedankt, de heeren Bercken- hof en Appel, beiden te Amsterdam. Tot voorzitter van den kring, in plaats van wijlen den heer H. de Veer, koos de vergadering den heer mr. A. Polak, hoofd redacteur van het Alg. Handelsblad. Na afloop der vergadering génoten de leden van de muziek, door de kapel des heeren Kriens, in den Hout ten gehoore gebracht. Op het programma kwam o. a. voor de Journalistenwals van Strauss. Een maaltijd in het hotel Scholten sloot den reünie-dag. Bij den driejaarlijkschen wedstrijd in België voor den j>prix de Rome" is de eerste der twee toegekende tweede prijzen ten deel ge- t t ti

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2