1874 9.550 1881 7.178 4872 12.641 1882 4.541 4873 40.097 1883 4.181 1874 4.211 1884 4.876 1875 1.705 1885 3.240 1876 3.652 1886 6.706 1877 7.568 1887 4.996 1878 4349 1888 7.856 1879 9.406 1889 12.644 1880 5.533 1890 8.147 De toestand van den Leer Calff, kapel- VERBETERING. Gemengde Berichten. PEK TELE Gil A AF. 0 n der wijs. JReeh tzakeu. Visscherij. vallen aan den heer Charles Smulders van Maastricht, thans leeraar aan het kon. con servatoire te Luik. Uit Friesland wordt aan het Hblad geschre ven Reeds sedert geruimen tijd gingen er ge ruchten dat eene scheuring tusschen de socia listen in Friesland en de sFriesche volks partij" (de partij voor algemeen kies- en stemrecht) aanstaande was. Van de zijde der volkspartij werd op ver wijdering van de revolutionnair-gezinden aangedrongen en de heer Mansho't drong op een zuiveringsproces aan, ook in de provincie Groningenwaar hij woonachtig is. De atdeeling »Witmarsum" van den soc.- dem. bond heeft nu haar lidmaatschap van de volkspartij aan het Friesch comité opgezegd en meer zullen volgen. De kans op het tot stand komen eener tramlijn TurnhoutBelgische grens (Aren- donck) is deaw iageu zeer verbeterd. De gemeente Oud-Turnhout heeft namelijk, na verkregen zekerheiddat de tram later tot Eindhoven—St.-OedenrodeVechel zal wor den doorgelegd, eene subsidie toegezegd van 25000 francs, zoodat nog 35000 francs te kort komt. Men verwacht, dat dit bedrag wel dooi de gemeenten Turnhout en Arendonek zal be streden worden. De Stoompost geeft een overzicht van de leeningen in de laatste 20 jaar op de Euro- peesche beurzen gesloten. Uitgiften in millioen francs. meester van het muziekkorps bij het 4e bataljon der grenadiers en jagers, is eenigszins in beterschap vooruitgaande. Naar aanleiding van het bericht uit Nun- speet betreffende de toovergeschiedenis aldaar, deelt men aan de N. B. Ct. van daar nog mede De predikant heeft den man niet in de kerk aangesproken of onderhouden, maar naar aanleiding van het voorgevallene heeft hij de gemeente na afloop der godsdienst oefening ernstig vermaand zich nooit met zulke dwaasheden in te laten en nimmer eenig geloof te hechten aan dergelijke bijge- loovigheden. Het is ook onjuist, dat de man ten gevolge dier toespraak tdie hij, zonder dat de predi kant dit wist, mede aanhoorde) een einde aan zijn leven heeft trachten temaken. Dit noodlottig besluit heeft hij genomen vooral uit vrees voor de straf, die de rechtbank hem zoude kunnen opleggen, en ook ten deele om de beweging, die het geval te Nunspeet en in den omtrek heeft teweeg gebracht. Gisteren is te Zevenaar de wed. G., moeder van een vrij talrijk gezin, in Ooij onder deze gemeente voorover in den bij haar huis staanden waterhut gevallen, waaruit zij eenige oogenblikken levenloos is opgehaald. Door de schelpenbooten, die tegenwoordig bezig zyn met het onderzoek van het wrak der Zutine, is een anker opgehaald, dat merk waardig is door zijne bijzondere afmetingen, waaruit blykt, dat dit oorlogsschip van grootere afmeting was, dan men dacht. De ring is ongeveer den M in middellijn, de stok 46 voet en de bladen van onderen 2Vs voet, bij eene lengte van ongeveer 8 voet. Door stoomkracht werd dat anker uit eene dikke zandlaag opgehaald, daar slechts de ring en een paar voet van den stok voor den duiker zichtbaar werden. De kofflediefstal te Sneek, die nog steeds in onderzoek is, heeft de politie op 't spoor gebracht van een groot aantal afnemers. Door de paters Trappisten is thans ook te "Venlo aanbesteed het bouwen eener groote bierbrouwerij. Te Bovenkarspel (N.-H.) zijn een aantal mensehen, men zegt wel veertig, emstig ongesteld geworden ten gevolge van het eten van paardevleesch, dat bij onderzoek afkom stig bleek te zijn van een ziek paard, het welk men arsenicum had ingegeven. Een Hollandsch schipper, die Zaterdag in de haven te Dusseldorp landde, nam de ge legenheid waar om het graf zijns broeders te bezoeken, die nu drie jaar geleden aldaar verdronk. By zijn terugkeer had hij het onge luk van de loopplank te vallen en in den Rijn te verdrinken. Vlaai-dingen. Begunstigd door het schoone en kalme weer, waagde schipper De Bot Zondag den tocht over zee van Vlaardingen naar Scheveningen en terug, met een gewoon Westlandsch schuitje. Het reisgezelschap be stond uit 17 personen. Delft. Tot lid der Provinciale Staten (vacature mr. S. Ie Poole) is gekozen de heer H. Seret anti-revmet 855 stemmen. Op den heer mr. W. K. S. van der Mandele (lib-.) werden 847 stemmen uitgebracht. 's-Gravenhage. Het buitengewoon fraaie tVeder een zonnige, blauwe hemel en niet te warm bracht gisteren duizenden op de been, teneinde den stoet, waarmede H. M. de Koningin-Regentes voor de eerste maal in die vorstelijke waardigheid de zitting van de Staten-Generaal opende, zich naar het gebouw van de Tweede Kamer op het Bin nenhof begaf, te aanschouwen. Kort voordat de Moeder, begeleid door den plechtstatigen optocht, den grondwettigen plicht ging vervullen, vertoonde zich de be vallige Dochter, H. M. Koningin Wilhelmina, in de straten in haar met poney's hespannen wagentje. Dat deze verrassende verschoning in de straten door de van alle zijden samenstroo- roenda menigte hartelijk werd toegejuicht, behoeft zeker geen vermelding. Met het in bijzonderheden reeds beschreven militair geleide en geheel overeenkomstig het programma, begaf H. M. de Regentes zich naar de troonzaal, rijdende in detradi- tioneele met 8 paarden bespannen glazen koets tusschen de gelederen der aan weers zijden opgestelde militaire macht, waarachter tiendubbele rijen van toeschouwers. In de vergaderzaal waren de tribunes stamp vol en daar leverden de lichtkleurige zomer- toiletten der dames een bekoorlijke stoflage. Uit de zaal ging, tot het oogenblik van de komst van H. M., het eigenaardig gegons van een gezelschap, pratende met elkaar kennismakende en elkaar begroetende leden, op, en daarbij viel het als vanzelf in 'toog hoe de nieuwelingen onder de volksvertegen woordigers zich nog in deze voor hen geheel nieuwe omgeving vreerad gevoelden. De rijk met goud en schitterende ridder orden bedekte uniformen gaven aan de ver gadering een glansrijk aanzien. Slechts weinige leden waren in zwarten rok. Wij ragen in hunne burgerkleedïng alleen de heeren Sehaepman, Vrolik, Heldt en dr. Poelman, laatstgenoemde, die zijn gezichts vermogen mist, geleid door den heer Schepel. 's-Gravenhage. H. M. de Koningin- Regentes heeft gisteren aan het diner ten paleize vereenigd de generaals-majoor Van Helden, buitengewoon adjudant van H. M. en inspecteur der cavalerie, en Hennus, com mandant der 4e divisie jhr. mr. Von Pestel, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Hare Majesteit te Stockholm, en jhr. mr. De Stuers, in gelijke betrekking te Parijs. Utrecht. Mevrouw N. alhier vermiste sedert jl.Vrijdagmiddag haar 24-jarige werk meid, A. K. genaamd. Wel had de keukeumeid haar even te voren nog naar boven zien gaan, doch daar menondanks het nauwkeurigst onderzoek in het gansche huis, niet het minste spoor van haar kon vinden, kwam men lang zamerhand tot het vermoeden, dat zij gelegen heid had gevonden om ongezien de woning te verlaten en zich wellicht bij een of ander familielid bevond. Toen dit vermoeden echter niet nader werd bevestigd, stelde men de politie met het ge beurde in kennis, doch mede zonder gevolg. Zondagaiiddag kwam de keukenmeid echter toevallig op de vliering en zag toen in de na- hijheid eener kleerkast, liet lijk van haar kameraad hangen. Hevig verschrikt snelde zij daarop naar beneden en deelde haar mevrouw hare ontdekking medewaarop onmiddellijk de hulp van een geneeskundige werd inge roepen die echter slechts den dood kon constateeren. Daar het lijk reeds in staat van ontbinding verkeerde, bestaat er alle grond voor het ver moeden dat het meisjedat vooral in den laatsten tijd veel over den godsdienst tobde, reeds Vrijdagmiddag in een aanval van zwaar moedigheid een einde aan haar leven heeft gemaakt. Wageningen. Aan het Lekskensveer had Zaterdag jl. een treurig ongeval plaats. Eenige jongelieden gingen zwemmen tusschen de kribben in de rivier. Een hunner, de 45-jarige, eenige zoon eener weduwe, waagde zich te ver; althans hij zonk in de diepte weg en verdronk. Eerst een half uur later werd zijn lijk opgehaald. Alle pogingen, door §en tweetal genees- heeren aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos. In het verslag van de feestviering van Orpheus, in ons vorig nummer, is verzuimd de' Officieren-Vereenigirig te noemen bij de vereenigingen die Orplieus een krans hebben aangeboden. Voor duet van Mozart leze men duet van Haydn. Een vermakelijk avontuur is de koningin van Belgie dezer dagen overkomen. Terwijl de vorstin in de omstreken van Spa een rijtoer deed, werd haar rijtuig aangehouden door een veldwachter der gemeente Barvaix-sur-Ourthe, die tegen hare 'majesteit proces-verbaal opmaakte, daar zij zich op een dwarspad bevond, dat niet door rijtuigen mocht worden bereden. Een hevige ontploffing bracht schrik en ont zetting over de bevolking van Pest. In de nabij heid van de IJzeren Poort aldaar sprong namelijk op eens een Amerikaanse!) projectie], dat gebruikt moest worden voor de opruiming van rotsen. De slag was geweldig en de huizen schudden op hun grondvesting. Verscheidene personen werden let terlijk in stukken gescheurd. Er hebben van 15 Juli tot 28 Augustus, d. i. bihnen 75 dagen, 64 spoorwegrampen plaats ge had, waarvan slechts 1 5 alléén stoffelijke schade veroorzaakten. Alle andere hebben slachtoffers geëischt. Het getal der gekwetsten klimt tot 999, dus gemiddeld tot 15 per dag. Hierbij verloren 280 personen het leven. d. i. gemiddeld 4 per dag. Volgens officieele berichten zijn te Consuegra (Spanje) reeds vierhonderd dooden uit de puin- hoopen te voorschijn gebracht. Zondag jl. is de posttrein van Madrid naar Alicante even voor het station Castiliajos ont spoord. De stationschef werd gedood, terwijl een aantal passagiers verwondingen bekwamen. Op den 5n dezer is de Amerikaanschestoom boot Arizona, in de nabijheid van Queenstown, in aanvaring geweest met een zeilschip, dat on middellijk zonk. Geen der opvarenden kon gered worden. De Arizona bekwam wel eenige schade, doch kon toch hare reis voortzetten. Te Buffalo zijn den 9n dezer drie tremen met ruim honderd wagens ziek vee uit Chicago aan gehouden. De dieten zouden gedood en als mest gebruikt worden. Een Zwitsersch doctor is er in geslaagd photogi aphieen te nemen van beschilderde glazen, en wel in de oorspronkelijke kleuren. De opname geschiedde des middags en in den tijd van 20 seconden. De tijdschnften, aan de photographic gewijd, spreken algemeen met lof over de ver kregen resultaten. DKN IIAIO, 10 September.-—Tweede Kamer. Alle gekozen le km zijn toegelaten. Gekozen ziju tot candiii.iten voor het voor zitterschap de heeren mr. J. G. Gleichman met G9 van de 9S stemmen, mr. S. van Houten en P. G. J. van der Schrieck. De Eerste Kamer heeft het adres van ant woord, een weerklank op de troonrede, goed gekeurd. Door de dnecteuren der bewaarscholen van het depaitement der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is tot hoofd der Ahda-beuaar- scliool (Leliestraat) benoemd mej. J. vanMaiion te Schiedam, in de plaats van mej. A. C. Aemney, rite met eervol en verzocht ontslag den In Nov. e.k, hare betrekking nederlegt. Mr. W. A. Reiger heeft Maandag de betiekking van hoogieeraar in de staathuishoudkunde aan de universiteit te Groningen aanvaard met eene tede over nDe economie en de feiten". In de gisteren gehouden zitting der arioml.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld G. W. B., molenaarsknecht, Th. S„ smids knecht, en A. H. G. J., bakkersknecht, alien te Schiedam, beklaagd van het verstoren van de godsdienstige bijeenkomst van het Leger des Heils te Vlaardingen, tot f5 boete ieder. J. J. v. d, G., zonder beroep te Schiedam, be klaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, werd ontslagen van rechts vervolging. J. L., molenaar te Schiedam, en L. v. B veedrijver te Rotterdam, beklaagd van dieren mishandeling, werden vrijgesproken. Voorts werd beLandekl de zaak tegen C. A. v E-, brandersknecht te Schiedam. Beklaagde be kende op den 4n Juli jl. tijdens hij tegen een weekloon van f 4 3 's weeks als meesterknecht in dienst was van den brander C. Kleipool, zes deciliter moutwijn te hebben weggenomen en die te hebben gegeven aan zekeren v. R,, welke persoon, daarmede de branderij uitkomende, door de kommiezen van 's rijks belastingen werd aangehouden. Het O. M. eischte 14 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. IlijLuii.nif.j.a:iiiu'B»^mj- La. iüiiI I I awao—«M, VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier bin nengekomen 15 schepen, alle met 18 tot 25 last haring. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 139 zalmen, die voor fl.25 tot 1.60 per J/s kilo werden verkocht.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3