Ten gevolge van dien grooteren uitvoer is dan ook de prijs van de rogge aanmerkelijk ge stegen, zoodat de arme bevolking in de distric ten, waar de oogst grootendeels mislukt is, daardoor dubbel wordt getroffen. De krijgsraad te Kiew heeft een Oosten- rijksch onderdaan veroordeeld tot verbanning naar Siberië wegens hoogverraad en spion- neering. ITALIË. Kardinaal Rotelli is op zestigjarigen leeftijd ten gevolge van typheuse koortsen te Rome overleden. Hij stond bekend als een prelaat van verzoenende denkwijs. E U M E N I E. De koningin zal eerstdaags, op raad barer geneesheeren, van Venetië naar het noorden van Italië of liet zuiden van Zwitserland worden overgebracht. Met het oog op eene volkomen genezing wordt het bepaald noodig geacht dat de bekende freule Vacaresco, die thaus bij hare ouders te Milaan vertoeft, van de zieke verwijderd worde gehouden. Ook moeten de geneesheeren hebben uitgemaakt dat het lijden der koningin voor een groot deel is toe te schrijven aan hypnotische invloeden en zou een der heeren uit de om geving der koningin, die daarvan de oorzaak genoemd wordt, zijn weggezonden. S E E V I E. De jeugdige koning Alexander is gister ochtend van zijne reis door Europa te Bel grado teruggekeerd. A BI B K I K A. Berichten uit Valparaiso melden dat de Congrestroepen nog steeds alle bergpassen bewaken, teneinde Balmaceda, die men nog ""irr'het land waant, te beletten te ontvluchten. Gemakkelijk zou hem dat trouwens niet gaan, want alle passen zijn door sneeuw versperd. Verscheidene vroegere ambtenaren van Bal maceda, die trachtten het land te verlaten, zijn gearresteerd. De justitie heeft bevel ont vangen alle personen, verdacht van moord 'of plundering, alsmede hen, die aanhangers der Junta hebben verraden of de briefwisseling der vreemde gezanten hebben belemmerd, gevangen te nemen. De kolonels Wood en Ruiz, van Balma- ceda's leger, schrijven hunne nederlaag toe aan de ongehoorzaamheid der generaals Bar- bosa en Azerrua en aan de tegenstrijdige bevelen van Balmaceda en diens minister van oorlog. Uit Callao, in Peru, wordt gemeld dat de Chileensche vluchtelingen Vicuna, Godoy en «en broeder van Balmaceda daar ziju aange komen. Ook de regeering van San Salvador onder handelt thans met de Vereenigde Staten over een handelsverdrag op den grondslag van wederzij dsche begunstiging. Het denk beeld van den minister Blaine, een groot Amerikaansch tolverbond te sluiten, dat alle TGieikadinging van Europa zoogoed als unmo- gelijk zou maken, komt daardoor weer een sfap 'nader tot verwezenlijking. Volgens bericht uit Valparaiso heeft Frankrijk de voorioopige regeering van Chili erkend. Binnenlaiulsclie Berichten. EERSTE KAMER DER STAT EN-GENERAAL. Zitting van 10 September. Ten elf ure de vergadering geopend zijnde, deelde de voorzitter med.e dat door de afdee lingen zijn benoemd: tot hare voorzitters: de heeren Van Royen, Cramers, Fransen van de Putte, Van Eysinga en Stork tot hare onder-voorzitters: de heeren Van Weideren Rengers, Van Swinderen, De Bruyn, Van Akerlaken en Insinger; tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord op de troonredede heeren Van Royen, Van Gennep, Pijnappel, Kappeyne en Viielander Hein. Laatstgenoemde commissie heeft haar ont- werp-adres ter tafel gebracht, dat aan de afdeelingen is verzonden. Inmiddels werd de openbare vergadering tot 3 uur geschorst. Bij de hervatting der werkzaamheden werd aangenomen het ontwerp-adres op de troon rede. Daarin wordt de erkentelijkheid uitge sproken voor de mededeelingen en verklaard dat met belangstelling de voorstellen omtrent de wetgeving en het staatsbestuur worden verbreid en dat met opgewektheid de veel omvattende en ernstige taak wordt aanvaard om mede te werken tot verzekering der wel vaart van Nederland en zijne koloniën. De heer Van Lijnden van Hemmen vroeg, waarom eerst by de jongste verkiezingen de noodzakelijkheid was gebleken van hervor mingen, daar toch de vorige regeering ook hervormingen beoogde. De minister Van Tïenhoven antwoordde, dat hervormingen van het kiesrecht en het belastingstelsel bij de verkiezingen op den voorgrond stonden en door deze regeering zullen worden voorbereid. Verder verzekerde hij dat de regeering de landbouwbelangen geenszins miskent en ze wil behartigen. Na afdoening van het adres van antwoord werden benoemd tot leden der huishoudelijke commissie de heeren Six en Viruly. Het adres zal H. M. de Koningin-Regentes worden aangeboden. De Kamer is daarna gescheiden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 September. Overeenkomstig de conclusiën van de rap porten der commissiën, zijn alle gekozen leden toegelaten. Tot eersten candidaat voor het voorzitter schap werd gekozen de heer Gleichman met 69 van de 98 stemmen. De heer Beelaerts had 26 stemmen. Tot tweeden candidaat werd gekozen de heer Van Houten met 53 steromen. Verder verkregen de heeren Vatn der Schrieck 23. en Beelaerts 20 stemmen. Tot derden candidaat werd gekozen de heer Van der Schrieck met 75 stemmende heer Beelaerts had er 22. Besloten is de troonrede met een adres te beantwoorden. De afdeelingen der Tweede Kamer kozen tot voorzittersde heeren Rutgers van Rozenburg, Mees, Van Delden, Rcëll en Van Houten. Tot onder-voorzitters werden be noemd: de heeren De Beaufort (Amsterdam'), Goeman Borgesius, Viruly Verbrugge, Van der Kaay en Veegens. Tot commissieleden voor de redactie van het adres van antwoord de heeren De Beaufort (Amsterdam), Kerdrjk, Van Karnebeek, Roëll en Van Houten. De uitslag van de trekking der afdeelingen op den 16n Sept. is geweest, dat zitting hebben in de lste afdeeling de heerenOppedyk, Pijt- tersen, A, v. Dedem, G. v. Dedem, Travaglino, Mackay, Zijp, Hartogh, Rutgers, De Beaufort (Amsterdam), Levy, Bool, v. Berckel, Levyssohh Norman, Goekoop, Pijnacker Hordyk, Henne- quin, Keuchenius, Michiels en Haffmansj- 2de afdeeling de heerenSchepel, Poel man, Smeenge, Borgesius, Rink, De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede). v. Byfandt, v. Beunin- gen, Kerdijk, Vrolik, Sanders, Bogaerdt, Mees, Smit, Lucasse, Walter, De Ram, Diepen, Clercx en v. d. Schrieck 3de afdeeling de heerenTijdens, Huber, De Kanter, Houwing, Beelaerts, Geertsema, v. Delden, Dobbelman, Schimmelpenninck v. d. Oye, Royaards, Cremer, De Meijier, Reekers, Viruly, v. Karnebeek, Conrad, Bahlrnann, Lambrechts, Harte en v. Vlijmen 4de afdeeling de heerenZijlraa, v. d. Feltz, Roessingh, Bevers, Kolkman, Röell, v. d. Kaay, Land, Boreel, v, Velzen, v. d. i Velde, v. Gijn, Seret, De Geer, v. Kerkwijk, v. d. Berch v. Heemstede, v. Nunen, Smits v. Oyen, Schreinemacher en d'Ansembourg 5de afdeeling de heerenVeegens, v. Houten, Zaaijer, Lieftinck, Brantsen, Noordtzij, v. Alphen, Sehaepman, Kielstra, Dijckmees- ter, v. Löben Seis, Heldt, Gleichman, Don- ner, v, d. Borch, Hintzen, Guyot, Mutsaers, Vermeulen en vacature Hoorn. SCHIEDAM 17 September 1891. Schiedams Mannenkoor Orpheus zal, om zijne feestviering zoo algemeen mogelijk te doen zijn, Maandag 21 dezer zijnen stadge- nooten nogmaals een aangenamen avond be reiden door de opvoering van de geestige operette «Meester Tutenbach, of een Avontuur op het Zangersfeest". De sympathie, welke «Orpheus" ook weder bij zijne feestviering mocht ondervinden, doet bij deze gelegen heid een talrijke opkomst verwachten, te meer nu de toegangsprijzen zoo laag zijn ge steld, dat iedereen er gebruik van kan maken. Gisteravond is een der bezoekers van de bijeenkomst van het «Leger des Heils" bij het uitgaan in de Lange Haven geloopen. Door spoedig verleende hulp bracht men den drenkeling op het droge, die er met den schrik en een nat pak afkwam. II. M. de Koningin-Regentes ontving heden voormiddag ten 10i/s ure de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van de candidatenlijst voor het voorzitter schap, en ten 12 ure de commissie tot aan bieding van het adres van de Eerste Kamer in antwoord op de troonrede. H. M. de Regentes heeft nog heden de benoeming van mr. J. G. Gleichman tot voor zitter van de Tweede Kamer geteekend. Morgen voormiddag ten II ure is er eene vergadering der Kamer belegd, waarin de nieuwbenoemde voorzitter zijn taak zal aan vaarden. Bij kon. besluit is aan mr. J. P. R. Tak van Poortvliet te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland." De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag 18 dezer niet plaats hebben. Omtrent de plannen van den nieuwen minister van oorlog deelt men ons mede, dat de minister op groote schaal de vrijwil lige oefeningen in den wapenhandel wenscht te steunen, waartoe hij gedurende de winter maanden 2 of meer compagnieën van elk bataljon tot éene wil vereenigen, zoodat de overige officieren en onderc/iicieren beschik baar komen om in nabijgelegen plaatsen, waar geen garnizoen ligt, met het onderwijs in den wapenhandel te worden belast. Voorts wil hij ruimschoots gelegenheid geven aan de miliciens om des winters met verlof te vertrekken. De miliciens der lichting van 1892 zullen niet meer bataljonsgewijze, doch compagnies- gewijze hunne eerste opleiding ontvangen. Omtrent deze voornemens heeft de minister het gevoelen der korpscommandanten inge wonnen. De minister van oorlog heeftnaar wy vernemen, zyne noodwet reeds bij den Raad van State ingezonden. Naar wij vernemen, zullen de Indische adviezen over het koffie-rapport binnenkort gedrukt en aan de leden der Kamers rond gedeeld worden. De Staatscourant bevat een koninklqk be sluit, waarbij wordt ingesteld een staatscom missie ter voorlichting van de regeering om trent de grondslagen waarop de regeling van de administratieve rechtspraak, volgens de grondwet, behoort te berustenmet bepaling, dat het door haar daaromtrent uit te brengen verslag zal vergezeld gaan van een berede neerd voorstel, bevattende de uitwerking harer denkbeelden in den vorm van een ontwerp van wet. Tot leden dezer commissie zyn benoemd: mr. J. Kappeyne van de Copello, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, tevens voorzitter; *ir. J. T. Buys, staatsraad in buitengewonen dienst, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leidenjhr. mr. J. F. van Humalda van Eysinga, lid van den Raad van t State; mr. S. van Honten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaljhr. mr. J. Röell, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr. M. A. van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlandenmr. J, Oppen- heim, hoogleeraar aan de ryks-universiteil te Groningenmr. H. F. IC. E, Seydlitz, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Lim burg; mr. A. R. Arntzenius, griffier van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tevens secretaris. De volgende resolutie van 14 dezer is in de Staatscourant opgenomen Cacaopoeder en chocolade. Cacaopoeder (ontvette gemalen cacao, zonder suiker of andere vreemde bestanddeelen) is, evenals de cacaoboonen waaruit het vervaardigd wordt, bij de wet van 15 Augustus 1862 (Staatsblad no. 170). van rechten vrijgesteld en dus, bij invoer in elke verpakking, onbelast. Gemalen cacao, bereid met suiker of andere vreemde bestanddeelen (poederchocolade), is in elke verpakking onder den tariefpost «chocolade met suiker bereid", belast met een invoerrecht van f25 de 100 kilogram. De heer W. G. A. C. Christan, kapitein der infanterie bij het Nederlandsch-Oost- indisch leger, die gedurende zijn verblijf op Borneo een hoogst belangrijke verzameling, voornamelijk van wapens en krijgstoebehooren, heeft bijeengebracht, en wel op stelselmatige wijze, bij groote reeksen, waaruit de ont wikkeling der vormen kan worden nagegaan, heeft deze geheele verzameling ten geschenke aangeboden aan de Nederlandsche regeering, ter plaatsing in 's rijks ethnographisch museum, alwaar zij geïnventariseerd is ais serie 761. (St.-Ct.) Naar men aan de 2V. It. Ct. mededeelt, is de heer mr. S. A. Vening Meinesz, bur gemeester van Rotterdam, met ingang va» 15 October as. benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Als een bewijs hoe druk in den laatste» tijd te Rotterdam de scheepvaart is, ka» dienen, dat gisteren de 25 beschikbare boeien in de rivier voor de stad alle in bezit waren genomen door beladen stoomschepen om hunne vrachten te kunnen lossen. Zelfs kwame» er op stroom plaatsen om te lossen tekort, zoodat eenige stoomschepen daarvoor een ge schikt plaatsje aan den wal moesten zoeken. Ook in de havens lagen een groot aantal stoomschepen van verschillende afmetingen te lossen of te laden. (N. 3. Ct.) In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad is een voor stel van B. en W. aangenomen, om de leening van f100,000 ten behoeve der ge meente, uit te geven tegen een koers van 98 pCt., waarvoor 524 obligatiën ad f10001 waren ingeschreven. De heer Julius Barnett te Paramaribo heeft, naar aanleiding der inlichtingen op zijn vorig adres door den minister Mackay verstrekt, opnieuw een adres aan de Tweede Kamer ingediend, waarin hij zijne klachten over de onwettige handelingen van den gouverneur Lohman volhoudt. De buitenlandsche leden van het interna tionaal landbouwcongres te 's-Gravenhage hebben by herhaling hunne instemming be tuigd met de uitstekende wijze, waarop de werkzaamheden waren geregeld, waardoor

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2