openbareTamenkomst Geveilde en verkochte onroerende pefleree. Correspnaientil RATIONALE CHRISTEN-GEHEEL- ONTHOUHERS-TEREENIGING. PER telegraTfT Gemengde Berichten. ADVERTENTIES. TRIJNTJE BAKKER, op Vrijdag 25 September.e^,, •volksvrienden.in Amerika deelneming verwekt. Een intelligent, vermogend, invloedrijk predikant, Hollander van geboorte, Rev. A. Wormser, die een 20 jaren in Amerika heeft gewoond, besloot het vorige jaar, vergezeld van negen vrienden, een onderzoekingsreis te maken tot het vinden van een nog onge bruikt. land. Hij stelde dezen vrienden reis kaarten ter hand en men doorkruiste Mexico, het rotsgebergte van N .-Amerika en ten deele Califomië. Zij zochten vooral naar goed land en dat in een gezond klimaat zou zijn gelegen. Hij kwam tot het besluit, dat een 800 a 900 mijlen ver zich uitstrekkend gras land in den staat Montana, voor eene koloni satie het meest geschikt zou zijn vervolgens sloot bij overeenkomsten, regelde nadere bepalingen van bestaande compagniën, ten opzichte van wateraanvoer enz. en besloot toen even naar Holland te gaan en belangloos elk die wil, die Nederlander is en liefst van protestantsche belijdenis, 60 bunder van dat land voor niet aan te bieden. Toegerust met tal van kaarten, photogra- phieën met monsters van aardappelen, zoo groot als een hand, vleezige, dikke en regel matige korrels, buitengewoon blank, van tarwe en gerst, verlokte in enkele dagen een gedeelte der inwoners van twee dorpen, ter stond aanstalten te maken tot vertrek, dat in de maand November a.s. zal geschieden. Geleerd uit de min gelukkige keuze voor ongeveer een 50 jaar, door ongeoefende voor gangers gedaan, heeft bij de voorkeur gegeven aan een plaats, niet ver van een spoorlijn gelegen. Lang kon hij in Nederland niet vertoeven, maar liet aan enkele personen den last na, van zijn onderzoek en bevinding alom kennis te geven. Onderwijl begeeft hij zich met gelijke bood schap naar den Staat Michigan in Amerika, waar vele Hollanders zyn, die echter steeds moeten worstelen met een al te veel met steenen gemengden bodem. Als waarschuwing voor de bezoekers van perrons der staatsspoorwegen achten wij het niet ondienstig de aandacht er op te vestigen, dat wanneer bij de controle van de plaats bewijzen personen worden aangetroffen niet voorzien van een geldig plaatsbewijs, noch van een perronkaart en die beweren zich op eene niet geoorloofde wijze toegang tot de perrons te hebben verschaft, deze niet kun nen volstaan met alsnog den prijs van eene perronkaart te heialen, maar dat zij zullen beschouwd worden als reizigers aangebracht met den laatstaangekomen trein. Op hen zal de hoogste boete worden toe gepast en bij weigering om daaraan te voldoen proces-verbaal tegen hen worden opgemaakt. Naar aanleiding van een bericht in ons vorig nommer betreffende den uitgever van een te Rotterdam verschijnend blaadje, schrijft ons de betrokken persoon Verleden week vertoefde ik voor dringende zaken gedurende vier dagen te Breda. Bij mijne thuiskomst 11.' Vrijdag 11 Sept. ver nemende dat er tijdens mijne afwezigheid tweemaal een inspecteur van politie hij mij was geweestteneinde inlichtingen omtrent zekeren H. in te winnen, gaf jik onmiddellijk per brief kennis van mijne terugkomst aan den commissaris van politie, afdeeling Witte- de-Withstraat, en weinigen tijd daarna ont ving ik het bezoek van een politie-beambte, wien ik de noodige inlichtingen verschafte. Wat de zoogenaamde poging tot chantage aangaat, ik zelf verschafte de politie alle noodige inlichtingen, teneinde een persoon, die zich Nran" mijnen 'naam bediend had, onscha delijk te maken." B. Ct.) De politie te Gharlois heeft de hand gelegd op twee bakkersknechts, die beschuldigd worden, dat zy, ieder van zijn meester, des nachts meel stalen en aan een anderen bak ker verkochten. Het schijnt dat de knechts reeds bekend hebben, en op vrije voeten zijn gesteld. De bakker, die het gestolene geheeld zou hebben, heeft, zoo men zegt, nog geene be kentenis gedaan, en is in voorloopige bewa ring gehouden. Sequah's colporteur werd Donderdag te Amsterdam in 't café Suisse op den voet gevolgd door rnr. L. Zegers Veeckens, voor zitter van de vereeniging tegen kwakzalverij, die ook een biljet afgaf, waarin, onder den titel van sSequah de groote Paljas", een en ander wordt medegedeeld over de Sequah- maatschappij, zich +en doel stellende kwak zalvers-artikelen over de geheele wereld te verspreiden, over haar winsten van het eerste jaar (f481.264) en over haar wijze van werken. De grappenmaker, die naar Nederland is gezonden, noemt zich Sequah en is Charles A. Davenport (wellicht een stuk van de acrobaten- en goochelaars-familie, die vroeger in de Nee optrad) en als onze informaties juist zijn uit een paardenspel afkomstig, zegt het bestuur der vereen, tegen de kwak zalverij, dat vervolgens de samenstelling van de Sequah-olie en Prairie flower mededeelt Als een klein bewijs hoeveel geld noodig is om de Russische joden voort te helpen, kan het volgende dienen: Verleden week ondersteunde het comité te Amsterdam 700 verdrevenen en dit kostte: aan logies en etenf 730 aan nieuwe kleeren -1413 aan reispenningen- 600 aan overtochten. -1800 te zamen f4543 Hierbij komen nog zeer veel geschonken kleedingstukken. Zoo gaf de vereeniging «Hulpbetoon voor eerlijke en vlijtige armoede" 100 hemden met de belofte, dat dit honderdtal door meer zal worden gevolgd. Een ander gaf 30 nieuwe pantalons, enz. Het totstandkomen van de tram Van Zuid laren via Haren naar Groningen is verzekerd het benoodigde kapitaal is verkregen. Aan de steenfabrieken langs den IJsel is groote vraag naar steenen. Door het regen achtige weer zijn er veel minder gemaakt dan in vorige jaren. De prijzen zijn f 1 per 1000 stuks hooger. Te Breda zijn valsche guldens in omloop. Het lijk van den op Maandagavond ver misten stationschef Boers te Grubbenvorst Lottum is in een tak van de Maas opgevisoht. De ongelukkige moet "s nachts na het bezorgen van een telegram te water geraakt zijn. Donderdagnacht zijn diefstallen gepleegd in de R.-k. kerken te Bladel en te Hapert. Te Bladel vooral hebben de inbrekers veel gesto len en vernield. Bij het rangeeren van een, goederentrein te Uden had gistervoormiddag een conduc teur het ongeluk tusschen twee wagens te vallen. De trein ging over hem heen, met het gevolg dat de man onmiddellijk dood was. Rotterdam. Bij de gemeente-begrooting vooz 1892 wordt voorgesteld, de percentage van de plaatselijke directe belastingen met 0.4 pCt. te verhoogen en aizoo van 2 5 op 2.9 pCt. te brengen en teveiis de opcenten op het personeel te brengen van 80 op 90. Kraiingen, Dinsdagavond viel in het water aan de Kortekade alhier een 4-jarig kind. De moeder, dit ongeluk ziende, sprong haar kind na, doch daar zij machteloos bleek te zijn om het te redden, zonken moeder en kind naar de diépte weg. Een óogenblik na het ongeval ontdekte de heer J. Schouten, hoofd eener school alhier, daar ter plaatse eenig geborrel in het water en bleek hem dat iemand daarin lag. Toen hij de vrouw met het hoofd boven bracht, riep zij om haar kind, en het mocht daarop den heer S. geluk ken moeder en kind op het droge te brengen. 's-Gravenhage. Het plan bestaat om de Gothische zaal aan de Oranjestraat inwendig te verbouwen, teneinde haar in te richten tot bibliotheek van H. M. de Koningin, De commissie, die zich indertijd hie>' ter stede heeft gevormd om voor den vertegen woordiger van den paus een eigen hotel ia te richten, heeft daartoe ceen deftig perceel aan de Prinsegracht aangekocht, dat eenige verbouwing en verfraaiing zal ondergaan. Amsterdam. Door een 50 ingezetenen, meest allen mannen van invloed en naam, met den Commissaris der Koningin in Noord- Holland aan het hoofd, is het voornemen op gevat, om aan mr. G. van Tienhoven, afge treden burgemeester van Amsterdam, en mr. N. G. Pierson, afgetreden president der Nederl. bank, eene passende hulde te brengen voor hetgeen zij voor Amsterdam zijn geweest en voor den bloei der hoofdstad hebben gedaan. Bij hun vertrek mocht een bewijs van hulde, tevens eene duurzame herinnering aan hun werken en streven, niet ontbreken. Dit comité wenscht beider portret, met hunne toestemming door Thérèse Schwartze te vervaardigen, de gemeente ten stadhuize aan te bieden. Amsterdam was beider arbeidsveld. Daar moet de herinnering aan dien arbeid bestendigd blijven, en wel op eene wijze, die geheel in overeenstemming is met hun artistiek gemoedsleven. Iedere bijdrage, doch niet hooger dan f25, wordt in ontvangst genomen door den heer D. Cordes, penningmeester van het comité. Onze correspondent te Berlijn meldt dat een famillie-drama aldaar groote sensatie verwekt. De privaat docent bij" de juridische faculteit, dr. Prager, is in den vorigen nacht het slachtoffer geweest van eene poging tot mooid, waarvan zijn eigen zwager verdacht wordt, die met mede weten van Prager's vrouw zich in zijn slaapver trek zou hebben verborgen om hem in bed door een pistoolschot om het leven te brengen. Dr. Piager heeft nl. een eisch tot scheiding tegen zijne vrouw ingesteld, die hij van ontrouw beschul digt. Deze, eene schoone 30-jarige vrouw, is heden, onder verdenking van medeplichtigheid, in hechtenis genomen, maarzij ontkent alle schuld. De vermoedelijke dader is verdwenen. Deze, Max Schweitzer geheeten, is de 27-jarige broeder der vrouw; hij is mismaakt en zijn signalement is naar alle havenplaatsen verzonden, waai heen men vermoedt dat hij zich begeven heeft om uit het land te vluchten. Dr. Prager is een man in de kracht zijns levens, 43 jaar oud. Er bestaat hoop op zijn levensbehoud. NR. Ct.) Te AveUino (Italië) btond verleden Zaterdag baron Bresciamorra, een gehuwd man van dertig jaar, terecht omdat hij een nicht van hem verleid had. De rechtbank verdaagde de behandeling en stond hem toe borg te stellen. Op het oogenblik dat hij echter de zaal verliet, haalde een broeder van het meisje een revolver uit en jaagde hem twee kogels door het hoofd, zoodat hij dood neer viel. De moordenaar werd in hechtenis genomen. De Popoio Romano te Rome kondigt den dood aan van een bedelaar, honderd jaar oud, overleden te Tor. In alle hoeken van zijn kamer vond men geldswaarde, tot een bedrag van éen miliioen gulden. Zijne erfgenamen zijn twee neven, die in de diepste armoede leefden. Te Quebec in Canada zijn door een brand 34 huizen, eene kerk en eene scheepswerf vernield. Deze ramp, die 75 gezinnen van hun onderdak beroofde, was te' wijten aan zekeren Remi Oelett, die zijne werkplaats met petroleum had aangesto ken. Toen dit bekend werd onder de arme men - schen, die van huis en have beroofd zij» meest Fransche Canadeezen werd eene poging aange wend om den brandstichter te lynchen. Oelett had reeds een koord om den hals en de politie kon, hem slechts met geweld uit de handen der woedende menigte bevrijden. Een wanhopig gevecht ontstond zelfs en de troepen moesten te hulp geroepen worden. De schade wordt op 100 000 dollars begroot. Het vuur verspreidde zich zóo snel, dat niets kon geied worden. De meeste menschen, uit hunnen slaap opgeschrikt, ontkwamen slechts door de rotsen te beklimmen, die ter eene zijde langs de straat zijn, waar alle gebouwen waren aangetast. Bismarck heeft, volgens zijn eigen verklaring, nooit muziek kunnen leeren. «De meesten mijner medescholieren", zoo vertelde hij eens in een gezelschap, «leerden viool- of pianospelen. Mijn ouders vonden dat ook ik daarin onderwezen moest worden, 't behoorde nu eenmaal bij mijn opvoeding. Ik kreeg ies, maar het was mij niet mogelijk de noten te leeren. Ik had een uitstekend geheugen en kende binnen een half uur de Grieksche letters, maar in die tallooze zwarte bolletjes met hun lijntjes en teekens kon ik nooit den weg vinden. Ik heb bovendien volstrekt geen muzikaal gehoor, ik kan niet eens de wijs houden van het meest bekende liedje. Concerten heb ik daarom weinig bezocht, ik verveelde er mijhet liefst luister ik naar een gewoon straatorgel." De oudste geneesheer van de wereld die nog praktijk uitoefent door te zijnen huize consult te geven, is ongetwijfeld dr. W. Salmon te Cam bridge, die in '1790 werd geboren. Een werktuigkundige te Chicago heeft een electrisch toestel uitgevonden dat bij de paarden de zweep vervangen kan. Men kan daarmee af en toe den paarden een kleinen schok geven. Te Kiew zal een electrische spoorweg aan gelegd worden. Deze zal de eerste in Rusland zijn. DEW HAAG, 19 September. De In dische begrooting sluit met een tekort van 46s/io miliioen. In de toekomst is niet te rekenen op een hoogere koffiebate dan 13Vs miliioen. De financieele toestand is niet be vredigend. Tot herstel van het evenwicht is eene speciale enquöte ingesteld om bezuini gingen te onderzoeken. De middelen zullen worden versterkt en de productiekracht van Indië verhoogd door irrigatiewerken en spoor wegen. Gelden zullen worden aangevraagd voor versterking der Indische marine en de bestrijding der opiumsJuikerij'. - - "Verkocht19 September. NotarisH. W. M. Roelants. Een woonhuis en erve, met open plaats en tuintje, staande aan de Lange Singelstraat, wijk A, no. 170, groot 145 centiaren, in veiling f2460. Bij verkoop opgehouden. X. Uw stuk zal geplaatst worden, mits van uwe naamteekening voorzien. - - Heden overleed tot myn diepe droef heid, na een korte ongesteldheid, mij'n geliefde Echtgenoot, in den leeftijd van 31 jaar en 11 maan den, mij nalatende een Kind. A. BAKKER J.Cz. Schiedam, 18 September ,189^. Afdeeling «SCHIEDAM". in liet Lokaal voor EVANGELISATIE aan de Br o e r sv e st. Sprekers IN. VAN DEN BROEK, Predikant te Schiedam. Ds. E. 11. 1IEINECKEN, Predikant te 's-Bravenhage. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Namens het Bestuur: W. VAN PELT Secretaris.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3