in nuttige handwerken13. M. van Vlaardin gen, 2. E. de Goederen, 3. J. van Vliet, allen alhier; ter visie gelegd, teneinde in eene vol gende vergadering tot eene benoeming over te gaanmissive van de commissie voor het burgerlijk armbestuur, ten geleide der reke ningen over 1890 en begrootingen voor 1892 van het burgerlijk armbestuur en van bet stads ziekenhuis, in handen gesteld van de flnan- cieele commissie, ten fine van onderzoek en rapporteene missive van dezelfde, houdende mededeeling dat alle vorderingen ten laste van het burgerlijk armbestuur en het stads ziekenhuis, over 1890 en vroegere dienst jaren zijn voldaanaangenomen voor kennis geving; idem, ten geleide van het verslag nopens het burgerlijk armbestuur en het stadszieken huis over 1891aangenomen voor kennisge ving en ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering. Een rapport van den gemeente-architect op het om onderzoek en rapport in zijne handen gestelde eindverslag van de in de zitting van 26 Februari jl. benoemde raadscommissie in zake de waterverversching dezer gemeente, alsmede op de door den wethouder Elzevier Dom ingediende memorie, dit onderwerp be treffende, en nota van opmerkingen van den zelfden wethouder op het zooeven genoemde rapport van den gemeente-architectbeide stukken ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering, zullende ze worden opgenomen in het gedrukt verslag der han delingen van den gemeenteraad. Op voorstel van den heer Visser zal dit rapport tevens worden gedrukt en aan de leden rondgedeeld. Adres van M. G. Rijnten om eervol ontslag als onderwijzeres der 3e klasse aan de ie openbare tusschenschoolmet ingang van 1 November a.s., ter visie gelegd ter behande ling in eene volgende vergadering; een ver zoek van Jan van Katwijk, handelaar in drogerijen, verfwaren enz. alhier, om opzijn beurt begunstigd te worden met de levering van genoemde artikelen ten behoeve der ge meente, werd als zijnde ongezegeld ter zijde gelegd. Een aan burgemeester en wethouders ge richt schrijven van G. J, Cramer, leeraar in geschiedenis en aardrijkskunde aan het gym nasium alhier, houdende bericht dat hij wegens vertrek uit de gemeente verplicht is ontslag uit die betrekking te nemenaan genomen voor kennisgeving. Alvorens tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen over te gaan, deed de voorzitter de deuren der zaal sluiten. Na heropening der openbare vergadering ver- eenigde de raad zich unaniem met een voorstel van burgemeester en wethouders om aar. de heeren Cuylits ontslag van de huur der scheepstimmerwerf 3>de Nijverheid" te verleenen, tegen afgifte ten behoeve der ge meente van de geheele door genoemde heeren gestorte waarborgsom, behoudens een bedrag \an f500. Alsnu tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, werd het eerst de geloofsbrief van het nieuwbenoemde lid, den lieer Jacs. Hoek, onderzocht. Door den voorzitter werd daartoe, overeenkomstig art. 21 van het reglement van ordeeene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Loneq, Schuurman en De Groot. Gedurende het onderzoek werd de vergadering geschorst. Na heropening bracht de commissie bij monde van den heer Loncq verslag uit en adviseerde tot toelatingtot welke toelating met alge- meene stemmen werd besloten. Het verzoek van A. Burki Cz., op grond van de verordening op de brandweer, om eene wekelijksche toelage uit de gemeentekas, zoo lang hij buiten staat zal zijn zijne gewone werkzaamheden te verrichten, omdat hem bij het blusschen van den brand aan de Nieuwe Haven, op 43 Aug. 11., een ongeluk overkomen zou zijn. Burgemeester en wethouders haddén in dezen een schriftelijk advies ingewonnen van den opperbrandmeester en adressant boven dien geneeskundig doen onderzoeken door den stads-dokter E. J. M. Nolet en door den stads heelmeester J. A. Rutschy, Op grond van de verklaringen van deze allen stelden burge meester en wethouders voor afwijzend te beschikken op adressants verzoek, waartoe besloten werd. Het voorstel van het raadslid den heer K. J. van Erpecum, tot benoeming eener commissie, om te onderzoeken naar het al of niet mogelijke tot oprichting alhier van een pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen gaf aanleiding tot eene breedvoerige gedachtenwisseling. Ten slotte vereenigde de raad zich met een voorstel van den heer De Groot, dat de raad benoeme eene commissie om met deskundi gen te onderzoeken de mogelijkheid en de wenschelijkhejd der oprichting van een pen sioenfonds voor gemeente-ambtenaren en voor hunne weduwen en weezen, en tevens, indien die mogelijkheid en wenschelijkheid mochten blijken, aan den raad een volledig organisa tieplan in te dienen. Deze commissie, aan wie, op haar verzoek, een krediet van f 200 wordt verleend en die in overleg zal treden met twee gemeente-ambtenaren, onderteeke- naais der adressen aan den raad, en twee door haar aan te wijzen deskundigen, is samengesteld uij^, de heeren Van Erpecum (voorzitter), De Groot en Schuurman. Door de jongste algemeene vergadering der maatschappij van nijverheid werd besloten de zilveren medaille voorwaardelijk toe te kennen aan den inzender v<m een antwoord op de prijsvraag betreffende het gebruik van ge droogde spoeling als vee\oeder. Aangezien thans aan de gestelde voorwaarde is voldaan, is de zilveren medaille toegekend aan den inzender Mindert B. de Vries, vee houder te Benedenknijpe (Friesland). De premie van het D.-A.--Thieme-fonds, waar over directeuren jaarlijks kunnen beschikken tot toekenning san een leerling van een am bacht s- of industrieschooldie een waardig voorwerp van kunstnijverheid heeft vervaar digd, is voor dit jaar toegekend aan Lamber- tus Posthumus, leerling van de ambachts school te Breda. Voor de premie in 1892 is aangewezen de meisjes-industrieschool te Arnhem. Bij kon. besluit van 5 Sept. jl., no. 39, is de sociëteit »De Vereeniging", gevestigd te Schiedam, als rechtspersoon erkend. Naar men verneemt, is H. M. de Koningin- Regentes opgetreden als beschermvrouw der maatschappij sHelenaveen*', voor welke maat schappij, zooals bekend is, wijlen Z. M. Koning Willem IH steeds zoo groote belangstelling toonde. Zekere B. te Goes, wiens zoon in kommer volle omstandigheden in Argentinië vertoeft, had aan H. M. de Koningin-Regentes een verzoek gericht om bem daarin te hulp te komen. De vorige week nu ontving hij van den burgemeester aldaar, uit naam van de Koningin-Regentes, f 100. Onze correspondent van het Loo meldt: Meer en meer blijkt, dat onze jeugdige Koningin het liefst in deze omgeving is en eene bijzondere voorliefde voor het Loo schijnt te koesteren. Liet bij Hare komst dit jaar Hare gezond heid te wenschen over, nu kan deze uiterst bevredigend genoemd worden. Duidelijk is de heilzame invloed van dit lustoord met zijn eenig Park waar te nemen. Het Koningskind is opgeruimd van geest. Behalve de vele uren, welke aan het onder wijs van de heeren dr, Salverda de Grave, Gedeking, enz. gewijd zijn, gaat geen dag voorbij, of Zij onderhoudt zich met Hare poppen of vertoeft in de keuken van het chftlet. In den laatsten tijd was vooral het paard rijden Hare geliefkoosde uitspanning. (L. D.) De minister van marine, de heer Jansen, begaf zich gistervoormiddag naar het Loo ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes. De gewone audiënties van den minister van financiën op Donderdag 24 en die van den minister van marine op "Vrijdag 25 Sep tember zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer hedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,281,232.84 en bij de betaalmeesters - 1,153,535.81 Te zamen f 3,434,768.65 De noodwet van den minister Seyffardt stelt, naar wij vernemen, een tienjarigen dienst plicht voorzes jaar actieven dienst en vier jaar reserve. Wegens zijne benoeming tot minister van bïnnenlandsche zaken heeft de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet ontslag genomen ais lid van het bestuur der »Liberale Unie". Reeds is een wetsontwerp van de vorige regeering onveranderd weer ingediend, nl. dat tot verhooging van de marinebegrooting 1890. Alleen de koninklijke boodschap is opnieuw gedrukt, terwijl aan den voet is aangeteekend »Het bij deze Koninklijke boodschap aange boden ontwerp van wet, de Memorie van Toe lichting en bijlage zijn geheel gelijkluidend met de stukken, gedrukt onder 192, nos. 24, der zitting 18901891, met dien verstande, dat de Memorie van Toelichting thans getee- kend is door den tegenwoordigen minister van marine." Zoo zullen wel meer ingetrokken wetsont werpen volgen. {Tad.) Be Indische Mercuur van 19 September zegt: Naar het gerucht loopt, zou Z.Ex. de gouverneur-generaal wegens particuliere redenen het plan hebben binnenkort zijn ontslag in te dienen. Een groote ramp heeft Spanje getroffen. Overstroomingen, vreêselyker nog dan die van Murcia in 1879, hebben geheele steden verwoest. Meer dan 2000 personen verloren bij dit droeve onheil het leven, H. M. de koningin en de Spaansche re geering zonden onmiddellijk hulp ter voor ziening in de eerste behoeften der ongeluk kige slachtoffers. Wij twijfelen niet of de Europeesche lief dadigheid zal hun eveneens haren steun schenken. Ook Nederland, dat bij de over stroomingen van Murcia en de aardbevingen van Grenada zulk een groot aandeel had in het werk van liefdadigheid, dat geen onder scheid van landsaard kent, kan niet met onverschillig oog dit nieuw en vreeselijk on heil aanzien. In vertrouwen op de liefdadigheid van Nederland hebben de Spaansche legatie te 's-Gravenbage, de consulaten te Amsterdam en Rotterdam en de vice-consulaten te Arnhem, Vlissingen, Terneuzen en Hel der, eene inschrijving geopend. Alle giften, ook de geringste, zullen door hen dankbaar voor hunne ongelukkige landgenooten in ontvangst worden genomen. Van al hetgeen over de optreding van den heer Vening Meinesz tot burgemeester van Amsterdam gezegd is, trof ons het meest de herinnering aan de lofspraak, die eenmaal het Amsterdarasche raadslid mr. De Vries op den Rotterdamschen gemeenteraad hield ïDaar wordt minder gepraat en meer ge daan". Ook in andere deelen des lands werd dezelfde lof aan dpt college gegeven, een lof die grootendeels toekomt aan den thans afgetreden burgemeester. Zal zijn optreden te Amsterdam bewerken, dat van de hoofd stad hetzelfde getuigenis kan worden afgelegd Wie zich daarmede vleit zou wel eens het omgekeerde van het spreekwoord kunnen ondervindenen niet buiten den waard maar buiten de gasten rekenen. ArnhCt.) De ultramontaansche kiesvereeniging jiEens- gezindheid" te Hoorn heeft met 45 tegen 10 stemmen besloten, bij de aanstaande herstem ming voor de Tweede Kamer de candidatuur te steunen van den heer mr. M.W. F. Treub. De tegenstemmers waren voor onthouding, waartoe door het bestuur geadviseerd was. Wat zal er gebeuren met het atelier Van Bosbocm, naar het oordeel van kenners het mooiste en eigenaardigste van alle ateliers j. Den Haag 1 Het bevat een aantal merkwaardige voor werpen en werken van Bosboom zelf, en het is verplaatsbaar. Het zou jammer zijn, indien het niet in zijn geheel bleef. Zou de staat het niet als een herinnering- aan den grooten meester kunnen aankoopen en het een plaats geven in ons museum? vraagt het Fad. Bij gelegenheid v/d 70n verjaardag van den Haagschen kunstschilder David Bles, werd hem Zaterdag ten zijnen huize door eene commissie van kunstenaarsbelang stellenden en vereerders een geschenk aan geboden, eene marmeren buste van den heer Bart van Hove ter plaatsing in het Rijks-Mu seum te Amsterdam, en eene artistiek be werkte cassette met album bevattende namen der gevers, aan het hoofd waarvan de naam der Koningin-Regentes prijkte. Bij de aanbieding sprak mr. J. G. Patijn den kunstenaar toe en schetste de populariteit, welke Bles zich door eigenaardige kunst opvatting had verzekerd. De jubilaris zelf dankte hartelijk en maakte vergelijkingen tusschen zekere richting in de kunst, in den tegenwoordigen tijd zoo verschillend van feie door hem met studie werd beoefend. De heer Bles ontving voorts nog vela blijken van waardeering. Bijen Baard bevat zijn portret, met een artikel van Jer. de Vries en verschillende schetsen van zijne illustratiën uit »Ferdinand Huyck". De Figaro maakt melding van een tentoon stelling van werken van Hollandsche kun stenaars, op touw gezet door de kunstclub te Rotterdam, en welke in November plaats zal hebben te Parijs, ia het Pavilion de laVille de Paris. Van den internationalen zangerswedstrijd te Keulen is thans de geheele uitslag bekend, waaruit blijkt, dat van de tien internationale- prijzen Duitschland geen enkele verwierf; Nederland vijf en België ook vijf. Bovendien verkregen de Nederlandsche zangvereeniginge» in de Hollandsche afdeeüng vier prijzen, zoodat te zamen negen prijzen door Neder landsche liedertafels gewonnen werden. Naar de Ingenieur verneemt, is de heer J. E. H. Bakhuis, ingenieur bij de uitbreiding der gasfabriek te 's-IIage voor de firma J. C, van Hattum Co., aangesteld als mede uitvoerder van de door hen aangenomen spoorwegwerken in de Transvaal, en zal hij den 3n October uit Southampton per stoom schip Scot naar zijne bestemming vertrekken. De kapitein-beheerder van de artillerie kantine te Utrecht, jhr. C. van de Wijck, heeft een zeer practisch middel bedacht om de manschappen, te Utrecht in garnizoen, telkens .te herinneren aan het groote nut der rijkspostspaarbank. H(j heeft nl. op de sigarenzakjes, waarin de militairen in bedoelde kantine hunne sigaren kunnen koopen, doen drukken, dat de rijkspostspaarbank als minste inlage 25 cent aanneemt, en dat in de kantine formu lieren kosteloos te krijgen zijn, om met fran-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2