c.) Gemengde Berichten. keerzegels te sparen. De kapitein geeft gaarne zelf omtrent deze instellingen inlichtingen. Misschien dat dit practische voorbeeld na volging kan vinden ook buiten de kantines. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan verschillende grondeigenaren in de ge meente Koewacht gedeeltelijke terugbetaling verleend van grondbelastingwegens de schade, door hen bij den hagelslag van 30 Juni 11. geleden. Naar wij nog vernemen, is door den Belgi schen consul te Dordrecht, behalve aan Adriaan de Jongh, schipper te Hardinxveld, ook aan Thijme Kamman, schipper te Papen- drecht, de medaille 2e kl. uitgereikt, bij besluit van den koning der Belgen toegekend voor moed, zelfopoffering en menschiievend- heidterwij! ook voor hetzelfde geval Frans Muthert, schipper te Gasselter Nieuwveen (prov. Drente), de medaille 3e kl. ontving. Gisteren vierde de oudste ingezetene van Groningen, de heer Boomgaard, oud-scheeps- gezagvoerderzijnen 103en verjaardag. In het doopboek der hervormde gemeente te Groningen werd hij den 23sten September 1788 ingeschreven als Geert Adriaanz Boomgaard j de later aangenomen familie naam, zoon van Adriaan Jacobs en Geesje Geerts, wonende buiten de Heerepoort. Vrijdag a.s. viert Gerrit Barends de Jong, thans te Aalsmeer woonachtig, zijn honderd sten verjaardag. Hg werd den 25n September 1791 te Drachten op een schip geboren, en heeft 75 jaar, deels als knecht, deels als schipper, op een vaartuig doorgebracht. Hij is 70 jaar gehuwd geweest met Geertje Jans Leena, die te Haarlem op 90-jarigen leeftijd is gestorven. Het echtpaar had acht kinderen, waarvan er nog zeven in leven zijn. De oudste daarvan is 76, de jongste 60 jaar oud. Voorts zqn nog in. leven meer dan 50 klein- en achterkleinkinderen. 4 De Jong geniet eene volmaakte gezondheid, Is in het bezit van al zijne geestvermogens, en slijt zijn ouden dag genoegeiijk bij zijne dochter en zijn schoonzoon. Eene Duitsche firma is het slachtoffer ge worden van den te Rotterdam gevestigden »hofleverancier" Lieftink, wien zij voor een bedrag van ongeveer f 1000 spijkers enz. leverde zonder dat er betaling volgde. Bij eene tweede bestelling kreeg men achter docht en narn de Duitsche ürrpa bjj d§ police informatie. Naar men verneemt, is naar aanleiding van een bericht in ons blad betreffende het voeren van het wapen als hofleverancier door Lief- tink, vanwege de booge regeering bij de politie alhier gevraagd om inlichtingen en advies, in hoever deze persoon nu nog gerechtigd is dat wapen te voeren. (-ZV. 22. Ct.) De machinist Prins bemerkte Zaterdag avond, toen de laatste trein van Groningen naar Leeuwarden reed, dat er tusschen de wachtposten 30 en 31, lijn Buitenpost-Veen- wouden, iets op de rails lag. Hij stopte onmiddellijk. Bg onderzoek bleek, dat het een blok hout was. De weg was Zaterdag hersteld, waarbij de materialen op den onder wal waren gelegd. Men moet aannemen, dat kwaadwilligen het blok op de rails hebben gelegd, en dat het voorwerp daarna is vast geraakt tusschen bet voorwiel en de sneeuw schuivers van de locomotief. Zonder het flink optreden van den machinist, die plotseling zeer snel remde, zou zeker eene ontsporing hebben plaats gehad, De pleizierreisjes per Hollandsche spoor van Leeuwarden naar Amsterdam vallen zoozeer in den smaak van het publiek, dat het bij na ondoenlijk is een kaartje te be machtigen. Maandagochtend 6 uur begon de uitgifte voor de reis van Donderdag a.s., en 's nachts om 1 uur posteerden zich reeds de eersten voor de loketten, zoodat zg die tus schen 5 en 6 uur kwamen, onmogelijk eene plaats konden krijgen om in aanmerking te komen voor een plaatskaartje. Een paar minuten nadat de loketten waren geopend, waren alle kaartjes weg. Het getal kaartjes dat uitgegeven wordt, blijkt dan ook veelte gering te zijn. Door de politie te Barneveld is Vrijdag in hechtenis genomen een bedelaar, genaamd C. C., die bekend heeft onlangs de boeren hofstede sSchoonhorst" onder die gemeente in brand te hebben gestoken. Als reden gaf hij op, dat hem eene boterham, waarom hij gevraagd had, door den bewoner geweigerd was. Genoemde C. C. werd gisteren gevanke lijk naar Utrecht overgebracht. Uit Deventer wordt als eene bijzonder heid gemeld, dat van de in Mei jl. uit die gemeente (ruim 23,000 zielen tellende) in werkelgken dienst getreden miliciens geen enkele werd afgekeurd. Eenige dagen geleden werden den Rozen- daalschen ingezetenen bij advertentie bijdra gen verzocht tot betaling der boete, waartoe Sequah veroordeeld werd. Tot heden is er bij den persoon, die de gelden in ontvangst zou nemen (een depothouder van de kwakzal versmiddelen) slechts v ij f cent ontvangen. Tusschen Aarle-Rixtel en Helmond is Vrij dagmiddag een jongen door de stoomtram Den BoschHelmond overreden. De ongeluk kige knaap werd in het Liefdehuis te Hel mond opgenomen, doch is reeds den volgenden dag aan zijne wonden bezweken. Te St.-Anna-Parochie heeft zich een geval van bloedvergiftiging voorgedaan. Een werk man, die eene wond aan de hand had beko men, spoot hierin Haarlemmer-olie. Hij is aan de gevolgen bezweken. Te Hilvarenbeek (N.-Br.) is Vrijdag de land bouwerszoon J. v. R. verdronken in eene sloot gevonden. De ongelukkige had eene verwon ding aan het hoofd, vermoedelijk door een slag van zijn paard, waarmede hij naar den akker was gegaan. Hij heeft zich waarschijnlijk bg de sloot willen afwasschen en zal toeD, door eene duizeling overvallen, er in gevallen zijn. Te Spanbeek (L.) had de heer F. Caselli, die lijdende was aan vallende ziekte, Dins dag het ongeluk in een mestpoel te vallen en te verdrinken. In den postzegelhandel van den heer H. Croiset is thans een werkje verschenen, dat aan de vele postzegel-verzamelaars hier te lande zeker zeer aangenaam zal wezen. Het bevat een volledigen catalogus van postzegels met de prijsopgaaf van ongeveer zes duizend postzegels. Maassluis. Gisteren werd aan belang stellenden gelegenheid geboden om de publieke spreekcel te bezichtigen, en hg wgze van proef telephonische gesprekken te voeren, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De cel, die zich in een lokaal van het raad huis bevindt, is eenvoudig doch netjes inge richt en biedt aanvankelijk gelegenheid voor 10 aansluitingen. De dienst is op werkdagen van 94,3—5 en 78, des Zondags alleen van 121. De inrichting wordt geëxploiteerd door de Nederl. Bell-telephoon-maatschappij te Amsterdam, er kunnen dus gesprekken wor den gevoerd over al hare lijnen, met name Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Hilversum, Baarn, Bussum, Utrecht, Arnhem, Groningen, Rotterdam, Dordrecht, Schiedam en's-Bage. Ook met deze inrichting bezit de gemeente in den laatsten tijd weder eene van die vele, welke het bewijs zijn van de ontwikkeling en den bloei der gemeente. De opening der cel heeft in plaats van Maandag op Dinsdag plaats. Deventer. Er is alhier eene R.-k. werk liedenvereniging opgericht, die zich ten doel stelt om door aaneensluiting en gemeen schappelijk gezellig verkeer elkanders gods dienstige en maatschappelijke belangen te bevorderen en zich te vrijwaren tegen anti christelijke socialistische denkbeelden. Zr tracht dit doel te bereiken door op alle Zon en feestdagen 's avonds bijeenkomsten te houden, tot het houden van voordrachten over godsdienstige en maatschappelijke onder werpen, het verschaffen van passende lectuur, het bevorderen van spaarzaamheid, het op richten van een ondersteuningsfonds voor behoeftige leden, enz. De vereeniging telt reeds ruim 80 leden. De eerste bijeenkomst heeft morgenavond plaats. Apeldoorn. Vrijdagnamiddag zijn op het Loo aangekomen de drie jonge prinsen van Bentheim met hun gouverneur. Zij blijven een tiental dagen de gast van Koningin Wil- helmina. Een pastoor te Thannweileris wegens beleedi- ging der protestantsche keik veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Hij had geweigerd een huwelijk tusschen een protestant en een katho lieke, waarbij de kinderen, uit dat huwelijk ge boren wordende, in den piot. godsdienst zouden worden gedoopt, in te zegenen in de kath. kerk en hield van den kansel eene heftige rede tegen zulke huwelijken en den prot. godsdienst. De Franschman Jacques, die in het Aquarium te Londen eene vastperiode van 50 dagen heeft doorgemaakt, nam, vóór zijn eersten maaltijd, een man van 85 kilo op de schouders. Hij heeft een gouden medaille gekregen en werd in optocht naar huis gebracht. Het aantal bedevaartgangers naar Trier heeft thans het miliioen reeds overschreden. Te Forchies bij Charleroi heeft Zaterdag in de put no. 8 der mijn Monceau-Fontaine een mijn-gasontploffing plaats gehad, met het droevig gevolg dat alle 27 mijnwerkers, die in de gang werkzaam waren, omgekomen zijn. Met den grootst denkbaren spoed werd het reddingswerk ondernomen, zoodat binnen 8 uur tijds alle slachtoffers reeds naar boven waren gebracht, maar blijkbaar was toch geen enkele meer te redden geweest en zijn zij allen door de ontplof fing onmiddellijk gedood. De bevolking van Forchies is diep ter neerge slagen, schrijft een correspondent, en de indruk der ramp is des te overweldigender, omdat de mijn Monceau-Fontaine in den reuk staat en terecht, naar men zegt van eene der best- geéxploiteerde en der best geventileerde te zijn. De maatschappij exploiteert 5 putten en verschaft werk aan ruim 2700 arbeiders, die in het vorige jaar 635.000 ton hebben verwerkt, de grootste betrekkelijke opbrengst in het geheele bekken van het Centre. De begrafenis der slachtoffers heeft gisteren plaats gehad. Een verslaggever van het Madridsche dagblad Impartial schrijft: Van morgen (15 Sept.) ben ik hier aange komen te midden der puinhoopen van wat eens Consuegra was. Gedurig moest ik heenspringen over meubelen, gebroken voertuigen, doode, reeds tot bederf overgaande dieren. De lucht was zóo verpest en het schouwspel zóo vreeselijk, dat ik al mijne wilskracht behoefde om niet terug te keeren. Ik volgde de hoofdstraat; rechts lagen bergen van doode beesten, koeien, muilezels, ezels en varkens, die, gezwollen door het water, tot eene onbekende diersoort schenen te behooren, en eene afschuwelijke lucht verspreidden. Over de puinhoopen heen drong ik door tot het lagere gedeelte der stad, waar de ramp het ergst ge woed heeft, en waar het ademen gevaat lijk wordt door de ontbinding der vele onbegraven lijken. Wat ik hier zag, is onbeschrijfelijk. De diepe stilte, die er in de doodenstad heerscht, wordt nu en dan afgebroken door eenen zwaren plof, wanneer een der weinig overgebleven huizen geheel of gedeeltelijk instort. Ik trachtte perso nen te vinden, die de ramp bijgewoond hadden, maar zij, die ik aansprak, waren te veel onder den indruk van het vreeselijke, om er mij van te kunnen vertellen. Verschrikkelijk is dan ook hun toestand in dat weeke slijk, dat twee voet hoog op straten en pleinen ligt en de puin hoopen overdekt, zijn de lijken hunner dierbaren verborgen, en daarenboven hunne meubelen, hunne klc-ederen, hun geld, hun koren, alles. Geen ander middel van bestaan hebben zij, dan de liefdadigheid. Ik sprak den alcalde, D. Louis Cantador, die ook zijn graan en verscheidene muilezels ver loor. Sedert den llden gunt hij zich geen oogen- blik rust en tracht zijne moeilijke taak zoo goed mogelijk te vervullen. De rechter is onder de puinhoopen van zijn huis begraven. De pastoor uit het naburige Urrla, die eenen broeder in Consuegra bezocht, is omgekomen met zijnen broeder, diens vrouw en kinderen. Een welge steld echtpaar woonde met twee meiden in een nieuw, bijzonder stevig gebouwd huis. Het lijk van den man en eene dienstbode zijn op twee kilometer afstand van Consuegra weergevonden, de andere dienstbode eu de vrouw zijn nog niet opgespooid. Deze en nog vele bijzonderheden meer vernam ik van eemge jvurgerwachten, die bezig waren lijken uit het slik op te graven, en terwijl zij mij te woord stonden, hunnen treuiigen arbeid geen oogenbhk staakten. Nauw had ik afscheid van hen genomen, of een der dne werd door eenen omrallenden muur zwaar aan het been gekwetst. Deze mannen hadden, volgens den alcalde dag en nacht doorgewerkt, en te zamen meer dan honderd personen bet leven gered. Ook de monniken uit het Fiancis- kaner-klooster verdienen boegen lof om de zorg, die zij aan de gekwetsten bewijzen, terwijl an deren vlijtig de spade hanteeren. Ik heb van morgen veertig lijken zien begraven, en zestig lagen er gereed voor den volgenden dag. Sedert de ramp zijn er 621 aan de aarde toevertrouwd, die niet allen te herkennen waren. Dringend noodig is een regiment soldaten om de puin hoopen op te ruimen, want duurt deze toestand langer, dan zuilen de weinige overlevenden aan pest of moeraskoorts stenen. De Duitsche dierenhandelaar Jamrach. die sinds lang te Londen woonde, is dezer dagen overleden. De Engelsche bladen verhalen nu aller lei voorvallen uit zijn leven en onder meer, ook de volgende moedige daad. In 185G was een groote Bengaalsche tijger uit zijn hok ontsnapt en naar buiten gevlucht, in een volle straat. De menschen vluchtten verschrikt naar alle kantenalleen een paar kinderen ble ven achter, en uit hen koos de tijger zijn prooi. Hij sprong op het knaapje toe, wierp het op den grond en sperde juist zijn muil open om het kind te verscheuren, toen Jamrach er op aan kwam en door zijn luid geschreeuw 's tijgers aandacht af leidde. Hij viel onmiddellijk op het wilde dier aan. De tijger verwondde hem aan zijn been, dat het bloed over de straat vloeide, maar Jamrach pakte hem bij de ooren en hield hem met reuzenkracht vast. Hij zou echter misschien in de worsteling, die nu volgde, het onderspit gedolven hebben, als niet zijne bedienden waren toegesneld en den tijger hadden doodgeschoten. Het knaapje was ongedeerd gebleven maar de dankbare vader stelde tegen Jamracb, als eigenaar van den tijger, een gerechtelijke vei volging in, omdat zijn kleertjes gescheurd waren. De rechter was genoodzaakt, den gedaagde te veroordeeien tot een schadevergoeding van vijf shilling, maar hij voegde bij zijn vonnis de opmeiking; j>nng nooit is een boete betaald zoo onverdiend en eer vol als die, welke ik u moet opleggen". »Una, de menschelijke vlieg", die Vrijdagavond in een theater te Gtimsby, in Engeland, ten aan schouwen van eenige liondei den tegen den zolder liep, deed ecu misstap, zoodat hij naar beneden

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3