plaats hebben sal, nadat de czaar en zijne echtgenoote aan boord van het nieuwe jacht, de Poolster, direct naar Kroonstadt terug gekeerd zullen zijn. Eenstemmig verklaart de Russische pers zich tegen het aan lord Salisbury toegeschre ven denkbeeld om het vraagstuk der Darda- nellen aan een Europeesch congres te onderwerpen, aangezien noch Rusland, noch Frankrijk zou toestemmen in eene wijziging van het Berlijnsch tractaat in dien zin, dat de vaart door de Darnanellen ook aan Engelsche oorlogsschepen werd toegestaan, zoodat eene bespreking van dat punt slechts tot onaangenaamheden zou kunnen leiden. ITALIË. Uit Rome meldt men, dat de paus een encycliek gereedmaakt tegen het duel. Al de voorschriften van de kerk tegen het duel worden daarin opgenoemd, terwijl de duellis ten en hunne secondanten met de gestrengste keikban worden bedreigd. Uit Palanza wordt gemeld dat de toestand van de koningin van Rumenië zichtbaar betert. De ontslagen hofdame der koningin van Rumenië, de bekende freule Vacaresco, heeft Zondagavond te Milaan getracht zich te ver giftigen, Nog intijds werd die poging verijdeld. PORTUGAL. Volgens officieele berichten uit Portugeesch Guinea hebben inboorlingen het huis van den Franschman Blanchard overvallen en zes per sonen gedood. De gouverneur heeft maatregelen tot be scherming der Europeesche ingezetenen geno men. S E R V I E. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in den laat- 'sten ministerraad besloten is, 5000 soldaten naar de Buigaarsche grens te zenden. De minister van oorlog verklaarde, dat het Bui gaarsche leger het Servische in sterkte over treft, .en vroeg dus voor het departement van oorlog een hooger krediet. De overige minis ters vereenigden zich allen met het voorstel. A M E R I K A. -Uit Washington wordt van 21 dezer gemeld dat de regeeringen van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Duitschland en Engeland hebben besloten te zamen tegen China op te treden, indien" er geen gevolg gegeven wordt aan de ingediende vertoogeu. De oorlogsschepen dei- genoemde natiën zullen, zoo er oproer mocht ontstaan, hunne bescherming uitstrekken over alle vreemdelingen. Volgens berichten uit San Antonio in Texas trekt Mexico aan de grens troepen samen om invallers die naar Monterey oprukken, te gemoet te trekken. Ook de regeering der Unie brengt aan hare grens troepen samen, om aan de invallers den terugkeer te beletten indien zij verslagen worden. Binnenlaiidsehe Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 September. In de heden gehouden vergadering ving het debat aan over de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede. De heer Beelaerts van Blokland betuigde namens zijne vrienden dat zij gaarne met dit Kabinet zullen samenwerken in het belang des lands, doch met handhaving van hunne beginselen. Hij verdedigde voorts het afgetreden Kabinet tegen het verwijt dat het weinig of niets had tot stand gebracht. Ook de heer Vermeulen zeide namens zijn katholieke vrienden de regeering steun toe, mits geen inbreuk werd gemaakt op de katho lieke beginselen van zedelijkheid, godsdienst en maatschappelijke toestanden. Ook door den heer Schaepman werd na mens zijne vrienden in gelijken geest mede werking toegezegd. De heer Rutgers betreurde, dat de troon rede zwijgt over het legervraagstuk en daar door het groote prachtwerk-Bergansius mis kent. Hij vreesde dat de noodwet-Seyffardt definitieve regeling van den krijgsdienst zal vertragen en hij vroeg welke beginselen de regeering ten grondslag zal leggen aan de voorloopige en definitieve regeling, bepaalde lijk of de noodwet de plaatsvervanging zou afschaffen. De heer Van Houten verheugde zich in het optreden der liberale meerderheid en het ver dwijnen der conservatieve en sociaal-demo cratische partij. Regeling van het kiesrecht is zeer noodig, met vrijmaking van het pluto cratisch beginsel. Maar die regeling belet niet, tevens andere liberale vruchten, die rijp zijn, te oogsten, b.v. den politieken eed, de vrij heid tot lijkverbranding. Verder dringt hij aan op regeling van het onteigeningsrecht, van personen- en huwelijksrecht. Omtrent de wijze van samenstelling van het Kabinet vraagt hij inlichtingen, om te weten of daarbij wel onderscheiden istusschen besturen en regeeren door de kroon. Met het oog op de toekomst, wenscht hij overlegging van het reglement voor den ministerraad. Eindellijk dringt hij aan in de toekomst op finale scheiding van kerk en staat, door elk kerkgenootschap te belasten met de zorg voor het onderhoud zijner dienaren. De heer De Beaufort (Amsterdam) verde digde de algemeene strekking van het adres en verklaarde dat de commissie geen voor rang aan het kiesrecht verlangde te geven. De minister Van Tienhoven constateerde, dat hem de opdracht was gegeven, die hij in 's lands belang aanvaardde. Deze regeering zou, zonder hare beginselen te verzaken, trachten naai- gemeen overleg, eerlijk de be staande wetten, ook de schoolwet uitvoeren, en Zondagsrust voorstaan. De minister Tak van Poortvliet bevestigde die verklaringen en verzekerde dat de regee ring kracht meent te bezitten hare voorne mens uit te voeren. De minister Seyffardt kon den inhoud der noodwet en der definitieve wet nog niet mede- - deelen. Op eene vraag van den heer Van Kerkwijk verklaarde de minister Van Tienhoven, op 26 Juli de opdracht tot vorming van een nieuw Kabinet gekregen te hebben en den 17n Augustus de lijst van ministers aan K. M. de Koningin-Regentes te hebben aangeboden. De heer Van Kerkwijk bleef klagen, dat bjj de crisis de gewone raadgevers niet waren gehoord. De algemeene strekking van het adres is goedgekeurd. Bij de behandeling der onderdeden betoogde de heer Bahlmann dat de toestand van handel, scheepvaart en nijverheid ver van rooskleurig was. Hierna werd de discussie over de para graaf betrekkelijk het kiesrecht aangevangen. De heer Schimmelpenninck van der Oye stelde een amendement voor om de regeling van het krijgswezen, evenals van het kiesrecht, als een der voornaamste plichten te be schouwen. De minister Tak van Poortvliet zeide eene spoedige voorbereiding van het kiesrechtrege ling toe. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 23 September 1891. Daar de arbeids-enquête in dit jaar niet ten einde zal loopen, is de regeering voor nemens een wetsontwerp in te dienen tot verlenging van den termijn tot 1 Juli 1892. De regeering wenscht te Rotterdam een tweeden adjunct-commissaris van het loods wezen aan te stellen, die aldaar noodig is wegens de in de laatste jaren steeds toege nomen werkzaamheden op die standplaats in verband met de meerdere scheepvaart. Te Rotterdam wordt thans de oud-minister van koloniën mr. J. P. Sprenger van Eyk algemeen genoemd als aanstaand burgemees ter. Morgen wordt de officieele mededee- ling verwacht. Op 7 November zal de gewone jaarverga dering der Liberale Unie worden gehouden. Toen de mailcontracten in de Tweede Kamer aan de orde waren, was een der argu menten tegen deze overeenkomst, dat, wan neer eventueel eens een kortere weg, bepaal delijk over Saloniki, gekozen, werd voor de postverbinding met lndië, wij in de onmogelijk heid zouden zijn daarvan gebruik temaken. Dat die kortere verbinding over Saloniki een toekomst moet hebben, blijkt uit een zeer belangrijk artikel in de 2nd. Mercuur van den luit. ter zee K. Boissevain. De schrijver stelt daarin duidelijk in 't licht, met een schetskaartje zijn denkbeelden ophelderend, hoeveel door deze route zou worden gewon nen, en hij ontwikkelt een practisch plan om van die kortere route op de beste wijze partij te trekken. Hij wenscht te organiseeren een internationale stoomvaartlijn, die een dage- lijkschen dienst invoert tusschen Port-Said en Saloniki, en die alle mails, van welke plaats ook afkomstig en onder welke vlag ook varende, onmiddellijk overbrengt uaar Europa. Oorspronkelijk zou die lijn door alle belang hebbendenatiën gesubsidieerd moeten worden, en 't zou op den weg van Nederland liggen daartoe de eerste stappen te doen. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de Indische Mercuur van 19 September. De hoogleeraar in ruste Opzoomer vierde Zondag te Oosterbeek zijn 70n jaardag onder zeer vele blijken van belangstelling. Velen waren derwaarts gekomenambtgenooten en oud-leerlingen; o. a. professoren Engelman,Van der "VVijck en Aliard Pierson. De grijsaard, aan wien de wetenschap zooveel te danken heeft, zag er opgewekt en vriendelijk uit. Dezer dagen is aan rnr. H. Ph. de Kanter, te Haarlem, een prachtalbum toegezonden, bevattende de namen der vereerders en vrien den op Voorne en Putten, die contribueerden aan bet geschenk, dat hem bij zijn vertrek uit Brielle werd aangeboden, als bewijs van warme sympathie en erkentelijkheid. Te Ginneken, bij Breda, is op 58-jarigen leeftijd overleden de heer E, L. baron van Heeckeren van Walien, gepens. schout-bij- nacht, commandeur van de balye van Utrecht, officier der orde van de Eikenkroon. Op den Amstel te Amsterdam werd Zondag jl. een internationale roeiwedstrijd gehouden om het cbampionaat van Nederland, in single sculling outriggers. Aan dat meesterschap zijn, gelijk men weet, verbonden een groote zilveren beker voor de vereeniging, waarvan de champion lid is (een zoogenaamde wandelprijs dus), en een groote gouden medaille met oranjesjerp voor den prijswinner. Vier kampioenen namen aan den wedstrijd deel, namelijk de heer Tjr. Beddington van de «Thames Rowingclub'' te LondenSchil ling van »de Hoop", Oldigs van «de Amstel" en Ooms van sNeptunus". Beddington legde het tegen Schilling en Oldigs tegen Ooms af, ■waarna Schilling en Ooms om het meester schap kampten, en -waarbij de heer Ooms glansrijk de zege behaalde. Van de roei- en zeil vereeniging »de Amstel" werd den kloeken jonkman een fraaie bloemkrans aangeboden. Op den oproep, gedaan in het Radicaal Weekblad, deelt Recht voor Allen mede, dat door de studenten M. Triebeis te Amsterdam en R. Triebeis te Delft een aantal bewijzen van instemming is gevolgd, vooral uit Amster dam. Op het einde van deze maand zal nu een socialistische studentenvereeniging worden opgericht, en om hiertoe te geraken, zal te Amsterdam een voorloopige vergadering wor den belegd, waarop alle geestverwanten onder de Nederlandsche studenten zullen worden opgeroepen. Uit Breda meldt men«Dank zij de flinke maatregelen van den generaal-majoor Har- denberg, gouverneur der kon. mil. academie, is het zoogenaamde «baren" der cadetten van het jongste studiejaar geheel geëindigd. De vijf cadets van het oudste studiejaar, die, niet tegenstaande het met goed gevolg afgelegd officiersexamen, niet tot 2n luitenant werden aangesteld, zijn met het toezicht op de jonge cadets belast en verantwoordelijk gesteld dat zij ongemoeid worden gelaten. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage waarschuwt tegen de maatschappij »De Eersteling", directeuren M. J. den Hartigh van Eek en C. A. Dorrestein, eerst wonende te Amsterdam, thans Jan-Pieter-Coenstraat 15, in Den Haag. Door Charles Davenport, agent der «Sequah Company Limited", tijdelijk te Amsterdam, is bij den rechter eene vordering ingesteld tegen de vereeniging tegen de kwakzalverij. Op grond dat de eischer, door de versprei ding der strooibiljetten van genoemde ver eeniging in de uitoefening zijner werkzaam heden zeer is belet, en veel schade heeft ge leden, vraagt hij 5000 gulden schadever goeding. Dr. Duparc is, wegens ziekte, als hand langer van Sequah vervangen door dr. Mensert, Naar aanleiding van het optreden van Sequah te Amsterdam en de tegenwerking welke hij daarbij ondervindt schrijft een ge neesheer het volgende aan het Handelsblad.- Het volk noemt Sequah een wonderdokter, een weldoener der menschheid, het verlichte publiek, met de doctoren en de «Vereeniging tegen de Kwakzalverij" aan 't hoofd, noemen hem een aartsbedrieger, zijn middelen waar deloos, zijn genezingen omkooperij, zijn publiek ezels. Beide opinies zijn dom, Mijnheer de Redac teur. Maar daar verlichte mensehen en doc toren niet dom behooren te zijn, kornt de grootste schuld voor hunne verantwoording. Sequah kan met zijn bombarie allerlei kwalen genezen, rheumatiek, jicht, zenuw lijden en nog meer. En niet eens altijd tijdelijk, soms ook voorgoed. Ieder werkelijk wetenschappelijk genees heer, die op de hoogte is van zijn tijd en ver trouwd is met de leer der suggestie met of zonder hypnose zal dit moeten toegeven. Als het publiek begrip had van suggestie en suggestieve geneeskracht, het zou zjjn. middelen niet kooperi. Want die middelen doen het hem niet. Het is de bombarie, de reclame, de gouden wagen, de spanning, de verwachting van duizenden toeschouwers in éen woord de gemoedsmotieven, die gene zen niet de olie en terpentijn. Zoo geneest niet het Lourdeswater, maar het geloof. Geneesheeren behooren dit te weten ook 't bestuur van de vereeniging tegen de kwak zalverij. Hun taak is het publiek op weten schappelijke en waardige wijze in te lichten omtrent den aard der door Sequah verkregen genezingen. Dit is alleen vernietigend en afdoende. Maar wat zij nu doen, is onwaardig en tactloos. Ze stellen bombarie tegen bombarie, lawaai tegen lawaai, domheid tegen domheid f Similia similibus. Want het publiek dat maar éen onbe twistbare verbetering of genezing ziet, zegt nu terstond: «Zie je, die doctoren weten er toch ook niets van. Ze zeggen dat het allemaal lak en omkooperij is, en nu zie ik het toch voor mijn oogen". En zulke genezingen zal het publiek bij dozijnen zien. En het verzet der geneesheeren, dat het volk tot eigenwijsheid prikkelt, zal het aantal echte onbetwistbare genezingen

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2