Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegraphle. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Armenzorg. Aiech tzaken. Kerknieuws. nog grooter makem. Ze rullen willen genezen worden. Aldus zullen wetenschappelijke mannen, zooals ze vaak reeds tig spiritisme, magne tisme enz. gedaan hebben, door al te gering te denken van de menigte, en al te hoog van zich zeiven, de vijanden die zij bestrijden, bijgeloof en kwakzalverij, versterken en de wetenschap Öie zij dienen onder verdenking brengen van bekrompenheid en vooroordeel. In de Haarlemsche paardenloteiïj bleef een der hoofdprijzen onafgehaald. Thans is geble ken, dat het gelukkige nummer heeft toebe hoord aan den heer D. B., te Sloten. Deze heeft echter het lot te vroeg vernietigd en alzoo zijne aanspraak op den prijs verloren. Zaterdagmiddag viel van de werklieden, die bezig zijn met het herstellen van een zijmuur der Oude Kerk te Amsterdam, een hunner van een ongeveer 20 M hoogen steiger. Een broer, die hem grijpen wilde, viel mede naar omlaag. Hoewel de val eenigermate gebroken werd door het hellend dak van de tegen den muur aangebouwde woning, waren de beide werklieden toch zoodanig gewond, dat beiden in bedenkelijken toestand naar het gasthuis werden gebracht, waar zij een uur na elkander overleden. Salomon Velleman, uit Leeuwarden, die verdacht werd van den onlangs te Xanten gepleegden moord op een knaap, is, nadat hij te Xanten zelf in verband met dien moord een onderzoek had ondergaan, op vrije voeten gesteld, wegens gebrek aan eenig bewijs. Te Hees en te Hatert zijn gevallen van diphtheritis voorgekomen. De noodige maat regelen zijn er genomen om er verspreiding der ziekte te voorkomen. Te Kaalte is een drieling geboren. Moeder en kinderen zijn, naar omstandigheden, wel. is van dit vonnis in hooger beroep gegaan en besteedt zijn tijd inmiddels aan denver koop van wafelenzeker een vrij wat min der gevaarlijk beroep dan het dichten van liedjes op overheidspersonen." Te Bergeik-Loo (N.-Brab.) hebben Vrijdag nacht jl. drie kerkdieven op brutale wijze in de R.-k. kerk aldaar ingebroken, de brandkast uit de sacristie naar buiten over het kerkhof door de heg opeen nabijgelegen stuk weiland gedragen, vervolgens uit eene smederij een voorhamer gehaald en daarmede de deur der kast ingeslagen, waarna zij de daarin aanwe zige voorwerpen hebben medegenomen tot een waarde van ongeveer f1000. Een der vorige nachten hadden zij hetzelfde gedaan te Bladel, doch daar niet zooveel van hunne gading gevonden. Er is verder geen spoor van de roovers ontdekt. 's-Gravenliage. De kroonprins van Italië zal gedurende zijn aanstaand bezoek hier ter stede zijnen intrek nemen ten huize van markies de Maiespina, secretaris van het Italiaansch gezantschap alhier. Te Doornik is Zondag met veel plechtigheid een standbeeld onthuld voor den aldaar geboren schilder Louis Galiait. Onder de te Parijs gearresteerde levenmakers bij de Lohengrin-voorstelling van Woensdag is er een met den zeldzaam muzikalen naam Rémy FassoIIe. De bekende predikant Spurgeon, aan wiens leven men wanhoopte, is thans van zijn langdurig ziekbed zoover hersteld, dat hij is kunnen uitrijden. Een professor uit Maine, uit Labrador terugge keerd, beweert in het binnenland van dit onher bergzaam gewest een nog onbekenden Indianen stam ontdekt te hebben, die tot dusver geheel buiten aanraking gebleven is. 60 voet diepte gestort Hij werd met verbrijzelden schedel gevonden. Aan de kust van Devonshire, 25 mijlen ten noordwesten van kaap Start-Point, zijn Zater dag, te 3 uur in den morgen, in een dichten mist de Duitschs schooner Emit Hesscnmüller en de stoomboot la Flandre, van Rotterdam, in aanva ring gekomen. Het Duitsche schip zonk weldra maar de bemanning werd gered en opgenomen aan boord van la Flandre, welk schip ongedeerd was gebleven en 's middags om 5 uur de reis naar New-York vervolgde. In de gevangenis te Orsha stierf dezer dagen een veroordeelde aan de gevolgen van ernstige mis handelingen. Bij onderzoek bleken hem bijna alle ribben gebroken en 14 wonden op het lichaam toegebracht te zijn. Op bevel van den inspecteur Morosow werden de gevangenen meermalen op die wijze getuchtigd met stokken en steenen, in doeken gewikkeld; dat heette noodig in het belang der discipline. De rechtbank te Kiew heeft de zaak behandeld en zes gevangenbewaarders tot lang- durigen dwangarbeid veroordeeld, terwijl de in specteur van alle burgerlijke rechten vervallen en tot deportatie naar het gouvernement Tobolsk veroordeeld ishij is echter naai-Amerika gevlucht. De vraag of de Chicago-wereldtentoonstelling ook des Zondags zal zijn geopend, heeft tot heel wat geschrijf en discussie aanleiding gegeven. Thans is definitief in bevestigenden zin besloten. Voor eenigen tijd was reeds merkbaar, dat men zich in Turkije eenigszins onbehagelijk begon te gevoelen onder den toevloed van behoeftige Russi sche joden, en dat daar, evenals in Amerika, verzet er tegen zou komen. Als bevestiging daarvan wordt thans bericht, dat 11. Zalei dag te Marseille 37 Israëlietische emigranten uit Rusland aan kwamen, die in verschillende Syrische haven plaatsen tevergeefs hadden gepoogdj aan wal te komen en wien overal door de Turksche over heidspersonen de toegang tot Palestina geweigerd was. DEM HAAG, 23 September. Tweede Kamer. De heer Land heeft wegens bevor dering zijn ontslag ingediend als Kamerlid. Dinsdag sectie-onderzoek der Indische en der staatsbegrooting. Paragraaf 3 van het adres van antwoord is onveranderd aangenomen met de beteekenis dat andere hervorming voor de indiening der kieswet daor den heer Kerdijk aan het einde van dit of het begin van het volgend jaar kan worden te gemoet gezien door de Kamer kunnen behandeld worden. Het amendement-Schim- melpenninck van der Oye om de noodzakelijk heid der defensie-regeling in 't bijzonder uit te spreken is ingetrokken, evenzoo het amen- dement-Michiels van Verduynen om den landbouw te noemen na de uitdrukkelijke verklaring van den minister van financiën groote sympathie te hebben voor den land bouw en dat zijn woorden aan het feestmaal geheel verkeerd zijn opgevat. Het adres werd goedgekeurd en zal de volgende week aan de Koningin-Regentes alhier worden aangeboden. De heer Yan der Borch van Verwolde zal op een nader te bepalen dag de regeering inter- pelleeren over de treurige watertoestanden in het oosten van Gelderland en Overijsel. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen(Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip lngerid. De laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 September, des morgens te 4 uren. Omtrent den aardappeloogst schrijft een des kundige aan het Handelsblad Uit bijna alle voorname aardappelstreken van Europa luiden de berichten eenstemming, dat de vroege aardappelen goed van soort geweest zijn met middelmatige opbrengst, wat de hoeveelheid betreft. Over de latere soorten, de zoogenaamde winter aardappelen, is bet oordeel algemeen, dat de uit komsten geheel door de samenstelling van den grond worden beheerscht. Op de zware gronden in Friesland en Groningen is de ziekte in hooge mate aanwezig en men vermoedt, dat hoogstens een vierde van den oogst eenigszins bruikbaar zal zijn. In Zeeland is bet ten minste even erg, even eens op Flakkee, de Beierlanden, Voorneen Putten. De lichte gronden zullen betere uitkomsten geven dan de zand- of zavelgronden op de genoem de eilanden dit zal ook op de hooga venen het ge- va! blijken, niet op de lage. Op de zwaardere gronden van Westfalen en de Rijnprovinciën is de opbrengst zeer slecht, op de lichtere beter. In Silezié en de Ma: k Brandenburg met hunnen lichten en doorlatende bodem, was het zomer gewas arrn aan stijfsei, doch overigens goed van smaak. De bijzonder groote, dit jaar met aardap pelen bepote oppervlakte, die daar effectief goed zijn, wettigt het vermoeden, dat uit die streken het tekort, elders ontstaan, zal kunnen gedekt worden. Te Oostzaan zijn 41 va: kens als lijdende aan trichine onteigend en afgeknakt. De s Veieeniging voor Christelijk Onderwijs" te Maassluis heeft de aldaar gevestigde uVrije Christelijke School" van den hoofdonderwijzer, den heer D. van Dalen, overgenomen. Te Winterswijk heelt de gemeenteraad eene verordening vastgesteld, waarbij de arbeid van kinderen beneden 12 jaar verboden wordt ge durende den tijd dat op de openbare lagere scholen onderwijs wordt gegeven. Door het comité, dat zich te Harderwijk had gevormd om giften in te zamelen tot onder steuning der uit Rusland verdreven Israëlieten, is een collecte gehouden, die f271 heeft opge bracht, welk bedrag is ovei gemaakt aan het hoofd bestuur te Arnhem. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werd veroordeeld C. A. v. E., brandersknecht te Schiedam, wegens diefstal van 6 deciliter jenever, tot 14 dagen gevangenisstraf. P. de G., polderwerker te Hardinxveld, wegens verzet tegen de politie te Maassluis, tot 14 dagen gevangenisstraf. Tegen jbr. H. S. v. M.. die na bezetten tijd in een koffiehuis op het Plein te's-Gravenhage vertoefde en de politie mishandelde, is door het O, M. bij de Haagsche rechtbank 45 dagen gevangenisstraf geëischt. Ned.-Herr. Kerk. Beroepen; te Ilierden en te Oudega c. a. dr. J. S. de Lind van Wijngaarden, cand, te Numansdorp te Bruinisse ds. J. F. de Klei k, te Ameide. Bedankt: voor Oostermeor en Eestrum door ds. D. Zoete, te Suawoude te Tietjerk voor Ruuveen door ds. C. Bouthoorn, te Dirks- land voor Wamel en Dreumel door ds. D, J. "Veen, te Bergharen voor Dalfsen door ds. G. van Dorssen, te Rijssen. Ds, H. W. Vethake, uit Arnhem, zal Zondag morgen a.s. in zijn dienstwerk te Overschie bevestigd worden door ds. Nierstrasz uit Leider dorp. 'sMiddags houdt ds. Yethake zijn intreerede. Cltr. Geref. Kerk. Beroepen: te Zuid-Beierland de heer O. Casimir, cand. te Vroomshoop; te Barendrecht en te Scheemda de heer F. G. Petersen, cand. te Kampen te Huulerwijk de heer L. G. Goris, cand. te Kampen. Te Oosterhout wierp zich Zaterdag eene twintigjarige ongehuwde moeder met haar kind van vjjf maanden in het water. Door een voorbijganger werd de moeder nog tijdig gered het kindje echter was inmiddels overleden. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, en de jonge vrouw is gevankelijk aaar Breda gebracht. Uit 's-Hertogenbosch schrijft men aan het N. v. d. D. «Gedurende de geheele kermisweek, welke thans achter ons ligt, heeft het volk zich bijzonder rustig gehouden. Telkens wanneer in een troepje een der oproerliedjes wordt aangehevenwordt dit dadelijk door de anderen overstemd met de gewone kermis deuntjes. «Inmiddels zijn er thans twee enquêtes hangende: éene van de raadscommissie naar de gedragingen van den commissaris van politie tegenover het publiek en eene uit gaande van het openbaar ministerie op klachte van leden der sociëteit «de Zwarte Arend" ter zake van het door dien ambtenaar be volen optreden der politie op de veranda van die sociëteit, waarin de klagers over schrijding zien van bevoegdheid. Voorts doet de justitie nog onderzoek naar de hande lingen der politie op den beruchten Donder dagavond. Dit onderzoek ondervindt natuur lijk eigenaardige moeilijkhedendaar de justitie ten deze de gewone hulp der politie zelf moet ontberen. Reeds moeten een tach tigtal personen bepaaldelijk degenen, die op den bewusten avond klappen gekregen hebben zgn gehoord. «Verleden week hebben ongeveer 30 per sonen voor het kantongerecht terechtgestaan ter zake van samenscholingen en het zingen van oproerige liederen. De vervaardiger van deze liederen, die door de rechtbank veroor deeld is tot twee maanden gevangenisstraf, Het aantal pelgrims, dat den heiligen rok in Trier gaat bezoeken, is nu reeds tot meer dan een millioen gestegen, en nog is er geen vermindering in den stroom van bezoekers merkbaar. Dagelijks komen meer zieken, die van de aanraking met den rok genezing verwachten. Reeds een groot dozijn «wonderen" zijn geschiedlammen hebben het gebruik van hunne beonen teruggekregen, blinden het gezicht, stommen de spraak zoo wordt ver teld. Dat zulke tijdelijke genezingen dikwijls plaats hebben ten gevolge van geestelijke overspanning, is sinds lang bekend. Het domkapittel heeft bekendgemaakt, dat den 3n October a.s. de tentoonstelling van den heiligen rok zal gestaakt worden. Op dien Zondag zal de rok in de dom-schatkamer worden teruggebracht. Te Stockholm is groot opzien gewekt door de ontdekking, dat de 30-jarige graaf Bror Mömer, die, naar men geloofde, zelfmoord pleegde, door zijn jongeren broeder graaf Johan is doodge schoten. De moordenaar legde een volledige bekentenis af. Hij had, zoo verhaalde hij, zijn broeder geld ten leen gevraagd, en toen deze hem dit weigerde, baalde hij een revolver te voorschijn, om zich zeiven dood te schieten. Graaf Bror wilde hem dit belettenonder het worstelen om de revol ver ging het wapen af en graaf Bror werd zwaar gewond. Hij smeekte nu zijn broeder, door een tweede schot een eind aan zijn lijden te maken, en deze voldeed aan dien wensch. Men hecht echter geen geloof aan dit verhaal. Graaf Johan werd onverwijld in hechtenis ge nomen. Nabij Serguen, in het kanton Grauwbunderiand, is de bijwagen der bondspost in een afgrond gestort. Twee passagiers, zijnde een Zwitserscha en een Engeische vrouw, zijn daarbij omgekomen; vier anderen, allen Zwitsers, zijn gekwetst. Weer wordt uit de Alpen een ongeluk gemeld prof. Viscardini, een bekend Alpenreiziger, is bij het bestijgen van den Cravairola in een afgrond van

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3