Bimienlaiidsclie Berichten. Allerwegen in het land zijn inschrijvingen opengesteld, om zooveel mogelijk te voorzien in den onafzienbaren nood. Ook de Spaansche consuls in het buitenland hebben aanschrijving ontvangen om inschrijvingen open te stellen. De schade alleen in de provincie Toledo ■wordt op 10 millioen pesetas geraamd. Uit Madrid wordt gemeld dat het tot heden toe nog niet mogelijk geweest is, meteenige nauwkeurigheid de schade te bepalen, door de jongste overstroomingen aangericht in de provinciën Toledo, Almeida en "Valencia. Het cijfer der dooden te Consuegro schijnt echter belangrijk overdreven te zijn; de Correspon- dencia verzekert, dat dit aantal niet meer dan 50 bedraagt. Deze stad zal weder opge bouwd worden; ïntusschen zijn overal houten barakken opgeslagen om den slachtoffers van de ramp tijdelijk een onderkomen te ver schaffen. De minister van binnenlandsche zaken ver trok gisteren naar Almeria, teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand in de streken, die door de overstroo mingen zijn geteisterd. In den nacht van Zondag op Maandag zijn de omstreken van Consuegra weder door een hevigen storm geteisterd, waardoor een aantal huizen, die door de overstrooming waren gespaard, vernield werd. T U B K IJ E. De minister van financiën Agob-pacha is Zaterdagavond met zijn paard gevallen en binnen een half uur aan de gevolgen be zweken. Michael Porto ral effendi, directeur- -generaal der landbouwkas, is tot zijn opvolger benoemd. A M E R 1 K A. De president der "Vereenigde Staten heeft het land, dat onlangs door de Indianen werd afgestaan in het oostelijk gedeelte van Oklo- hama, voor kolonisatie open verklaard tegen 22 September. Ongeveer 22.000 personen Hebben aanvragen ingediend om zich daar te vestigen. Balmaceda's vrienden te New-York twijfe len aan de waarheid der berichten dat de ex-president van Chili zich zou hebbeu dood geschoten. Veeleer gelooven zij, dat de zelf moordenaar een ander persoon is, en dat het verhaal'slechts heeft dienst gedaan om Bal maceda's vlucht mogelijk te maken, waarbij ongetwijfeld de gezanten van Argentinië en de Vereenigde Staten hem behulpzaam zullen zijn geweest. Wat daarvan is, zal wel spoedig blijken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 September. Ingekomen was een bericht van den heer Land, dat hij wegens bevordering in den "staatsdienst heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. De beraadslaging werd voortgezet over 3 van het adres van antwoord op de troon rede, handelende over de hervormingen in wetgeving eu staatsbestuur, met het amen dement van den heer Schiinmelpenninck van 'cTer Oye om de desbetreffende zinsneden te doen luiden «Wij beschouwen het als een onzer voor naamste plichten tot eene nadere regeling van het kiesrecht mede te werken, te ver vangen door de volgende zinsnede: Wij rekenen onder onze voornaamste plichten tot eene nadere regeling, zoowel van het krijgswezen als van het kiesrecht, mede te werken." De heer Kerdijk, hoewel niet eischende dat kiesrechtiegeling de prioriteit zou ge nieten bo'.cn alle andere voorstellen, betoogde dat'het kiesrecht toch zoo spoedig mogelijk moet tot stand komen, zonder overhaasting en den stempel dragende van deugdelijk werk. De heer Van Alphen achtte het amende- ment-Schimmelpenninck niet genoegzaam ge accentueerd, terwijl dit amendement boven dien strijdt met de reeds goedgekeurde alge- meene strekkiug van het adres. De heer Van der Kaay adviseerde om niet alles bij de kiesrechtregeling achter te stellen en inmiddels voort te gaan met af te doen wat voor afdoening vatbaar is, als belasting hervorming, leerplicht enz. Vat men de troonrede op dat kiesrechtregeling voor alles moet gaan, dan volgt men gelijk de heer De Beaufort reeds zeide eene verkeerde opvatting. De heeren De Beaufort (Amsterdam) en Roëll constateerden, dat in deze paragraaf niet de beteekenis lag dat geen ingrijpende hervormingen meer kunnen worden afgedaan. Duidelijk zegt het adreskiesrechtregeling is een onzer voornaamste plichten, geenszins de voornaamste. De heer Seret uitte zijn bevreemding, dat de minister Tak zoo onverschillig was ten aanzien van het amendementSehimmel- penninck van der Oye, ofschoon die heer als Kamerlid steeds heeft aangedrongen op orga nisatie onzer levende strijdkrachten. Hjj brengt hulde aan de vorige regeering voor haar moed en laakt de houdiDg der liberalen tegenover defensie-regeling. De minister Tak meent, dat aanneming van het amendement-Schimmelpenninck van der Oye, de regeling der levende strijdkrach ten niet zal bevorderen of tegenwerken. De heer Schimmelpenninck van der Oye trekt zijn amendement in om eene onzuivere stemming te voorkomen. Paragraaf 3 wordt onveranderd goedgekeurd. De heer Van der Borch van Verwolde heeft verlof gekregen nader den' minister van waterstaat te interpelleeren over de allertreurigste watertoestanden in het ooste lijk deel van Gelderland en Overijsel. Bij het verder adres-debat drong de heer Levy aan op wettelijke regeling van het arbeidscontract, vereenvoudiging der arbeids- procedure en oplichting van arbeidsraden. De heer Van Kerkwijk vroeg of in zakë de administratieve rechtspraak niets was voor bereid, en keurde de benoeming van Kamer leden in de staatscommissie af. De minister «tn justitie verdedigde de instelling eener staatscommissie, daar niets was voorbereid. De onderwerpen, door de heeren Levy en Van Houten genoemd, zullen door den minis ter belangstellend worden overwogen. De overige paragrafen van het adres wer den goedgekeurd. Het amendement-Michiels, om den land bouw in 't bijzonder te noemen, werd inge trokken, na de uitdrukkelijke verklaring der ministers Van Tienhoven en Pierson van hunne groote sympathie voor den landbouw. Laatst genoemde voegde er bij, dat zijne woorden aan den feestmaaltijd geheel verkeerd waren begrepen. Hij dronk op den voorspoed van den landbouw in het algemeen ea als freetrader voegde hij er bij dat de voorspoed niet zou benadeeld worden door buitenlandsche concurrentie, daar deze het krachtigste wapen is tegen de grootste vijanden van den land-, bouwonkunde en luiheid. Voor den land bouw wil hij op fiscaal gebied recht en rechtvaardigheid doen zegevieren. Het adres werd hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het zal de volgende week persoonlijk aan de Koningin-Regentes, die hier zal komen, worden aangeboden. De vergadering werd daarna gesloten. De voorzitter heeft in de vergadering van heden medegedeeld, dat H. M, de Koningin- Regentes voornemens is in de eerstvolgende dagen naar de residentie te komen, teneinde het adres van de Tweede Kamer, ter be antwoording van de troonrede, in ontvangst te nemen. SCHIEDAM» 21 September 1891. Om te voorzien" in het nog ontbrekende I bedrag voor den bouw van een protestant- sche kerk te Valkenburg (L.) wordt bij den uitgever M. M. Couvée, te 's-Gravenhage, eerstdaags een werkje uitgegeven, getiteld: «Brokkel vloer van Rijmspreuken", verzameld en gerangschikt door Nicolaas Beets. Uit een advertentie in dit nummer zal men zien dat het tekort ruim f2000 bedraagt, zoodat ook toezending van extra giften zeer gewenscht blijft. Aanst. Dinsdag vangt in de afdeelingen van de Tweede Kamer het onderzoek aan van de Indische begrooting en de staatsbe- grooting voor 1892. Naar de IV. Tt. Ot. verneemt wordt aan het ministerie van financiën eene nieuwe wet op de registratie bewerkt. De heer rnr. C. E. Achterberg, inspecteur der registratie aan het departement, is met dezen arbeid belast. De MIlHoenenrede, Volgens de Tijd maakte de begrootings- rede, èn wat vorm èn vooral wat inhoud be treft, een aangenamen indruk. »Het vreeseljjk tekort van ruim 38 millioen verliest zijn angst wekkend karakter bijna geheel, als men ver neemt, dat ongeveer 20 millioen zijn besteed tot aankoop van den Rijnspoorweg en ook de overige millioenen, op 2i/a na, voor rente- gevende buitengewone werkenvoor welke, volgens de regelen van een gezond financieel beheer, mag geleend worden." Ook de begroo ting voor 1892 stemt gunstig, wat pleit voor den vorigen minister. sMet waardeering", meent de Tijd, »mag ook worden gewag gemaakt van het streven naar bezuiniging, dat blijkbaar bij het opma ken der begrooting voor 1892 bij de nieuwe regeering heeft voorgezeten. Terwijl uitslui tend voor hoofdstuk V een hooger bedrag wordt uitgetrokken, noodig geworden door het subsidieeren van bijzondere scholenis het eindcijfer van bijna alle overige hoofdstukken aanzienlijk verlaagd. Hopen wij", zegt zij «dat bij de aanvullingskredieten, welke, gelijk de minister opmerkteditmaal niet geheel achterwege kunnen blijven, wijl de beslissing over enkele posten bij het pas opgetreden ministerie aanhangig is geblevendezelfde spaarzaamheid zal betracht worden." De belastingplannen vindt de Tijd «gerust- stellend". Wil de minister «dien weg op", dan meent het blad «zal hij zeker op den steun van alle partijen kunnen rekenen."' Ook de Maasbode is met die belasting plannen tevreden. Immers, volgens haar, is er voor eene inkomstenbelasting geene vrees. «Uit de millioenenspeech blijkt" zoo schrijft zij «dat de patentwet zal herzien worden, maar van een inkomstenbelasting is geen sprake. En daar zjjn wij door de Schaepman- fractie ook al zoo bang mee gemaakt, 't Loopt haar tegen van alle kanten." Het Centrum acht, dat uit 'sministers rede blijkt «dat de financiën niet ongunstig staan, maar niettemin groote zorg vereischen, en dat er heel wat zeemanschap toe noodig zai zijn, om bij ingrijpende belastinghervor ming, door de liberalen schijnbaar met zoo veel lust en voorliefde naar den voorgrond gedrongen, geen verwarring te stichten". Het blad besluit zijne opmerkingen met de volgende redeneering: «De minister eindigde zijne zakelijke mede- deelingen met eene bespiegeling over de toe komst,waarin wij, in het kader van een keurig Gils-artikeleen tafereel voor oogen kregen, dat den toeschouwer tranen doet schreien van aandoening. Wel zeker, wie zou er aan twij felen de minvermogenden worden te zwaar gedrukt en de middelklasse betaalt, in ver houding tot de meergegoeden, in personeele belasting en personeel veel te veelde belas tingen met name het personeelzijn zeer onbillijk geregeldde evenredige registratie rechten deugenook na de herziening van '82, nog geen 2ier; de gemeente-fmanciën zijn in de war. Wie is er nu die niet tevreden zal zijnwaar de minister de minvermogenden wil helpen met het personeel en de accijnzen, de neringdoenden met het patent, de boeren met de mutatierechtende gemeenten met een ontheffing van de lasten der niet zuiver gemeentelijke behoeften? Dat wordt immers een dorado 1 Dat wordt een toestand, zooals men in ons land enkel maar aantreft in het Kampereiland, waar het maar weinig scheelt of de belastingbetalende burger wordt alleen aangeslagen om nog geld toe te ontvangen! «Zou de heer Pierson wezenlijk meenen, dat er nog een Kamerlid was, dat bij het hooren van al dat schoons niet even nadacht over de vraag, waar al die vermindering vandaan zal moeten komen, en dat het wel vc jr een volks redenaar, maar minder voor (en minister passend schijntom oratorische smulpartijen te houden, waarvan de rekeningen eerst later worden ingediend De milliciens der lichting van 1890, be- hoorende tot het blijvend gedeelte dier lichting, worden bij de regimenten vesting artillerie Vrijdag in het genot van onbepaald verlof gesteldzij die op eigen kosten reizen vertrokken reeds hedennamiddag. Volgens den correspondent van het Utr. Dagbl. te Rotterdam komt de oud-minister mr. J. P. Sprenger van Eyk niet in aan merking voor burgemeester van Rotterdam. Hoogheemraden van Schielaad hebben aan besteed het aanbrengen van oevervoorzie ningen langs den Hollandschen lisel. Er waren 25 inschrijvingen. De laagste was die van den heer A. Korevaar, te Hardinxveld, voor f14,288. Een vrij lijvig rapport heeft het licht gezien betreffende het onderzoek omtrent de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Het bevat de resultaten der terreinwerkzaamheden verricht in 1889 en 1890. Het grootstge gedeelte is ingenomen door opgaven en cijfers van de grondboringenstroommetingen en diverse metingen. Deze resultaten zijn ook in kaart gebracht r twee gedetailleerde kaarten behooren bij het rapport. Als resultaat van de giondboringen kan worden aangenomen, dat, wanneer men zeer kleine bedijkingendie op enkele plaatsen langs de kusten wellicht mogelijk zijn, buiten beschouwing Iaatwat betreft de gesteldheid van den bodem, voor indijking en droogmaking op eenigszins groote schaal slechts in aan merking komen: a. ten zuiden van de entworpen afsluitlijn over Wieringen het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, het Wieringermeer en het gedeelte ten noordoosten van Urk b. ten noorden van die lijn twee op zich zelf staande gedeelten, namelijk een gedeelte van de Friesche Wadden en de Lauwerzee. Het gemeenschappelijk resultaat van het thans ingestelde onderzoek is, dat minstens drie vierden van de gronden der toekomstige polders bezuiden _de afsluitlijn over Wieringen zullen zijn bouwgrond grootendeels van groote waarde, en slechts een ondergeschikt gedeelte van geen onmiddellijke waarde. Gelijk bekend isheeft de tegenwoordige minister van waterstaat een belangrijk deel aan dezen arbeid genomen. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Utrecht heeft met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen »De kiesvereeniging «Nederland en Oranje", overwegende dat eene uitbreiding van kies recht aanstaande geacht wordt, besluit voort-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2