Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Post en Teiegraphie. K o 1 o n i n. Onderwijs. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. aan meer handelend op te treden, .opdat hare anti-revolutionnaire beginselen meer In gang vinden ter keering van allerlei begin selen van ongeloof en revolutie." De bespreking van de middelen, waardoor men dit doel zal bereiken, is uitgesteld tot eene volgende vergadering. Men zal aan de anti-revolutionnairen niet verwijten, dat zij brj de verkiezingen stil zitten. Die van Utrecht maken daarop geen uitzondering. Nu de kiesvereeniging besloten heeft nog meer handelend op te treden, kan men zich op heel wat beweging voorberei den ter bevordering van de vrijheid en zelfstandigheid van de kiezers. Aan de nieuwe Duitsch-Amerikaansche tank-petroleum-inrichting te Charlois is men voor het eerst begonnen met de aflevering van petroleum in vaten. Door de politie te Rotterdam is proces verbaal opgemaakt tegen een zoon van den arts Hemmers, wegens het verkoopen in een door hem gehuurd pakhuis van Sequah- geneesmiddelen. Voor de overgebleven leden der vereeni- ging »Broedertrouw", te St.-Jacobi-Parochie, is door de bemoeiingen van het cornité der Fr. volkspartij eene som bijeengebracht van f'1600. Het comité verwacht, dat dit vol doende zal zijn om de Broedertrouwers, die niet mogen deelnemen aan de werkverschaf fing van den bond van landeigenaren in de gemeente Het Bilt, dezen winter te vrijwaren voor gebrek. Daar reeds eene aanzienlijke hoeveelheid vlas is aangekocht, blijkt, dat de toevlucht wordt genomen tot vlasbraken, terwijl dan de verzamelde gelden zullen moeten dienen om het verlies te dekken, waarmede deze werkverschaffing steeds ge paard gaat. In eene plattelandsgemeente in Friesland werd de veldwachter belast met de collecte voor de 1400 gerechtigden tot het dragen van liet Metalen Kruis. Deze beambte evenwel had zijne eigene inzichten omtrent deze zaak, en vorderde daarmede niet veel. Toen hem nu een uiterste termij» van storting werd gesteld, leverde hij op den gestelden tijd de bus in, die bjj de opening bleek te bevatten.... een halven cent, door den collectant zeiven daarin gestort. Op de vraag van den burgemeester: jMaar hoe heb ik het met je gaf de on trouwe dienaar tot bescheid: »Och mijnheer,- overal zei mendat het rjjk die menschen moest onderhouden". Tot loon voor zijne on afhankelijkheid werd de man ontslagen. Te Groningen is op het terrein van de gasfabriek op eene diepte van meer dan 1 meter in den grond eene zeer vreemde schotel gevonden. Dit zwaar verguld koperen voor werp is in het ««Witte opgenomenhet bevat in het midden eene afbeelding van Christus en rondom den rand menschen, als de dragers der verschillende zonden en deugden. De versieringen zijn Romaansch met sporen van Byzantijnschen of Egyptischen invloed. Deze soort van schotels, bekend onder den naam van bassin litfmrgiquemoeten meer dan 700 jaar oud zijn. Geen der musea in ons land is in het bezit van een dergelijk exemplaarin Duitsche musea moeten er drie te vinden zijn. Te Utrecht is Dinsdag het Huis te Lin- schoten met zijn geheele toebehooren, hof steden enz., te zamen groot 321 hectaren, geveild en na in perceelen en gecombineerd geveild te zijn, in zijn geheel gemijnd door G. Loenis qq. te Haarlem voor f 499.400. De lastgever van den heer Loenis bleek de heer Ribbius Peletier Jr. te Utrecht te zijn. De excursietrein van Kleef, Nijmegen en Arnhem naar Rotterdam en Den Haag ver voerde gisteren 4020 reizigers. De postwagen, die van Maeseijck naar het station Susteren rijdt, is Zondagavond onder weg aangerand. Een der reizigers schoot zijn revolver af, waarop de aanranders op de vlucht gingen. Door de marechaussees is een onderzoek ingesteld. Te Heel en Panheel (Limburg) wordteen krankzinnigengesticht voor vrouwen gebouwd, waarvoor reeds de noodige plannen en teeke- ningen der regeering zijn ingezonden. Een Oostenrijksch ingenieur, de heer Reinhofer, zou de ondervinding hebben op gedaan, dat Portland-cement vorstvrij wordt door de toevoeging van eene zekere hoeveel heid in water opgeloste gekristalliseerde soda. (Stoompost.) Te Hoorn is gisteren verschenen no. 1 van De Verkiezingsbode, verschijnende op onge regelde tijdstippen in het district Hoorn, Het blad is geheel gewijd aan de aanbeveling der candidatuur van den heer Ferf, Rotterdam. Den heer C. E. Viruly, die 1 September afgetreden is als wethouder, welke betrekking hij 19 jaar heeft vervuld, en die binnenkort gedurende 40 jaar zitting in den gemeenteraad zal hebben, zal door de leden van den raad, ter erkenning van de vele diensten aan de gemeente bewezen, een hulde blijk worden aangeboden, bestaande in zijn portret, te schilderen door De Josselin de Jong, welk portret in het museum Boymans een plaats zal vinden. Delft. In de gisteren gehouden gemeente raadszitting is benoemd tot gemeente-architect de heer M. A. C. Hartman, civiel en bouw kundig ingenieur te Arnhem. De voordracht ter benoemiug van gemeente secretaris bestaat uit de heeren mr. L. A. Bybou, te Kolijnsplaat, en mr. A. J. H. Heinsius, commies redacteur t<"~ gemeente secretarie te Amsterdam. 's-Gravenliage. H. M. de Koningin- Regentes is voornemens, a.s. Zaterdag van het Loo naar Den Haag te komen, teneinde de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het adres van ant woord op de troonrede, te ontvangen. Hare Majesteit zal nog denzelfden dag naar het Loo terugkeeren. Amsterdam, Bij den gemeenteraad is ingekomen een verklaring van jhr. mr. Den Tex, waarin hij mededeelt ontslag te nemen als raadslid, door de benoeming van zijn zwager, den heer Meinesz, tot burgemeester van Amsterdam. Onder dankbetuiging voor bewezen diensten werd deze kennisgeving aangenomen. Amsterdam. Naar men verneemt, is men sinds eenigen tijd begonnen met het hernieuwen van de bibliotheek van »Het Ned. Toneel", die bij den brand van den stadsschouwburg alhier een prooi der vlammen werd. Het vertalen van de classieke en moderne stukken, in die bibliotheek vroeger aanwezig, zal een arbeid van verscheidene jaren vorderen. In Schotland en Wales hebben hevige stormen overstroomingen veroorzaakt; duizenden acres land staan onder water, waardoor groote schade aan den oogst is toegebracht en honderden stuks vee omkwamen. Het spoorwegverkeer moest op enkele lijnen gestaakt worden en er zijn vele schepen ge strand. De uitgaaf van In Darkest Russia, een blad, dat voor de belangen der joden in Rusland ijverde, is thans, ter bevordering van die belangen weer geschorst. De heer Arnold White herhaalt, naar aanleiding hiervan, zijn reeds vroeger gedane waarschuwing om, in het belang van de Russische Israëlieten, toch vooral geen heftige taal gelijk het bewuste blad nogal eens deed te gebruiken of geloof te slaan aan overdreven berichten. Het Heilsleger heeft van het Engelsche minis terie van oorlog 30.000 oude helmen gekregen niet voor de ssoldaten" om te dragen, maar om er op de een of andere manier geld voor te maken. Generaal Booth is uit Zuid-Afrika naar Australië gegaan. Hij kwam Vrijdag te Hobart- town aan en vertrok van daar naar Melbourne, waar toebereidselen gemaakt worden om den Heilsleger-generaal feestelijk te ontvangen. De generaal beeft zijn voornemen te kennen gegeven om in Zuid-Afrika de eerste proef te nemen met de armenkolonie, welke deel uitmaakt van zijn sociaal hervormingsplan. Eindelijk is er eenig licht opgegaan over den dood van den zoon van Lodewijk XVI. Het rijks archief te Parijs heeft ten minste het oorspron kelijke proces-verbaal over de lijkschouwing van den dauphin, die den 20n Prairial van het jaar III in den Temple stierf, gevonden. Tot nu bezat men slechts een afschrift, waarvan, de echtheid door de familie Naundorf betwist werd, daar zij beweerde, dat de horlogemaker Naundorf Lode wijk XVII was. Dit document, op bevel van het Comité de Süreté Générale openbaargemaakt, bleef in handen van dr. Dutnangin, die den dood gaconstateerd had. In 1853 kwam bet bij een boekhandelaar in Algiers terecht, die het nu aan den staat afstond. De Berlijnsche beurs heeft zich vermaakt met een grappige oplossing van de vraag waarom de Franschen eigenlijk zoo boos zijn op Lohengrin, nl.uElsa's (Elzas®) wege". Zondagavond is te Spandau, in de nabijheid van Berlijn, eeu ijselijke moord gepleegd, gepaard met diefstal. In no. 55 der Breitestrasse liad de koopman S. llirschfeid, eerst sedert kort gehuwd, zijn manufactuurwinkel. Hirsclifeld werd om tien uur nog door voorbijgangers gezien, toen hij bezig was zijn winkel te sluiten. Toen hij op 't bepaalde uur niet thuis kwam, begaf zijn vrouw zich naar den winkel. Zij vonden de zaak gesloten, de jaloezieën neergelaten. De vrouw en eenige kennissen gin gen daarom door een achterdeur naar binnen in den winkel gekomen, vonden zij daar't in zijn bloed badende lichaam van Hirschfeld. Naast het lijk lag een revolver, waaruit reeds vijf schoten waren gedaan, die alle het hoofd van den onge- lukkigen koopman hadden getroffen; de zesde kogel zat nog nog in deu mond van den loop, ter wijl eenige haren staken tusschen loop en kogel. Dê dader had dus, toen Hirschfeld na het vijfde schot nog niet dood was, blijkbaar het wapen tegen 't hoofd gedrukt. Bovendien werd een schroevendraaier gevonden, waarmede waarschijn lijk den verwonde het hoofd is ingeslagen. De geldkast was met den juisten sleutel ge opend, verdwenen was een som van 3000 mark. Papieren ter waarde van 80- tot 90.000 mark schijnt de roover niet gevonden te hebben daarentegen had hij talons en coupons, die Hirschfeld in zijn zak droeg, meegenomen, te ge lijk met een gouden remontoir-horloge en gouden keten. Blijkbaar had de dader het oogenblik afge wacht, waarop Hirschfeld den winkel van voren had gesloten en de jaloezie had neergelaten, en is toen door de achterdeur naar binnen gekomen, onder het voorwendsel nog iets te koopen. Op de toonbank toch lagen een parapiuie en eenige boordjes, welke voorwerpen Hirschfeld op een nota geschreven had, Op het oogenblik schijnt de aanslag te zijn gepleegd. Vermoedelijk heelt de moordenaar zich ook de maat laten nemen, want bij 't lijk word een kleermakersmaat gevon den. Het is de justitie tot nog toe niet mogen ge lukken, den dader of daders op 't spoor te komen. Een belooning van 300 mark wordt uitgeloofd voor dengene, die eenige inlichtingen kan ver schaffen. Te Castelnaudary in Languedoc is onlangs iemand overleden, die in zijn testament bepaald had, geen kerkelijke begrafenis te willen. Het gerecht heeft nu, nadat de begrafenis toch op de gebruikelijke wijze had plaats gehad, op ver zoek van executeur-testamentair het lijk doen op graven, en de executeur heeft circulaires aan de vrienden van den overledene verzonden, waar hij zij worden uitgenoodigd de «nieuwe begrafe nis" te komen bijwonen. Bij Viterbo (Italië) is dezer dagen een burger dier stad gevangengenomen door roovers, die f 4 0.000 als losprijs voor hem eischen. In den geheelen omtrek wordt door gendarmes naar de bandieten gezocht. Te New-York is eene uitgebreide bende ont dekt, welke zich ten doei stelde de kinderen der voornaamste millionairs te stelen. Reeds is eene poging gedaan om zich meester te maken van de kinderen van den beer Jay Gould. De poiitie heeft zich in de zaak gemengd en een uitgebreid onder zoek ingesteld. De kinderen van den heer Gould gaan niet meer uit, dan op de voet gevolgd door agenten in burgerkleedmg. Naar men uit Batum bericht, zijn de petroleum- reservoirs der firma Mantosheff, welke millioenen liters petroleum bevatten, in brand geraakt. De gelieele stad is in rookwolken gehuld. Men tracht op verschillende wijzen de strooinen brandenden pe.troleum af te leiden. Nieuwe proefnemingen te El Paso in Texas, tot het voortbrengen van regen, zullen waarschijnlijk weder met goeden uitslag worden bekroond. Op 't oogenblik is de hemel reeds dik bewolkt, zoodat de regen elk oogenblik kan worden verwacht. De stad is vol nieuwsgierigen uit Arizon, Mexico, Texas en andere streken. In het Transvualsche district Heidelberg moet eene buitengewoon rijke diamantmijn zijn ontdekt. -.lx j i i g» Men berekent dat alleen in Haarlemmermeer de arbeiders f 30.000 minder verdienen aan de bieten dan het vorige jaar. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-Yoik bestaat door middel van bet stoomschip Maasdam, De laatste buslich- ting aan het postkantoor te Rotterdam is be paald op 26 September, des avonds te 5 uren. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 21 Augustus. Naar aanleiding van 't jongste opstootje te Bonthain heeft de gouverneur bepaald, dat voort aan de Gowasche prinsen niet op gouverne- mentsgebied mogen komen, zonder zijn speciale vergunning. Naar het Bat. Hbl. uit vertrouwbare bron verneemt, is voorgesteld om de contributie voor het civiel weduwen- en weezenfonds te vermin deren met éen procent en alzoo terug te brengen op 5 procent. Te Leiden aanvaardde gistermiddag dr. J. J. Hartman het hoogleeraarsambt bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de universiteit met eene rede in het groot auditoriumDe literarum veterum amicis atque inimicis". YLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier binnengekomen 5 schepen, gezamenlijk aanbren gende 119 last haring, PERNIS. Gisteren zijn alhier binnengekomen 3 sloepen, gezamenlijk aanbrengende 286 ton zouteviscb. De laatste prijzen waren f23.75. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 69 zalmer», die voor f l.20 tot 1.60 per Vs kilo werden verkocht. Xed.-Herv. Kerk. Beroepen: te Barendrecht ds. J. H. Sehreu-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3