N°. 7851. A0. 1891. Zaterdag 26 September. Feuilleton. ij f - e n -ve ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsclie Berichten. UITGEVER: Y. ODÉ. abonnementsprijs, per kwartaal Sravca per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BliKEAV: BOÏEHSTRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: vaa 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DÜIISCULASD. In de Duitsche bladen wordt nog altoos gesproken over het bezoek van den rijks kanselier bij den pauselijken nuntius te Munchen, en nog altoos wordt daarbij be weerd dat er tussehen hen twee punten zijn behandeld: lo. de positie van den H. Stoel ten opzichte van het drievoudig verbond2o. het voorstel van Beieren tot wedertoeiating der redemptoristen in Duitschland. Naar •aanleiding van dat geschrijf geeft de Mün- chener Allgemeins Zeitung de volgende blijk baar ofilcieuse mededeeling uit Berlijn sOp grond van vertrouwbare inlichtingen kunnen wij verzekeren, dat noch het eene noch het andere heeft plaats gehad, en dat de Politische Correspondenz gelijk heeft met te zeggen, dat het bezoek slechts eene daad van verplichte politieke hoffelijkheid is ge weest. Een hoog politiek vraagstuk, gelijk dat betreffende de positie der Curie in de tegen woordige punten van politieken strijd, is men gewoon rechtstreeks en niet door tus- sehenkomst van eenen nuntius te behandelen, zelfs al is deze eene zoo voorname persoon lijkheid als monsgr. Agliairi. Wat de redemp- toristen-quaestie betreft, daaromtrent zou de rijkskanselier onmogelijk eenige andere toe zegging kunnen geven dan gelijk van zelf spreekt dat het voorstel van Beieren in den Bondsraad opnieuw aan eene onpar tijdige nauwgezette overweging zal worden onderworpen. Het komt er toch op aan, of er nieuwe overtuigende stukken ter inter pretatie der rijkswet van 4 Juli 18kun nen worden overgelegd. Wanneei het aan de Beiersche regeering gelukt, het bewijs te leveren dat de redemptoristen niethehooren tot de aan de jezuïetenorde verwante orden en daarmede gelijkstaande congregatiën, dan zal er geen bezwaar bestaan om ze in het Duitsche rijk toe te laten. Het is niet te verwonderen, dat men het hier niet waar schijnlijk acht dat er zulke stukken zullen te vinden zijn. Een latere beslissing is echter op geenerlei wijze gepraejudicieerd". Bij een bezoek aan de beurs te Frankfort a/M. antwoordde de minister van koophandel Berlepsch op eene toespraak van den voor zitter der Kamer van koophandel, dat hij deze Kamer erkentelijk was voor de gelegen heid hem geboden tot bespreking der handels- en nijverheidsbelangen. Men kan rustig voortgaan met de behar tiging dezer vreedzame belangen, daar de uitgestrooide berichten van gevaarlijke toe standen meestentijds allen wezenlijken grond ontbeerden. De beste waarborg voor den vrede is de overeenstemming in de begeerten van onzen verheven beheerscher en van de natie om den vrede te behouden. Blijkens de JBeichtameiger zijn bij de expe ditie van luitenant Von Zelewski, welke on langs inDuitsch Oost-Afrikadoorde Wahehe's werd vermoord, van de Duitschers omgeko men de hevelhebber Zelewski, vier luitenants, een officier van gezondheid, een vaandrig en zeven onderofficieren. Het ZTeae Münchener Tagellatt is in beslag genomen wegens majesteitsschennis. Bedoeld blad had in krasse bewoordingen de militaire hartstochten van keizer Wilhelm afgekeurd, en aan de Beieren een verwijt gemaakt van de hartelijke ontvangst, in hunne hoofdstad bereid aan een vorst, wiens staatkunde hun land slechts kan schaden en die er alleen aan denkt de oude Beiersche overleveringen te vernietigen om ze door Pruisische wetten te vervangen. De te Weimar vergaderde vereeniging van Duitsche krankzinnigen-artsen sprak hare ingenomenheid uit over het ingediende drank wet-ontwerp, maar verklaarde zich tegen het straffen van drankzuchtigen. De dronkaards moeten h. i. in asylen onder geneeskundige leiding worden gesteld, onder voorbehoud echter dat dit niet hij wijze van gerechtelijke straf, maar op advies van bevoegde genees kundigen geschiede. ENGELAND. Den 16n Juli 11. heeft de koning van Siam de eerste spade in de aarde gezet bij het werk van den eersten spoorweg, die in zijn rijk zal gelegd worden en die de hoofdstad Bangkok met de aan de rivier de Menam, uïtloopende in de golf van Siam, gelegen stad Paknam zal verbinden. De feestelijk heden, die bij deze gelegenheid plaats had den, woonden de kroonprins en vele beamb ten,. Europeanen en inlanders hij. De com mandant Richelieude concessionaris der baan, stelde den koning een bijl ter hand, benevens een zilveren schop. Toen de koning de schop in de aarde zette, hoorde men het commando nopen". Hat gordijn, dat voor het paviljoen des konings hing, werd weg getrokken. Een beeld vol leven en bewe ging vertoonde zich voor het oog der aan wezigen eenige honderden koelies waren ijverig bezig met het aanleggen van den spoorweg. De koning was verrast over het aardige denkbeeld en zei in een toespraak, dat hij geloofde, dat de tijd niet ver meer zou zijn, waarin Siam door een net van spoorwegen zou overdekt zijn. F R A N K E IJ K. De Chineesche gezant te Parijs, Tching Tchang, heeft gistermorgen in een onder houd met den minister Ribot, dezen mede deeling gedaan van een telegram uit Peking, volgens hetwelk de Chineesche regeering alle maatregelen neemt, voor bescherming der vreemdelingen vereischl, en aan hare vloot in het noorden hevel gezonden heeft om zich naar de streken te begeven, waar een oproerige geest heerscht. De Chineesche regeering hoopt dat de Fransche de gevolgen dezer maatregelen zal afwachten. B U S L A N Men zal nu maatregelen nemen om de sekte der Stundisten geheel uit te roeien. Zij die anderen van het orthodoxe geloof trachten af te brengen of zelf bekeerd zijn, worden naar de Siberische mijnen velbannen. Joodsche boekverkoopers mogen thans geene kerkelijke boeken meer verkoopen, dus ook geen Oud Testament. Evenmin mogen zij kaarsen verkoopen die in de kerk worden gebruikt. Z1YITSEBLANI). Het internationaal congres tegen arbeids- ongelukken is te Bern geopend met 300 deel nemers. De Bondspresident Droz opende het congres met een rede, waarin hij aantoonde dat internationale regeling van de verzekering tegen ongelukken, van technische voorzorgs maatregelen en eenvormigheid der statistiek mogelijk is. De Franschen verklaarden zich voor verplichte verzekering, die echter niet van den staat moet uitgaan. De president van het Duitsch rijksverzekeringswezen, Bödiker uit Berlijn, toonde de goede resul taten van de Duitsche wetgeving aan. Duitsch land had een eerste poging gewaagd, van welke alle andere staten kunnen leeren. Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 20. Mevrouw Brückner had hare tegenwoordigheid van geest teruggekregen. Zij lachte weder, doch het was een hartelooze lach, koud als de zonne straal van een winterdag. De voor haar gevoel onbescheiden wijze, waarop de graaf openlijk uitkwam voor zijne verhouding tot hare dochter, trof haar dubbel pijnlijk. Al twijfelde zij niet aan •de toestemming van haar gemaal, die haar in soortgelijke omstandigheden nooit tegensprak, toch zag zij ongaarne, dat hij alleen onkundig was van eene familiezaak, waarmede de geheele stad bekend was. sik bid u, mijne heeren," sprak zij snel en op ■«enigszins geraakten toon, sbedenkt toch, dat mijn echtgenoot op reis is, en dingen, als door u worden verondersteld, niet zonder zijne voor kennis en toestemming kunnen geschieden. Uwe gelukwenschingen zullen mij lief zijn, wan neer ik die zal kunnen aannemen. Gij zoudt mij genoegen doen voorloopig voor u te houden, wat hier omgaat. Gij weet, hoe pijnlijk het is, wanneer de wereld gaat spreken over intieme aangelegenheden, uwe familie betreffende, die vooralsnog niet bestemd zijn in het openbaar te worden besproken." AI de aanwezigen stemden dit toe en be loofden de diepste stilzwijgendheid. Men bracht het gesprek op een ander onder werp maar van tijd tot tijd verdween deze en gene uit het gezelschap om de eerste te kunnen zijn het belangwekkend nieuwtje aan zijne kennissen te kunnen mededeelen, natuurlijk eveneens onder de gelofte van geheimhouding. Zelfs enkelen nieuwaankomenden werd na eene vluchtige begroeting het geheim toegefluisterd, en als graaf Melsberg de bedoeling had gehad, zijne verloving in een oogenblik wereldkundig te maken, dan had hij.dit doel op geen beter en zekerder wijze kunnen bereiken, want na enkele uren was ieder in de stad met het groote geheim bekend. Het drong ook door tot de ooren zijner geldschieters, en de graaf had eigenlijk de tusschenkomst van den heer Selben niet noodig gehad om dezen te stemmen voor het gewenschte uitstel in zake hunne schuldvorderingen. Zooals wij zagen, was graaf Melsberg met Bianca den bloementuin ingegaan. Hij geleidde haar niet naar het door mevrouw Bruckner bedoelde park, wel wetende, dat de zeldzame roos slechts een voorwendsel geweest was en hij niet van zins was in het gezelschap terug te keeren, waar hij van alle kanten bespied werd. Bianca dacht even weinig aan de volvoering van haren last, zij dacht alleen aan het geluk met den geliefde alleen te kunnen zijn en zich ongestoord in zijne minne'koozeri, -1 en zijn warmen handdruk te kunnen verheugen. Arm in arm en oog in oog schreden zij voort of stonden stil onder het lommer-der houge hoornen, wier bochtige lanen op de- fab- «k uitliepen. De jonge man vergat in deze eenzaam heid alles, wat hjj iu de wereld te bestrijden had, zijne drukkende zorgen en vernederingen, en kon zich niet begrijpen, dat hij zoo veel bekooi- lijkheid zoo lang met onverschillige oogen had kunnen aanzien. Wat hij gistel en huichelde, was nu waarheid, hartgro-dige ernst geworden hij beminde het meisje met al het vuur van zijn hartstochtelijken aard. Aan eene kromming van den weg, op eene plaats, waar het hoog geboomte door struikgewas vervangen was, waren zij blijven staan. De zon scheen onverlet in Bianca's zonnig gelaatlachend zag zij tot den graaf op, hij sloot haar vaster in zijne armen en hunne lippen ontmoetten elkander. Daar klonken schreden van achter de sti ui- ken, dicht in hunne nabijheid, en een oogenblik later traden notaris Selben en Koenraad Walther te voorschijn, om bij het aanschouwen van de schilderachtige groep voor hen te gelijk, ten hoogste verrast, stand te houden. Schilderachtig schenen beiden echter het beeld, dat zich voor hen vertoonde, niet te vinden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1