Maandag 28 September. N°. 7852. A0. 1891. Eerste Blad. ij -en-veertig-etè Jaargang. i ïrschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Schiedam, 26 September 1891. Onze lezers hebben zeker met belangstel ling het debat gevolgd over het antwoord te geven op de door H. M. de Koningin-Regentes gehouden troonrede. Immers, zoodanig debat pleegt in den regel het standpunt der regee ring en dat van de Tweede Kamer tegenover de regeering te bepalen. En wat hebben we nu gehoord 1 't Is haast een wonder, dat er een algemeen debat heeft plaats gehad. Niemand scheen lust te hebben, het woord te voeren, en slechts toen de heer Gleichman op het punt stond den hamer te laten vallen, om daarna de discussie over de paragrafen te •openenverhief zich de stem van den heer Beelaerts van Blokland, den vorigen voorzitter ■der Tweede Kamer, die in de plaats van den heer A. van Dedem tijdelijk als spreker of leider, 't is hetzelfde, der anti-revolutionnaire party optrad. De heer Beelaertsnu en dan een beetje sarcastisch, verzekerde toch in hoofdzaak, dat het optreden van dit Kabinet door zijn staat kundige vrienden zonder animositeit was ge zien. Welwillend zouden deze heeren de voor stellen van dit Kabinet ontvangenmen verwachtte geen bemoeiingen van het Kabinet, die aan de uitvoering der thans vigeerende wet op het lager onderwijs konden schaden, enz. De heer Vermeulen sprak namens het be kende getal katholieke afgevaardigden, die hem ter zijde staan. Ook deze fractie, overtuigd dat volgens haar beginselen toch niet in Nederland kan worden geregeerdzal naar haar beste krachten, zonder eenige arrière pensee het ministerie haar steun verleenenzelfs hopen de heeren Vermeulen c. s. met dit ministerie geruimen tijd samen te werken. De heer Schaepmanvoor ruim drie jaar zoo groot zoo machtig, thans verloochend door een deel der zijnen, weet niet beter dan te berusten, in afwachting van hetgeen de regeering doen zal. Positieve vragen, tot het ministerie gericht, kwamen meest van liberale zijde. Zoo de heer Eutgers van Rozenburg"t schijnt, dat de heer Travaglino hem nog steeds niet vriendelijk aanziet, na het incident van Mei J*!., de heer Eutgers is niet gerust over de legerorganisatiezijn hart klopt nog altijd voor het thans ingetrokken ontwerp Bergansiushij vraagt, wat de minister van oorlog, de heer Seyffardt, in zijn schild t voert. De noodwetantwoordt de heer -Seyflardt is natuurlijk van tijdelijken aard. De definitieve wet is er nog niet; als ■die komt, is er mogelijk discussie over. Ben herhaling dus van Thorbeckes woord: Wacht op onze daden". En dan het kies recht Wat de heeren Kerdijk, Hartogh en >egens ook ^aanvoerdenmen is tevreden gesteld met de verzekering in het adres van antwoord op |de troonrede, dat seen nadere regeling van het Kiesrecht als een der voor naamste plichten van Kamer en Regeering wordt gerekend". Men mag thans veilig aannemen, dat ieder der betrokken ministers zijn deel aan het menu zal leveren; men kan ccidgszins genist iten wat zal worden aangeboden. Bij de behandeling der begrooting zullen ver schillende onderwerpen weder ter sprake komen. Aan die] beraadslagingen zal dan ook kun nen deelnemen de heer Ferf, het nieuwe lid voor Hoorn. De heer Treub heeft het moeten afleggen; zeer zeker heeft het kloek optre den van den heer De Kanter in verschil lende plaatsen van het district den doorslag gegeven, en wij vinden den uitslag van de verkiezing te Hoorn voortreffelijk. Er is nu goedflink zelfs gestemd. De katholieke stemmenop den heer Treub uitgebracht, kunnen verwondering wekken, ze zijn een variatie op het oude thema: sin geen geval een liberaal!" De toestand in het oosten van ons wereld deel wordt er niet heter op. Thans is het 't koninkrijk Rumenië, dat eenigszins in de klem zit wegens een door Rusland gedaan verzoek. Het kan in voorkomende gevallen noodig blijken, dat Russische troepen over het grensgebied van Rumenië trekkenb.v. over het gedeelte, dat den naam van de Dobroedsja draagt. Alle ministers van buitenlandsche zaken in ïumenië hebben steeds ingezien welk gevaar van dien kant dreigde, en allen zijn er steeds op bedacht geweest, van de leden van het drievoudig verbond de toezeg ging te verkrijgen, dat zij het koninkrijk zouden helpen, ingeval Rusland zijn grondge bied schond. Dit is echter niet gelukt; noch Duitschland, noch Oostenrijk, noch Italië hadden lust zich'voor de zaken van Rumenië bijzonder warm te maken. In deze omstandig heden zal er weinig anders overschieten dan dat l umenië aan Rusland het gedane verzoek toestaat, en dan moet men zeggen, hebben de bewindslieden van den' czaar weer handig ge manoeuvreerd. "Van de Porte verkregen ze wel niet volkomen, maar foch gedeeltelijk het recht, door de zeeëngten te varen met hun zoogenaamde vrijwillige vlootvan Rumenië verkrijgen ze de toestemming tot het vervoe ren van troepen over Rumeensch grondgebied. Alsof het een antwoord ware op de dwaze Russenbeweging in Frankrijk, heeft keizer Wil- helm II, een belofte gestand doende, door hem reeds eenige maanden geleden afgelegd, den pasdwang in het rijksland ElzasLotharin gen afgeschaftalthans zeer verlicht. Alleen voor militairen en met dezen gelijkstaande personen is het stelsel blijven bestaan. Andere personen, die in het rijksland ,zullen vertoe ven," hebben zich slechts bjj de politie te oegen, opdat deze wete, wie er als vreem- ling vertoeft; aldus is er voor het verkeer tusschen beide landen veel gewonnen en behoort een der laatste maatregelendoor prins Bismarck als rijkskanselier genomen, zoogoed als tot het verledene. talianen hebben Zondag jl. den gedenk dag gevierd van het binnentrekken der ko ninklijke troepen binnen Rome. Was het toeval, dat Z. H. de paus op denzelfden dag een aantal Fransche pelgrims ontving. Hoe het zij, de verschillende staatkundige partijen in Italië hebben op den gedenkdag hun onder- inge t risten vergeten en eendrachtig feest gevierd. Dit verschijnsel is van groot belang voor de regeering van het koninkrijk, met zijn zeer eigenaardige toestanden. aiidsche B ericht en. a SCHIEDAM, 2fi September 1891. De gisteren gehouden collecte voor de ge- teisterden door den hagelslag in Limburg leeft, na aftrek der kosten, opgebracht f 171.65 Vs. Blijkens achterstaande advertentiën zal de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij W oensdag 30 dezer een goedkoopen trein 2e en 3e klasse laten loopen van Rotterdam, chiedam, Delft, Den Haag, Scheveningen (strand) en Leiden naar Haarlem en Amster dam en terug. Met de uitgifte ven biljetten voor de goed- koope uitstapjes wordt na 30 September a.s. tot nader bericht voortgegaan. De gymnastiek- en sehermvereeniging »01ympia" hield Woensdagavond jl. eene ver gadering in haar oefeningslokaal. De bespre king leidde tot het oordeel dat de schermkunst hier ter stede te weinig beoefenaars telt, waarom besloten werd eene afzonderlijke schermklasse op te richten en, om de deelne- ming voor ieder open te stellen, een geringe contributie te heffen (zie achterstaande adver tentie). Wij vertrouwen dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om zich onder de bekwame leiding van den heer Chr. Krijger, directeur van genoemde vereeniging, in de schermkunst te oefenen. De heer H. L. Eckenhausen, commies le klasse der rijksbelastingen alhier, zal Woens- den 30n dezer den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar ia 's rijks dienst trad. Bij kon. besluit van 21 September is aan mr. J. P. R, Tak van Poortvliet, minister van binnenl. zaken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid, tevens voorzitter, der commissie belast met het afnemen der con sulaire, examens, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem in die betrekking bewezen, en is in zijne plaats benoemd jhr. mr. A. C. van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal. ij kon. besluit is benoemd tot rijks-ont- vanger te Delft jhr. A. von Bulow, thans te Leiden. >t president-directeur der Nederl. Bank benoemd de heer mr. N. P. van den Berg, thans directeur der Bank. De miliciens der lichting van 1889, die bij de 5e compagnie van het 2e reg. vest.'-art, te Amsterdam en bij de 10e comp. van het reg. vest.-art. in de legerplaats bij Olde- broek voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, worden heden in het genot van onbepaald verlof gesteld. Ter voorbereiding eener nieuwe regeling van het kiesrecht wenscht de ministe van binnenlandsche zaken eenigermate bekend te zijn net de verhuizing der meerderjarige mannelijke bevolking. Te dien einde heeft die minister den commissarissen der Konii in in de provinciën verzocht, door hunne tus- schenkomst uit eenige aanzienlijke gemeenten en uit zulke, welke hoofdplaatsen van land bouw- of fabrieksnijverheid zijn, kan het zijn eenigszins spoedigte vernemen het getal mannelijke personen niet beneden 23 jaar, gesplitst inhoofden van huisge zinnen; b. alleen wonende personen; c. bij andere inwonende personen, die in 1889 of in 1890 die gemeenten hebben verlaten, of zich daarin hebben gevestigd, met mede- deeling, zoo mogelijk, van het zich daaronder bevindende getal arbeiders. Het is den minister van justitie gebleken, dat militairen in de gevallen, genoemd bij art. 446 Wetb, van Strafrecht, door de open bare macht daartoe gerequireerd, soms het van hen gevorderde hulpbetoon weigeren, wanneer het geldt minderen in rang, welke zich aan den drank hebben te buiten gegaan in arr est te brengen en zulks op grond van art. 5 yan het regiement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, alsook op grond van art. 5 van liet reglement op den inwendigen dienst der infanterie. Met den minister van oorlog die de noodige maatregelen zal nemen om weigering als ooven bedoeld te voorkomen is de minister van justitie van oordeel, dat geen van beide laatstgenoemde artikelen een beletsel oplevert om aan eene vordeiin», als bedoeld bij art. 446 Wetb. v. Strafrecht', te voldoen. Intusschen kan van het inroepen ran de hulp van een meerdere in rang het gevolg zijn dat, wanneer de gearresteerd wordende mirt ere zich «gen den meerdere verzet, hij wegens insubordinatie zal moeten terecht staan. Teneinde dit voorstel mogelijk te voor- abonnementsprijsper kwarta?.! franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners 1.85. - 2.50, 0 BPHEAPz BOT KttgTBA AT, E 2 Sr. Adtertbhtibprus: van 1—10 ge*™, i, inbegrip v«n eene Courantf 110< Iedere gewone regel meer- O.lo' Iriemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1