komen, heeft de minister van justitie aan heeren procureurs-generaal verzocht de noo- dige bevelen te geven, dat in gevallen als waarvan ten deze sprake is, door de ambte naren der politie, indien zulks slechts eenigs- zins kan 'worden vermeden, tot het arresteeren van militairen niet de hulp van meerderen "van dezen worde ingeroepen aan alleen in de uiterste noodzakelijkheid. De «Maatschappij tot redding van Drenke lingen" te Amsterdam heeft, evenals het vorige jaar, een gift van f 100 geschonken aan het fonds tot het verleenen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreu kelingen te Helder. Het hoofdbestuur der vereeniging «West- land" heeft besloten de bemiddeling van de Ned. Karner van koophandel te Londen in te roepen, teneinde haar doel en streven, benevens de inrichting der vereeniging in Engeland op uitgebreide schaal bekend te maken. Vooral zal de aandacht worden ge vestigd op de middelen, welke zij aanwendt om de knoeierijen in den handel op de meest afdoende wijze te beletten, door van eiken tuinder te eisehen een vast nummer opzijn waren te stellen, nadat deze gekeurd zijn. Verder is besloten de circulaire van de Hol- lanilsche Kamer betreflende den aardappeleri- en fruithandel uitvoerig en nauwkeurig te beantwoorden, waarvoor elke teler wordt verzocht opgave te doen omtrent door het hoofdbestuur gestelde vragen, betreffende ver pakking, teelten, welke aanbeveling verdie nen, verkoop, betaling en verzending. Voorts wordt besloten een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid voor het Westland van den verbouw van een nieuwe soort aard appelen, welke in Friesland verbouwd wordt en vrij van ziekte moet zijn. Naar de Zwohche Ct. verneemt, zullen B. en W, bet voorstel doen, om ten behoeve der gemeente aan te leggen en in eigen be heer te exploiteeren een IJselwaterleiding. Dit geschiedt met het oog op de hoogere kosten eener grondvvaterleiding en de zeer gunstige uitkomsten van het onderzoeknaar het IJselwater. Het bericht dat tegen den zoon van den arts Hemmers proces-verbaal zou zijn opge maakt wegens den verkoop van Sequah-oüe, is, volgens zijne verklaring, onjuist. Genoemde zoon is sedert tien dagen werkzaam bij Sequah te Amsterdam, en beeft hier nooit Sequah- olie verkocht. «Een spreekwoord, een waar woord" zegt het spreekwoord. Het feit reeds, dat deze uitspraak tot spreek woord verheven werd, is voldoende om ieder een den lust te benemen iets op de waarheid er van te willen afdingen. En toch, de idee, in dit spreekwoord neergelegd, onvoorwaar delijk als waaiheid aan te nemen, zou ons al spoedig doen stuiten op een logisch bezwaar, wanneer we geroepen zijn of lust gevoelen een verklaring te geven van het spreekwoord «geen regel zonder uitzondering" dat krachtens zijn qualiteit als spreekwoord ook een waar woord zou moeten zijn. Een vergelijking dezer twee spreekwoorden brengt ons vanzelf tot deze ingewikkelde rede- neering: Is een spreekwoord een waar woord? Zoo ja, dan is bet spreekwoord «geen regel zonder uitzondering" volkomen waar. Maar deze beide waarheden kunnen niet te gelijk bestaan, wat verder redeneerende duidelijk zal worden. Immers, wanneer bet spreekwoord «geen regel zonder uitzondering" waarheid bevat, dan moeten er op den regel, dat een spreek woord een waar woord is, uitzonderingen bestaan; er moeten dus spreekwoorden zijn, die een leugen inhouden. Er zijn dus uitzonderingen op den regel, dat een spreekwoord, «uitzonderingen den regel bevestigen", zoo is bet feit, dat niet alle spreekwoorden ware woorden zijn, een bewijs voor de waarheid van het spreekwoord, dat een spreekwoord een waar woord is. Op deze wijze verder redeneerende, zouden we tot de meest dwaze conclusion kunnen komen. Men beproeve zulks. (A. Ct.) Zooals in Nederland de mooie luchten en de landschappen met zilvertoon voor den schilder het rijkste arsenaal vormen dat hij wenschen kan, zoo gaven en zoo geven de maatschappelijke toestanden in Rusland den schrijver stof te over voor proza en voor poëzie. Juist doordien de toestanden in Rus land zoo bijzonder zijn, hebben de Russische romans eene eigenaardige aantrekkelijkheid, waarmede de kunstbekoring nog niets heeft uit te staan. Een Russisch schrijver van naam acht zich gaarne een volkstrooster, die bij al wat er belangrijks in het land gebeurt, zijne stem moet doen hooren, evenals in den ouden tijd de profeten deden. Tolstoi is zulk een profeet. Nu er hongers nood is in zijn land, heeft hij aan een zijner vrienden te Petersburg een brief gericht, die natuurlijk voor den druk was bestemd. Hij zegt daarin, dat de schatkist des rijks niet bij machte is om Rusland voor deze dikwijls terugkeerende ramp te behoeden en dat het evenmin voldoende is, als de rijken bij gele genheid van een hongersnood de handen in elkander slaan en op groote schaal de wel dadigheid betrachten. De christelijke barm hartigheid moet preventief te werk gaan men moet goed doeu gisteren, heden en altoos. Men moet niet brood geven aan hem die gebrek lijdt, men moet al zijne naasten altoos liefhebhen en helpen. Liefhebben is meer dan aalmoezen geven, want men kan aalmoezen geven zonder lief te hebben, maar niet liefhebben zonder aalmoezen te geven. In dezen trant schreef Tolstoï voort. Voor het oogenblik zullen de hongerende boeren waarschijnlijk verkiezen, dat men aalmoezen geve, ook al had men niet lief(N. B. Ct.) Zekere v. E., uit Sliedrecht, werkzaam aan het Nieuwe Merwedekanaal te Vreeswijk, is Dinsdagavond v&a de loopplank gevallen en verdronken. Zijn «ude vader kon hem niet helpen. Terstond geroepen geneeskun dige hulp mocht niet meer baten. Hij laat eene weduwe met talrijk gezin achter. De heer J. Elfring te Zevenaar is Don derdag zijn honderdste levensjaar ingetreden. Hjj is nog in het bezit van al zijne zintuigen, en tot heden geniet bij eene beste gezond heid. Tot voor korten tijd wandelde hij een groot deel van den dag langs de straten, thans blijft hij oca- zijn moeilijken gang binnen. Groningen telt onder hare ingezetenen een van 103 een van 401 en een van ruim 100 jaar. Zekere hear L., te Utrecht, heeft den dag herdacht, waarop hjj vóór 45 jaar met zijn vierde vrouw in het huwelijk trad. Voor de rechtbank te Utrecht verscheen Donderdag als getuige een persoon uitOud- Loosdreeht, die niet volgens het wettelijk voorschrift den eed kon afleggen, omdat hij de beide handen miste, in plaats waarvan lijj twee ijzeren hakeu vertoonde. Zijne dag vaarding onderteekende hij nochtans vrij duidelijk, al deed hjj ook dit niet zooals zulks te doen gebruikeljjk is, en al maakte bij dan ook in plaats van eene hand- eene mondtee- kening, daar hij den penhouder in den mond hield. V. D.) Te Almelo is eene 14-jarige schippers- dochter, bezig zijnde de lijn binnen te halen, in het kanaal overboord geslagen en ver dronken. Als vermoedelijk schuldig aan brandstich ting, waardoor onder Barneveid op éen dag twee hofsteden eene prooi der vlammen wer- den, is R. Vonk gisteren te Venendaal gevan gen genomen. Uit Breda wordt gemeld: Dat het soms hoog noodig is de bliksem afleiders na te zien, blijkt wel hier ter stede aan dien van den grooten toren, welke meer bekend is om zijn schoone bouworde. Tijdens een onweder in Juni sloeg de bliksem in den toren, wierp er eenige steenen af, enz. Eenige dagen later onderzocht men den bliksem afleider en bemerkte men, dat, hetgeen men voor een bliksemafleider hield, er geen was. Het was biemand in de gedachte gekomen, om in de hoogste hoogte van den toren bij den haan eene visite tot onderzoek te maken nu had het plaats en zag men dat de platina- punten niet alleen onvoldoende waren, maar dat bovendien tusschen den geleidraad nabij den haan eene gaping van meer dan éen meter was, voorts dat de draad ook niet geregeld aaneenzat en bij terechtkwam in een drogen gemetselden put zonder koperen plaat. Dat het hemelvuur den haan meermalen had geraakt, bleek daaruit, dat sommige bouten en moeren in bijna gesmolten of verkoolden staat waren. Thans heeft men een degelijken, echten bliksemafleider aangebracht. Het hals brekende werk is zonder ongelukken verricht door de werklieden van den heer Van Pelt, instrumentmaker alhier. 's-Gravenhage. Hare Majesteit de Koningin-Regentes is hedenmiddag alhier aangekomen. Te 12 uur 3 min. kwam de koninklijke extra trein binnen het staats spoorwegstation. De Regentes was vergezeld van H. M. de Koningin en van de drie kinderen van den vorst van Bentheim, die sedert verleden week op het Loo gelogeerd zijn. Aan liet station werden Hare Majesteiten gecomplimenteerd door graat Schimmelpen- ninck, generaal-majoor graaf Dumonceau baron Du Tour van Bellinchave, grootofficie ren van het Hofde ministers van buiten- landsche zaken, justitie, binnenlandsche zaken en oorlog; den commissaris der Koningin; den burgemeester; den generaal-maj, Taets van Araerongen, gouverneur der residentie, en den kolonel-commandant van het regiment veld-artiilerie jhr. Von Pestelwaarnemend plaatselijk commandant. Hare Majesteiten namen wederom door de wachtkamer eerste klasse en tusschen de plantenversiering onder de marquise van het station den weg naar Haai1 rijtuig. In de open hofkoets werden de drie prins jes van Beutheim, die in hun matrozen- kostuum een aardig figuur maakten, tegen over de Koninginnen geplaatst, en zoo werd naar het paleis gereden, waar heden de standaardvlag geheschen was. Kort na aankomst in de re&identie ontving de Koningin-Regentes de commissie van acht leden uit de Tweede Kamer, met den voor zitter, den heer Gleichman, aan het hoofd, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede. Hare Majesteit gaf het gebruikelijke weder antwoord. De commissie werd op weg naar het paleis, daarbinnen en terug met de voorgeschreven eerbetuigingen begroet. Haarlem. H. M. de Koningin-Regentes heeft voor een belangrijk bedrag inkoopen laten doen in den bazaar, door sTesselschade" gehouden. De bazaar heeft ruim f 1700 opgebracht. Haarlem. Gisterochtend is mejuffrouw ,H. M. P., wonende aan de Kruisstraat alhier, van de trappen harer -woning gevallen. Zij was onmiddellijk dood. - Amsterdam. Een zonderlingen passagier bracht Woendagavond de trein van 9.17 uit Parijs mede. In een goederenwagen onder douane-versluiting, die dus niet aan de gren zen, maar hier te Amsterdam gevisiteerd wordt, bevond zich o. a. een groote zwarte kist, geadresseerd aan F. Maashommel Co., agentuur, Oude Hoogstraat 17, Amsterdam. De kist werd in de douane-loods gebracht, maar wie schetst de verbazing van den ambtenaar, met het onderzoek belast, toen hg eerst een luid kloppen hoorde en daarna een stem op dringenden toon hoorde roepen «leb will heraus". Als om aan dit verzoek meer kracht bij te zetten, werd het deksel een weinig opgetild en kwam er een hand te voorschijn met een kaartje, waarop de woorden «Hermann Zeitung, voyageur excen- trique". In tegenwoordigheid van een politie-agent werd nu de kofier geopend. Een klein man netje, blijkbaar zeer vermoeid en afgemat door de ongemakkelijke houding, die hij zoo lang in zijn kleine verblijfplaats had moeten innemen, kwam er uit te voorschijn. Hij verklaarde Hermann Zeitung te heeten, Wee- ner van geboorte te zijn, dezelfde, die indertijd een dergelijken tocht ondernam van Weenen naar de Fransche hoofdstad, een tocht waar- van toen ook in de Nederlandsche couranten werd melding gemaakt. Nadat het mannetje, dat flauw van den honger was, hij had onderweg slechts op een paar citroenen geteerd, van den stations chef iets te eten bad gekregen, werd bij per rijtuig naar het bureau van den commissaris van politie in de le sectie gebracht, die hem in. een nader verhoor nam en waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt wegens het overtreden van de spoorwegwet, die per sonen, welke zonder plaatsbewijs in een trein medereizen, met straf bedreigt. Dat de excentrieke reiziger 't niet al te ruim heeft gehad in zijn tijdelijke gevangenis, kan men nagaan, indien men weet dat deze slechts 105 cM lang is, bij een breedte van 57 en een hoogte van 77 cM. Gelukkig voor hem is hij zeer klein van gestalte en overvloed van bagage had hij ook niet bij zich, daar deze slechts bestond uit een valiesje, een reisdeken en een fleschvoor lucht werd gezorgd door een aantal luchtgaten in het deksel van de kist, die aan den buiten kant niet zichtbaar waren, doordat er een stuk grof zakkengoed overheen was gespijkerd. Wat nu verder zijne plannen zijn, weten wij niet. (W. v. d. D.) Amsterdam. De voorstellingen van Sequah in «het Park" alhier zijn een nieuw stadium ingetreden, daar Woensdagavond Sequah aan zijn publiek mededeelde, dat geen doctoren meer op de tribune zouden toegelaten worden. Hij verklaarde dezen maat regel genomen te hebben, naar aanleiding van de z. i. te ruwe en hardhandige wijze, waarop een doctor in de middagséanee van Woensdag een lijder een rheumatiek had onderzocht. De eigenaardige en niet onvermakelijke toestand is dus nu geboren., dat de wonder dokter meent, zijn patiënten te moeten be schermen tegen de vertegenwoordigers der officieele wetenschap. Yllsslngen. Als bewijs dat de petroleum- handel hier toeneemt, kan wel dienen, dat nu het tweede reservoir gereed is, waarin al dadelijk de lading van het etoomsehip Bock Light gepompt werd, men het plan schijnt te hebben, tot den bouw van een derde reservoir over te gaan. Gemengde Bericliten. Te Hamburg komen dagelijks groote ladingen graan aan. Op het oogenblik liggen 80 schepen, met graan beladen, in de haven, zoodat buitenge wone werkkrachten noodig zijn om de schepen gelost te krijgen. De phylloxera heeft ernstige verwoestingen aangericht in de wijnplantingen van het district Windisch Buchel in Oostenrijk. De hoop dat de phylloxera uitgeroeid zou worden door den invoer van Amenkaansche planten, is dus verijdeld, want do ziekte heerscht thans juist ónder de Aroeri- kaansche aanplanting.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2